DARMOWY AUDYT SEO

Różnice pomiędzy UI a UX

4 min czytania
Różnice pomiędzy UI a UX
Kategoria SXO

Aby znaleźć się w TOP najchętniej odwiedzanych witryn i zaskarbić uwagę najbardziej wymagających klientów, trzeba zadbać o każdy detal. Zagadnienia UI a UX są często ze sobą utożsamiane, choć wyraźnie się od siebie różnią. Czym zatem charakteryzują się te marketingowe pojęcia? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Spis treści:

Wstęp do zagadnienia User Experience (UX)

Pewnie zastanawiasz się, co to UX i dlaczego ma tak duże znaczenie w projektowaniu witryn internetowych. User Experience (rozwinięty akronim UX) dotyczy szeregu czynności składających się na poprawę doświadczenia użytkownika względem strony WWW, z której korzysta. Proces ten obejmuje doskonalenie serwisu pod kątem jego przydatności, dostępności oraz przyjaznego korzystania z jego zasobów. Zadaniem projektantów UX jest udzielenie odpowiedzi na potrzeby internautów, a sam proces obejmuje badanie użytkowników celem zweryfikowania wrażeń danego grona odwiedzających stronę. Zdarzają się przypadki, w których przeprowadzanie analiz pod kątem wrażeń osób korzystających z sieci internetowej jest kontynuowane po wcieleniu wstępnych projektów w życie.

Na czym polega praca UX Designer?

Osoby specjalizujące się w User Experience przeprowadzają skrupulatne badania dotyczące potrzeb internautów, zajmują się budową kompleksowych strategii oraz contentu, podejmują się takich działań, jak testowanie czy wcielanie w życie pomysłów wraz z analizą rezultatów. To nieustanna praca i obserwacja produktu (strony), z którego korzysta klient. Istotne jest, aby specjalista monitorował zachodzące interakcje, aktualizował oraz modyfikował działanie konkretnego asortymentu, aplikacji bądź strony.

Sprawdź: Czym jest UI Design?

User Interface (UI), bardziej techniczne oblicze strony WWW

W poszukiwaniu jednoznacznej definicji dotyczącej tego, co to UI, warto mieć przede wszystkim świadomość, że jest to bardziej techniczna sfera budowy kompleksowych witryn internetowych. W ścisłym ujęciu można przyjąć UI za proces projektowania interfejsu internauty skierowanego do różnego rodzaju urządzeń oraz oprogramowania. Osoby specjalizujące się w UI zajmują się głównie warstwą graficzną na podstawie wniosków wysuniętych w toku procesu User Experience.

Specjalista od oprawy wizualnej, czyli UI Designer

Zadaniem profesjonalisty w zakresie User Interface jest troska o wygląd interfejsu oraz odczucia idące w parze z użytkowaniem witryny przez odwiedzających. Powinien on regularnie śledzić pojawiające się nowości. W kwestii wizualizacji można śmiało wskazać, że obowiązkiem UI Designera jest graficzna dbałość o wszelkiego rodzaju przyciski czy dopasowanie strony internetowej do użytkowanego sprzętu.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

UX a UI – podobieństwa, o których należy pamiętać

Te dwa terminy łączy ze sobą użytkownik. Bez względu na to, czy zależy Ci na analizie, a następnie wcieleniu w życie interakcji bądź interfejsu internautów, czy podejmiesz się przeglądu potrzeb potencjalnych konsumentów, User Experience oraz User Interface będą towarzyszyć Ci w tym procesie. Działania ekspertów zajmujących się tymi sferami wzajemnie się uzupełniają. Projektanci UI zwracają szczególną uwagę na techniczne segmenty interfejsu, natomiast specjaliści od kształtowania wrażeń użytkownika stają się niezbędnym kompanem w pracy podejmowanej przez ekspertów User Interface.

Przepaść między terminami User Experience a User Interface

Prawdopodobnie już teraz jesteś świadomy niewielkich różnic pomiędzy UX i UI, jednak warto wskazać te kluczowe.

 • Różnica 1. UX dotyczy badań nad preferencjami oraz potrzebami internautów, natomiast UI polega na stworzeniu intuicyjnego interfejsu, dzięki któremu możliwa będzie sprawna obsługa witryny internetowej.
 • Różnica 2. User Experience często kojarzony jest z budową aplikacji mobilnych, stronami WWW oraz produktami, natomiast User Interface z dziedziną IT.
 • Różnica 3. UX koncentruje się na obszarze analitycznym z uwzględnieniem zachowań konkretnych grup użytkowników, rolą UI jest zaś stworzenie wizualnie atrakcyjnego serwisu.
 • Różnica 4. Zadaniem eksperta od User Interface jest opracowanie estetycznych wizualizacji, w tym grafik czy obrazów. W przypadku UX Designera najważniejsze jest dopasowanie poszczególnych elementów względem preferencji użytkownika. Co więcej, jego zadaniem jest kreowanie person czy storyboardów.

Postaw na symbiozę UI i UX, by cieszyć się pierwszymi rezultatami. Pamiętaj! Eksperci zajmujący się tymi odmiennymi obszarami będą posługiwać się także różnymi narzędziami. W przypadku UI niezwykle istotne są takie programy, jak Adobe Photoshop czy Illustrator, natomiast dla UX – Sketch czy Axure.

Choć pojęcia te są odmienne, zakłada się, że będą ze sobą współgrać i razem realizować pierwszoplanowy cel, jakim jest zadowolenie konsumenta. Kreują oraz wdrażają elementy na stronie, zachęcając do dalszego korzystania z serwisu. Tylko razem są w stanie stworzyć projekt, który przyciągnie uwagę najbardziej wymagającego odbiorcy w Internecie.

Masz pytania? Nasi specjaliści z agencji Grupa iCEA chętnie na nie odpowiedzą. Zapraszamy do kontaktu!

Karolina Goćkowska
Copywriting ma we krwi, a do tworzenia tekstów pod SEO stara się podchodzić kreatywnie i nieszablonowo. Przygodę z contentem rozpoczęła już podczas studiów dziennikarskich na Wydziale Nauk Politycznych UAM. Jej mocnymi stronami są szybkie działanie i pełne zaangażowanie. Na pierwszym miejscu stawia możliwość ciągłego doszkalania się w dziedzinie e-marketingu.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 6

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Jak testy A/B mogą pomóc Ci zwiększyć konwersję i co warto nimi badać?
Jak testy A/B mogą pomóc Ci zwiększyć konwersję i co warto nimi badać?
Jeśli prowadzisz stronę internetową, z pewnością zależy Ci na zwiększeniu konwersji. Przeczytaj nasz artykuł!
Design Sprint – co to jest?
Design Sprint – co to jest?
Osoby opracowujące projekty dążą do znalezienia rozwiązań dla różnych problemów. W tym celu sięgają po nowatorskie metody biznesowe i wcielają je w życie.
SXO w AIDA
SXO w AIDA
Sprzedaż online cieszy się ogromną popularnością. Klienci sięgają do sieci z uwagi na wygodę i większe możliwości wyboru. Jak jednak należy sprzedawać?

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę