DARMOWY AUDYT SEO

Rodzaje testów UX

Rodzaje testów UX

fauxels/pexels.com

Dbanie o to, jak odbierają nas inni, może w znaczny sposób poprawić wizerunek marki, co w bezpośredni sposób wpływa na zyski przedsiębiorstwa. Tyczy się to zarówno sfery rzeczywistej, jak i internetowej. Aby dowiedzieć się, jak dana strona postrzegana jest przez użytkowników sieci, pomocne są testy UX, które pozwalają określić doświadczenia użytkowników. Dowiedz się, czym są, jakie są ich rodzaje oraz jak możesz wykorzystać je w swojej firmie. Zapraszamy do lektury!

Co kryje się pod skrótem UX?

UX to pojęcie oznaczające user experience, co z angielskiego oznacza doświadczenie użytkownika. W branży marketingu internetowego cieszy się ono coraz większą popularnością. Większość ekspertów z tej branży docenia to, jak dużą na konwersję ma ono wpływ. To jednak nie wszystko, gdyż UX to także wyznacznik wizerunku marki, co jest bezpośrednio połączone z osiąganiem wyznaczonych celów biznesowych. Istnieje szeroka zależność między testami UX a działaniami związanymi z SEO. UX test ma za zadanie zbadanie odczuć osób, które trafiły na daną stronę internetową, a liczba tych odwiedzin zależna jest w ogromnym stopniu od pozycjonowania. Z tego powodu warto traktować UX wielopoziomowo, poprzez połączenie metod testowania wraz z widocznością w sieci.

User Experience to niezwykle złożone pojęcie, pod którym kryją się doświadczenia odbiorców na wielu różnych płaszczyznach. Przez to powstały specjalizacje w obrębie tej jednej dziedziny, które skupiają się na jej wąskim odłamie. Na to, jak dana strona jest odbierana przez użytkowników, składa się bardzo wiele elementów. Niezwykle ważny jest wygląd, estetyka i czytelność strony, ale także proste i intuicyjne poruszanie się po niej, odpowiednia długość tekstów i ich merytoryka, szybkie ładowanie czy brak wadliwych linków. To wszystko sprawia, że użytkownicy uważają daną stronę za atrakcyjną dla siebie i chcą z niej korzystać.

Sprawdź: Czym są badania eyetracking?

Czym są testy UX?

Testy UX związane z doświadczeniem użytkownika rozumieć można jako metody pozwalające sprawdzić, w jaki sposób dana strona odbierana jest przez osoby z niej korzystające. Istnieje wiele rodzajów tych testów, dzięki czemu każdy może znaleźć ten, który najlepiej wpasuje się w jego aktualne potrzeby. Testowanie UX przeprowadzać można na różnych etapach projektu, zarówno w trakcie wdrażania strony, jak i po jej wieloletnim funkcjonowaniu. To, jaki rodzaj testu będzie przeprowadzany, powiązane jest bezpośrednio z potrzebami danego przedsiębiorstwa na określonym etapie oraz tym, w jakim celu są one przeprowadzane. Mogą one stanowić swego rodzaju sprawdzenie tego, jak odebrane zostaną zmiany na witrynie, a wyniki pozwolą na oszczędności związane z nietrafionymi pomysłami.

Źródło: cottonbro/pexels.com

Testy UX rozumieć trzeba jako element pozwalający obiektywnie spojrzeć na to, jaki skutek przynoszą zmiany w stronie. Dotyczy to zarówno tych wizualnych, jak i technologicznych. Pozwalają one zrozumieć użytkownika i jego punkt widzenia, a przez to lepiej dopasować wygląd i konstrukcję strony do jego potrzeb i oczekiwań. Dzięki temu można stworzyć wysoce funkcjonalną stronę, która odbierana będzie przez użytkowników jako stuprocentowo dopasowana do nich. A jakie są rodzaje testów UX?

Rodzaje testów UX

Istnieje wiele rodzajów testów UX, które różnią się od siebie pod względem precyzyjności, badanych parametrów i zastosowania. Dzięki temu możliwe jest dopasowanie metody pomiarów precyzyjnie do swoich indywidualnych potrzeb, co pozwala na uzyskanie jeszcze dokładniejszych wyników. Wśród najważniejszych i najbardziej znanych metod testowania doświadczeń użytkownika wymienić możemy wywiady pogłębione, testy zadaniowe oraz eye tracking.

Wywiady pogłębione

Ten rodzaj badań skupia się na dokładnym poznaniu oczekiwań badanej grupy docelowej poprzez zebranie niezbędnych informacji. Testy te wykonuje się najczęściej w sytuacjach, gdy cała struktura strony tworzona jest od podstaw lub wtedy, gdy przechodzi gruntowne modyfikacje. Wynika to z faktu konieczności dopilnowania wielu formalności związanych z doborem grupy docelowej i jej ankietowaniem, czy to w formie elektronicznej, czy tradycyjnej Polega ona na zadawaniu wielu pytań otwartych, które skłaniają użytkownika do wskazania swoich potrzeb oraz ich argumentowaniu. Metoda ta pozwala na zgromadzenie informacji dotyczących potrzeb przyszłych lub obecnych użytkowników danej witryny. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie strategii działania do potrzeb klientów, co sprawia, że strona będzie idealnie na nie odpowiadać, zarówno pod kątem merytorycznym, jak i graficznym czy funkcjonalnym.

Eyetracking

Ta metoda testów pozwala na zapoznanie się z tym, które elementy zwracają największą uwagę odbiorców oraz w jaki sposób strona internetowa jest przez nich odbierana. Eyetracking daje nam również dostęp do informacji na temat tego, które elementy witryny są zbędne, ponieważ są przez ich wzrok całkowicie pomijane. Do przeprowadzenia tego rodzaju testów wykorzystywane są mapy ciepła, które zbierają informacje na temat punktowego skupienia wzroku. Eyetracking wymaga zebrania grupy użytkowników, którzy otrzymają zadanie związane z użytecznością danej strony internetowej. Podczas dokonywania zakupów, czytania oferty czy innych czynności to, w jakich kierunkach i z jaką częstotliwością ich wzrok skupia się na konkretnych punktach, jest zbierane w formie danych, które potem wykorzystać można do dostosowania strony pod zainteresowania użytkowników.

Zadaniowe testy użyteczności

Ten rodzaj testów opiera się na zbadaniu zachowania użytkowników w obrębie strony internetowej. Łączy on ze sobą wywiad razem z dokładną analizą ruchów wykonywanych na stronie internetowej. Osoby przeprowadzające to badanie analizują decyzje użytkowników, na podstawie których sporządzają wnioski dotyczące doświadczeń użytkownika.

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: selectiver.pl, domzobrazka.pl

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 4
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Jak zoptymalizować witrynę pod kątem technicznego SEO?
  Jak zoptymalizować witrynę pod kątem technicznego SEO?
  Istnieje wiele technicznych elementów witryny, które wpływają na sukces biznesu online. Podpowiemy Ci, na które powinieneś zwrócić szczególną uwagę!
  Jak zwiększyć czytelność swojej strony internetowej w WordPressie?
  Jak zwiększyć czytelność swojej strony internetowej w WordPressie?
  Czytelność treści jest obecnie bardzo ważnym czynnikiem rankingowym Google. Dowiedz się, w jaki sposób ją zwiększyć, aby osiągnąć sukces.
  Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat SEO w e-commerce
  Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat SEO w e-commerce
  Działalność e-commerce jest obecnie bardzo popularna. Sprzedaż przeniosła się do internetu. Jednak co na to SEO? Sprawdźmy!

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę