Jak chronić swoje konto na Facebooku?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

3 kwietnia 2018

Korzystasz ze swojego konta na Facebooku regularnie? Zapewne tak, jednak czy wiesz, że powinieneś zadbać również o jego odpowiednie bezpieczeństwo?

Wbrew pozorom elementów na Twoim profilu, które mogą stać się celem hakerów, ale również innych, postronnych osób jest wiele. Przedstawimy, na co powinieneś zwrócić uwagę i o jakie elementy zadbać, aby Twój profil na Facebooku oraz jego zawartość były całkowicie bezpieczne.

 1. Ustaw silne hasło i regularnie je zmieniaj

  Pierwsza i podstawowa rzecz – nie tylko w odniesieniu do konta na Facebooku, ale również poczty, czy też logowań do innych portali internetowych. Twoje hasło powinno być odpowiednio mocne. Mamy tu na myśli przede wszystkim jego odpowiednią konstrukcję. Idealne hasło powinno się składać z dużych i małych liter, cyfr oraz znaków specjalnych i zawierać powyżej 10 znaków. Co ważne, nie powinno też mieć żadnego znaczenia i powiązania np. z Twoją datą urodzenia, imieniem lub nazwiskiem, czy też imionami bliskich Ci osób.

  Osoby, które mogą chcieć włamać się na Twoje konto, mogą przecież drogą dedukcji w pierwszej kolejności wpisywać Twoje dane wrażliwe – o te w dzisiejszych czasach nie jest tak trudno.

  Hasła do Facebooka nie powinieneś używać też do logowania w innych miejscach w Internecie oraz udostępniać go innym osobom. Pamiętaj również, aby hasło regularnie zmieniać – najlepiej co 30 dni.

 2. Chroń swoje dane logowania

  To chyba oczywiste – nie tylko nie powinieneś podawać swoich danych logowania postronnym osobom, a także podawać ich stronom, które na pierwszy rzut wyglądają bardzo podobnie do Facebooka lub wysyłają do Ciebie maile, które wyglądają niemal identycznie, jak te wysyłane przez portal. Nie tylko nigdy nie powinieneś mailowo takich danych wysyłać i wpisywać, ale także podawać ich klikając uprzednio na link, który otrzymałeś w danym mailu. Zawsze też sprawdzaj adres URL, pod który aktualnie się logujesz.

 3. Pamiętaj o wylogowaniu się z konta

  Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy logujesz się na swój profil np. w miejscu publicznym, u znajomego, w kawiarence internetowej, na uczelni, czy też w innym, dowolnym miejscu. Jest to też ważne w sytuacji, kiedy z jednego komputera korzysta kilka osób. Jeśli jednak zdarzy Ci się o tym zapomnieć, możesz wylogować się ze swojego konta zdalnie – mowa tu o automatycznym wylogowaniu na wszystkich urządzeniach. Najlepiej jednak, abyś zawsze logował się do Facebooka ze swojego komputera, laptopa lub telefonu.

 4. Zwróć uwagę na to, kogo przyjmujesz do grona znajomych

  Koleżanka, której praktycznie nie pamiętasz? Kolega, którego twarz w ogóle nie wydaje Ci się znajoma? To powinno wzmocnić Twoją czujność. Niestety, tworzone często fałszywe konta mają na celu zwykłe spamowanie, wysyłanie Ci niebezpiecznych linków lub oznaczanie Cię w postach o wątpliwej jakości. Taki oszust w łatwy sposób może dostać się do Twojej osi czasu i oznaczać oraz wykorzystywać Twoje dane w określonym celu.

 5. Wykorzystaj możliwie jak najwięcej możliwości, jakie daje Ci Facebook

  Wystarczy zagłębić się trochę bardziej w ustawienia swojego profilu. Znajdziesz tam m.in. określenie – włączenie lub wyłączenie takich opcji, jak powiadomienia o nierozpoznanych logowaniach, ustalenie, jakie treści mają być widoczne dla Twoich znajomych, a jakie dla znajomych Twoich znajomych itp.

  Ponadto, przy każdym wpisie możesz zawsze ustawić, jakie treści mają być widoczne publicznie, a jakie tylko dla wybranego grona osób. Możesz też określić, jakie dane mają być widoczne i ukryć np. datę urodzenia lub adres e-mail. Jeśli chcesz udostępnić opcję publikowania na Twojej tablicy, możesz zezwolić na to znajomym wraz z opcją, kto może Twoje wpisy komentować.