Jak zmniejszyć straty jakości przy udostępnianiu zdjęć na Facebooku?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

25 grudnia 2016

Dzielenie się zdjęciami ze znajomymi to jedna z największych przyjemności korzystania z Facebooka. Niestety, często zdarza się, że zdjęcie, które na naszym komputerze wygląda świetnie, po przejściu przez algorytmy serwisu wygląda… cóż, znacznie mniej świetnie.

 

Jeśli po prostu chcesz się podzielić ze znajomymi swoimi zdjęciami z imprezy czy z wakacji, to może wydawać Ci się to małym problemem. Gorzej, jeśli jesteś profesjonalistą, który wykorzystuje Facebooka jako portfolio i platformę do prezentowania efektów swojej pracy oraz reklamowania własnych usług.

 

Facebook psuje nasze zdjęcia?

Aby zrozumieć, dlaczego Facebook stosuje kompresję, warto uświadomić sobie, że co sekundę jego użytkownicy udostępniają tam około 3 500 zdjęć. To ogromna ilość danych, które trzeba przesłać i przechować, więc aby trochę ulżyć swoim serwerom, Facebook wprowadził algorytmy automatycznie zmniejszające ich jakość i rozmiar.

 

W czasach nieustannego obiegu contentu ten z pozoru drobny uszczerbek na jakości z czasem może poważnie wpłynąć na wygląd grafiki: szczególnie wówczas, gdy jest ona wielokrotnie zapisywana w pamięci urządzenia i ponownie udostępniana. Nie trzeba wiele, aby zdjęcie, które na początku wyglądało idealnie, „wzbogaciło” się o rozmazane kontury i brzydkie kaflowate piksele – tym bardziej że inne serwisy społecznościowe stosują podobne algorytmy. Na szczęście istnieją sposoby, aby obejść stosowane przez Facebooka mechanizmy kompresji.

 

Udostępniamy zdjęcia w wysokiej jakości: krok po kroku

Nie istnieje, niestety, opcja w rodzaju „Wyłącz kompresję”, sprawiająca, że nasze grafiki będą udostępniane bez strat jakości. Trzeba podejść do sprawy inaczej.

 

Po pierwsze: pozbądź się złych nawyków

Czasem najłatwiejszą metodą poprawienia wyglądu zdjęć jest… zaprzestanie ich psucia. Na samym początku upewnij się więc, że sam nie szkodzisz swoim grafikom.

  1. a) (Prawie) zrezygnuj ze zrzutów ekranu

Zrzut ekranu często wydaje nam się najłatwiejszym sposobem na podzielenie się obrazem, szczególnie jeśli jest nim nie tyle grafika, co połączenie grafiki i tekstu (na przykład obrazek z podpisem) albo pojedyncza klatka z filmu. Niestety, zwykle to raczej sposób na jego zepsucie. Jeśli już decydujesz się na zrobienie screenshota, zadbaj o to, aby obraz, który zamierzasz zrzucić, był jak najlepszej jakości. To samo – i to nawet bardziej – dotyczy zrzutów ekranu robionych za pomocą smartfona.

  1. b) Unikaj zapisywania zdjęć z Facebooka na komputerze i ponownego ich udostępniania

To się tłumaczy samo przez się: takie zdjęcie przejdzie przez algorytm kompresji więcej niż jeden raz. Lepiej po prostu użyć opcji „Udostępnij”: wówczas zdjęcie nie zostanie ponownie skompresowane.

 

Po drugie: popraw zdjęcie zanim je udostępnisz

Jeżeli dzielisz się własnymi zdjęciami, możesz łatwo zmienić je jeszcze przed udostępnieniem, dzięki czemu spustoszenie spowodowane przez algorytmy będzie mniej zauważalne.

  1. a) Zadbaj o to, aby Twoje zdjęcia (zwłaszcza jeśli są to faktycznie zdjęcia, a nie grafiki innego rodzaju) miały co najmniej 2048 px szerokości

To optymalny rozmiar dla zdjęć o wysokiej jakości, pozwalający zminimalizować wpływ kompresji. Obrazki powinny być także zapisane w formacie JPEG i w standardzie kolorów sRGB.

  1. b) Zwróć szczególną uwagę na zdjęcia w tle

Chcesz mieć fantastyczne zdjęcie w tle? Pewnie, że chcesz – a jednocześnie na pewno zauważyłeś, że właśnie zdjęcia w tle najczęściej padają ofiarą algorytmów i wyglądają okropnie. Co najmniej 851×315 px i zarazem mniej niż 100 KB to, według Centrum Pomocy Facebooka, najlepsze parametry dla grafik tego rodzaju.

 

Po trzecie: zaprzęgnij Facebooka do pracy

Wbrew pozorom wcale nie jest tak, że najpopularniejszy portal społecznościowy na świecie zrobi wszystko, żeby spaskudzić nasze zdjęcia. Możesz zmniejszyć szkody wywołane przez kompresję, używając opcji „Wysoka jakość”: tworząc nowy album ze zdjęciami, zaznacz pole „Wysoka jakość”, a Twoje obrazki załadują się w wysokiej rozdzielczości.

 

Po czwarte: bądź sprytniejszy niż algorytmy

Są inne sposoby na udostępnienie zdjęcia niż zwykłe załadowanie go z komputera lub smartfona.

  1. a) Korzystaj z hostingu poza Facebookiem

Łatwy sposób na dodanie własnego zdjęcia bez kompresji to załadowanie go na serwer specjalizujący się w hostingu zdjęć (taki jak Flickr czy Imgur) i udostępnienie linku. Facebook wyświetli zdjęcie w wysokiej rozdzielczości.

  1. b) Udostępniaj linki, nie same zdjęcia

To w zasadzie to samo, co wyżej, ale pasuje do wszystkich grafik, nie tylko Twoich własnych: zamiast wgrywać zdjęcie z komputera, udostępnij bezpośredni link do niego (otrzymasz go, klikając grafikę prawym klawiszem myszy i wybierając opcję „Kopiuj adres obrazu”). Zdjęcie będzie wyglądało lepiej, a do tego nie będziesz musiał mozolnie zapisywać go na swoim dysku – profit!

 

Jest nadzieja dla zdjęć? Oczywiście!

Mało prawdopodobne jest, aby Facebook w najbliższej przyszłości radykalnie zmienił czy wręcz usunął swoje algorytmy kompresji: nawet portale całkowicie oparte na grafice, takie jak Instagram czy Snapchat, muszą je stosować. Dlatego zdecydowanie warto wziąć sprawy we własne ręce, zwłaszcza że to tylko odrobina przezorności i kilka prostych trików, a wygląd Twoich zdjęć może się znacznie poprawić.