DARMOWY AUDYT SEO

Wady i zalety Gutenberga – przyjrzyjmy się bliżej edytorowi WordPressa

Wady i zalety Gutenberga – przyjrzyjmy się bliżej edytorowi WordPressa

Jacqueline Kelly / pexels.com

WordPress 5.0 wiąże się z dodaniem wielu nowych funkcji. Jedną z nich jest właśnie Gutenberg, czyli nowy edytor wizualny, który zastępuje WYSIWYG („What You See is What You Get”). Celem tego programu jest umożliwienie odpowiedniego zaprojektowania treści i uproszczenie tego procesu w taki sposób, aby użytkownicy nie musieli znać HTML czy CSS. Jeśli wszystko będzie działać zgodnie z planem, możliwe będzie tworzenie atrakcyjnych wizualnie stron internetowych przez użytkowników, którzy nie chcą kodować ich od zera! Co ciekawe, Gutenberg spotyka się z mieszanym przyjęciem. Część eksploratorów jest zadowolona z aktualizacji, choć znajdą się też tacy, którym zupełnie nie przypadła do gustu. Wiąże się to z wieloma niedociągnięciami, jaki zauważyć można podczas korzystania z edytora. Zmniejszona w porównaniu do starszej wersji funkcjonalność i, zdaniem wielu, utrudniony sposób projektowania treści. Czy warto zapłacić taką cenę za kilka dodatkowych funkcji?

Poniżej przedstawiono plusy i minusy tego narzędzia, na które warto zwrócić uwagę przed przystąpieniem do korzystania z jego zasobów.

Plusy

 • Łatwość dodawania linków z 34 różnych stron internetowych, takich jak YouTube, Facebook, Twitter i wiele innych. Wystarczy wstawić adres URL elementu, który chcesz umieścić w treści, a Gutenberg zajmie się resztą.
 • Serwis jest dostosowany do urządzeń mobilnych, dzięki czemu można projektować treści z poziomu telefonu. Wtyczki innych programów nie są w stanie zapewnić urządzeniu mobilnemu funkcjonalności strony przeznaczonej do odbioru na komputerze. Z Gutenberg możesz zapomnieć o tym problemie!
 • Edytor zapewnia dużo miejsca na ekranie i skupia się na wyglądzie Twojej treści, dzięki czemu jesteś w stanie zobaczyć jak będzie wyglądał efekt końcowy Twojej pracy. Użytkownik nie jest też rozpraszany przez powiadomienia na górze strony, ponieważ tryb pełnoekranowy ukrywa treści, które nie są elementem projektowanej strony.
 • Jeśli kiedykolwiek zechcesz zmienić motyw swojej witryny w WordPress, Gutenberg zapobiegnie modyfikacji strony z innym motywem. Jest to bardzo przydatna funkcja, której nie posiadają inne edytory, przez co niszczą wygląd treści podczas próby zmiany motywu.
Sprawdź: Co to jest parametr UTM?

Minusy

 • Pomimo tego, że narzędzie jest dużo bardziej przyjazne dla użytkownika, zawiera kilka niedociągnięć, którym jest na przykład brak responsywnych kolumn, które nie układają się w grupy. Mamy wówczas wyłącznie możliwość tworzenia oddzielnych bloków wypełnionych treścią.
 • Minimalistyczny wygląd sprawił, że wiele funkcji zostało przeniesionych na pasek ustawień z boku lub trudno je znaleźć. Zwiększyła się tym samym ilość poszczególnych kroków, które należy poczynić, by osiągnąć dany efekt. Aby zaktualizować stronę również trzeba zrobić więcej, niż mogłoby się wydawać – należy przejść przez szereg funkcji, zanim pojawi się szukana opcja. Na dłuższą metę jest to bardzo niepraktyczne i zniechęca do korzystania z Gutenberga.
 • Nie każdy oczekuje bloków, które oferuje Gutenberg. Na przykład TinyMCE jest dużo bardziej funkcjonalny niż wyżej wymieniony program, gdyż pozwala stworzyć stronę na wiele sposobów, zachowując ten sam format.
 • Gutenberg nie jest w stanie obsługiwać strony w czasie rzeczywistym. Mimo że twórcy wtyczek ciężko pracują nad rozwiązaniem wielu tego typu problemów, witryny często będą trudzić się w związku z niekorzystnym formatowaniem czy innymi błędami
 • Kompatybilność również może stanowić problem w przypadku Gutenberga. WordPress posiada wiele wtyczek o różnych funkcjach, niestety, część z nich nie została jeszcze odpowiednio zaktualizowana

Jak używać edytora Gutenberg?

Jak uskutecznić obsługę WordPress 5.0? Przede wszystkim wykonaj kopię zapasową dowolnej witryny WordPress. Pamiętaj o kopii zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych. Jeśli Twoja strona ma jakiekolwiek problemy z Gutenbergiem, spróbuj użyć wtyczki Classic Editor, aby powrócić do formy klasycznego edytora TinyMCE. Mimo że aktualizacja Gutenberga jest priorytetem programistów, zdarzają się błędy, z którymi trzeba umieć sobie poradzić.

Od momentu uruchomienia Gutenberga WordPress od razu zaczął naprawiać wiele związanych z nim problemów. Uwidocznił meta pola, które w początkowej wersji nie były dostępne. Poczyniono również działania w kierunku poprawienia kopiowania i wklejania treści ze źródeł zewnętrznych, dzięki czemu przenoszenie tekstu nie spowoduje żadnych niepożądanych zmian stylu czy HTML. Niestety, aktualna wersja wciąż posiada wiele bugów i często frustruje użytkownika swoimi niedociągnięciami. Wynika to najprawdopodobniej z błędów programistycznych. Nic dziwnego – bezproblemowe połączenie tak rozwiniętej technologii i obszernego systemu, jakim jest WordPress, nie należy do najłatwiejszych zadań.

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak wyglądać będzie użytkowanie Gutenberga w przyszłości. Ważne jest zatem dostosowywanie się do zmian i porównanie różnych edytorów i ich wersji, aby znaleźć ten, który najbardziej będzie odpowiadał naszym preferencjom.

Masz pytania do naszych specjalistów SEO dotyczące pozycjonowania? Skontaktuj się z nami!

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: E-Commerce
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 7

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Ile kosztuje sklep GOshop?
  Ile kosztuje sklep GOshop?
  GOshop – czy taki sklep jest dobrym pomysłem? Jakie korzyści daje e-sklep na GOshop i ile trzeba zapłacić za takie rozwiązanie?
  Ile kosztuje sklep Shoper?
  Ile kosztuje sklep Shoper?
  Co wiesz o platformie Shoper? Jeśli niewiele zapraszamy Cię do wpisu, który przybliży Ci specyfikę tego rozwiązania oraz jego miesięczne koszty.
  Content Marketing – jaką rolę odgrywa w e-commerce?
  Content Marketing – jaką rolę odgrywa w e-commerce?
  Content is king. Dowiedz się jak ważny w e-commerce jest content marketing.

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę