DARMOWY AUDYT SEO

Sposoby weryfikacji witryny w Google Search Console

5 min czytania
Sposoby weryfikacji witryny w Google Search Console
Kategoria Pozycjonowanie

Monitoring aktywności użytkowników na stronie internetowej jest niezwykle istotny dla obierania odpowiedniej strategii SEO. Dzięki niemu ustalić można, jakie ruchy przynoszą wymierne korzyści, a co należy jeszcze zmienić, aby móc cieszyć się wysoką pozycją w organicznych wynikach wyszukiwarki. Weryfikacja Google Search Console wykonywana jest przez wielu specjalistów z branży marketingu internetowego. To darmowe narzędzie pozwala na sprawdzenie, jak wielu użytkowników trafiło do nas dzięki wyszukiwarce internetowej. Podpowiadamy, jakie jeszcze możliwości daje Google Search Console.

Spis treści:

Do czego służy Google Search Console?

Wśród wielu narzędzi przydatnych w pracy pozycjonerów czy web developerów na szczególną uwagę zasługuje Google Search Console. To bezpłatne narzędzie daje użytkownikowi wiele możliwości, a żeby uzyskać do niego dostęp wystarczy posiadać konto Google. W panelu tego narzędzia znajdziemy wiele informacji, wśród których wymienić można liczbę użytkowników, którzy trafili na naszą stronę bezpośrednio przez wyszukiwarkę, jak często nasza strona jest wyświetlana w organicznych, czyli bezpłatnych wynikach wyszukiwania czy też jaki nasza strona posiada współczynnik klikalności w Googlach.

Google Search Console daje użytkownikowi również dostęp do danych dotyczących średniej pozycji fraz, które sprawiają, że dana podstrona wyświetla się w wynikach wyszukiwania czy też pozwala na weryfikację i sprawdzenie stanu mapy czy też statusu indeksacji strony. Na etapie tworzenia strony WWW czy też podczas jej pozycjonowania mogą pojawić się problemy uniemożliwiające algorytmom wyszukiwarek dostęp do danego adresu, które narzędzie to również pomoże zlokalizować i rozwiązać.

Google Search Console jest stale rozbudowywane i dodawane są do niego nowe opcje. Wśród tych niezwykle przydatnych dla użytkownika wymienić można między innymi te dotyczące prędkości, z jaką ładowane są poszczególne podstrony czy dane dotyczące wyświetlania i obsługi strony za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Narzędzie to przydatne jest w pracy właścicieli, twórców czy pozycjonerów strony. Daje szereg możliwości analizy tego, jak dana strona odbierana jest przez wyszukiwarkę, co pozwala określić, czy kierunek, w którym zmierzamy jest prawidłowy.

Sprawdź: Dlaczego warto korzystać z Google Search Console?

Google Search Console – weryfikacja

Aby móc w pełni cieszyć się z możliwości tego narzędzia, niezbędna jest weryfikacja strony internetowej. Ma ona na celu potwierdzenie, że dana witryna jest naszą własnością lub posiadamy uprawnienia, aby nią kierować. Ma ona duży sens, gdyż pozwala chronić właściciela witryny przed dostępem do danych i statystyk przez osoby nieupoważnione, które te informacje mogłyby wykorzystać w sposób niewłaściwy. Dzięki weryfikacji wiemy, że informacje udostępniane przez Google Search Console nie trafią w niepowołane ręce, takie jak na przykład konkurencja. Jak ją przeprowadzić?

Administratorzy narzędzia dają użytkownikom możliwość wyboru, czy chcą oni zweryfikować całą domenę, czy tylko strony z określonym prefiksem oznaczającym adres URL. Na tym etapie decydujemy, do jakich danych będziemy mieli dostęp. Wybierając typ usługi Domena pozwala zbierać dane dotyczące widoczności i ruchu całej domeny oraz jej subdomen, niezależnie od ich prefiksu. Metoda dotycząca prefiksu adresu URL z kolei pozwala na zbieranie danych dotyczących wyłącznie jednego prefiksu.

Istnieje kilka metod, których celem jest weryfikacja witryny Google. Wszystkie z nich jednak rozpoczyna się w ten sam sposób. Aby zacząć proces weryfikacji, należy zalogować się do usługi pod adresem https://search.google.com/search-console/about, a następnie kliknąć w znajdujące się w lewym górnym rogu pole Dodaj usługę.

Pliki i tagi HTML

Jedną z częściej stosowanych metod weryfikacji w Google Search Console jest wgranie odpowiedniego pliku do głównego katalogu na serwerze. Kod weryfikacyjny Google Search Console lub jak w tym przypadku plik może być wprowadzony wyłącznie przez osobę mającą dostęp do serwera, co daje gwarancję bezpieczeństwa. Cały proces polega na pobraniu określonego pliku pojawiającego się podczas weryfikacji i po zalogowaniu się u hostingodawcy wprowadzeniu go do głównego katalogu. Metoda ta działa niemal natychmiastowo.

Inną metodą na weryfikację powiązaną z kodem HTML jest dodanie odpowiedniego tagu do sekcji HEAD w kodzie strony internetowej. Popularne obecnie CMS, takie jak WordPress czy Joomla w większości pozwalają na dodanie odpowiedniego kodu z poziomu panelu administratora, bez konieczności ingerowania w kod źródłowy. Aby zweryfikować stronę w ten sposób, wystarczy wkleić w odpowiednie miejsce skopiowany z Google Search Console metatag z kodem weryfikacyjnym.

Weryfikacja poprzez rekord DNS

Ta metoda weryfikacji wykonana może być zarówno w przypadku całej domeny, jak i jedynie prefiksu. Przeprowadza się ją za pomocą rekordu DNS dodanego u dostawcy domeny. Proces ten rozpocząć należy od zalogowania się do panelu, który umożliwia zarządzanie posiadanymi domenami. Następnym krokiem jest utworzenie rekordu TXT w oknie konfiguracji DNS domeny i umiejscowienie w jego treści specjalnego kodu, który podany został podczas wyboru odpowiedniej metody weryfikacji w Google Search Console. Następnie konieczna jest weryfikacja własności witryny, która w przeciwieństwie do poprzedniej metody może potrwać chwilę dłużej.

Narzędzia Google wykorzystane do weryfikacji

Weryfikację przeprowadzić można także z wykorzystaniem innych narzędzi Google, takich jak Google Analytics, Google Tag Manager, Witryny Google, Blogger czy Google Domains. Wszystkie z nich wymagają uprzedniej weryfikacji tych narzędzi, którą wykorzystać można do późniejszego potwierdzenia w Google Search Console. Metody te różnią się od siebie w zależności od wybranego narzędzia, jednak cały proces wyjaśniony jest w trakcie trwania usługi weryfikacji.

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: grainofhome.com, homeitos.com

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 11

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Czym jest kanoniczny adres URL?
Czym jest kanoniczny adres URL?
Google preferuje strony WWW z adresem rel=canonical. Sprawdź dlaczego… Poznaj podstawy tagu kanonicznego już teraz.
Czym jest Cloudflare i jaki ma wpływ na SEO?
Czym jest Cloudflare i jaki ma wpływ na SEO?
Na wydajność stron internetowych wpływa wiele czynników. Warto więc wiedzieć, czym jest i jaką rolę w pozycjonowaniu odgrywa usługa Cloudflare.
Atrybut alt i Title – jak prawidłowo je wykorzystać? Poznaj dobre praktyki SEO
Atrybut alt i Title – jak prawidłowo je wykorzystać? Poznaj dobre praktyki SEO
Jeśli chcesz, by Twoja witryna wyświetlała się wysoko w wyszukiwarce, musisz zadbać o optymalizację grafik. Dlaczego atrybut alt i title są tak ważne?

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę
  Umów spotkanie