DARMOWY AUDYT SEO

Zhakowana witryna WordPress – jak sobie z tym poradzić?

Zhakowana witryna WordPress – jak sobie z tym poradzić?

Liza Summer / pexels.com

Hakerzy, jest to grupa, przez którą nie mogą spać niektórzy przedsiębiorcy. Każdego właściciela strony internetowej może dopaść smutna rzeczywistość ataku hakerskiego. Nie ważne jak bezpieczna jest Twoja witryna, zawsze istnieje możliwość złośliwego ataku na nią.

Od kiedy pojawił się w naszym życiu WordPress, wzrosła również przestępczość z nim związana. Coraz więcej hakerów chce dostać się na nasze strony właśnie poprzez to narzędzie. Najwięcej działań hakerskich jest zautomatyzowanych, czyli nie są wykonywane bezpośrednio przez osobę, która pragnie dostać się na naszą witrynę. Musisz pamiętać, że atak hakerski na Twoją witrynę może być wykorzystany do różnych celów. Niesie to ze sobą krótkoterminowe lub te w dłuższej perspektywie czasu konsekwencje. Niektóre z nich mogą przyczynić się do całkowitej utraty strony internetowej, dlatego dobry przedsiębiorca najbardziej się tego obawia. Działania hakerskie niosą ze sobą takie skutki jak: utrata pozycji w rankingu wyszukiwania, zniszczenie dobrej reputacji marki, czy narażenie odwiedzających na złośliwe oprogramowanie.

Kiedy wiem, że moja witryna została zhakowana?

Zanim przejdziesz do działań, upewnij się, że Twoja strona WordPress faktycznie padła ofiarą ataku hakerskiego! Często zdarza się tak, że inne działania mogą wyglądać na działania hakerskie, a w rzeczywistości nimi nie są.

Istnieją różne działania hakerskie, które przejmują całą, bądź tylko część strony. Można znaleźć również te najbardziej podstępne działania, ponieważ Twoja strona wygląda na zupełnie normalną, a w rzeczywistości padła ofiarą ataku. Jednak, kiedy możesz być pewny, że z Twoją witryną jest coś nie tak? Najpewniej usłyszysz to od odbiorców, którzy z niej korzystają, ponieważ najwięcej ataków hakerskich ma na celu odbiorców, którzy mogą nieświadomie dalej rozprzestrzeniać wirusa. Kolejnymi przykładowymi czynnikami świadczącymi o tym, że Twoja strona została zhakowana, są:

 • Ruch w Twojej witrynie gwałtownie spada,
 • Twoje dane do logowania w WordPress są błędne,
 • Zaczęły pojawiać się dziwne linki, nagłówki, czy treści, których Ty nie stworzyłeś,
 • Widzisz zupełnie nowe konta w swoim profilu WordPress,
 • WordPress przestaje działać poprawnie
Sprawdź: 5 błędów na stronach internetowych, które należy zoptymalizować pod SEO w pierwszej kolejności

Jakie są rodzaje ataków hakerskich na strony internetowe?

1) Przekierowania na zewnętrzne strony

Jest to sprytne działanie i najbardziej popularny atak hakerski w sieci. Przekierowania działają w ten sposób, że haker kieruje Twoją stronę internetową na inną i dzieje się to pod ich kontrolą. Hakerzy, tworząc takie działanie, mają na celu wstawianie własnych dziwnych reklam, kradzież informacji o użytkownikach, zdobywanie korzyści dla własnej strony, czy kradzież informacji o płatnościach. Jeżeli Twoja strona korzysta z newsletterów, do której zbiera adresy e-mail odbiorców lub wymaga rejestracji na konto użytkownika, to ataki hakerskie z pewnością mogą przekierowywać te rzeczy na swoje zewnętrzne strony (często wyglądające, w taki sam sposób), aby wyłudzić prywatne dane Twoich odbiorców. Mogą posługiwać się adresem e-mail, imieniem i nazwiskiem, wiekiem, hasłami, datą urodzenia, a czasami nawet adresem zamieszkania odbiorców! Może to skutkować dalszymi działaniami hakera i tym razem próbować dostać się na prywatne konta użytkownika na innych portalach! Niektórzy hakerzy posuwają się nawet do tego stopnia, że przekierowują informację o karcie kredytowej, otwierając zewnętrzne okno do nieuczciwych działań w ich imieniu. Klienci cierpią na tym, a Ty w taki sposób będziesz ich tracił!

2) Złośliwe linki na stronie

Atak XSS jest jednym z najtrudniejszych ataków hakerskich na stronę WWW. Jego skuteczność wynika z tego, w jaki sposób działa, ponieważ wykorzystuje on złośliwe skrypty w linkach. Kiedy odbiorca klika w wyświetlany link, to uruchamia konkretny kod, który jest w stanie przejąć wszystkie działania Twoich klientów. Najczęściej pojawia się to na stronach, które generują duży ruch. Dlatego, aby zapobiec takim działaniom, musisz kontrolować swoją stronę internetową pod kątem tego, jakie treści udostępniają Twoi odbiorcy w witrynie, czasami wystarczy zwykły komentarz, aby posypała się lawina zła.

3) Backdoory

Backdoory są to luki w zabezpieczeniach strony, stworzone przez hakerów, do ich późniejszych działań. Takie działania są trudne do zauważenia i umożliwiają hakerom pobieranie plików lub wysyłanie spamu do innych stron za pośrednictwem Twojej witryny. Haker może wykorzystywać stronę WWW w dowolnym momencie, a Ty możesz nie być tego świadom.

4) Słabe zabezpieczenie strony

Jeżeli w WordPress masz większą ilość stron, a tylko jedna nie będzie dobrze zabezpieczona, to w ten sposób otwierasz drzwi, aby zainfekować również pozostałe. Musisz pamiętać, że jeśli nie masz odpowiednich zabezpieczeń, Twoja witryny mogą “zarażać” się między sobą.

6) Generowany spam w komentarzach

Spam w komentarzach nie musi oznaczać od razu, że padłeś ofiarą hakera, jednak jest to możliwe działanie. Często spam generowany jest po to, aby właśnie utracić bezpieczeństwo i zainfekować witrynę. Spam wzbudza podejrzenia wśród użytkowników i sprawia złe wrażenie.

7) Wykorzystywanie zasobów Twojego serwera

Najcenniejszą rzeczą na stronie internetowej, są jej zasoby. Hakerzy uwielbiają atakować tę część serwerów, ponieważ spowalnia to Twoją witrynę. Wykorzystują oni zasoby serwera, aby używać Twojego adresu IP i np. wysyłać wiadomości e-mail ze spamem do Twoich klientów, którzy nieświadomi wejdą w zawartość.

8) Ataki DoS/DDoS

Ataki te mają na celu doprowadzenie do crashu serwera. Najczęściej do tego typu działań wykorzystuje się boty. Wysyłają one na stronę dużą ilość ciągle powtarzających się zapytań. W końcu serwer nie może sobie z nimi poradzić i pada. Te ataki są szybkie i łatwe do wykonania. Musisz wiedzieć, że hakerzy najczęściej do tego typu działań wykorzystują już wcześniej zainfekowane komputery, a właściciele zwykle w ogóle nie są tego świadomi.

Co zrobić, aby zapobiec atakowi hakerskiemu?

 • Zmieniaj co jakiś czas swoje hasła do WordPress’a,
 • Zeskanuj swoje strony internetowe w poszukiwaniu wirusów,
 • Utwórz kopię zapasową strony
Sprawdź: Czym jest sitemap.xml i jakie ma znaczenie dla SEO?

Podsumowanie

Musisz mieć świadomość tego, w jaki sposób działają hakerzy. Dzięki stałej analizie strony będziesz lepiej zorientowany w tym temacie. Reaguj szybko na zaistniałe sytuacje, ponieważ może być coraz gorzej. Pamiętaj też o zabezpieczeniach strony i lepiej na nich nie oszczędzać, ponieważ padnięcie ofiarą ataku hakerskiego może zniszczyć na stałe Twoją stronę WWW.

Masz pytania? Skontaktuj się z grupa-icea.pl przez czat lub formularz kontaktowy.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 8

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Optymalizacja pod kątem organicznych pozycji w zakupach Google
  Optymalizacja pod kątem organicznych pozycji w zakupach Google
  Prowadzisz sklep internetowy i chcesz wykorzystać aktualizację dotyczącą Zakupów Google? Dobrze trafiłeś!
  Jak rozwiązać problem zduplikowanej treści oraz kanibalizacji słów kluczowych?
  Jak rozwiązać problem zduplikowanej treści oraz kanibalizacji słów kluczowych?
  Pozycjonowanie stron wymaga zaangażowania i znajomości działania wyszukiwarki. Jak radzić sobie z problemem zduplikowanej treści i kanibalizacją słów kluczowych?
  Pozycjonowanie dietetyka
  Pozycjonowanie dietetyka
  Promowanie oferty w Google to bardzo ważny aspekt każdego planu marketingowego. Warto więc wiedzieć, jak powinno wyglądać pozycjonowanie dietetyka!

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę