DARMOWY AUDYT SEO

Wskaźniki SEO poza stroną – na jakie zwrócić uwagę?

5 min czytania
Wskaźniki SEO poza stroną – na jakie zwrócić uwagę?
Kategoria Analityka

Budowanie obecności w sieci to podstawowy element strategii sprzedażowej każdej firmy. Aby jednak opracować skuteczny plan działania, warto najpierw przeprowadzić szereg badań, które pozwolą określić stan witryny i efektywność prowadzonych prac. Okazuje się więc, że analiza najważniejszych wskaźników SEO może być kluczem do sukcesu niejednego biznesu. Przyjrzymy się zatem bliżej tej strategii i określimy wskaźniki, które warto zbadać poza obszarem witryny.

Spis treści:

Dlaczego warto monitorować wskaźniki SEO?

Przeprowadzenie dokładnej analizy witryny to doskonały sposób na obranie właściwego kierunku i stworzenie efektywnej strategii optymalizacyjnej. Co jednak konkretnie pozwala osiągnąć wdrożenie szczegółowych badań wskaźników SEO? Oto kilka najistotniejszych zalet tego procesu.

 • Monitorowanie efektów – analiza wskaźników SEO to doskonały sposób na określenie zysków biznesu i ustalenie skuteczności prowadzonej kampanii.
 • Wykrywanie błędów – audyt SEO pozwala zidentyfikować wszelkie błędy, dzięki czemu opracowanie skutecznej strategii ich optymalizacji okazuje się o wiele łatwiejsze.
 • Wzmacnianie witryny – wykrycie ewentualnych błędów pozwala szybko je naprawić, co korzystnie wpływa na efektywność prowadzonych działań i poprawia pozycjonowanie strony.
 • Budowanie ruchu – ruch w witrynie to istotny czynnik rankingowy, który warto odpowiednio zoptymalizować. Zbadanie liczby i pochodzenia odwiedzających to nierzadko gwarancja sukcesu, gdyż pozwala na dobranie odpowiednich środków promocyjnych.
 • Poprawa skuteczności – śledzenie najważniejszych wskaźników SEO pozwala dokładnie ocenić skuteczność prowadzonych działań optymalizacyjnych i zmienić ich obszar, jeśli pojawi się taka potrzeba. Wiedza na temat tego, co działa skutecznie, a co wymaga poprawy, to duży krok w stronę sukcesu, gdyż umożliwia wdrożenie efektywnej strategii i zapewnia lepsze pozycjonowanie strony.
Sprawdź: Czym są progresywne aplikacje webowe (PWA) i jak wpływają na pozycjonowanie?

Najważniejsze wskaźniki SEO poza stroną

Istnieje wiele wskaźników SEO, które warto regularnie śledzić. Dziś przyjrzyjmy się natomiast badanym w ramach optymalizacji off-site.

 1. Linki zwrotne

  Linki zwrotne i domeny odsyłające to wskaźniki, na które warto zwrócić szczególną uwagę w ramach off-site SEO.

  Dbałość o profil linków zwrotnych, pochodzących z wartościowych stron internetowych, to bardzo ważny aspekt optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Warto więc regularnie badać jego skuteczność i analizować domeny odsyłające, gdyż link building stanowi istotny czynnik rankingowy.

  Wraz z łączem przesyłana jest bowiem wartość strony, co ma znaczny wpływ na wydajność i ogólną ocenę witryny. Aby więc monitorować linki zwrotne i domeny odsyłające, warto wykorzystać specjalistyczne narzędzia analityczne. Ahrefs to program, który udostępnia najlepsze linki zwrotne otrzymywane przez Twoją witrynę, dzięki czemu możliwe staje się wdrożenie ich do strategii optymalizacyjnej.

 2. Autorytet domeny

  Autorytet domeny to wynik rankingu wyszukiwarek, który wskazuje wartość witryny i przewiduje jej pozycjonowanie w SERP.

  Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można łatwo zbadać autorytet domeny. Warto posłużyć się narzędziami, takimi jak Moz, Ahrefs czy SEMrush.

  Należy też dodać, że ocena domeny obliczana jest na podstawie profilu linków zwrotnych. Aby więc zadbać o pozycjonowanie witryny, warto zbudować silną sieć łączy, która korzystnie wpłynie na jej ranking w SERP.

 3. Wskaźnik anchor text

  Anchor text to klikalny fragment używany podczas tworzenia hiperłącza. Ten wskaźnik SEO niestety często pomijany jest przez wielu twórców internetowych. Jego celem jest przedstawienie użytkownikom przybliżonego tematu strony, na którą zostaną przekierowani, jeśli klikną link.

  Optymalizacja tekstu zakotwiczenia pod kątem odpowiednich słów kluczowych to doskonały sposób na zwiększenie autorytetu domeny i budowanie ruchu w witrynie, co jest szczególnie istotne podczas pozycjonowania stron internetowych.

 4. Udziały w mediach społecznościowych

  Prowadzenie kampanii marketingowej w mediach społecznościowych to podstawa strategii sprzedażowej każdej współczesnej firmy.

  Udziały społecznościowe są zatem istotnym wskaźnikiem SEO, obrazującym zaangażowanie użytkowników i pochodzenie ruchu w witrynie. Wiele osób nie śledzi tych danych, ponieważ nie zdają sobie sprawy z korzyści, jakie przynoszą strategii SEO.

  Wskaźniki zaangażowania użytkowników, takie jak polubienia, udostępnienia czy komentarze, pozwalają określić skuteczność kampanii i zdefiniować treści, które najefektywniej przyciągają uwagę grupy docelowych odbiorców. Zbadać je możesz za pomocą narzędzia Buzzsumo lub analizować wybrane elementy ręcznie, lecz warto podkreślić, że zajmie to nieco więcej czasu.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Podsumowanie

Aby stworzyć skuteczną strategię optymalizacyjną, warto przeprowadzić szereg dokładnych badań wskaźników SEO zapewniających dostęp do wielu istotnych aspektów witryny. Dzięki użyciu specjalnych narzędzi analitycznych ocena efektywności witryny okazuje się bardzo łatwa, a wdrożenie kompleksowych rozwiązań nawet największych błędów nie stanowi żadnego problemu. Skorzystaj więc z wyżej wymienionych wskazówek i zbadaj omówione wskaźniki, a z pewnością stworzysz strategię, która zagwarantuje Ci wysoką pozycję na liście wyników wyszukiwania. Napływ nowych odbiorców gwarantowany!

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 10

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Jak skonfigurować i wdrożyć Google Analytics 4? Poradnik GA4
Jak skonfigurować i wdrożyć Google Analytics 4? Poradnik GA4
Konfiguracja Google Analytics 4 czeka każdego, kto korzystał z GA3. Warto więc wiedzieć, jak sprawnie wdrożyć usługę na nowej wersji narzędzia.
Czym jest topical authority w SEO?
Czym jest topical authority w SEO?
Zastanawiasz się, jakie znaczenie dla SEO ma topical authority i czym w zasadzie jest ten parametr? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Do czego służy SEMrush?
Do czego służy SEMrush?
Istnieje wiele narzędzi umożliwiających analizę pozycjonującym strony internetowe. Jaki instrument e-marketingu sprawdzi się w tworzeniu strategii SEO?

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę