SaaS i Open Source

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Autor: Grupa iCEA

Pierwsza Agencja SEO360 działająca na rynku od 2007 roku. Firma ma status Partnera Google oraz jest zdobywcą drugiego miejsca w kategorii agencji SEO/SEM w konkursie Dream Team. Dzięki zespołowi na... Więcej

28 kwietnia 2020

Rodzaje licencji sklepów internetowych, ale nie tylko sklepów internetowych – ogólnie każdego rodzaju oprogramowania.

Saas, czyli Software as a Service, to rodzaj oprogramowania, które jest przechowywane w chmurze i wykorzystywanie go odbywa się na zasadzie abonamentowej płatności za możliwość używania softu. Sklepy internetowe korzystające z takich rozwiązań będą charakteryzować się tym, że nie zostanie udzielony dostęp do plików strony (właściciel oprogramowania utrzymuje je na swoich serwerach), więc ew. zmiany w tym zakresie może wykonać jedynie producent.

Przykład SaaS: Shoper, IAI Shop, Shopify, Shoplo, I-Systems, EDRONE.

 

Open Source, czy Open Source Software, to rodzaj oprogramowania otwartego. Użytkownicy wykorzystujący oprogramowanie instalują je na własnych serwerach, tak więc mają dostęp bezpośrednio do plików strony.

Przykład Open Source: PrestaShop, WordPress + WooCommerce, Magento

Zakres zmian możliwych do wprowadzenia w przypadku SaaS jest zależny od producenta oprogramowania (funkcjonalności panelu administracyjnego), w przypadku Open Source teoretycznie można wykonać wszystko – konieczna jest znajomość programowania (czyt. deweloper).