DARMOWY AUDYT SEO

Reklama a kliknięcia – jak znaleźć złoty środek w digital marketingu?

Reklama a kliknięcia – jak znaleźć złoty środek w digital marketingu?

fauxels / pexels.com

Reklamy są środkiem masowego przekazu, którego głównym celem jest wywołanie pragnienia. W przestrzeni internetowej ewoluują one znacznie szybciej aniżeli drogą tradycyjną. Ich ogromny potencjał jest coraz częściej wykorzystywany przez firmy zachęcające do zainteresowania się ich własnymi usługami. Jak jednak przykuć uwagę potencjalnego użytkownika skoro jest ich tak dużo?

Istnieje wiele metod i narzędzi w digital marketingu. Są to strony internetowe, SEO, Google Ads, social media, YouTube, natywne reklamy, lokalne portale informacyjne, współpracę z innymi markami, a nawet remarketing. Niezależnie od miejsca celem są kliknięcia i wyświetlenia. Można nawet zaryzykować stwierdzeniem, iż toczy się o nie wirtualna walka.

Czym jest CTR?

Jest to tak zwany współczynnik klikalności informujący, jak często użytkownicy wchodzą w Twoją reklamę lub inne, bezpłatne, informacje o produkcie. Jego głównym zadaniem jest ustalenie skuteczności słów kluczowych, reklam i publikowanych treści. Można to samodzielnie obliczyć zgodnie ze wzorem:

CTR = liczba kliknięć / liczba wyświetleń reklam x 100%.

Mówiąc wprost: im bardziej reklama jest ukierunkowana tematycznie, tym ma wyższy wskaźnik. W świecie wirtualnym nie jest to jednak proste zadanie. Wielu właścicieli stron korzysta z banerów reklamowych, które są masowo ignorowane przez użytkowników i traktowane jako spam.

Sprawdź: Czy SEO oraz PPC są niezbędne w prowadzeniu strony internetowej?

Ranga wyników

Określenie czy mamy właściwy CTR zależy od branży, jaką się zajmujemy. Należy go więc rozpatrywać w kontekście podobnych kampanii i grup użytkowników. W związku z tym trudno jest określić przedział procentowy ocen – ustal sobie własny cel, a później dąż do niego za pomocą pozostałych narzędzi.

Dla porównania można powiedzieć, że przeciętny wskaźnik CTR dla reklamy umieszczonej w wyszukiwarce to około 2%. Wydaje Ci się, że to mało? Reklama w formie baneru, o której wspomniano, ma zaledwie 0,35%. Jeśli jednak Twojej stronie uda się przekroczyć średnią wartość, to świadczy to o dobrze prowadzonej strategii e-marketingowej. Jeśli Twój wskaźnik CTR jest niski, nie płacisz za kliknięcie. W związku z tym częściej będzie wyświetlana reklama konkurencji, niż Twoja.

Źródło: M&W Studios / pexels.com

Jakie czynniki mają wpływ na klikalność?

 • odpowiedni dobór słów kluczowych,
 • stosowanie dopasowania opartego na podobnych frazach,
 • wykluczanie słów, które nie pasują do oferty,
 • zwracanie uwagi na lokalizację klientów,
 • miejsce umieszczenia reklamy,
 • odpowiedni rodzaj reklamy,
 • stwórz grupę reklam o podobnych słowach i frazach,
 • korzystanie z rozszerzeń wyszukiwarek,
 • przeprowadzanie testów tekstów reklamowych.

Tych kilka elementów wykorzystanych w odpowiedni sposób sprawi, że współczynnik CTR wzrośnie. Największą korzyścią jest wówczas obniżony koszt reklamy. Dodatkowo platformy wyszukiwarek internetowych zaczynają Cię rozpoznawać, a tym samym pozycjonują na wyższych miejscach w rankingu. Ostatecznie utrzymanie wysokiego wskaźnika pozwoli nam przejść od kliknięć do konwersji.

Istnieją trzy proste kroki zwiększające CTR:

1. Dobierz słowa kluczowe – słowa są najważniejsze, więc unikaj tych najpopularniejszych. Staraj się odnaleźć ukierunkowane słowa kluczowe wprost określające Twoją markę i usługi. Dzięki temu konsumenci łatwiej odnajdą to, czego szukają.

2. Zwróć się w bezpośrednim komunikacie – najważniejszy jest odbiorca, pamiętaj więc, aby Twój język był zrozumiały. Współcześni konsumenci cenią indywidualny kontakt, więc zwracaj się do nich bezpośrednio, zachęcając tym samym do interakcji.

3. Stwórz biznesplan – praca nad współczynnikiem kliknięć jest dużo łatwiejsza, jeśli określisz swoje cele i potrzeby. Biznesplan pozwoli Ci na odpowiednie dobranie strategii, a następnie przygotuje do stworzenia interesującej reklamy.

Sprawdź: Frazy pomocnicze – czy warto je stosować?

Odpowiednia forma do treści

Wszystkie te elementy pozwolą na pozytywny wynik CTR i będą świadczyć o dobrym dopasowaniu treści reklamy do witryny internetowej, a co za tym idzie do oczekiwań użytkowników. Jest to także ważne narzędzie w kontekście pozycjonowania strony w wynikach wyszukiwarek.

Skuteczna reklama to nie lada wyzwanie dla przedsiębiorców, zwłaszcza w świecie wirtualnym. Niemożliwym jest jednoznaczne zbudowanie poradnika, który pozwoli na działanie krok po kroku. Należy jednak pamiętać, że tym, co przynosi najlepsze efekty jest liczba klientów. To oni w marketingu, zarówno tradycyjnym, jak i internetowym, stawiają wyzwania przed strategiami promocyjnymi. W przypadku pytań nasza agencja SEO zaprasza do kontaktu.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: E-Commerce
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 11

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Jak zacząć z IdoSell? Pierwsze kroki
  Jak zacząć z IdoSell? Pierwsze kroki
  Założyłeś sklep IdoSell? Od rozpoczęcia sprzedaży dzieli Cię mniej kroków, niż Ci się wydaje. Podejmij je z nami i zacznij sprzedawać w sieci.
  Wiedza w pigułce – platformy e-commerce
  Wiedza w pigułce – platformy e-commerce
  Przesyt platform e-commerce powoduje zamęt dotyczący wyboru najlepszej. Ułatwiliśmy Ci zadanie i przedstawiliśmy najlepsze wybory. Zobacz!
  Bolączki SEO w e-commerce – wyeliminuj te powszechne błędy
  Bolączki SEO w e-commerce – wyeliminuj te powszechne błędy
  Prawdę mówiąc sklepy internetowe, znajdują się w gorszej pozycji od samego początku. Co więc należy zrobić, aby myśleć o ich przyszłości w sposób optymistyczny?

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę