Internauta XXI wieku to wymagający odbiorca, dla którego niewystarczające okazuje się przeglądanie strony internetowej w “byle jakim” formacie. Poprawnie działająca witryna to podstawa w bezproblemowym przeglądzie jej zawartości. W dzisiejszych czasach użytkownicy cenią sobie możliwość wyświetlania platformy na ekranach dowolnego urządzenia.
Pojawia się dylemat, która z dwóch opcji okaże się bardziej efektywna – responsywna strona internetowa czy mobilna strona internetowa? Dowiedz się więcej, jakie różnice skrywają te dwie opcje!
W jaki sposób spełnić oczekiwania współczesnego użytkownika? Przede wszystkim postawić na stworzenie strony, która będzie wyświetlać się na różnych urządzeniach. Powodów, dla których warto zadbać o ten aspekt, jest mnóstwo. Oto kilka z nich:
Nie bez powodu mówi się, że współczesny rynek należy do klienta. Warto więc mieć na uwadze fakt, że bez dopasowania witryny internetowej do obecnie obowiązujących trendów stracisz więcej, niż zyskasz. Możesz spotkać się dwoma scenariuszami.
Pierwszy z nich oznacza utratę ruchu na stronie WWW w wyniku obniżenia jakości pod kątem User Experience czy SEO. Drugi wariant przewiduje brak wystarczającej ekspozycji witryny w wynikach wyszukiwarki na urządzeniach mobilnych, co skutkuje brakiem zainteresowania zarządzaną przez Ciebie platformą. W tym przypadku statyczna strona desktopowa nigdy nie wygeneruje pożądanego ruchu.
Dotychczas zbiorczo traktowaliśmy aplikację mobilną oraz responsywną stronę w przeglądarce. Nie są to pojęcia tożsame, choć mają wiele punktów wspólnych. Jednym z nich jest zapewnienie większej wygody użytkowania. Kluczowe są różnice, na które składają się m.in. sposób tworzenia czy zarządzania. Czym w zasadzie charakteryzują się te dwa terminy?
Z perspektywy Google responsywne strony w przeglądarce są niezwykle użyteczne. Wynika to z automatycznego dopasowania witryny do parametrów różnych urządzeń (nie tylko z poziomu smartfonów czy tabletów). Jest to rezultat stworzenia jednej wersji strony, którą dopasowuje się pod kątem rozdzielczości sprzętu. Wyróżnia się atrakcyjnością i złożoną funkcjonalnością, niezależnie od przeglądarki internetowej.
Ze względu na występowanie wyłącznie jednej wersji responsywnej strony WWW nie ma konieczności sięgać po różne adresy URL. Jedną z jej zalet stanowi “lekkość”, co jest wynikiem samego projektu. Twórcy responsywnych witryn internetowych na pierwszy plan wysuwają satysfakcję użytkownika sprzętu mobilnego, a w dalszej części uwzględniają przyjazny odbiór internauty korzystającego z laptopa.
Stronę mobilną przygotowuje się wyłącznie pod kątem użytkowania sprzętu mobilnego. To z kolei przyczynia się do tego, że witryna wyświetlana na pulpicie prezentuje się mniej korzystnie, ponieważ nie jest dostosowana do rozdzielczości typowej dla komputerów czy laptopów.
Strona mobilna to uzupełnienie tradycyjnej formy witryny internetowej, tylko nieco lżejszej i prostszej. Mieści w sobie podstawowe informacje oraz często ma nieco okrojoną grafikę. Projektanci aplikacji mobilnej stawiają na minimalizm, rezygnując przy tym ze wszystkich elementów, które mogłyby obciążyć jej funkcjonalność. Za sprawą prawidłowo wdrożonego procesu optymalizacji i eliminacji nagrań audiowizualnych czy widgetów strona wyświetla się użytkownikom w błyskawicznym tempie.
W przeciwieństwie do responsywnej strony w przeglądarce wersja mobilna dysponuje zmienionym adresem URL. Od witryny przeznaczonej do odczytu na laptopie/komputerze odróżniają ją modyfikacje w domenie (dodanie wyrazu “mobile”/”lajt”, ewentualnie litery “m”). Podczas przeglądu strony mobilnej internauta może przełączyć witrynę na pełny widok. Wystarczy, że kliknie link zlokalizowany w treści strony, umieszczony najczęściej w stopce.
Oto podsumowanie zalet wynikających z wyboru jednej z dwóch opcji. Sprawdź, które argumenty bardziej do Ciebie trafiają i podejmij najlepszą dla siebie decyzję.
Powyżej przedstawione rozwiązania nie zamykają możliwości gwarantowanych przez smartfony czy tablety. W niektórych sytuacjach skuteczniejsze może okazać się skorzystanie z aplikacji mobilnej. Nie jest wyświetlana w oknie przeglądarki, lecz instalowana w pamięci urządzenia. Przykładami takich rozwiązań są aplikacje mediów społecznościowych typu Facebook czy YouTube.
Co do zasady, każda aplikacja ma swój odpowiednik w formie witryny internetowej, do której można mieć wgląd poprzez przeglądarkę (niezależnie od użytkowanego sprzętu). Zaletą aplikacji mobilnej jest przede wszystkim większe bezpieczeństwo niż podczas surfowania po Internecie w wersji mobilnej czy responsywnej.
Kiedy aplikacja mobilna jest bardziej opłacalną opcją? Warto zdecydować się na jej wybór, jeżeli zarządzasz stroną internetową i chcesz ją uzupełnić o dodatkowy kanał. Jeżeli zatem prowadzony przez Ciebie serwis wymaga rejestracji, aplikacja okaże się strzałem w dziesiątkę. To również dobry pomysł dla właścicieli platform sprzedażowych, którzy oferują dokonanie szybkiej formy płatności.
Na efektywność działania aplikacji składa się nie tylko koszt jej uruchomienia, ale również promocja w sieci. Musisz być finansowo przygotowany na to, że poniesiesz dodatkowe koszty. Przeanalizuj wszystkie rozwiązania i podejmij rozsądną decyzję, dostosowaną do Twoich możliwości.
Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?
Rozpocznij
od bezpłatnej
konsultacji SEO
Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.