DARMOWY AUDYT SEO

SEO PR: Marketingowe collabo

6 min czytania
SEO PR: Marketingowe collabo
Kategoria Pozycjonowanie

Prężnie rozwijający się świat marketingu cyfrowego zakłada integrację zagadnień, które wcześniej nie miały ze sobą wiele wspólnego. Dziś cele SEO i PR-u tworzą jedność. Ich połączenie stanowi fundament dla pozytywnego odbioru wizerunku firmy działającej w przestrzeni Internetu.

Zacznijmy jednak od początku…

Spis treści:

Razem możemy więcej

Związek SEO z PR-em najlepiej przedstawić za pomocą…równania.

Proces optymalizacji witryny zakładający uzyskanie jak najlepszej pozycji w rankingu wyszukiwania + działania na rzecz zachowania dobrego wizerunku i relacji z otoczeniem = sprawowanie kontroli nad zachowaniem dobrej reputacji strony w wyszukiwarce.

Zarządzanie renomą jest możliwe, dzięki popularyzowaniu korzystnych materiałów marki i odpowiedniej reakcji na te „niepożądane”.

Podążając matematycznym schematem, określmy punkt wspólny dla SEO PR-u. To proste zadanie. Tym, co łączy te dwa zagadnienia jest treść. Kreowanie zawartości nie jest czymś zaskakująco trudnym. Większe komplikacje pojawiają się podczas tworzenia wytycznych contentu. Te zasady zawierają znajomość zagadnień z zakresu kreowanego wizerunku w Internecie oraz mechanizmu działania Search Engine Optimization (tj. SEO). Wskazane umiejętności to nie lada wyzwanie, dlatego warto pomyśleć nad zatrudnieniem eksperta.

Sprawdź: Pozycjonowanie branży fotowoltaicznej

Jeżeli mówią o Tobie to…

Zyskuje na tym SEO! Użytkownicy sieci internetowej, zamieszczając odnośniki do zarządzanej przez Ciebie witryny, wpływają bezpośrednio na rozpoznawalność Twojej firmy. Linki mają dużą moc sprawczą. Pojawia się jednak różnica pomiędzy tymi, które dotyczą działań z zakresu PR-u oraz odnośników związanych z pozycjonowaniem strony.

Intencjonalność linków

Odnośniki dotyczące obszarów PR-u i SEO wyróżnia cel ich zamieszczania oraz upowszechniania. Linki z zakresu Public Relations tworzy się z uwzględnieniem czynników prowadzących do: zwiększenia ekspozycji strony oraz wizualnego, merytorycznego dopasowania do wizerunku marki.

W budowie linków optymalizacji strony działania skoncentrowane są na pojawieniu się w rankingu fraz kluczowych za pośrednictwem: tekstu zakotwiczenia, wyboru odpowiedniej lokalizacji linku oraz jego maksymalnego dostosowania się do kontekstu treści.

Puzzle w marketingowej układance

Przedstawiliśmy autonomiczność w strategii odnośników Public Relations oraz SEO. Teraz czas na wskazanie ich komplementarności w działaniu.

Najlepiej zrozumiesz to na podstawie przykładu. Wyobraź sobie następująca sytuację. Decydujesz się otworzyć restaurację. Członkowie zespołu odpowiedzialnego za działania z zakresu PR-u rozpoczynają kampanię informującą o tym wydarzeniu w popularnych serwisach społecznościowych. Zespół kontaktuje się także z lokalnymi mediami, znanymi wśród mieszkańców Twojego miasta. Artykuł dotyczący otwarcia nowego miejsca zostaje opublikowany na stronie internetowej regionalnego wydawnictwa. Z perspektywy SEO witrynę postrzega się jako wpływową, a algorytm Google dokonuje pożądanego pozycjonowania, dzięki wykorzystaniu lokalizacji użytkownika.

Linki zamieszczone w kanałach społecznościowych i na lokalnych portalach pozytywnie wpływają na widoczność Twojej firmy. W konsekwencji doprowadzają do zwiększenia jej ekspozycji w rankingach wyszukiwania.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Współpraca się opłaca

Jeżeli kiedykolwiek znajdziesz się w sytuacji kryzysowej, a Internet zaleje szereg negatywnych informacji o Twojej firmie, nie zastanawiaj się i działaj. Pomocną dłoń wyciągnie w Twoją stronę SEO PR. Zorganizuj kampanię w sieci internetowej i wystosuj komunikaty, które zniwelują negatywne opinie o prowadzonej przez Ciebie działalności. Zamiarem jest zminimalizowanie contentu przedstawiającego przedsiębiorstwo w „niekorzystnym świetle”.

SEO PR ma przede wszystkim pomagać w promowaniu Twojej oferty oraz pozyskiwaniu lojalnych klientów. Podjęcie odpowiednich kroków umożliwi Ci uzyskanie cennych, bezpiecznych, a przede wszystkim bezpłatnych linków. To powód, dla którego nie możesz zapominać o wysokiej jakości treści. W procesie kreacyjnym zastanów się, jakie rodzaje komunikatów prasowych czy artykułów są najatrakcyjniejsze i są w stanie zapewnić pokaźną liczbę linków zwrotnych.

Sprawdź: Przewaga agencji SEO nad programem optymalizacyjnym

Najlepszy PR dla SEO

Pożądane działania PR SEO to takie, które są wdrażane w zgodzie z bieżącymi wytycznymi Google. Ważne jest jednak, aby zachować naturalność w realizowaniu strategii kreowania pozytywnego wizerunku przedsiębiorstwa.

Niezbędnym staje się opracowanie analizy użyteczności strony (audytu UX). Zastanów się nad planem kształtowanych i rozpowszechnianych treści w witrynie internetowej. Strategia SEO PR staje się Twoim podręcznikowym „must have”, a wraz z nią określenie grupy docelowej, tematyki contentu, fraz kluczowych, zadań oraz instrumentów rozprzestrzeniania i promocji tworzonych treści. Nie pomijaj uwzględnienia dbałości o strukturę, która powinna zachęcać użytkownika do interakcji z powstałym komunikatem.

Monitoruj rezultaty (bądź ich brak) strategii PR SEO. To ważne zadanie, zwłaszcza w kontekście pojawiających się trendów, które są niezwykle wartościowe. Jeżeli dysponujesz wiedzą, co jest „na czasie”, jesteś w stanie wykorzystać informacje o nowościach w popularyzacji brandu bądź oferty. Dobrym kompanem w śledzeniu innowacji okazuje się zestaw narzędzi Google Trends.

Skoncentruj się na budowaniu atrakcyjnych komunikatów wpisujących się w nowości rynkowe. Nie zapominaj o merytoryce oraz sposobach na pozyskanie uwagi potencjalnego klienta.

Symbioza korzyści

Wspomnieliśmy o korzyści z SEO, która osiągana jest, dzięki najlepszym praktykom rozwijania relacji i dbałości o wizerunek. Zastanówmy się jednak nad profitami dla PR-u. Pozyskanie linków zwrotnych dla Twojej strony sprawi, że wyszukiwania Twojej witryny wespną się na wyższy level w rankingu Google. Kiedy użytkownicy, szukając firmy w otchłani Internetu, spostrzegą, że znajduje się na samej górze listy wyszukiwania, docenią jej wartość. Założą, że odznacza się ona dużym autorytetem wśród konkurencji.

Sprawdź: Reklama dźwignią handlu. Jak powinny się reklamować małe firmy w sieci?

Sukces murowany

Działania SEO PR przyniosą wyczekiwane rezultaty tylko wtedy, gdy będziesz dysponować i korzystać z obecnych na rynku narzędzi. Proponujemy, abyś sięgnął po aplikacje, które pomogą Ci w analizie fraz kluczowych oraz umożliwią monitorowanie sieci internetowej. Znakomitym wyborem będą platformy przeznaczone do upowszechniania treści oraz promocji w Google Ads. Nieoceniona może okazać się współpraca z influencerami, którzy są niezwykle wypływowi.

Zachowanie spójności w strategii SEO i PR-u zapewni Twojemu przedsiębiorstwu sukces. To jednak trudna, czasochłonna praca, ale przynosi rezultaty w postaci korzystnego postrzegania Twojej firmy w sieci, większej ekspozycji w wyszukiwarce czy zintensyfikowanej sprzedaży.

iCEA Group
Jako iCEA Group jesteśmy czołową agencją SEO w Polsce, z siedzibą w Poznaniu, specjalizującą się w biznesowym podejściu do pozycjonowania stron internetowych. Od 2007 roku ustanawiamy standardy w branży SEO/SEM i z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 7

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Zhakowana witryna WordPress – jak sobie z tym poradzić?
Zhakowana witryna WordPress – jak sobie z tym poradzić?
Padłeś ofiarą złośliwego ataku hakerskiego i nie wiesz, jak sobie z nim poradzić? Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się wszystkiego!
WordPress czy Joomla? Sprawdź różnicę pomiędzy tymi CMSami
WordPress czy Joomla? Sprawdź różnicę pomiędzy tymi CMSami
Chcesz wiedzieć, który system CMS, WordPress czy Joomla, byłby lepszym wyborem? Zapoznaj się z naszym artykułem!
Jak znaleźć i naprawić osierocone strony?
Jak znaleźć i naprawić osierocone strony?
Osierocone strony to poważny problem, który może zmniejszyć autorytet witryny. Podpowiemy Ci, jak je znaleźć i zoptymalizować. Czytaj dalej.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę