DARMOWY AUDYT SEO

SEO PR: Marketingowe collabo

SEO PR: Marketingowe collabo

Angela Roma/pexels.com

Prężnie rozwijający się świat marketingu cyfrowego zakłada integrację zagadnień, które wcześniej nie miały ze sobą wiele wspólnego. Dziś cele SEO i PR-u tworzą jedność. Ich połączenie stanowi fundament dla pozytywnego odbioru wizerunku firmy działającej w przestrzeni Internetu.

Zacznijmy jednak od początku…

Razem możemy więcej

Związek SEO z PR-em najlepiej przedstawić za pomocą…równania.

Proces optymalizacji witryny zakładający uzyskanie jak najlepszej pozycji w rankingu wyszukiwania + działania na rzecz zachowania dobrego wizerunku i relacji z otoczeniem = sprawowanie kontroli nad zachowaniem dobrej reputacji strony w wyszukiwarce.

Zarządzanie renomą jest możliwe, dzięki popularyzowaniu korzystnych materiałów marki i odpowiedniej reakcji na te „niepożądane”.

Podążając matematycznym schematem, określmy punkt wspólny dla SEO PR-u. To proste zadanie. Tym, co łączy te dwa zagadnienia jest treść. Kreowanie zawartości nie jest czymś zaskakująco trudnym. Większe komplikacje pojawiają się podczas tworzenia wytycznych contentu. Te zasady zawierają znajomość zagadnień z zakresu kreowanego wizerunku w Internecie oraz mechanizmu działania Search Engine Optimization (tj. SEO). Wskazane umiejętności to nie lada wyzwanie, dlatego warto pomyśleć nad zatrudnieniem eksperta.

Sprawdź: Pozycjonowanie mechanika samochodowego

Jeżeli mówią o Tobie to…

Zyskuje na tym SEO! Użytkownicy sieci internetowej, zamieszczając odnośniki do zarządzanej przez Ciebie witryny, wpływają bezpośrednio na rozpoznawalność Twojej firmy. Linki mają dużą moc sprawczą. Pojawia się jednak różnica pomiędzy tymi, które dotyczą działań z zakresu PR-u oraz odnośników związanych z pozycjonowaniem strony.

Intencjonalność linków

Odnośniki dotyczące obszarów PR-u i SEO wyróżnia cel ich zamieszczania oraz upowszechniania. Linki z zakresu Public Relations tworzy się z uwzględnieniem czynników prowadzących do: zwiększenia ekspozycji strony oraz wizualnego, merytorycznego dopasowania do wizerunku marki.

W budowie linków optymalizacji strony działania skoncentrowane są na pojawieniu się w rankingu fraz kluczowych za pośrednictwem: tekstu zakotwiczenia, wyboru odpowiedniej lokalizacji linku oraz jego maksymalnego dostosowania się do kontekstu treści.

Puzzle w marketingowej układance

Przedstawiliśmy autonomiczność w strategii odnośników Public Relations oraz SEO. Teraz czas na wskazanie ich komplementarności w działaniu.

Źródło: Sora Shimazaki/pexels.com

Najlepiej zrozumiesz to na podstawie przykładu. Wyobraź sobie następująca sytuację. Decydujesz się otworzyć restaurację. Członkowie zespołu odpowiedzialnego za działania z zakresu PR-u rozpoczynają kampanię informującą o tym wydarzeniu w popularnych serwisach społecznościowych. Zespół kontaktuje się także z lokalnymi mediami, znanymi wśród mieszkańców Twojego miasta. Artykuł dotyczący otwarcia nowego miejsca zostaje opublikowany na stronie internetowej regionalnego wydawnictwa. Z perspektywy SEO witrynę postrzega się jako wpływową, a algorytm Google dokonuje pożądanego pozycjonowania, dzięki wykorzystaniu lokalizacji użytkownika.

Linki zamieszczone w kanałach społecznościowych i na lokalnych portalach pozytywnie wpływają na widoczność Twojej firmy. W konsekwencji doprowadzają do zwiększenia jej ekspozycji w rankingach wyszukiwania.

Współpraca się opłaca

Jeżeli kiedykolwiek znajdziesz się w sytuacji kryzysowej, a Internet zaleje szereg negatywnych informacji o Twojej firmie, nie zastanawiaj się i działaj. Pomocną dłoń wyciągnie w Twoją stronę SEO PR. Zorganizuj kampanię w sieci internetowej i wystosuj komunikaty, które zniwelują negatywne opinie o prowadzonej przez Ciebie działalności. Zamiarem jest zminimalizowanie contentu przedstawiającego przedsiębiorstwo w „niekorzystnym świetle”.

SEO PR ma przede wszystkim pomagać w promowaniu Twojej oferty oraz pozyskiwaniu lojalnych klientów. Podjęcie odpowiednich kroków umożliwi Ci uzyskanie cennych, bezpiecznych, a przede wszystkim bezpłatnych linków. To powód, dla którego nie możesz zapominać o wysokiej jakości treści. W procesie kreacyjnym zastanów się, jakie rodzaje komunikatów prasowych czy artykułów są najatrakcyjniejsze i są w stanie zapewnić pokaźną liczbę linków zwrotnych.

Sprawdź: Pozycjonowanie branży fotowoltaicznej

Najlepszy PR dla SEO

Pożądane działania PR SEO to takie, które są wdrażane w zgodzie z bieżącymi wytycznymi Google. Ważne jest jednak, aby zachować naturalność w realizowaniu strategii kreowania pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa.

Niezbędnym staje się opracowanie analizy użyteczności strony (audytu UX). Zastanów się nad planem kształtowanych i rozpowszechnianych treści w witrynie internetowej. Strategia SEO PR staje się Twoim podręcznikowym „must have”, a wraz z nią określenie grupy docelowej, tematyki contentu, fraz kluczowych, zadań oraz instrumentów rozprzestrzeniania i promocji tworzonych treści. Nie pomijaj uwzględnienia dbałości o strukturę, która powinna zachęcać użytkownika do interakcji z powstałym komunikatem.

Monitoruj rezultaty (bądź ich brak) strategii PR SEO. To ważne zadanie, zwłaszcza w kontekście pojawiających się trendów, które są niezwykle wartościowe. Jeżeli dysponujesz wiedzą, co jest „na czasie”, jesteś w stanie wykorzystać informacje o nowościach w popularyzacji brandu bądź oferty. Dobrym kompanem w śledzeniu innowacji okazuje się zestaw narzędzi Google Trends.

Skoncentruj się na budowaniu atrakcyjnych komunikatów wpisujących się w nowości rynkowe. Nie zapominaj o merytoryce oraz sposobach na pozyskanie uwagi potencjalnego klienta.

Symbioza korzyści

Wspomnieliśmy o korzyści z SEO, która osiągana jest, dzięki najlepszym praktykom rozwijania relacji i dbałości o wizerunek. Zastanówmy się jednak nad profitami dla PR-u. Pozyskanie linków zwrotnych dla Twojej strony sprawi, że wyszukiwania Twojej witryny wespną się na wyższy level w rankingu Google. Kiedy użytkownicy, szukając firmy w otchłani Internetu, spostrzegą, że znajduje się na samej górze listy wyszukiwania, docenią jej wartość. Założą, że odznacza się ona dużym autorytetem wśród konkurencji.

Sprawdź: Jak powiadomienia web push mogą wspierać działania SEO na stronie?

Sukces murowany

Działania SEO PR przyniosą wyczekiwane rezultaty tylko wtedy, gdy będziesz dysponować i korzystać z obecnych na rynku narzędzi. Proponujemy, abyś sięgnął po aplikacje, które pomogą Ci w analizie fraz kluczowych oraz umożliwią monitorowanie sieci internetowej. Znakomitym wyborem będą platformy przeznaczone do upowszechniania treści oraz promocji w Google Ads. Nieoceniona może okazać się współpraca z influencerami, którzy są niezwykle wypływowi.

Zachowanie spójności w strategii SEO i PR-u zapewni Twojemu przedsiębiorstwu sukces. To jednak trudna, czasochłonna praca, ale przynosi rezultaty w postaci korzystnego postrzegania Twojej firmy w sieci, większej ekspozycji w wyszukiwarce czy zintensyfikowanej sprzedaży.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 7
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Czy intencja wyszukiwania użytkowników jest ważna?
  Czy intencja wyszukiwania użytkowników jest ważna?
  Nie wiesz, w jaki sposób sprawdzić, jaki cel mają użytkownicy internetu, wpisując konkretne zapytania w wyszukiwarkę? Dowiesz się tutaj!
  SEO dla początkujących: optymalizacja on-site krok po kroku
  SEO dla początkujących: optymalizacja on-site krok po kroku
  Jak wygląda optymalizacja wewnętrznej struktury strony internetowej? Techniczne SEO on-page od podstaw. O czym pamiętać, aby uzyskać zadowalające efekty pozycjonowania?
  Praktyki SEO dla małych firm – sięgnij po wielkie możliwości!
  Praktyki SEO dla małych firm – sięgnij po wielkie możliwości!
  Małe i średnie firmy, indywidualne biznesy, startupy. Jakie praktyki SEO mogą wykorzystać przedsiębiorcy, aby poprawić swoją pozycję w sieci? Czytaj dalej.

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę