WordPress 5.0 wiąże się z dodaniem wielu nowych funkcji. Jedną z nich jest właśnie Gutenberg, czyli nowy edytor wizualny, który zastępuje WYSIWYG („What You See is What You Get”). Celem tego programu jest umożliwienie odpowiedniego zaprojektowania treści i uproszczenie tego procesu w taki sposób, aby użytkownicy nie musieli znać HTML czy CSS. Jeśli wszystko będzie działać zgodnie z planem, możliwe będzie tworzenie atrakcyjnych wizualnie stron internetowych przez użytkowników, którzy nie chcą kodować ich od zera! Co ciekawe, Gutenberg spotyka się z mieszanym przyjęciem. Część eksploratorów jest zadowolona z aktualizacji, choć znajdą się też tacy, którym zupełnie nie przypadła do gustu. Wiąże się to z wieloma niedociągnięciami, jaki zauważyć można podczas korzystania z edytora. Zmniejszona w porównaniu do starszej wersji funkcjonalność i, zdaniem wielu, utrudniony sposób projektowania treści. Czy warto zapłacić taką cenę za kilka dodatkowych funkcji?
Poniżej przedstawiono plusy i minusy tego narzędzia, na które warto zwrócić uwagę przed przystąpieniem do korzystania z jego zasobów.
Jak uskutecznić obsługę WordPress 5.0? Przede wszystkim wykonaj kopię zapasową dowolnej witryny WordPress. Pamiętaj o kopii zarówno wewnętrznej, jak i zewnętrznej, aby zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych. Jeśli Twoja strona ma jakiekolwiek problemy z Gutenbergiem, spróbuj użyć wtyczki Classic Editor, aby powrócić do formy klasycznego edytora TinyMCE. Mimo że aktualizacja Gutenberga jest priorytetem programistów, zdarzają się błędy, z którymi trzeba umieć sobie poradzić.
Od momentu uruchomienia Gutenberga WordPress od razu zaczął naprawiać wiele związanych z nim problemów. Uwidocznił meta pola, które w początkowej wersji nie były dostępne. Poczyniono również działania w kierunku poprawienia kopiowania i wklejania treści ze źródeł zewnętrznych, dzięki czemu przenoszenie tekstu nie spowoduje żadnych niepożądanych zmian stylu czy HTML. Niestety, aktualna wersja wciąż posiada wiele bugów i często frustruje użytkownika swoimi niedociągnięciami. Wynika to najprawdopodobniej z błędów programistycznych. Nic dziwnego – bezproblemowe połączenie tak rozwiniętej technologii i obszernego systemu, jakim jest WordPress, nie należy do najłatwiejszych zadań.
Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak wyglądać będzie użytkowanie Gutenberga w przyszłości. Ważne jest zatem dostosowywanie się do zmian i porównanie różnych edytorów i ich wersji, aby znaleźć ten, który najbardziej będzie odpowiadał naszym preferencjom.
Masz pytania do naszych specjalistów SEO dotyczące pozycjonowania? Skontaktuj się z nami!
Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?
Rozpocznij
od bezpłatnej
konsultacji SEO
Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.