DARMOWY AUDYT SEO

Shoper krok po kroku

9 min czytania
Shoper krok po kroku
Kategoria Pozycjonowanie

Jeśli uważasz, że nadszedł czas, aby przenieść firmę do Internetu, to najpewniej masz rację. Dziś dla wielu dziedzin handlu jest to jedyny sposób na przetrwanie, a także na rozwój. To kolejny krok na drodze do sukcesu. Aby go zrobić, potrzebujesz funkcjonalnej strony internetowej o atrakcyjnym designie, wygodnym systemie płatności, zorganizowanych narzędziach obsługi klienta i realizacji działań promocyjnych.

Z myślą o takich przedsiębiorcach jak Ty powstały specjalne platformy przeznaczone do sprzedaży online. Ułatwiają one tworzenie witryny sklepowej w sieci, a ich obsługa najczęściej nie wymaga specjalistycznej wiedzy programistycznej. Co więcej, często oferują stałe wsparcie serwisowe w razie problemów. Jedną z takich platform jest oprogramowanie Shoper. Przygotowaliśmy prosty odnoszący się do Shoper poradnik, który wprowadzi Cię w tajniki zakładania platformy sprzedażowej z użyciem właśnie tej usługi. Przekonasz się, jak niewiele trzeba, by Twój sklep zaistniał w Internecie, a także jak skutecznie zwiększyć sprzedaż.

Spis treści:

Sklep na Shoper – dlaczego to dobry wybór?

Shoper to oczywiście niejedyna platforma e-commerce i możesz zacząć się zastanawiać, dlaczego powinieneś założyć sklep właśnie na niej. Oto kilka zalet, które przemawiają za tym wyborem:

  • szybkie, wygodne i bezpieczne płatności online;
  • możliwość korzystania z setek wtyczek ułatwiających zarządzanie sklepem;
  • stabilny i niezawodny hosting;
  • wpisy blogowe;
  • rejestracja domeny i certyfikatu SSL;
  • prosta integracja z Google, Facebookiem, Allegro, a także firmami kurierskimi, hurtowniami i systemami ERP.

Platforma e-commerce oferuje więc wszystkie narzędzia niezbędne do tego, by prowadzić sklepy online, a przy tym jest prosta w obsłudze i konfiguracji, daje duże możliwości w tworzeniu wizualnego aspektu strony, a także wyposażona jest w rozwiązania ułatwiające pozycjonowanie w wyszukiwarce Google, co jest niezwykle ważne dla promocji Twojego biznesu i pozyskiwania nowych klientów (tutaj warto mieć na uwadze narzędzie Google Search Console).

Shoper doskonale sprawdzi się zarówno dla małych, jak i dużych firm. Oprogramowanie jest stale rozwijane, a jego użytkownicy mają pełne wsparcie działu technicznego.

Sprawdź: Ile kosztuje sklep Shoper?

Shoper krok po kroku – rejestracja sklepu

Swoją przygodę z platformą Shoper zaczynasz oczywiście na jej stronie głównej shoper.pl (wystarczy znaleźć nazwę w bezpłatnych wynikach wyszukiwania). Założenie sklepu internetowego zajmuje kilka minut i praktycznie zaraz po rejestracji masz dostęp do konfiguracji jego ustawień z panelu administratora. Warto jednak wiedzieć, że nie musisz od razu decydować się na opłacanie abonamentu. Masz możliwość skorzystania z usługi e-commerce za darmo przez 14 dni. W tym czasie możesz stworzyć próbny sklep Shoper, by przekonać się, czy to, co oferuje, jest dla Ciebie wystarczające.

Jak założyć sklep internetowy na Shoper?

Z poziomu strony głównej lub zakładki cennik możesz przejść do rejestracji, wpisując w odpowiednie pole swój adres mailowy i klikając „Wypróbuj”. Pojawi się okienko, w którym zostaniesz poproszony o podanie numeru telefonu. Wśród komunikatów pojawi się również tymczasowa nazwa (w każdej chwili możesz ją zmienić). Po naciśnięciu przycisku „Dalej” zostaniesz przeniesiony do krótkiego formularza, w którym musisz podać takie dane jak: imię i nazwisko (lub nazwa firmy), adres wraz z kodem pocztowym, kraj zamieszkania. Wszystkie dane możesz zmienić w dowolnym momencie funkcjonowania strony.

Gdy skończysz uzupełniać formularz, wybierz „Przejdź do sklepu”. Od razu przejdziesz do panelu administratora. Równocześnie na Twojego maila i numer telefonu podany przy rejestracji zostaną wysłane dane logowania – nazwa użytkownika i hasło. Hasło jest tymczasowe, dlatego najlepiej od razu wyloguj się z konta i zaloguj ponownie, przy okazji ustawiając nowe.

W górnej części panelu, na czerwonym pasku, widoczny będzie czas pozostały do końca wersji próbnej. Tutaj możesz również uaktualnić sklep internetowy Shoper do pełnej wersji. Na stronie z płatnością możesz wybrać sposób rozliczenia – roczny lub miesięczny – a także dodatkowe płatne usługi: regulamin, usługę fakturowania i, co ważniejsze, domenę oraz certyfikat SSL.

Zakup domeny

Wybierając domenę dla swojego e-commerce, upewnij się, że jest:

  • łatwa do zapamiętania,
  • związana z Twoim biznesem,
  • dostępna.

W nazwie domeny lepiej unikać myślników i udziwnień w pisowni – to nie miejsce na kreatywność.

Domeny możesz kupować i zarządzać nimi w panelu administratora w zakładce Ustawienia -> Ogólne -> Domeny. Tutaj sprawdzisz, czy domena ma zainstalowany certyfikat SSL, włączone szyfrowanie HTTPS i poprawne ustawienia DNS. Oprócz tego możesz wybrać język witryny i zdecydować, czy na początku adresu ma wyświetlać się „www”.

Po zakupieniu nowej domeny musisz pamiętać o jej dodaniu do panelu. W przeciwnym wypadku nie będzie w nim widoczna.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Budowanie sklepu – elementy graficzne

Wygląd sklepu internetowego Shoper możesz edytować w zakładce „Wygląd i treści”. Tutaj znajdziesz też szablony graficzne. Warto wiedzieć, że szablony klasyczne są nieresponsywne, dlatego na początek lepiej zacząć od tego z nazwą „RWD – uniwersalny”. Pamiętaj też, że jeśli szablon jest oznaczony jako „aktywny”, to wszystkie wprowadzone w nim zmiany będą widoczne w Twoim sklepie i nieodwracalne (po zapisaniu). Zanim zaczniesz cokolwiek edytować, stwórz duplikat, a w jego nazwie umieść datę, by łatwiej zorientować się w tym, która to wersja szablonu.

Powiedzmy, że wybrałeś szablon i chcesz go edytować. Co możesz w nim zmienić? Praktycznie wszystko. Na platformie Shoper możesz w łatwy i intuicyjny sposób ustawić takie elementy strony, jak:

  • nagłówek i stopkę;
  • stronę główną;
  • listę i szczegóły produktów;
  • moduły;
  • pliki graficzne, takie jak zdjęcia produktów, banery oraz logo.

Edytowane przez Ciebie szablony pojawią się w sekcji „Style użytkownika”. Jeśli chcesz użyć któregoś z nich, najedź na niego kursorem i wybierz „Aktywuj” na małym panelu, który wysunie się na dole. Znajdziesz tam również „Edytor stylów”, w którym zmienisz kolory, fonty treści oraz rozmiary poszczególnych elementów. Wprowadzając zmiany, pamiętaj o ich zapisywaniu. Każdorazowo możesz też zobaczyć, jak aktualnie wygląda Twój sklep online po modyfikacjach, wybierając „Zobacz sklep” pod przyciskiem „Więcej” w prawym górnym rogu.

Jeśli chcesz kupić nową skórkę graficzną w sklepie, możesz wcześniej sprawdzić ją w wersji demo z poziomu galerii szablonów, by przekonać się, czy dopasujesz ją do swojego sklepu.

Sprawdź: Jak wybrać odpowiedni hosting pod sklep internetowy?

Dodawanie towarów

Oczywiście Twój sklep internetowy nie może działać bez asortymentu. Aby dodać produkty, wejdź w zakładkę „Obsługa sklepu”, a następnie „Produkty”. Tutaj zobaczysz listę produktów z takimi informacjami, jak: nazwa, stan magazynowy, cena czy czas wysyłki. Z kolei w zakładce „Kategorie” w łatwy sposób stworzysz kolejne poziomy struktury Twojego e-commerce, np. Obuwie –> obuwie damskie -> sandały. W tym miejscu możesz również dodać opis kategorii.

Zanim jednak zaczniesz zapełniać sklep e-commerce towarami, musisz usunąć zawartość szablonu w każdej ze wspomnianych wyżej zakładek. Innymi słowy, wejdź w „Produkty” i „Kategorie” (a także „Producenci”, „Atrybuty” i „Warianty”) i usuń wszystko, co się w nich znajduje.

Warto wiedzieć, że dodając nowy produkt, oprócz takich informacji, jak: opis, rozmiar, dostawa czy opinie klientów, możesz też edytować dane ważne z punktu widzenia SEO. Są to meta tagi Title, Description oraz Keywords, a także adres URL podstrony produktowej.

Treści informacyjne

Oprócz produktów Twój sklep internetowy potrzebuje do sukcesu także stron z informacjami ważnymi dla klientów. W ten sposób zwiększasz jego wiarygodność i pozytywnie wpływasz na doświadczenia użytkownika. Co powinno wypełniać stronę sprzedażową:

  • kilka słów o firmie,
  • dane kontaktowe,
  • warunki reklamacji i zwrotów e-commerce,
  • informacje o metodach płatności i formy dostawy,
  • regulamin i politykę prywatności,
  • informacje o nagrodach i certyfikatach,
  • najczęściej zadawane pytania wraz z odpowiedziami.

Tego typu treści dodajesz w zakładce „Strony informacyjne”. Ponownie, prosty i zrozumiały edytor w sklepie Shoper pozwoli Ci na skonfigurowanie wszystkich elementów samodzielnie. Gdy skończysz edycję stron, pamiętaj, że musisz dodać je do menu (zakładka „Nagłówek i stopka”) w stopce. W przeciwnym wypadku nie będą wyświetlały się w Twoim sklepie internetowym.

Sprawdź: Jak generować większą ilość leadów sprzedażowych?

Konfiguracja dostaw i płatności

Wszystkie elementy dotyczące dostaw i płatności znajdziesz w zakładce „Obsługa zamówień” w ustawieniach w głównym panelu na swojej stronie internetowej. Skonfigurujesz tutaj m.in.:

  • formy płatności,
  • sposoby dostawy,
  • dane rejestracji,
  • faktury,
  • walutę transakcji,
  • komunikaty wysyłane do klientów.

Dodatkowo wiadomości automatyczne, generowane przy składaniu zamówienia czy dokonywaniu płatności możesz edytować w zakładce „Wygląd i treści”. To ważny element komunikacji z klientami, dlatego warto o nich pamiętać.

Jeśli chodzi o opcje dostawy, warto wiedzieć, że niektóre z nich są dostępne w integracjach wbudowanych za darmo, a inne dopiero po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Podobnie jest z integracjami z innymi usługami e-commerce – nie wszystkie z nich są bezpłatne, ale w większość przypadków na początek wystarczą te, które możesz wykorzystać bez opłaty.

Aplikacje dodatkowe

Shoper oprogramowanie prowadzi także stale rozbudowywaną bazę z aplikacjami rozszerzającymi i ułatwiającymi funkcjonowanie e-commerce. Wiele z nich jest darmowych, natomiast płatne działają w systemie abonamentowym (opłata za miesiąc lub rok). Na początku sprawdź takie aplikacje, jak:

  • Shoper Messenger – dostosowanie bota Messengera do obsługi zamówień;
  • Sklep na Facebooku – sprzedaż online przez Facebooka;
  • PopUp Kreator (99 zł/rok) – konfiguracja wyskakujących okienek;
  • Integracja FreshMail lub MailChimp – bardziej rozbudowane narzędzie do e-mail marketingu;
  • QuarticON (99 zł/miesiąc) – rekomendacje produktów (cross-selling i oferty personalizowane);
  • Zapisz koszyk – pozwala zapisywać i udostępniać zawartość koszyka innym.

W tych kilku prostych krokach jesteś w stanie samodzielnie skonfigurować i otworzyć profesjonalny sklep internetowy. Przyjazny i czytelny interfejs, wsparcie techniczne i ogromna liczba opcji dostępnych już w podstawowym abonamencie sprawiają, że Shoper to idealny wybór dla każdego, kto chce spróbować swoich sił w e-commerce (warto też nieco wiedzieć o tym, jak realizować pozycjonowanie sklepu Shoper). Więcej przydatnych wskazówek oraz wideo z instrukcjami znajdziesz na stronie oprogramowania.

iCEA Group
Jako iCEA Group jesteśmy czołową agencją SEO w Polsce, z siedzibą w Poznaniu, specjalizującą się w biznesowym podejściu do pozycjonowania stron internetowych. Od 2007 roku ustanawiamy standardy w branży SEO/SEM i z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 11

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Zwiększ ruch na swojej stronie dzięki SEO
Zwiększ ruch na swojej stronie dzięki SEO
Prowadzisz stronę internetową i chcesz zwiększyć liczbę jej odbiorców, ale nie wiesz jak? Sprawdź jak wykorzystać w tym celu optymalizację treści!
Czy strony stworzone w kreatorach faktycznie są gorsze?
Czy strony stworzone w kreatorach faktycznie są gorsze?
Kreatory stron stają się coraz popularniejsze. Poznaj wady i zalety tego rozwiązania. Czytaj dalej!
HTTP vs. HTTPS – ostateczne rozstrzygnięcie dla SEO
HTTP vs. HTTPS – ostateczne rozstrzygnięcie dla SEO
Wybór metody, która umożliwia interakcje witryny z serwerem jest niezwykle ważny. Sprawdź, jak możesz zadbać o bezpieczeństwo Twojego połączenia.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

  • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
  • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
  • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
  • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę