DARMOWY AUDYT SEO

Projektowanie strony internetowej pod kątem UI oraz UX. Jak wykorzystać w tym kontekście SEO?

Projektowanie strony internetowej pod kątem UI oraz UX. Jak wykorzystać w tym kontekście SEO?

Antoni Shkraba / pexels.com

W dzisiejszych czasach jesteśmy coraz bardziej wymagający pod kątem wrażeń estetycznych, zwracamy uwagę na detale i szczegóły, których liczba się zwiększa wraz z postępem cyfryzacji. Z tego względu powinniśmy obecnie mówić nie tyle o SEO, ile o SXO, czyli Search Experience Optimization. Jest to optymalizacja wrażeń użytkownika, która ma na celu poprawę konwersji strony. Z czego się składa SXO i na co zwrócić uwagę, planując swoje działania?

UX (User Experience)

Są to doświadczenia użytkowników związane z korzystaniem z danego produktu. W przypadku stron internetowych mowa o ogóle wrażeń i emocji, które wiążą się z funkcjonowaniem w świecie cyfrowym. W centrum stoi więc odbiorca. Uwzględnia się z tego względu interfejs, zakładki, przyciski, menu, linki, treści, przekaz, funkcjonalność i użyteczność strony oraz poziom interakcji.

UI (User Interface)

Jest to część projektowania UX. W informatyce określa się w ten sposób wszystkie elementy aplikacji i/lub strony internetowej pozwalające na interakcję pomiędzy serwerem a użytkownikiem. Są to elementy graficzne, które wspierają proces komunikacji, takie jak:

 • galeria,
 • menu,
 • kolorystyka,
 • rozkład tekstu,
 • animacje,
 • przyciski,
 • szeroko pojęta hierarchia informacji na stronie.

Interfejs powinien być jak najłatwiejszy w obsłudze, intuicyjny, wygodny i zrozumiały. Należy więc znaleźć złoty środek pomiędzy stylem, typografią i kolorystyką. Estetyka strony wpływa na jej ocenę w oczach użytkownika, dlatego tak ważne jest zaprojektowanie motywu przewodniego, dobór elementów multimedialnych, branding.

Sprawdź: Pozycjonowanie dietetyka

UI i UX w ujęciu optymalizacji SEO

Kwestie związane z doświadczeniem użytkowników nie dają się zamknąć w sztywnych ramach i są dynamicznie rozwijającym się obszarem projektowania. Google, najpopularniejsza i najczęściej wykorzystywana przeglądarka na świecie, posiada listę ponad 200 czynników rankingowych, które wpływają na pozycjonowanie stron w sieci. Każdy z elementów UX oraz UI wpływają na ocenę dokonywaną przez algorytmy i roboty wyszukiwarek. Odpowiednio zaprojektowana strona pozwala na:

 • wzrost ruchu,
 • poprawę konwersji,
 • wzrost sprzedaży w przypadku e-commerce,
 • zmniejszenie współczynnika odrzuceń,
 • wydłużenie czasu spędzonego w jej obrębie.

Optymalizacja SEO pod kątem poprawy wrażeń użytkowników i oceny Google

Dostosowanie do urządzeń mobilnych

Prawie 70% populacji świata korzysta z urządzeń mobilnych. Telefony są z nami w pracy, w domu, w podróży. Dodatkowo na skutek wzrostu popularności mniejszych ekranów Google wprowadziło Mobile-First Index, zgodnie z którym pierwszeństwo w procesie indeksowania posiadają witryny dostosowane do urządzeń mobilnych. Mobilegeddon zmusił administratorów stron do zadbania o responsywność witryn, czyli automatyczne dostosowywanie się do rozmiaru wyświetlacza. Jest to jeden z czynników rankingowych. Jak zoptymalizować stronę dla małych ekranów?

 • wybierz odpowiedni interfejs,
 • stwórz nawigację po stronie,
 • pozbądź się ciężkich elementów,
 • zaplanuj rozmieszczenie przycisków,
 • ogranicz liczbę reklam.

Prędkość czasu ładowania strony

Zgodnie z badaniami, jeśli strona internetowa ładuje się powyżej 3 sekund, to istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że użytkownik z niej zrezygnuje na rzecz konkurencji. Z tego względu musisz przyjrzeć się swoim wskaźnikom internetowym, czyli Core Web Vitals. Od połowy 2021 roku są one brane pod uwagę podczas oceny. Na początek skup się na trzech podstawowych:

 • LCP (Largest Contentful Paint), czyli największe wyrenderowanie treści,
 • FID (First Input Delay), czyli opóźnienie przy pierwszym działaniu,
 • CLS (Cumulative Layout Shift), czyli stabilność wizualna strony.

Aby usprawnić prędkość, najlepiej jest skompresować pliki, czyli zmniejszyć ich wielkość bez utraty jakości. Warto również usunąć nieużywane skrypty i fragmentu kodu źródłowego, poprawić lub wyłączyć JavaScript, zaktualizować wtyczki bądź usunąć nieużywane, a w ostateczności zmienić serwer na mocniejszy. Każdy z wyników możesz sprawdzić w panelu Google Search Console.

Treść

Jak mówi Bill Gates: „Content is King”. To właśnie treści poszukują użytkownicy na naszej stronie internetowej. Pomijając oczywiste elementy, takie jak oryginalność, autorskość, poprawność językowo-gramatyczna, w kontekście UI oraz UX szczególnie ważne jest:

 • jej rozmieszczenie,
 • układ,
 • typografia (rodzaj, wielkość, kolor, grubość czcionki),
 • nagłówki,
 • tytuły i śródtytuły,
 • materiały wizualne.

Pamiętaj, że liczy się pierwsze wrażenie. Jeśli użytkownik, wchodząc na stronę, natknie się na niezrozumiały blok tekstu, opuści witrynę z uwagi na jej nieczytelność. Z tego względu ważna jest hierarchia informacji oraz jej aspekt wizualny.

Linkowanie wewnętrzne

Strategia link buildingu jest jednym z elementów wpływających na pozycjonowanie i ocenę strony pod kątem czynników rankingowych. Linki umieszczone w obrębie strony wspierają nawigację po jej strukturze. Dzięki temu tworzymy hierarchię informacji dla użytkowników. Dodatkowo linkowanie pomaga nam ustrzec się przed problemem kanibalizacji słów kluczowych. Nasza strona przypomina bowiem piramidę – musimy zaprosić odbiorcę do meandrowania po jej wnętrzu. Z tego względu najlepiej jest wykorzystać:

 • menu główne,
 • menu okruszkowe,
 • mapę witryny,
 • teksty zakotwiczone.

CTA (Call to Action)

Wezwanie do działania jest jednym z najlepszych sposobów przykucia uwagi użytkowników. Niestety okazuje się, że nie korzysta z niej nawet 70% małych firm. Dlaczego warto po nie sięgnąć? Przede wszystkim ze względu na możliwości wygenerowania leadów, pozyskania nowych odbiorców, konwersji i kliknięć. Komunikat ten najczęściej przyjmuje formę ikony z zaszytym linkiem. Najważniejsze cechy wezwania to prostota i czytelność przekazu. Projektując grafikę dla CTA, postaraj się o odpowiedni font, kolorystykę, animacje, hasła. W zwięzły sposób musisz przedstawić korzyści swojej oferty.

Sprawdź: Czym jest czas przebywania na stronie i dlaczego jest istotny dla SEO?

Słowo na koniec

Jak widzisz, optymalizacja i pozycjonowanie są nierozerwalnie związane z postępem technologicznym. Planując więc swoją strategię marketingowo-wizerunkową, nie możesz zapomnieć o tym, jak się prezentuje oraz co oferuje Twoja witryna. UX oraz UI to fundamenty, które pozwolą Ci na zbudowanie trwałej widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania.

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: lovihomi.pl, cityislife.pl

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 8

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Praca od podstaw: audyt SEO jako fundament Twojej strony internetowej
  Praca od podstaw: audyt SEO jako fundament Twojej strony internetowej
  Jak poprawnie wdrożyć strategię optymalizacji SEO na stronie? Odpowiedź stanowi audyt SEO – czym jest, jakie są jego rodzaje i jak go poprawnie wykonać?
  Praktyki SEO: White Hat SEO
  Praktyki SEO: White Hat SEO
  Każdy medal ma dwie strony. Najważniejszą zasadą pozycjonowania jest jednak działanie zgodnie z zasadami. Czym dokładnie jest White Hat SEO?
  Znaczniki kanoniczne – czy naprawdę są potrzebne dla zduplikowanych treści?
  Znaczniki kanoniczne – czy naprawdę są potrzebne dla zduplikowanych treści?
  Zastanawiasz się, jak poradzić sobie ze zduplikowaną treścią na stronie internetowej? Znaczniki kanoniczne przychodzą z pomocą! Sprawdź, jak ich używać.

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę