DARMOWY AUDYT SEO

Wyszukiwanie obrazem na telefonie – jak to zrobić?

5 min czytania
Wyszukiwanie obrazem na telefonie – jak to zrobić?
Kategoria Pozycjonowanie

Internet to niemal nieograniczone źródło wiedzy i cennych informacji z każdej dziedziny życia. Wyszukiwarki, chcąc maksymalnie ułatwić użytkownikom korzystanie z sieciowych zasobów, udostępniają rozwiązania, dzięki którym wyszukiwanie danych jest jeszcze łatwiejsze. Właśnie dlatego firma Google wprowadziła opcję wyszukiwania obrazem na telefonie. Na czym polega i dlaczego warto się nią zainteresować?

Spis treści:

Wyszukiwanie obrazem na smartfonie – co warto wiedzieć?

Jako że obszar Internetu nieustannie się rozwija, wielu użytkowników wciąż zastanawia się, czym jest wyszukiwanie obrazem na telefonie. Otóż jest to stosunkowo proste, intuicyjne rozwiązanie, które sprawdza się, gdy dana grafika jest popularna w różnych miejscach w sieci.

Z pojęciem tym spotkaliśmy się już w 2001 roku pod nazwą Google Images Search. W Polsce pojawiło się jednak rok później i przybrało nazwę „szukaj po obrazie”. Funkcja ta pozwala wyszukiwać w Internecie informacje o przedmiotach widocznych na danej grafice. Aby z niej skorzystać, wystarczy wejść na stronę www.images.google.com.

Rozwiązanie to znacznie ułatwiło wyszukiwanie pożądanych treści w sieci, dając tym samym możliwości zapoznania się z informacjami, do których dostęp nie był wcześniej możliwy.

Google grafika cieszy się ogromną popularnością wśród użytkowników z całego świata. System działa na zasadzie indeksowania, za które odpowiada Googlebot. Skanując sieć, rozpoznaje on obiekty na grafikach i przypisuje im odpowiednie słowa kluczowe. Narzędzie pozwala na wyszukiwanie zdjęć w formatach GIF, TIFF, PNG i JPG. Jest niezwykle użyteczne, gdyż umożliwia odbiorcy filtrowanie wyników na podstawie takich parametrów, jak: typ, data dodania, prawo do użytkowania, rozmiar czy kolor. Nic więc dziwnego, że coraz więcej użytkowników wybiera ten sposób wyszukiwania informacji w sieci.

Sprawdź: Schema generator – co to jest?

Jak wyszukiwać za pomocą obrazów?

Mimo że funkcja ta jest dość popularna, wielu użytkowników wciąż nie wie, jak wyszukać obrazem na telefonie. Warto zapoznać się ze specyfikacją tego systemu, gdyż znacznie ułatwia on pracę w sieci i pozwala dotrzeć do pożądanych informacji nieco szybciej.

Jak zatem wygląda wyszukiwanie obrazem na telefonie? Najprostszym rozwiązaniem dostępnym tylko dla posiadaczy Google Chrome jest korzystanie z menu przeglądarki. W tym celu musisz przytrzymać obraz z danej strony internetowej i kliknąć przycisk „Szukaj z Obiektywem Google”. W wynikach wyszukiwania wyświetlane zostaną wówczas strony zawierające daną grafikę lub podobne do niej obrazy.

wyszukiwanie obrazu telefonem - herbata smakowaGoogle Grafika

Innym sposobem na wyszukiwanie obrazem na telefonie w systemach Android i iPhone jest skorzystanie z funkcji „przeciągnij i upuść”. Ta wygodna opcja umożliwia docieranie do pożądanych wyników za pośrednictwem przeciągnięcia fotografii w pole wyszukiwarki Google.

Aby wyszukać podobne obrazy, możesz też wkleić adres źródła grafiki w wyszukiwarkę. Na podstawie tych informacji Google przeszuka dane w sieci i przedstawi najbardziej dopasowane treści. Aby je uzyskać, musisz przytrzymać obraz, kliknąć przycisk „Kopiuj dane odnośnika”, przenieść je do pola wyszukiwarki, a po kliknięciu ikony aparatu wybrać pole „Wklej adres URL obrazu”.

Dobrym sposobem wyszukiwania obrazu jest też wykorzystanie rozszerzenia dostępnego dla wyszukiwarki Chrome. Po zainstalowaniu narzędzia i przytrzymaniu zdjęcia Google automatycznie wyszuka powiązane z nim informacje.

Możesz także wykorzystać opcję wyszukiwania poprzez wpisywanie słów kluczowych. Wyszukiwarka zdjęć wyświetli wówczas dopasowane do nich grafiki oraz zaprezentuje propozycje zapytań związanych z danymi frazami. Otrzymasz ponadto informacje na temat domeny, na której znajduje się obraz oraz dostęp do powiązanych z nim grup fotografii.

Na rynku dostępnych jest ponadto wiele innowacyjnych programów do szybkiej identyfikacji obrazów. Jednym z nich jest popularna aplikacja Obiektyw Google, która rozpoznaje obiekty bez konieczności robienia im zdjęć.

Google Grafika - pad xbox Google Grafika

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Kiedy warto wykorzystać wyszukiwanie obrazem na telefonie?

Wyszukiwanie obrazem na telefonie to bardzo przydatne rozwiązanie. Jego szczególne zastosowanie zauważamy w sytuacji, kiedy chcemy znaleźć konkretny obrazek w innej rozdzielczości czy kadrze.

Funkcja ta przydaje się ponadto grafikom, fotografom i twórcom internetowym, którzy mogą dzięki niej sprawdzić, czy ich zdjęcia nie są wykorzystywane bez zgody i podpisu. Mimo że nie zabezpiecza to grafik przed kradzieżą, pozwala zidentyfikować serwisy, na których zostały wykorzystanie bez zgody właściciela. Dzięki temu znacznie łatwiej pozbyć się problemu naruszania praw autorskich i zadbać o oryginalność swoich treści.

Sprawdź: Jaki wpływ na pozycjonowanie stron ma zarządzanie treścią?

Co dzieje się z przesłanymi obrazami?

Wiesz już, jak wyszukać obrazem na telefonie. Z pewnością zastanawiasz się jednak, co robi wyszukiwarka z przesłanymi zdjęciami? Nie masz się jednak o co martwić. Google informuje, że wszystkie obrazki przesłane podczas wyszukiwania są przechowywane przez maksymalnie siedem dni. Nie stają się wówczas częścią historii wyszukiwania i zostają wykorzystane wyłącznie w celu ulepszenia aplikacji oraz innych narzędzi oferowanych przez Google. Wyszukiwanie obrazem na telefonie jest więc w pełni bezpieczne, a użytkowanie tego rozwiązania może znacznie ułatwić Ci korzystanie z zasobów sieciowych.

Magdalena Antoń
Studentka ekonomii na UWM w Olsztynie, którą przygoda z SEO, mimo że rozpoczęta stosunkowo niedawno, pochłonęła bez reszty. Specjalizuje się w tworzeniu wartościowych treści, a jej marzeniem jest napisanie własnej powieści. Uwielbia się rozwijać, a zamiłowanie do copywritingu podziela z sympatią do ekonomii i matematyki.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 1

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Czy warto korzystać z narzędzia Google Moja Firma?
Czy warto korzystać z narzędzia Google Moja Firma?
Zawsze zastanawiałeś się, jak działają wizytówki Google i jak je tworzyć? Teraz możesz dowiedzieć się wszystkiego na ich temat!
Migracja Magento
Migracja Magento
Migracja sklepu internetowego na Magento to dość skomplikowany proces. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby przebiegł w pełni poprawnie.
SEO PR: Marketingowe collabo
SEO PR: Marketingowe collabo
Dzięki lekturze naszego artykułu zrozumiesz istotę nowego zjawiska z obszaru marketingu – SEO Public Relations.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę
  Umów spotkanie