DARMOWY AUDYT SEO

Przekierowanie 301 – co oznacza i jak je wdrożyć?

Przekierowanie 301 – co oznacza i jak je wdrożyć?

Alejandro Escamilla/unsplash.com

Przekierowanie 301 to nic innego, jak informacja na stronie o przeniesieniu zawartości witryny na inny adres. Z tego artykułu dowiesz się, jak je wykonać, jakie są jego rodzaje oraz jak wpływa ono na SEO.

Czym jest przekierowanie 301?

Przenoszenie strony internetowej na inny adres URL wykonać można z wielu powodów. Może to być związane ze zmianą nazwy firmy, zbliżającym się wygaśnięciem domeny, zmianą hostingu, czy też wybraniem zupełnie innej infrastruktury. Gdy to się już jednak stanie, warto poinformować o tym odbiorców swojej treści tak, aby nie musieli oni błądzić po internecie w poszukiwaniu nowego adresu. W tym celu stworzono właśnie przekierowanie 301. SEO to nie jedyna rzecz, na którą ono wpływa. Ale o tym nieco więcej w dalszej części tekstu.

Przekierowanie 301 informuje wyszukiwarkę o tym, że zawartość danej witryny, pliku czy pojedynczej podstrony została na stałe przeniesiona pod inny adres URL. Ten rodzaj informacji przekazywany jest w formie kodu statusu HTTP, a jego użycie zapobiega wyświetlaniu błędu 404. Rozwiązanie to umożliwia automatyczne przekierowanie użytkowników na odpowiednią stronę, co zapewnia szereg korzyści zarówno dla osób odwiedzających stronę, jak i jej właścicieli.

Sprawdź: Czym jest przekierowanie 301? Kiedy warto z niego korzystać?

Kiedy stosować przekierowanie 301?

Ten rodzaj przekierowania przez wielu uważany jest za jedną z najbardziej skutecznych form, która jednocześnie pozostaje w pełni przyjazną metodą dla wyszukiwarek internetowych. Redirect 301 stosuje się w wielu sytuacjach, jednak zawsze jej celem jest zadbanie o SEO oraz ułatwione wyszukiwanie nowej strony, a także uniknięcie duplikacji treści w sytuacji, gdy dana witryna osiągalna jest pod adresem z przedrostkiem www, jak i bez niego.

Źródło: Alejandro Escamilla/unsplash.com

301 przekierowanie zastosować można w sytuacji, gdy witryna przeniesiona została na nową domenę, na przykład w wyniku zmiany nazwy firmy lub gdy nastąpiła zmiana silnika strony, co wywoła zmianę związaną z całością struktur adresów URL. Redirect 301 pomaga także w przypadku usunięcia wybranych podstron, w tym wypadku pozwala ono na przekierowanie użytkowników na odpowiednie zakładki zawierające aktualne informacje. Również w przypadku wdrożenia certyfikatu SSL jest ono bardzo wskazane tak, aby dana strona była w stanie uruchamiać się pod szyfrowanym protokołem https.

Przekierowanie 301 – SEO

Działająca od lat strona internetowa posiada rzeszę odbiorców, którzy z niej korzystają. Jeśli strona zostanie przeniesiona bez zastosowania przekierowania 301 w efekcie straci ona swoją pozycję i zaczyna funkcjonować w oczach odbiorców, a przede wszystkim wyszukiwarki jako zupełnie nowa, dopiero co założona witryna. Ma to ogromny wpływ na widoczność strony, zarówno przez wzgląd na osoby, który korzystały z bezpośredniego linku do jej odwiedzenia, jak i na pozycjonowanie.

301przekierowanie to ma ogromny wpływ na SEO. Dzięki niemu możliwe jest utrzymanie jest wyrobionej pozycji w wyszukiwarce nawet wtedy, gdy strona zostanie przeniesiona. Ten rodzaj przekierowania sprawia, że strona w dalszym ciągu widoczna jest w odniesieniu na wybrane frazy kluczowe. Pozwala także uniknąć zjawiska duplicate content, które w znaczny sposób wpływa na pozycję w wyszukiwarce. W skrócie można powiedzieć, że htaccess przekierowanie 301 wraz z przekierowaniem witryny na inny adres przenosi również całą pracę włożoną w jej pozycjonowanie, zarówno tą związaną z działaniami wewnątrz strony, jak i tą pochodzącą z linkowania zewnętrznego.

Sprawdź: Przekierowanie 301 – co musisz wiedzieć?

Jakie korzyści dla użytkowników zapewnia przekierowanie 301?

Wyobraźmy sobie, że odwiedzamy stronę, z której korzystamy od lat, mamy ją zapisaną w zakładkach i znamy jej adres URL na pamięć. Po kliknięciu Enter nie wyświetla się nam jednak nie jej treść, ale błąd 404. Sytuacja ta może być frustrująca i tym samym wpływać na stosunek użytkowników do firmy, do której należy dana witryna czy podstrona. W uniknięciu tego typu sytuacji pomaga właśnie przekierowanie 301, które automatycznie przenosi internautę pod nową stronę nawet wtedy, gdy wpisze on nieaktualny adres internetowy. Przekierowanie to należy jednak zastosować dopiero wtedy, gdy w pełni przygotowane są już przekierowania. Warto również zadbać o to, aby przekierowywać do konkretnych podstron, a nie zawsze do strony głównej.

Pamiętajmy, że algorytmy wyszukiwarek nie pozostawiają użytkowników bez odpowiedzi na wyszukiwania. Jeśli konkretna strona nie będzie wyświetlać się poprawnie lub nie będzie jej wcale, wyszukiwarka podsunie szereg propozycji o podobnej lub identycznej treści oraz tematyce. Działanie takie może powodować nie tylko dezorientację użytkownika, lecz także może wpłynąć na zmianę strony, z której będzie korzystał na korzyść naszej konkurencji.

Jakie są rodzaje przekierowania 301?

Przekierowanie 301 htaccess to opcja dla wszystkich, którzy muszą przenieść swoją stronę, ale nie chcą stracić pracy włożonej w jej pozycjonowanie oraz budowanie świadomości potencjalnych klientów. Wyznaczyć można dwa rodzaje tych przekierowań związane z miejscem ich działania. Te wewnętrzne działają w obrębie jednej witryny i są przydatne w przypadku przekierowywania na istniejącą podstronę w przypadku, gdy dany link jest już nieaktualny. Przekierowania zewnętrzne z kolei to te, które odsyłają za pomocą pliku .htaccess użytkownika na inną domenę.

Sprawdź: Kompendium wiedzy o przekierowaniach na WordPressie

Jak wdrożyć przekierowanie 301?

Aby móc wprowadzić przekierowanie 301 należy odszukać plik .htaccess znajdujący się w katalogu głównym na serwerze i umieścić w jego treści odpowiedni kod umożliwiający przekierowanie. Będzie on inny w przypadku, gdy przekierowanie następować będzie ze strony bez www na tą z, w razie przeniesienia strony na inną domenę, wdrożenia certyfikatu SSL czy usunięcia wybranych podstron. Wystarczy znaleźć ten poprawny i umieścić go w pliku tekstowym .htaccess tak, aby całość przekierowywania działała sprawnie i pozwalała cieszyć się korzyściami z niego płynącymi. Proces ten nie jest skomplikowany, a powstałe podczas niego błędy można w prosty sposób usunąć tak, aby móc cieszyć się dotychczasowymi wynikami SEO na nowej stronie internetowej.

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: lookersy.com, selectiver.com

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 13
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Czym jest Black Hat SEO?
  Czym jest Black Hat SEO?
  Istnieje wiele sposobów, by wdrożyć strategię SEO – nie wszystkie z nich są jednak zgodne z wytycznymi wyszukiwarek. Nieuczciwe praktyki […]
  Znaczniki kanoniczne – czy naprawdę są potrzebne dla zduplikowanych treści?
  Znaczniki kanoniczne – czy naprawdę są potrzebne dla zduplikowanych treści?
  Zastanawiasz się, jak poradzić sobie ze zduplikowaną treścią na stronie internetowej? Znaczniki kanoniczne przychodzą z pomocą! Sprawdź, jak ich używać.
  Uszkodzone linki na stronie – jak je naprawić?
  Uszkodzone linki na stronie – jak je naprawić?
  Link building to fundament optymalizacji off-site. Google w szczególny sposób dba o jakość linków na stronie. Co jednak robić, gdy są uszkodzone?

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę