Jacqueline Kelly / pexels.com
WordPress 5.0 wiąże się z dodaniem wielu nowych funkcji. Jedną z nich jest właśnie Gutenberg, czyli nowy edytor wizualny, który zastępuje WYSIWYG („What You See is What You Get”). Celem tego programu jest umożliwienie odpowiedniego zaprojektowania treści i uproszczenie tego procesu w taki sposób, aby użytkownicy nie musieli znać HTML czy CSS. Jeśli wszystko będzie działać zgodnie z planem, możliwe będzie tworzenie atrakcyjnych wizualnie stron internetowych przez użytkowników, którzy nie chcą kodować ich od zera! Co ciekawe, Gutenberg spotyka się z mieszanym przyjęciem. Część eksploratorów jest zadowolona z aktualizacji, choć znajdą się też tacy, którym zupełnie nie przypadła do gustu. Wiąże się to z wieloma niedociągnięciami, jaki zauważyć można podczas korzystania z edytora. Zmniejszona w porównaniu do starszej wersji funkcjonalność i, zdaniem wielu, utrudniony sposób projektowania treści. Czy warto zapłacić taką cenę za kilka dodatkowych funkcji?
Poniżej przedstawiono plusy i minusy tego narzędzia, na które warto zwrócić uwagę przed przystąpieniem do korzystania z jego zasobów.
Jak uskutecznić obsługę WordPress 5.0? Przede wszystkim wykonaj kopię zapasową dowolnej witryny WordPress. Pamiętaj o kopii zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych. Jeśli Twoja strona ma jakiekolwiek problemy z Gutenbergiem, spróbuj użyć wtyczki Classic Editor, aby powrócić do formy klasycznego edytora TinyMCE. Mimo że aktualizacja Gutenberga jest priorytetem programistów, zdarzają się błędy, z którymi trzeba umieć sobie poradzić.
Od momentu uruchomienia Gutenberga WordPress od razu zaczął naprawiać wiele związanych z nim problemów. Uwidocznił meta pola, które w początkowej wersji nie były dostępne. Poczyniono również działania w kierunku poprawienia kopiowania i wklejania treści ze źródeł zewnętrznych, dzięki czemu przenoszenie tekstu nie spowoduje żadnych niepożądanych zmian stylu czy HTML. Niestety, aktualna wersja wciąż posiada wiele bugów i często frustruje użytkownika swoimi niedociągnięciami. Wynika to najprawdopodobniej z błędów programistycznych. Nic dziwnego – bezproblemowe połączenie tak rozwiniętej technologii i obszernego systemu, jakim jest WordPress, nie należy do najłatwiejszych zadań.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak wyglądać będzie użytkowanie Gutenberga w przyszłości. Ważne jest zatem dostosowywanie się do zmian i porównanie różnych edytorów i ich wersji, aby znaleźć ten, który najbardziej będzie odpowiadał naszym preferencjom.
Masz pytania do naszych specjalistów SEO dotyczące pozycjonowania? Skontaktuj się z nami!
Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?
Rozpocznij
od bezpłatnej
konsultacji SEO
Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.
Dziękujemy za kontakt.
Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!
Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.