Jeśli uważasz, że nadszedł czas, aby przenieść firmę do Internetu, to najpewniej masz rację. Dziś dla wielu dziedzin handlu jest to jedyny sposób na przetrwanie, a także na rozwój. To kolejny krok na drodze do sukcesu. Aby go zrobić, potrzebujesz funkcjonalnej strony internetowej o atrakcyjnym designie, wygodnym systemie płatności, zorganizowanych narzędziach obsługi klienta i realizacji działań promocyjnych.
Z myślą o takich przedsiębiorcach jak Ty powstały specjalne platformy przeznaczone do sprzedaży online. Ułatwiają one tworzenie witryny sklepowej w sieci, a ich obsługa najczęściej nie wymaga specjalistycznej wiedzy programistycznej. Co więcej, często oferują stałe wsparcie serwisowe w razie problemów. Jedną z takich platform jest oprogramowanie Shoper. Przygotowaliśmy prosty odnoszący się do Shoper poradnik, który wprowadzi Cię w tajniki zakładania platformy sprzedażowej z użyciem właśnie tej usługi. Przekonasz się, jak niewiele trzeba, by Twój sklep zaistniał w Internecie, a także jak skutecznie zwiększyć sprzedaż.
Shoper to oczywiście niejedyna platforma e-commerce i możesz zacząć się zastanawiać, dlaczego powinieneś założyć sklep właśnie na niej. Oto kilka zalet, które przemawiają za tym wyborem:
Platforma e-commerce oferuje więc wszystkie narzędzia niezbędne do tego, by prowadzić sklepy online, a przy tym jest prosta w obsłudze i konfiguracji, daje duże możliwości w tworzeniu wizualnego aspektu strony, a także wyposażona jest w rozwiązania ułatwiające pozycjonowanie w wyszukiwarce Google, co jest niezwykle ważne dla promocji Twojego biznesu i pozyskiwania nowych klientów (tutaj warto mieć na uwadze narzędzie Google Search Console).
Shoper doskonale sprawdzi się zarówno dla małych, jak i dużych firm. Oprogramowanie jest stale rozwijane, a jego użytkownicy mają pełne wsparcie działu technicznego.
Swoją przygodę z platformą Shoper zaczynasz oczywiście na jej stronie głównej shoper.pl (wystarczy znaleźć nazwę w bezpłatnych wynikach wyszukiwania). Założenie sklepu internetowego zajmuje kilka minut i praktycznie zaraz po rejestracji masz dostęp do konfiguracji jego ustawień z panelu administratora. Warto jednak wiedzieć, że nie musisz od razu decydować się na opłacanie abonamentu. Masz możliwość skorzystania z usługi e-commerce za darmo przez 14 dni. W tym czasie możesz stworzyć próbny sklep Shoper, by przekonać się, czy to, co oferuje, jest dla Ciebie wystarczające.
Z poziomu strony głównej lub zakładki cennik możesz przejść do rejestracji, wpisując w odpowiednie pole swój adres mailowy i klikając „Wypróbuj”. Pojawi się okienko, w którym zostaniesz poproszony o podanie numeru telefonu. Wśród komunikatów pojawi się również tymczasowa nazwa (w każdej chwili możesz ją zmienić). Po naciśnięciu przycisku „Dalej” zostaniesz przeniesiony do krótkiego formularza, w którym musisz podać takie dane jak: imię i nazwisko (lub nazwa firmy), adres wraz z kodem pocztowym, kraj zamieszkania. Wszystkie dane możesz zmienić w dowolnym momencie funkcjonowania strony.
Gdy skończysz uzupełniać formularz, wybierz „Przejdź do sklepu”. Od razu przejdziesz do panelu administratora. Równocześnie na Twojego maila i numer telefonu podany przy rejestracji zostaną wysłane dane logowania – nazwa użytkownika i hasło. Hasło jest tymczasowe, dlatego najlepiej od razu wyloguj się z konta i zaloguj ponownie, przy okazji ustawiając nowe.
W górnej części panelu, na czerwonym pasku, widoczny będzie czas pozostały do końca wersji próbnej. Tutaj możesz również uaktualnić sklep internetowy Shoper do pełnej wersji. Na stronie z płatnością możesz wybrać sposób rozliczenia – roczny lub miesięczny – a także dodatkowe płatne usługi: regulamin, usługę fakturowania i, co ważniejsze, domenę oraz certyfikat SSL.
Wybierając domenę dla swojego e-commerce, upewnij się, że jest:
W nazwie domeny lepiej unikać myślników i udziwnień w pisowni – to nie miejsce na kreatywność.
Domeny możesz kupować i zarządzać nimi w panelu administratora w zakładce Ustawienia -> Ogólne -> Domeny. Tutaj sprawdzisz, czy domena ma zainstalowany certyfikat SSL, włączone szyfrowanie HTTPS i poprawne ustawienia DNS. Oprócz tego możesz wybrać język witryny i zdecydować, czy na początku adresu ma wyświetlać się „www”.
Po zakupieniu nowej domeny musisz pamiętać o jej dodaniu do panelu. W przeciwnym wypadku nie będzie w nim widoczna.
Wygląd sklepu internetowego Shoper możesz edytować w zakładce „Wygląd i treści”. Tutaj znajdziesz też szablony graficzne. Warto wiedzieć, że szablony klasyczne są nieresponsywne, dlatego na początek lepiej zacząć od tego z nazwą „RWD – uniwersalny”. Pamiętaj też, że jeśli szablon jest oznaczony jako „aktywny”, to wszystkie wprowadzone w nim zmiany będą widoczne w Twoim sklepie i nieodwracalne (po zapisaniu). Zanim zaczniesz cokolwiek edytować, stwórz duplikat, a w jego nazwie umieść datę, by łatwiej zorientować się w tym, która to wersja szablonu.
Powiedzmy, że wybrałeś szablon i chcesz go edytować. Co możesz w nim zmienić? Praktycznie wszystko. Na platformie Shoper możesz w łatwy i intuicyjny sposób ustawić takie elementy strony, jak:
Edytowane przez Ciebie szablony pojawią się w sekcji „Style użytkownika”. Jeśli chcesz użyć któregoś z nich, najedź na niego kursorem i wybierz „Aktywuj” na małym panelu, który wysunie się na dole. Znajdziesz tam również „Edytor stylów”, w którym zmienisz kolory, fonty treści oraz rozmiary poszczególnych elementów. Wprowadzając zmiany, pamiętaj o ich zapisywaniu. Każdorazowo możesz też zobaczyć, jak aktualnie wygląda Twój sklep online po modyfikacjach, wybierając „Zobacz sklep” pod przyciskiem „Więcej” w prawym górnym rogu.
Jeśli chcesz kupić nową skórkę graficzną w sklepie, możesz wcześniej sprawdzić ją w wersji demo z poziomu galerii szablonów, by przekonać się, czy dopasujesz ją do swojego sklepu.
Oczywiście Twój sklep internetowy nie może działać bez asortymentu. Aby dodać produkty, wejdź w zakładkę „Obsługa sklepu”, a następnie „Produkty”. Tutaj zobaczysz listę produktów z takimi informacjami, jak: nazwa, stan magazynowy, cena czy czas wysyłki. Z kolei w zakładce „Kategorie” w łatwy sposób stworzysz kolejne poziomy struktury Twojego e-commerce, np. Obuwie –> obuwie damskie -> sandały. W tym miejscu możesz również dodać opis kategorii.
Zanim jednak zaczniesz zapełniać sklep e-commerce towarami, musisz usunąć zawartość szablonu w każdej ze wspomnianych wyżej zakładek. Innymi słowy, wejdź w „Produkty” i „Kategorie” (a także „Producenci”, „Atrybuty” i „Warianty”) i usuń wszystko, co się w nich znajduje.
Warto wiedzieć, że dodając nowy produkt, oprócz takich informacji, jak: opis, rozmiar, dostawa czy opinie klientów, możesz też edytować dane ważne z punktu widzenia SEO. Są to meta tagi Title, Description oraz Keywords, a także adres URL podstrony produktowej.
Oprócz produktów Twój sklep internetowy potrzebuje do sukcesu także stron z informacjami ważnymi dla klientów. W ten sposób zwiększasz jego wiarygodność i pozytywnie wpływasz na doświadczenia użytkownika. Co powinno wypełniać stronę sprzedażową:
Tego typu treści dodajesz w zakładce „Strony informacyjne”. Ponownie, prosty i zrozumiały edytor w sklepie Shoper pozwoli Ci na skonfigurowanie wszystkich elementów samodzielnie. Gdy skończysz edycję stron, pamiętaj, że musisz dodać je do menu (zakładka „Nagłówek i stopka”) w stopce. W przeciwnym wypadku nie będą wyświetlały się w Twoim sklepie internetowym.
Wszystkie elementy dotyczące dostaw i płatności znajdziesz w zakładce „Obsługa zamówień” w ustawieniach w głównym panelu na swojej stronie internetowej. Skonfigurujesz tutaj m.in.:
Dodatkowo wiadomości automatyczne, generowane przy składaniu zamówienia czy dokonywaniu płatności możesz edytować w zakładce „Wygląd i treści”. To ważny element komunikacji z klientami, dlatego warto o nich pamiętać.
Jeśli chodzi o opcje dostawy, warto wiedzieć, że niektóre z nich są dostępne w integracjach wbudowanych za darmo, a inne dopiero po uiszczeniu odpowiedniej opłaty. Podobnie jest z integracjami z innymi usługami e-commerce – nie wszystkie z nich są bezpłatne, ale w większość przypadków na początek wystarczą te, które możesz wykorzystać bez opłaty.
Shoper oprogramowanie prowadzi także stale rozbudowywaną bazę z aplikacjami rozszerzającymi i ułatwiającymi funkcjonowanie e-commerce. Wiele z nich jest darmowych, natomiast płatne działają w systemie abonamentowym (opłata za miesiąc lub rok). Na początku sprawdź takie aplikacje, jak:
W tych kilku prostych krokach jesteś w stanie samodzielnie skonfigurować i otworzyć profesjonalny sklep internetowy. Przyjazny i czytelny interfejs, wsparcie techniczne i ogromna liczba opcji dostępnych już w podstawowym abonamencie sprawiają, że Shoper to idealny wybór dla każdego, kto chce spróbować swoich sił w e-commerce (warto też nieco wiedzieć o tym, jak realizować pozycjonowanie sklepu Shoper). Więcej przydatnych wskazówek oraz wideo z instrukcjami znajdziesz na stronie oprogramowania.
Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?
Rozpocznij
od bezpłatnej
konsultacji SEO
Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.