Oprogramowanie stworzone pierwotnie do blogowania dziś podbija sieć jako najpopularniejszy i najchętniej wybierany CMS na świecie. Grono użytkowników rozrasta się z dnia na dzień m.in. ze względu na funkcje, jakie system oferuje w obszarze pozycjonowania. Specjaliści mają ułatwione zadanie, choć to nie oznacza, że witryna zoptymalizuje się sama. Zobacz, jak pozycjonować stronę WordPress, aby zaistnieć w wynikach wyszukiwania Google!
Marketing to jedna z najważniejszych kwestii dla praktycznie każdego biznesu, a odpowiednia reklama może zadecydować o sukcesie działalności. W czasach, gdy większość klientów szuka usług i produktów online, odpowiednie pozycjonowanie strony staje się kluczowe. Strony WordPress charakteryzują się łatwością dodawania nowych treści i zasobów, jednak należy także wiedzieć, jak dostosować je pod działanie algorytmów Google.
WordPress to system zarządzania treścią wykorzystywany do tworzenia różnego rodzaju serwisów internetowych. Pierwszy raz na rynku pojawił się 27 maja 2003 roku.
Co ciekawe, jego twórcy (Matt Mullenweg i Mike Little) zaprojektowali go do obsługiwania blogów. Wówczas nie mieli oni pojęcia, że ich dzieło po pewnym czasie stanie się globalnym liderem, narzędziem wykorzystywanym m.in. przez takich gigantów, jak firma Microsoft.
Obecnie WordPress wykorzystywany jest do tworzenia i zarządzania:
Ponad 43% wszystkich stron internetowych utworzono za pomocą WordPressa (W3Techs, 2022). Co więcej, ma on aż 65,2% całkowitego udziału na rynku systemów zarządzania treścią. Dla porównania – udział oprogramowania Shopify, które plasuje się na drugim miejscu, to tylko 6,6%.
Dlaczego cieszy się aż tak dużym zainteresowaniem i zaufaniem? Otóż ma sporo do zaoferowania. Oto jego największe zalety.
Tak jak nie da się zbudować domu bez działki, tak i nie da się postawić strony bez zarezerwowania miejsca w sieci. Z tego względu, pierwsze, co musisz zrobić, to wybrać firmę hostingową i wykupić własne miejsce na serwerze.
Pamiętaj, że jakość i rodzaj hostingu wpłyną na wydajność Twojej strony, co ma znaczenie nie tylko dla zadowolenia użytkowników, ale i wyszukiwarki Google. Jak widzisz, paradoksalnie proces pozycjonowania strony WordPress zaczyna się jeszcze przed jej stworzeniem.
Pamiętaj też, że Twój dom musi mieć adres. W przeciwnym wypadku żaden gość do niego nie trafi. Konieczny jest zakup domeny, czyli zarezerwowanie nazwy i adresu URL dla strony. Co dalej?
Kolejny krok to instalacja oprogramowania na własnym komputerze. Oficjalną wersję pobierzesz ze strony wordpress.org (https://pl.wordpress.org/download/).
Źródło: https://pl.wordpress.org/download/
Jeśli wszystko pójdzie dobrze, pliki instalacyjne zapiszą się na Twoim komputerze w jednym folderze. Rozpakuj paczkę np. za pomocą programu WinRAR.
Pobrane elementy prześlij na serwer, do którego dostęp otrzymasz po wykupieniu hostingu. Dane do logowania zwykle przychodzą na skrzynkę pocztową. Zaloguj się więc do serwera poprzez konto hostingowe lub darmowy program np. WinSCP i prześlij pliki do katalogu głównego (zwykle nosi on nazwę public html.).
Konieczna będzie też konfiguracja bazy danych, jednak w przypadku każdego serwera może to wyglądać inaczej. Warto poprosić o instrukcję swojego dostawcę hostingu.
Kolejny krok to instalacja właściwa. Musisz wywołać folder, w którym umieściłeś pliki instalacyjne. W tym celu wpisz w przeglądarce adres URL swojej domeny oraz nazwę folderu:
https://nazwadomeny.pl/nazwafolderu/
Teraz wystarczy już tylko podążać za instrukcjami systemu i gotowe!
Pozycjonowanie strony opartej na WordPressie nie miałoby sensu, gdyby użytkownicy zostali zniechęceni już na samym początku. Tak może się zdarzyć, jeśli nie zadbasz o protokół szyfrowania – Google będzie informował każdego użytkownika, że Twoja strona jest niebezpieczna.
W pierwszej kolejności musisz zakupić, a następnie zainstalować certyfikat SSL na serwerze. Obecnie jest to standard, dlatego wiele firm hostingowych oferuje certyfikat już przy zakupie hostingu i domeny.
Gdy ten krok masz już za sobą, wejdź na swój panel administracyjny WordPressa i znajdź zakładkę Wtyczki, a następnie Dodaj nową wtyczkę. W okienku wyszukiwania po prawej stronie wpisz SSL i zainstaluj wtyczkę widoczną na poniższym screenie.
W miejscu przycisku Zainstaluj powinien znaleźć się teraz przycisk Włącz – kliknij go, a następnie przycisk Aktywuj SSL.
Aby Twoja strona mogła pojawić się w wyszukiwarce Google, najpierw musi znaleźć się w jej indeksie – tylko wówczas pozycjonowanie będzie miało sens. Warto więc upewnić się, czy roboty wyszukiwarki mają swobodny dostęp do treści strony. Jak to zrobić?
W swoim panelu zarządzania znajdź zakładkę Ustawienia, a następnie Czytanie.
Opcja podkreślona na czerwono nie powinna być zaznaczona.
Motyw wprawdzie nie ma bezpośredniego wpływu na widoczność strony w wynikach wyszukiwania Google, ale ma znaczenie dla zadowolenia użytkowników i postrzegania przez nich marki.
CMS WordPress oferuje mnóstwo darmowych motywów i szablonów. Warto jednak przyjrzeć się tym płatnym, bo często zdarza się tak, że mają one więcej do zaoferowania, do tego w cenie jest support twórcy.
Przy wyborze motywu do WordPressa zwróć uwagę na:
Google Search Console (GSC) to podstawowe narzędzie dla właścicieli stron internetowych. Niezależnie od tego, czy Twoja witryna została stworzona na platformie WordPress, czy w innym CMS-ie, kluczowe znaczenie ma bieżące monitorowanie jej stanu. W tym właśnie pomaga darmowa usługa od Google.
Za pomocą GSC:
Jak dodać stronę WordPress do Google Search Console? Zaloguj się na swoje konto Google (np. Gmail), następnie włącz usługę GSC i kliknij Rozpocznij.
Na ekranie wyświetli się takie okno. Wpisz nazwę swojej domeny i przejdź dalej.
Kolejny krok to zweryfikowanie własności domeny za pomocą rekordu DNS. Na pierwszy rzut oka wygląda skomplikowanie, ale to tylko pozory. Wystarczy zalogować się na swoje konto hostingowe i poszukać opcji dodawania nowego rekordu.
Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie tego znaleźć, skontaktuj się ze swoim hostingodawcą i poproś o pomoc – w każdym przypadku może to wyglądać nieco inaczej.
Po dodaniu rekordu wystarczy kliknąć Weryfikuj i poczekać. Po weryfikacji otrzymasz dostęp do usługi Google Search Console i będziesz mógł monitorować stan swojej witryny.
Wtyczki w WordPressie to dodatki, które możesz instalować w obrębie swojej witryny. Ułatwiają i przyśpieszają wdrażanie istotnych czynności, choć warto pamiętać, że samo ich zainstalowanie nie ma mocy sprawczej.
Poniżej przedstawiamy, jakie pluginy warto zainstalować przy pozycjonowaniu strony oraz pracy nad jej widocznością w wyszukiwarce Google.
W3 Total Cache tworzy i przechowuje statyczne kopie najczęściej wyświetlanych fragmentów serwisu. Dzięki temu, że zawartość nie jest za każdym razem tworzona dynamicznie, strona ładuje się o wiele szybciej.
Audyt SEO strony to dogłębna, wieloetapowa analiza poprzedzająca pozycjonowanie stron internetowych. Zwykle jest pierwszym krokiem, jaki podejmują profesjonalne agencje SEO w pracy nad serwisem klienta.
Wynikiem audytu jest raport, czyli dokument zawierający listę wszystkich błędów strony, a dokładniej – błędów, które ograniczają jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Na podstawie raportu można więc stworzyć przemyślaną strategię pozycjonowania strony WordPress.
Co zawiera audyt SEO stron internetowych? Specjaliści biorą pod lupę przede wszystkim takie aspekty, jak:
Warto też zwrócić uwagę na wtyczki WordPressa. Istnieje wiele przydatnych i atrakcyjnych dodatków, które kuszą swoimi funkcjami, jednak trzeba pamiętać, że im więcej zainstalowanych elementów, tym gorsza będzie wydajność strony. W tym przypadku więcej nie oznacza lepiej.
Podczas audytu należy więc sprawdzić, czy rzeczywiście wszystkie pobrane wtyczki są niezbędne.
Czy pozycjonowanie WordPress różni się od pozycjonowania strony opartej na innym CMS-ie? Teoretycznie nie. Wyszukiwarka Google bierze pod uwagę te same czynniki rankingowe, niezależnie od tego, jakie oprogramowanie posłużyło do stworzenia witryny.
Proces od strony technicznej może jednak wyglądać nieco inaczej ze względu na różnice w panelach administracyjnych.
Jakie czynniki bierze pod uwagę Google podczas oceniania stron internetowych i ustalania swojego rankingu w wynikach wyszukiwania?
Oznacza to, że liczy się przede wszystkim dobór słów kluczowych. Muszą być ściśle dopasowane do tego, co oferuje witryna. Pod żadnym pozorem nie należy oszukiwać swoich odbiorców i optymalizować strony WordPress pod kątem słów, które nijak mają się do faktycznej zawartości.
Optymalizacja stron internetowych to inaczej działania on-site, czyli wykonywane wewnątrz serwisu. Celem jest oczywiście dopasowanie do wymagań Google, co w połączeniu z przemyślaną strategią link buildingu pozwoli wypozycjonować stronę WordPress i zwiększyć jej widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania.
Poniżej przedstawiamy aspekty, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę.
Aż 42% użytkowników opuszcza stronę z powodu słabej funkcjonalności (Top Design Firms). Struktura serwisu ma znaczenie nie tylko ze względu na doświadczenia potencjalnych klientów i związane z nimi decyzje zakupowe, ale i z punktu widzenia SEO.
Sposób prezentowania treści oraz zależność pomiędzy poszczególnymi podstronami i sekcjami wpływają na to, jak roboty indeksujące odbierają Twoją stronę.
https://blog.hubspot.com/, przykładowa struktura strony
Dobrze przemyślana architektura informacji sprawi, że witryna będzie wygodna i użyteczna, a także widoczna na wszystkie ważne słowa kluczowe używane przez Twoich potencjalnych klientów. Jak zoptymalizować stronę internetową pod tym kątem?
Projektowanie strony WordPress warto poprzedzić analizą słów kluczowych (o czym piszemy więcej w kolejnej sekcji artykułu). Dzięki temu nazwy podstron i kategorii będzie można opatrzyć frazami z dużym potencjałem i dzięki temu przyciągnąć szeroką publiczność.
Znaczenie ma również hierarchia wizualna, czyli zwrócenie uwagi użytkownika na najważniejsze elementy strony. Warto postawić się na miejscu internauty i sprawdzić, czy dostęp do każdej sekcji witryny jest prosty, a cała struktura przyjazna i zachęcająca do kontynuowania sesji.
Meta tytuł i meta opis strony to podstawy optymalizacji technicznej, choć warto pamiętać, że ich stworzenie bezpośrednio nie spowoduje wzrostu pozycji. Tak naprawdę ich głównym zadaniem jest zwrócenie uwagi użytkownika i zwiększenie CTR (współczynnika klikalności).
Meta title (tytuł strony) musi być ściśle związany z tym, co zawiera dana podstrona. Warto umieścić w nim najważniejsze słowa kluczowe.
Przykładowo: jeśli optymalizujesz podstronę ze wpisem blogowym o tytule: Jak zamontować kabinę prysznicową?, Twój meta tytuł może wyglądać tak:
Tytuł strony nie może być zbyt długi, w przeciwnym wypadku wyszukiwarka wyświetli tylko jego część, co może zdezorientować odbiorcę. Warto wykorzystać wspomnianą wcześniej wtyczkę Yoast SEO.
Otwórz edytor podstrony w swoim panelu zarządzania i w menu po prawej stronie wyszukaj opcję Podgląd Google.
Ta funkcja pozwala sprawdzić, jak dana podstrona prezentuje się w wynikach wyszukiwania w wyszukiwarce Google, zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i w wersji desktopowej. Wykorzystaj ją, aby sprawdzić, czy Twój tytuł nie jest zbyt długi.
W tym samym miejscu sprawdzisz również meta description, czyli opis strony. Powinien on przedstawiać główny temat artykułu, zawierać słowo kluczowe i zachęcać użytkownika do kliknięcia za pomocą Call To Action.
John Mueller (przedstawiciel firmy Google) przyznał, że nagłówki to sygnał informujący roboty indeksujące o tym, co zawiera dany fragment treści. Są zatem kluczowym elementem optymalizacji strony pod kątem SEO.
Na szczęście platforma WordPress mocno ułatwia sprawę. Od strony technicznej dodawanie nagłówków HTML nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy wejść w zakładkę Wpisy i dodać nowy wpis. W szablonie do tworzenia treści automatycznie pojawi się miejsce na nagłówek.
Warto pomyśleć o nagłówkach HTML jak o rozdziałach w książce. Dzięki nim czytelnik szybko zorientuje się, co i gdzie znajdzie.
Pamiętaj o hierarchii nagłówków (jak widać na powyższym screenie) oraz o dodaniu słów kluczowych – najważniejsza fraza powinna znaleźć się w H1.
Dane strukturalne (ang. structured data) służą do zdefiniowania i uporządkowania poszczególnych elementów na stronie. To dzięki nim w wynikach wyszukiwania widzimy cenę produktu, ocenę artykułu czy breadcrumbs.
Wprawdzie dane strukturalne nie wpływają bezpośrednio na pozycjonowanie stron internetowych, ale odpowiednio wdrożone zwiększają ich atrakcyjność w SERP-ach i zachęcają użytkowników do kliknięcia linku. To z kolei przyczynia się do zwiększenia CTR i jest jednocześnie sygnałem dla Google, że internauci chętnie odwiedzają stronę.
Jak to zrobić na platformie WordPress? Przyda się wtyczka Schema – All In One Schema Rich Snippets.
Po pobraniu i uruchomieniu wtyczki wejdź na podstronę lub wpis, który chcesz edytować. Na dole ekranu znajdziesz sekcję Configure Rich Snippet.
Wybierz z listy element strony, jaki chcesz opisać (artykuł, produkt, przepis, wydarzenie) i uzupełnij wymagane pola, a następnie zapisz ustawienia.
Ruch na swojej stronie możesz generować nie tylko poprzez wyszukiwarkę tekstową. Wielu użytkowników Internetu równie chętnie wykorzystuje Google Images. Warto więc przygotować swoje pliki graficzne pod tym kątem. Brak ich optymalizacji to marnowanie potencjału wyszukiwarki!
Jeśli chcesz, aby Twoje obrazy pojawiły się w wynikach wyszukiwania Google Grafika, zadbaj o:
Szybko i sprawnie zrobisz to za pomocą wspomnianej wcześniej wtyczki WordPress Smush. Wszystkie jej dostępne funkcje widać tutaj:
Linkowanie wewnątrz witryny wydłuża czas sesji użytkowników, a także zwiększa autorytet SEO poszczególnych podstron. Hiperłącza pomiędzy sekcjami na stronie są jak nitki, po których może poruszać się robot indeksujący.
Jeśli wejdzie on na stronę A, z której nie prowadzi żaden odnośnik, indeksowanie kolejnych sekcji strony będzie o wiele trudniejsze, a być może nawet wcale się nie uda.
Oprócz tego podstrona z wysokim autorytetem może przekazać część mocy SEO na przykład nowo dodanej podstronie ze wpisem blogowym.
Linki wewnętrzne pomagają także ustalić hierarchię podstron i stworzyć przejrzystą architekturę informacji – w końcu zakładka na stronie głównej to rodzaj linkowania wewnątrz witryny. Jest to tzw. linkowanie nawigacyjne lub inaczej strukturalne, związane ze wspomnianą wcześniej strukturą strony.
Drugi rodzaj linkowania to linkowanie kontekstowe np. pomiędzy wpisami na blogu. Aby je wdrożyć, warto w pierwszej kolejności ustalić, które sekcje strony mają największe znaczenie. Do nich powinno prowadzić najwięcej linków.
Dobrą praktyką jest linkowanie z popularnych i silnych pod kątem SEO podstron do nowo dodanych wpisów. Pamiętaj jednak, że linki muszą prowadzić do stron podobnych tematycznie. W przeciwnym wypadku odnośnik nie będzie miał sensu.
Jak tworzyć linki wewnętrzne w WordPressie? Włącz edycję wybranego wpisu, zaznacz tekst, pod którym chcesz ukryć hiperłącze, a następnie kliknij ikonę zaznaczoną na poniższym screenie.
Wpisz adres URL sekcji, do której chcesz linkować i zaznacz wybrane opcje – odpowiednie dla charakteru i rodzaju hiperłącza. Gotowe!
Jeśli chcesz skutecznie pozycjonować stronę WordPress, wartościowy i poprawnie zoptymalizowany content powinien być Twoim priorytetem. Co zyskasz, tworząc i publikując wysokiej jakości treści?
Jak więc tworzyć content, aby wesprzeć pozycjonowanie strony internetowej?
Jeśli więc chcesz utrzymać uwagę odbiorców, wzbogać swój tekst grafikami i zdjęciami. Omawiany w ten sposób temat stanie się łatwiejszy, a czytelnik z pewnością zapamięta informacje na dłużej.
Core Web Vitals to wskaźniki mierzące i oceniające wydajność strony, a konkretniej jej szybkość, stabilność wizualną oraz interaktywność. Od 2020 roku są jednym z najważniejszych czynników rankingowych, jakie bierze pod uwagę wyszukiwarka Google, co oznacza, że mają bezpośredni wpływ na widoczność w wynikach wyszukiwania.
Pozycjonowanie stron WordPress, Joomla, Drupal czy innego CMS-a nie mogłoby więc odbyć się bez optymalizacji tych wskaźników. W pierwszej kolejności warto sprawdzić, jak serwis wypada pod ich kątem.
Możesz to zrobić za pomocą Google Search Console. Po lewej stronie w menu znajdują się zakładki Jakość strony oraz Podstawowe wskaźniki internetowe.
Innym narzędziem do analizowania Core Web Vitals jest Google PageSpeed Insights.
Aby zoptymalizować serwis pod kątem CWV, należy m.in.: zadbać o szybkość strony i kompresję zdjęć, uporządkować kod źródłowy (usunąć niepotrzebne fragmenty), wybrać sprawny serwer i włączyć funkcję cache.
Obecnie większość użytkowników do przeglądania Internetu wykorzystuje urządzenia mobilne, dlatego koniecznie trzeba przeprowadzić optymalizację strony pod ich kątem. Kluczowe znaczenie ma responsywny projekt – serwis powinien prawidłowo wyświetlać się na urządzeniu, niezależnie od jego rozdzielczości.
Podczas tworzenia strony na platformie WordPress możesz sprawdzać, jak prezentuje się ona w wersji desktopowej, na tablecie oraz na urządzeniach mobilnych.
Zwróć uwagę na to, czy wszystkie elementy wyświetlają się poprawnie na mniejszym ekranie. Ważny jest rozmiar i typ czcionki, ułożenie elementów klikalnych, zdjęć oraz grafik.
Uważaj na wyskakujące okienka – już w wersji desktopowej bardzo irytują użytkowników, a jeśli na urządzeniu mobilnym nie będzie możliwości ich zamknięcia, możesz mieć pewność, że współczynnik odrzuceń na Twojej stronie wzrośnie.
Aby sprawdzić, czy strona jest dobrze zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych, wykorzystaj Test optymalizacji mobilnej od Google.
Według serwisu Thrive My Way 71% konsumentów woli używać wyszukiwania głosowego, niż wpisywać frazę w wyszukiwarkę. Tym tematem szczególnie powinny zainteresować się firmy lokalne, bo jak się okazuje – to ich najczęściej dotyczy Voice Search.
Warto zoptymalizować swoją stronę pod tym kątem, aby dotrzeć do jeszcze szerszej grupy odbiorców. Pamiętaj, że pozycjonowanie stron polega nie tylko na zadowoleniu wyszukiwarki, ale i użytkowników.
Optymalizacja pod Voice Search polega przede wszystkim na nasyceniu treści strony frazami long tail (długimi frazami składającymi się z kilku wyrazów) oraz frazami w formie pytań. Oprócz tego warto:
Adresy URL – tak jak większość czynników rankingowych – mają znaczenie zarówno dla doświadczeń użytkowników, jak i wyszukiwarki. Roboty indeksujące używają ich do zinterpretowania zawartości strony, a następnie do dopasowania jej trafnie do zapytań użytkowników.
Aby spełniały swoje zadanie, muszą zawierać słowo kluczowe, być proste, trafne, atrakcyjne i maksymalnie uproszczone. Nie mogą zawierać przypadkowych znaków, wyrazów ani wielkich liter. Do oddzielenia słów warto używać myślników.
Przykładowy SEO-friendly URL dla sklepu internetowego wygląda tak:
https://nazwadomeny.pl/kategoria-produktów/nazwa-produktu
Jak ustawić przyjazne adresy URL w WordPressie? W panelu zarządzania znajdź zakładkę Ustawienia, a następnie Bezpośrednie odnośniki. W tym miejscu możesz zarządzać adresami URL w całej domenie. Najlepiej zaznaczyć, aby adres podstrony tworzył się automatycznie na podstawie nazwy wpisu, czyli:
https://nazwadomeny.pl/nazwa-wpisu
Powyżej omówiliśmy wszystkie znaczące elementy technicznej optymalizacji strony, o które powinieneś zadbać, jeśli chcesz, aby wyszukiwarka w ogóle brała Twoją witrynę pod uwagę przy ustalaniu rankingu.
Niestety to jeszcze nie wszystko. Pozycjonowanie strony to proces złożony z wielu elementów – na każdy z nich trzeba zwrócić uwagę. Tylko wówczas całość będzie miała sens. Oto pozostałe kwestie, o które musisz zadbać, jeśli chcesz osiągnąć sukces:
Pozycjonowanie w organicznych wynikach wyszukiwania polega w głównej mierze na pokazaniu Google, że nasza strona jest lepsza od konkurencji – jeśli będzie lepsza, wyświetli się wyżej i tym samym zwrócimy uwagę użytkownika.
Aby pokonać konkurencję, trzeba wiedzieć, jakie działanie wdraża ona na swoich stronach. Ważnym aspektem w procesie pozycjonowania strony utworzonej na WordPressie jest zatem szczegółowa analiza konkurencji branżowej. Jak ją przeprowadzić?
Pamiętaj jednak, że ważne są też budżet i możliwości. Mała, lokalna firma nie powinna konkurować z globalnym przedsiębiorstwem, które ma niemal nieograniczone zasoby finansowe na marketing.
Źródło: ahrefs.com
Frazy kluczowe to fundament każdej strategii SEO. To dzięki nim jesteś w stanie budować ruch organiczny i przyciągać użytkowników z wyszukiwarki. To oznacza, że temu obszarowi należy poświęcić sporo uwagi.
W pierwszej kolejności powinieneś przeprowadzić analizę słów kluczowych, czyli Keyword Research. Nie możesz przecież umieścić na swojej stronie przypadkowych fraz, prawda? Wbrew pozorom nie warto też pozycjonować strony na frazy, które jedynie wydają się Ci odpowiednie.
Pamiętaj, że Twoja persona marketingowa może myśleć w zupełnie inny sposób niż Ty. Wykorzystaj więc narzędzia SEO, takie jak Planer słów kluczowych Google, AnswerThePublic czy Ahrefs, i znajdź frazy o największym potencjale.
Źródło: ahrefs.com
Zwróć uwagę nie tylko na wolumen wyszukiwania, ale i na konkurencyjność, a także intencje użytkowników. Do artykułu poradnikowego na temat tego, jak wybrać buty dla osoby z nadpronacją stopy, potrzebne będą inne frazy niż do karty produktu. Zadbaj o to, aby na każdą stronę przyciągnąć odpowiednie osoby.
Sprawdź też powiązane frazy, proponowane przez wyszukiwarkę Google.
Źródło: google.com
Odpowiednio przeprowadzony link building pomoże Ci poprawić pozycję strony i zbudować zaufanie wyszukiwarki. Google traktuje zewnętrzne odnośniki jak wotum zaufania dla Twojej strony. Im więcej wartościowych i wiarygodnych głosów, tym lepiej.
Metody pozyskiwania linków:
W trakcie link buildingu trzeba pamiętać, że nie każdy link ma taką samą moc. Niektóre odnośniki nie mają kompletnie żadnego znaczenia dla SEO, a nawet mogą zaszkodzić. Zwróć uwagę na:
Ogólna zasada link buildingu jest taka, że linki muszą wyglądać jak najbardziej naturalnie.
O czym jeszcze warto pamiętać podczas zwiększania widoczności strony opartej na WordPressie? Często popełnianym błędem jest optymalizowanie za wszelką cenę każdej podstrony w obrębie domeny. Pamiętaj, że nie każda sekcja musi znaleźć się w wynikach wyszukiwania.
Odpuść sobie optymalizowanie takich stron, jak:
Jeśli zamierzasz powierzyć pozycjonowanie strony na platformie WordPress agencji SEO, musisz wybrać mądrze. Umiejętności i doświadczenie pozycjonera będą wpływały na efekty pozycjonowania.
Obecnie w sieci znaleźć można mnóstwo firm i freelancerów, którzy oferują usługi SEO. Nie każda agencja będzie odpowiednia dla Ciebie, nawet jeśli inni jej klienci są zadowoleni. Przy wyborze zwróć uwagę na:
Pozycjonowanie WordPressa tak naprawdę niewiele różni się od pozycjonowania stron utworzonych w innych CMS-ach. Wyniki wyszukiwania Google zawsze żądają od stron tego samego – sprawnej technicznie strony, dopasowania do czynników rankingowych oraz optymalizacji pod kątem doświadczeń użytkownika.
WordPress oferuje wiele wtyczek i funkcji ułatwiających wdrażanie podstawowych, a nawet bardziej zaawansowanych czynności optymalizacyjnych. Pamiętaj, aby dokładnie przeanalizować strony konkurencji i zbadać słowa kluczowe – to one przyciągną ruch do Twojej witryny!
Zawsze jednak zwracaj uwagę na UX i nigdy nie optymalizuj pod SEO kosztem doświadczeń użytkownika.
Jeśli masz wątpliwości i nie wiesz, czy poradzisz sobie z samodzielnym pozycjonowaniem, skontaktuj się z nami. Skorzystaj z naszej usługi, jaką jest pozycjonowanie WordPress.
Pozycjonowanie sklepu na WordPress to proces, którego koszty zależne są od wielu czynników. Na cenę SEO wpływa między innymi trudność słów kluczowych, konkurencyjność branży czy aktualna pozycja witryny w wyszukiwarce. Aby uzyskać dokładną wycenę, warto skonsultować się z profesjonalną agencją SEO.
Pozycjonowanie sklepu internetowego na WordPress to dość wymagające zadanie. Przeprowadzenie szczegółowych badań, skomponowanie skutecznej strategii optymalizacyjnej oraz monitorowanie jej efektywności to czasochłonne zabiegi, na których efekty czekać trzeba od kilku do nawet kilkunastu miesięcy.
Pozycjonowanie na WordPress warto zacząć od przeprowadzenia szczegółowych badań rynku oraz dokonania analizy konkurencji. Dzięki pozyskanym wówczas informacjom opracowanie skutecznej strategii SEO nie będzie żadnym problemem, a ryzyko ewentualnych niepowodzeń zostanie ograniczone do absolutnego minimum.
Umiejętnie opracowana strategia pozycjonowania sklepu internetowego niesie za sobą wiele istotnych korzyści. Zaliczyć można do nich między innymi lepszą widoczność strony w wynikach wyszukiwania, większy ruch w witrynie, satysfakcjonujące wyniki sprzedażowe oraz nieustanny rozwój biznesu na wielu obszarach w sieci.
Rozpocznij
od bezpłatnej
konsultacji SEO
Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.