DARMOWY AUDYT SEO

Wszystko, co musisz wiedzieć na temat słów kluczowych z długim ogonem

6 min czytania
Wszystko, co musisz wiedzieć na temat słów kluczowych z długim ogonem
Kategoria Pozycjonowanie

Często zdarza się tak, że pomimo optymalizacji witryny i dodania odpowiednich słów kluczowych do swojej treści na stronie możesz nie znaleźć się na wysokiej pozycji wyników wyszukiwania. Oczywiście zawsze można skorzystać z płatnych rozwiązań, ale czy nie lepiej znaleźć się tam organicznie?

W tym artykule wyjaśnimy Ci, na czym polega tworzenie słów kluczowych z długim ogonem, jak je stosować, a także, jak odpowiednio dopasować je do swojej firmy.

Spis treści:

Czym właściwie są słowa kluczowe z długim ogonem?

Długie słowa kluczowe to terminy lub frazy bardziej szczegółowe niż te, które są wyszukiwane częściej. Przykładowo, szukając wpisu na temat chrupiących gofrów, wiele osób po prostu wpisze w wyszukiwarce: „przepis na chrupiące gofry”. Jednak co dzieje się z każdym, kto napisał coś innego, jak na przykład:

 • Jak zrobić chrupiące gofry z bitą śmietaną?
 • Chrupiące gofry bez mleka
 • Szybki przepis na chrupiące gofry
 • Czy można zrobić gofry bez mleka?
 • Jakie składniki są potrzebne na chrupiące gofry?

Powyższe wyszukiwania są przykładami słów kluczowych z długim ogonem, które często pomijane są przez strony internetowe, skupiające się wyłącznie na najpopularniejszych słowach kluczowych.

Użytkownicy wpisują konkretne frazy, co często może prowadzić do sprzedaży danego produktu czy usługi. To właśnie dzięki długim słowom kluczowym możesz generować większą sprzedaż.

Sprawdź: Pozycjonowanie frazami long tail

Dlaczego warto stosować słowa kluczowe z długim ogonem?

Niektóre długie frazy kluczowe są mniej konkurencyjne niż zwykłe, ogólne słowa kluczowe. Okazuje się, że najczęściej wyszukiwane są te z długim ogonem, ponieważ to one są zbliżone najbardziej do naturalnego języka użytkowników.

Jeśli ustawisz w rankingu wiele zapytań z niewielką lub zerową konkurencją, możesz wygenerować ten sam rodzaj ruchu organicznego, co firma wydająca mnóstwo pieniędzy na działania SEO (o ile wiesz, jak to robić).

Kolejnym czynnikiem, przekładającym się na korzyści ze stosowania słów kluczowych z długim ogonem, jest ich współczynnik konwersji. Mała liczba wyszukiwań = wysoki współczynnik konwersji, ponieważ poszczególne zapytania ilustrują dynamikę wyszukiwania. Konsumenci aktywnie poszukują konkretnego produktu pośród szerokiego, często nie do końca zrozumiałego asortymentu.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Proces zakupu konsumenta a długie słowa kluczowe

Musisz dokładnie wiedzieć, czym są słowa kluczowe z długim ogonem i jak ich używać, ponieważ, jeśli próbujesz dokładnie uszeregować popularne słowa kluczowe ze względu na ich dużą liczbę wyszukiwań, Twoja witryna może zwyczajnie nie pojawić się w wynikach wyszukiwania na te konkretne zapytania. Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś inwestować w najpopularniejsze słowa kluczowe, ponieważ dalej są one niezbędne. Jednak te z długim ogonem są odpowiedzialne za pierwsze kroki w sześcioetapowym procesie, przez który przechodzą konsumenci przed dokonaniem zakupu:

 1. Po raz pierwszy odbiorca słyszy o danym produkcie
 2. Pierwsza część jest najprostsza i może odbywać się na wiele sposobów, na przykład: poczta pantoflowa, spojrzenie na produkt w sklepie, potrzeba, rozgłos, ciekawość. Najważniejszy jest fakt zainteresowania danym produktem.

 3. Konsument poszukuje danego produktu w wyszukiwarce
 4. W tym momencie rozpoczyna się poszukiwanie tego jedynego produktu, o którym wcześniej usłyszał. Oczywiście niektórzy ludzie mogą szukać produktu fizycznie, ale nie jest to związane z tematem naszego wpisu.

 5. Konsument porównuje podobne do siebie produkty pod względem ceny, jakości czy marki
 6. W tym miejscu zależy wszystko od samej strony internetowej, ponieważ najważniejszy jest jej układ, który ułatwi proces porównywania i dokonania finalnego wyboru.

 7. Odbiorca sam decyduje, jaki produkt kupi
 8. To właśnie w tym kroku konsumenci zaczynają używać długich słów kluczowych, decydując, jakiego produktu, marki i ceny poszukują. Dzięki temu ich wyszukiwanie w Google będzie obejmować właśnie te szczegóły, czyli słowa kluczowe z długim ogonem. To te, które znajdują się na danej stronie internetowej, a które nie są wyszukiwane tak często, ale szybko prowadzą do sprzedaży produktów lub usług.

 9. Proces zakupu konsumenta zakończony
 10. Wycena produktu i moment dostawy

Jak używać słów kluczowych z długim ogonem?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób używać słów kluczowych z długim ogonem, to spróbuj zrozumieć poniższy przykład.

Jeśli jesteś właścicielem sklepu obuwniczego i Twoim pierwszym słowem kluczowym będą „buty”, to niestety, ale ograniczasz się tylko do tych osób, które wyszukują tylko i wyłącznie termin „buty”. W ten sposób będziesz konkurować z innymi sklepami obuwniczymi oraz sprzedawcami detalicznymi, którzy również walczą o pozycję w rankingu dla tego słowa kluczowego.

Używając „buty” jako słowa kluczowego, możemy użyć różnych narzędzi SEO, aby znaleźć powiązane słowa kluczowe z długim ogonem, takie jak:

 • różowe buty zamszowe
 • najlepsze buty na zimę
 • beżowe buty na koturnie
 • Czym czyścić buty z błota?
 • Najbardziej wytrzymałe buty w góry

Pamiętaj, że każde popularne słowo kluczowe ma powiązany ze sobą termin z długim ogonem. Jeśli chcesz zmaksymalizować swój ruch organiczny na stronie, to postaraj się stosować jak najmniej konkurencyjnych słów kluczowych.

Jak znaleźć słowa kluczowe z długim ogonem?

Szybkim i łatwym sposobem na znalezienie słów kluczowych z długim ogonem jest wpisanie początku sugestii słowa kluczowego w pasek wyszukiwania. Zobaczysz wówczas, co proponuje Ci Google. Dzięki temu uzyskasz kilka podstawowych sugestii słów kluczowych i ogólne pojęcie o tym, czego ludzie aktualnie szukają.

Jeśli wpiszesz i wyszukasz słowo kluczowe z powyższego przykładu, czyli „buty” i przewiniesz w dół, to znajdziesz pole „podobne wyszukiwania”. Z pewnością pomoże Ci to znaleźć pytania dotyczące długich słów kluczowych, które najczęściej są wyszukiwane przez innych użytkowników, a Google tylko takie zapamiętuje.

Pamiętaj jednak, że nie możesz opierać się wyłącznie na takim sposobie wyszukiwania słów kluczowych z długim ogonem, ponieważ nie jest on do końca dokładny. Jeśli chcesz dogłębnie zbadać ten temat, skorzystaj z wielu dostępnych, przeznaczonych do tego narzędzi.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że teraz już rozumiesz ideę słów kluczowych z długim ogonem i zaczniesz stosować je w swoich treściach na stronie internetowej. Pamiętaj, że wszystko wymaga czasu i poświęcenia, dlatego bądź cierpliwy, a z pewnością zobaczysz zadowalające wyniki!

iCEA Group
Jako iCEA Group jesteśmy czołową agencją SEO w Polsce, z siedzibą w Poznaniu, specjalizującą się w biznesowym podejściu do pozycjonowania stron internetowych. Od 2007 roku ustanawiamy standardy w branży SEO/SEM i z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 10

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Jak działają farmy linków?
Jak działają farmy linków?
Prawidłowo zbudowany profil linkowy przynosi wiele korzyści. W związku z tym właściciele witryn chętnie angażują się w wymianę odnośników między sobą.
Projektowanie strony internetowej pod kątem UI oraz UX. Jak wykorzystać w tym kontekście SEO?
Projektowanie strony internetowej pod kątem UI oraz UX. Jak wykorzystać w tym kontekście SEO?
Ewolucja w optymalizacji. SXO jako podstawa projektowania stron internetowych. Czym jest więc UX oraz UI? Na co zwrócić szczególną uwagę, budując witrynę?
Jak zwiększyć crawl budget?
Jak zwiększyć crawl budget?
Google, choć jest największą wyszukiwarką na świecie, posiada ograniczone moce przerobowe. Z tego względu trzeba uważać na crawl budget. Jak go zrozumieć?

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę