DARMOWY AUDYT SEO

W jaki sposób śledzić wydajność strategii SEO?

5 min czytania
W jaki sposób śledzić wydajność strategii SEO?
Kategoria Pozycjonowanie

Kiedy już wdrożysz swoją strategię SEO na stronie, powinieneś sprawdzić jej wydajność. Musisz stale analizować, w jaki sposób ona działa i czy osiąga zamierzone cele. Niezbędne w tym procesie będą odpowiednie wskaźniki. Zapoznaj się z nimi, ponieważ będą miały one wpływ na sukces Twojej kampanii.

W tym artykule wyjaśnimy Ci, w jaki sposób śledzić strategię SEO oraz na jakie wskaźniki zwrócić uwagę podczas analizy danych.

Spis treści:

W jaki sposób śledzić działania SEO?

Odpowiednie wskaźniki SEO umożliwiają mierzenie różnych aspektów wydajności kampanii. Pozwala to na dokładną analizę poszczególnych działań w zakresie optymalizacji. Problem polega na podjęciu decyzji, na które wskaźniki zwrócić większą uwagę.

Skuteczne monitorowanie działań SEO zaczyna się od określenia jasnych celów. Zastanów się, co chcesz osiągnąć dzięki swojej strategii. Twoja kampania SEO powinna być konkretna, osiągalna, odpowiednia i przede wszystkim możliwa do zmierzenia. Po zdefiniowaniu celów SEO powinieneś wybrać odpowiednie wskaźniki, których użyjesz do pomiaru postępu w stosunku do wybranych celów. Pamiętaj, że niemożliwe jest zarządzanie i analizowanie tego, czego nie jesteś w stanie zmierzyć.

Staraj się monitorować swoje wyniki regularnie. Do tego zadania mogą przydać Ci się odpowiednie narzędzia dostępne dla właścicieli stron WWW.

Sprawdź: Data-driven w skutecznych działaniach SEO z wykorzystaniem SurferSEO

Najlepsze narzędzia do analizy działań SEO

 1. SEMrush
 2. Jest to narzędzie, dzięki któremu przeprowadzisz audyt witryny, sprawdzisz stronę pod kątem optymalizacji SEO oraz dokonasz analizy zastosowanych linków zwrotnych. Jedyne, co musisz zrobić, to założyć płatne konto, a dzięki niemu zyskasz dostęp do wszystkich udogodnień systemu.

 3. Google Analytics
 4. Jest to bezpłatne narzędzie do mierzenia działań użytkowników po wejściu na stronę WWW. Idealnie nadaje się do śledzenia wskaźników konwersji. Google Analytics oferuje ponad 100 unikalnych raportów, a także rozbudowane opcje dostosowywania ich do potrzeb właścicieli stron.

  To narzędzie idealnie sprawdzi się podczas analizy ruchu organicznego czy śledzenia aktywności kampanii SEO. Raporty z wynikami mogą pokazywać Twoje postępy w dłuższej perspektywie.

 5. Ahrefs
 6. Jest to kolejne z darmowych narzędzi, które służy do analizowania zastosowanych słów kluczowych w Twojej witrynie.

  Możesz sprawdzić bezpłatny ruch z wyników wyszukiwania, organiczne słowa kluczowe, domeny odsyłające i linki zwrotne. To narzędzie pozwoli Ci również zbadać, na jakie słowa kluczowe pojawiasz się w rankingu SERP.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Wskaźniki SEO, które powinieneś poddać analizie

 1. Rankingi słów kluczowych
 2. Regularnie monitoruj skuteczność słów kluczowych zastosowanych w swoich treściach na stronie. Na bieżąco śledź rankingi fraz, aby zobaczyć, jak skuteczne są tworzone treści dla wybranych słów kluczowych. Pojedyncza strona internetowa może pozycjonować nawet setki słów, na które jest wyświetlana. Śledzenie sukcesu za pomocą odpowiednich narzędzi ułatwiających ten proces z pewnością pomoże Ci osiągnąć zamierzone cele. Raport z rankingu słów kluczowych pokazuje te frazy, które sprawdzają się najlepiej na Twojej stronie. Dlatego tak ważna jest analiza, aby zidentyfikować strony z treścią o wysokiej skuteczności oraz te, które wymagają poprawy. Aby treść miała wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania, musi zostać zaindeksowana przez wyszukiwarkę. Może to potrwać kilka tygodni, nie oczekuj więc, że zawartość pojawi się natychmiast.

  Im więcej słów kluczowych zawiera Twoja witryna, tym większa jest jej widoczność w wynikach wyszukiwania.

 3. Wskaźniki konwersji
 4. Pamiętaj o analizowaniu tych danych, ponieważ to one w głównej mierze świadczą o sukcesie Twojej kampanii SEO. Wskaźnik konwersji strony określa liczbę użytkowników, którzy dokonali określonego działania w witrynie. Wiedza, które strony generują ruch, może pomóc Ci wskazać, które z wdrożonych w witrynie działań są naprawdę skuteczne.

 5. Ruch organiczny
 6. Ruch organiczny to ruch pochodzący bezpośrednio z wyników wyszukiwań. Jest on niezwykle cenny, ponieważ ludzie, którzy odwiedzili Twoją witrynę, są z pewnością zainteresowani tym, co na niej oferujesz. Oznacza to, że użytkownicy wyszukali określone słowo kluczowe, na które akurat się pozycjonujesz, dzięki czemu mogli zainteresować się Twoją ofertą. Dane te nie obejmują płatnych reklam czy innych działań promocyjnych. Jest to idealny sposób na to, aby śledzić nowych, jak i przyszłych klientów.

 7. Współczynnik klikalności (CTR)
 8. Współczynnik klikalności może być używany do mierzenia skuteczności słów kluczowych czy reklam. CTR to liczba kliknięć danej strony WWW podzielona przez liczbę ogólnych wyświetleń. Współczynnik klikalności może pomóc w ocenie skuteczności działań SEO na Twojej stronie. Pozwoli on stwierdzić, czy Twoje meta opisy i nagłówki są wystarczająco angażujące, tak, że aż warte kliknięcia.

 9. Wskaźniki zaangażowania
 10. Sprawdź, czy użytkownicy są chętni, aby odwiedzać Twoją witrynę, a także co robią, gdy już tam dotrą. Wskaźniki zaangażowania pomagają określić, czy Twoje działania SEO generują kwalifikowany ruch w witrynie.

Sprawdź: Sprawdź polecane narzędzia, które pomogą w planowaniu strategii SEO

Podsumowanie

Z pewnością realizacja skutecznej strategii SEO i monitorowanie jej skuteczności wymaga czasu i dużych zasobów finansowych. Najważniejsze to potrafić zidentyfikować odpowiednie wskaźniki, zinterpretować dane i wprowadzić zmiany w celu maksymalizacji kampanii SEO. Warto poprosić o pomoc doświadczoną agencję SEO, która wykona te zadania za Ciebie. Pomyśl o odpowiedniej optymalizacji swojej witryny internetowej już teraz!

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 8

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Jak trwale usunąć recenzje w Google?
Jak trwale usunąć recenzje w Google?
Recenzje w Google są ważnym aspektem pozycjonowania każdej firmy. Jednak te negatywne mogą wyrządzić poważne szkody. Jak można się ich pozbyć?
Czy tekst alternatywny wpływa na SEO strony internetowej?
Czy tekst alternatywny wpływa na SEO strony internetowej?
Tekst alternatywny obrazu może być bardzo pomocny podczas pozycjonowania witryny. Opisujemy, jak on działa i dlaczego jest tak ważny. Warto czytać dalej.
Jak stworzyć płatną kampanię w Internecie – czyli wszystko o Google Ads
Jak stworzyć płatną kampanię w Internecie – czyli wszystko o Google Ads
Chcesz stworzyć płatną kampanię w internecie? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego o Google Ads!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę