Źródła ruchu w Google Analytics

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Autor: Grupa iCEA

Pierwsza Agencja SEO360 działająca na rynku od 2007 roku. Firma ma status Partnera Google oraz jest zdobywcą drugiego miejsca w kategorii agencji SEO/SEM w konkursie Dream Team. Dzięki zespołowi na... Więcej

28 kwietnia 2020

Organic search – organiczne wyniki wyszukiwania zwane w Google Analytics “bezpłatnymi wynikami wyszukiwania”. Wybierając ten kanał można zweryfikować z jakich fraz były wejścia na stronę, choć standardem jest, że 90-95% ruchu oznaczone jest jako “not provided” – żeby zobaczyć pełny raport fraz najlepiej jest skorzystać z Google Search Console.

Paid search – płatne wyniki wyszukiwania, do których – w zależności od konfiguracji – przypisywany jest ruch z kampanii Google Ads, porównywarek cen, marketplace itp. Popularną praktyką jest jednak to, by ruch z porównywarek czy marketplace przypisywać do kanału referral lub stosować oznaczenia kampanii w postaci tagów UTM.

Referral – ruch z przekierowań (linków), czyli – w zależności od konfiguracji – ruch z porównywarek czy marketplace, ale też z przekierowań np. z artykułów sponsorowanych czy ogólnie linków do strony na innych serwisach.

Direct – wejścia bezpośrednie, polegające na wpisaniu w przeglądarkę (nie w wyszukiwarkę) nazwy domeny. Wpisanie nawet pełnej nazwy domeny, ale nie w przeglądarkę, a w wyszukiwarkę, będzie zaliczone do organic search (wejście na stronę odbywa się poprzez organiczne wyniki wyszukiwania).

Social – przejścia na stronę z mediów społecznościowych, jak np. Facebook, Instagram czy YouTube.

Email – ruch wynikający z działań z zakresu e-mail marketing.