DARMOWY AUDYT SEO

Wybór słów kluczowych dla początkujących

5 min czytania
Wybór słów kluczowych dla początkujących
Kategoria Pozycjonowanie

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek znana jest niemal wszystkim współczesnym użytkownikom. SEO jest bowiem jedną z najpopularniejszych technik marketingowych online. Początkujący pozycjonerzy często zastanawiają się jednak, od czego zacząć.

Osiąganie wyższych pozycji na stronach wyników wyszukiwania to jeden z najlepszych sposobów budowania biznesu w sieci. Firmy SEO wykorzystują tę strategię, aby pozyskać nowych klientów i zwiększyć sprzedaż.

SEO pozwala kontrolować, kiedy witryna pojawia się w wynikach wyszukiwania, koncentrując się na słowach kluczowych dostosowanych do grupy docelowych odbiorców. Każda zmiana najważniejszych fraz zapewnia elastyczność i pozwala obrać kierunek szczególnie interesujący potencjalnych klientów.

Aby jednak być skutecznym, należy dobrać odpowiednie słowa kluczowe. Od czego zacząć więc budowanie kampanii marketingowej online? Jak wybrać najlepsze frazy? Gdzie ich szukać? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Spis treści:

Określ swoje cele

Przede wszystkim musisz zastanowić się nad celami, które zamierzasz osiągnąć dzięki strategii SEO. Krok ten powinien być poczyniony przed jakimkolwiek działaniem związanym z wyborem słów kluczowych. Większość firm korzysta z potencjału SEO, aby zwiększyć ruch w witrynie i generować większe przychody. Konieczne jest jednak bardziej szczegółowe wyjaśnienie tego procesu.

Na wstępie należy zaznaczyć, że SEO to długoterminowa strategia. Może minąć kilka, a nawet kilkanaście miesięcy, zanim zaczniesz zauważać jakiekolwiek wyniki, dlatego podstawą działań powinny być konsekwencja i cierpliwość. Aby jednak nie zniechęcić się już na samym początku przygody z SEO i uzyskać szybsze wyniki, warto wybrać słowa kluczowe o mniejszej konkurencji i większym ruchu.

Dane demograficzne odbiorców mają istotne znaczenie dla powodzenia kampanii. Musisz ustalić, kim są docelowi klienci Twojej firmy. Zastanów się też, czy chcesz skupić się tylko na jednym rodzaju konsumenta, czy kierować swój przekaz do szerszego grona użytkowników. Czy zależy Ci na promowaniu swoich produktów, czy wolisz postawić na rozpowszechnianie informacji?

Sprawdź: Aktualizacja strategii słów kluczowych – co zmienić, aby wciąż działać skutecznie?

Połącz ogólne i szczegółowe słowa kluczowe

Aby osiągnąć swoje cele, musisz wiedzieć, ile ogólnych fraz i słów kluczowych typu long tail należy umieścić na każdej ze stron witryny. Ważne jest też, aby wybrać terminy składające się z jednego do trzech członów, gdyż to właśnie one generują większy ruch i są bardziej konkurencyjne.

Słowa kluczowe long tail są bardziej szczegółowe i znacznie mniej popularne niż ich krótsze odpowiedniki. Frazy te są lepsze w przypadku krótkoterminowej strategii marketingu zorientowanej na osiągnięcie szybszych efektów. Tradycyjne słowa kluczowe pozwalają natomiast regularnie budować ruch w witrynie. Aby zatem uzyskać najlepsze wyniki, potrzebujesz obu.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Przeprowadź dokładne badania

Badanie może się rozpocząć tylko wtedy, kiedy masz wyznaczony cel i sposób, w jaki chcesz go osiągnąć.

Musisz jednak zacząć od podstaw. Na wstępie powinieneś określić, co w wyszukiwarce wpisaliby Twoi konsumenci, szukając produktu lub usługi, którą posiadasz w swojej ofercie. Im szersze i ogólne zapytania oraz im więcej słów kluczowych long tail i standardowych fraz pozyskasz, tym skuteczniejsza będzie Twoja kampania.

Aby nieco ułatwić sobie proces wyznaczania docelowych fraz, warto skorzystać z kilku przydatnych narzędzi do generowania słów kluczowych. Kiedy już określisz najważniejsze frazy, użyj programu online, takiego jak Moz czy Keyword Tool, dzięki któremu zdobędziesz bazę nowych, skutecznych terminów. Aby opracować efektywną strategię, stwórz listę słów i przenieś ją do arkusza kalkulacyjnego. Pozwoli Ci to z łatwością porównywać określone terminu i klasyfikować je na podstawie wielu różnorodnych kategorii.

Sprawdź: Badanie słów kluczowych – jakich błędów unikać?

Skoncentruj się na wybranych terminach

Po stworzeniu listy wybranych terminów nadszedł czas, aby pozbyć się tych, które nie są zbyt obiecujące. Skup się wówczas na następujących elementach:

Liczba wyszukiwań

Liczba wyszukiwań danego hasła zależy w głównej mierze od jego popularności. Warto jednak zaznaczyć, że nasilenie ruchu, którego spodziewasz się po konkretnym terminie, może zmieniać się w czasie.

Konkurencja

Dokładnie zbadaj poziom konkurencji w każdym semestrze. Z pewnością nie trzeba wspominać, że najpopularniejsze słowa kluczowe są również najtrudniejsze do pozycjonowania. Wykorzystuje je bowiem znaczna część konkurencyjnych marek w Twojej branży. Ważne jest zatem znalezienie złotego środka i wybór fraz, które nie będą zbyt trudne, ale przy tym wystarczająco skuteczne.

Tematyka

Dobrym rozwiązaniem jest również ustalenie, jak każdy z wybranych terminów odnosi się do Twojej marki. Niezależnie od miejsca, w jakim się obecnie znajdujesz, zadaj sobie pytanie: „Czy witryna uzyska pożądany ruch po wykorzystaniu konkretnych słów kluczowych?”. Warto też zbadać aktualną pozycję strony na liście wyników wyszukiwania. Pozwoli to określić wymagane natężenie kampanii marketingowej i umożliwi określenie osiągalnych celów.

Podsumowanie

Pamiętaj, aby zrobić listę słów kluczowych, które uzyskałeś w wyniku dokładnych badań. Nie tylko ułatwi Ci to opracowanie skutecznej strategii SEO, ale też pozwoli uniknąć wszelkich błędów, które mogłyby narazić Twoja witrynę na poważne spadki w wyszukiwarce.

Wybór fraz, które umieścisz w swoich treściach, powinien być przejawem rozsądku, gustu, a poniekąd również intuicji, która nierzadko okazać się może Twoim najlepszym przyjacielem. Na wstępie warto jednak skoncentrować się na wąskiej części swojej listy słów, które wydają się najskuteczniej budować ruch w witrynie.

Trzeba też zaznaczyć, że niezależnie od tego, jak wartościowy będzie pierwotny zestaw kluczowych haseł, z biegiem czasu ulegał on będzie stałym zmianom. Przeprowadzenie pierwszych badań jest bowiem swego rodzaju trampoliną, która pozwoli Ci wybić się w konkurencyjnym świecie online.

iCEA Group
Jako iCEA Group jesteśmy czołową agencją SEO w Polsce, z siedzibą w Poznaniu, specjalizującą się w biznesowym podejściu do pozycjonowania stron internetowych. Od 2007 roku ustanawiamy standardy w branży SEO/SEM i z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 9

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Sposoby weryfikacji witryny w Google Search Console
Sposoby weryfikacji witryny w Google Search Console
Aby móc śledzić ruch i widoczność dotyczące strony w internecie za pośrednictwem Google Search Console niezbędna jest weryfikacja potwierdzająca prawa do danej witryny. Z tego artykułu dowiesz się, jakie korzyści zapewnia oraz jak ją przeprowadzić.
Podstawy SEO: rel=canonical – czym jest i jak go stosować?
Podstawy SEO: rel=canonical – czym jest i jak go stosować?
Tag kanoniczny jako jedna z technik optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Jak rozwiązać problem zduplikowanej treści i plasować się na wysokiej pozycji w rankingach?
Narzędzie Disavow – co to jest?
Narzędzie Disavow – co to jest?
Proces indeksacji witryny internetowej wymaga skrupulatnej analizy profilu linkowego. Z pomocą przychodzi narzędzie wyłączające moc niektórych odnośników.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę