Zapytaj o ofertę

Pozycjonowanie stron internetowych w Google

Pozycjonowanie stron internetowych – prawdopodobnie niejednokrotnie słyszałeś to zagadnienie, a na pewno, jeśli jesteś właścicielem biznesu i prowadzisz firmową witrynę. Niejednemu przedsiębiorcy spędza ono sen z powiek. Przez wielu pozycjonowanie uważane jest za skomplikowane i znane tylko najlepszym ekspertom od cyfrowego marketingu. Czy to prawda? Nie do końca. Wprawdzie pozycjonowanie to złożony z wielu elementów i etapów proces, na który trzeba poświęcić sporo czasu, jednak jeśli rozłożymy go na czynniki pierwsze, może się okazać, że sprawa nie jest tak skomplikowana. Wielu przedsiębiorców samodzielnie próbuje poprawić widoczność witryny w naturalnych wynikach wyszukiwania. Z odpowiednim przygotowaniem takie rozwiązanie może okazać się skuteczne. Trzeba tylko wiedzieć, na czym właściwie polega , na jakie aspekty należy zwrócić uwagę oraz jak zaplanować skuteczną strategię, dopasowaną do danego biznesu. Tego wszystkiego dowiesz się w poniższym tekście.

Chcesz być pierwszy w Google?
Dowiedz się, jak to zrobić podczas bezpłatnej konsultacji z analitykiem SEO. Zostaw kontakt i umów się.

Pozycjonowanie w Google (SEO) - na czym polega i jak działa?

Pozycjonowanie to proces składający się z wielu różnych czynności wykonywanych na stronie internetowej, a także poza nią, który ma zwiększyć jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Pojęcia tego pierwszy raz użyto już w latach 60. dwudziestego wieku. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Przecież wtedy wyszukiwarki internetowe jeszcze nie istniały. To prawda, jednak w tamtym czasie terminu pozycjonowanie używano w innym kontekście. Chodziło o poprawę popularności i ogólne kształtowanie wizerunku marki na rynku. Inaczej mówiąc, termin ten dotyczył zdobycia przewagi nad konkurencyjnymi firmami i to na wielu różnych płaszczyznach. Dziś, gdy działania marketingowe odbywają się głównie w Internecie, pozycjonowanie ma nieco inną definicję, jednak idea jest podobna – marka i strona WWW muszą zdobyć przewagę nad innymi, aby przyciągnąć uwagę potencjalnych odbiorców.

Na czym polega pozycjonowanie strony internetowej?

Skuteczne pozycjonowanie strony składa się z wielu różnych czynności, jednak kluczowe jest dopasowanie serwisu do wymagań wyszukiwarki. Tylko takie witryny mają szansę na to, aby pojawić się wysoko w wynikach wyszukiwania. Na ten złożony i długotrwały proces składa się m.in. optymalizacja strony internetowej pod kątem technicznym, dobór odpowiednich słów kluczowych, tworzenie wysokiej jakości treści na stronie WWW i pozyskiwanie wartościowych linków z serwisów zewnętrznych. Jak widzisz, pozycjonowanie to działania wykonywane zarówno na stronie internetowej, jak i w innych obszarach w Internecie. Celem wszystkich tych czynności jest zwiększenie widoczności serwisu, czyli doprowadzenie go na jak najwyższą pozycję w wynikach wyszukiwania, na jak największą liczbę słów kluczowych.

Dawniej właściciele serwisów zwracali uwagę przede wszystkim na dopasowanie do wymagań robotów wyszukiwarek, jednak obecnie tak samo istotna jest wartość dla użytkowników, czyli dla ludzi. Nie da się poprawić widoczności danej witryny, czyli zrealizować pozycjonowanie, jeśli nie będzie ona dostarczała internautom żadnej wartości. Pamiętaj, że celem Twojej strony internetowej jest realizowanie nie tylko celów firmy, ale również celów potencjalnych klientów. Każdy użytkownik odwiedza serwis z jakimś konkretnym zamiarem – pomóż swoim odbiorcom osiągnąć cel, a oni staną się najbardziej rentownymi klientami.

Jak działa pozycjonowanie? Mechanizm działania wyszukiwarek internetowych

Aby zrozumieć, jak działa pozycjonowanie i dowiedzieć się, jak poprawić widoczność Twojej strony WWW w wynikach wyszukiwania, trzeba najpierw zrozumieć mechanizm działania wyszukiwarki internetowej. Najpopularniejsza na świecie, Google, przechodzi przez trzy etapy, aby dostarczyć użytkownikowi trafną, wartościową odpowiedź w postaci strony. Są to:

 1. Skanowanie – to proces, który polega na przeszukiwaniu sieci i odnajdywaniu nowych serwisów. Z czasem każdy serwis zostanie znaleziony przez roboty Google, jednak warto to przyspieszyć. Można to zrobić np. poprzez dodanie strony internetowej do narzędzia Google Search Console lub poprzez stworzenie i przesłanie pliku z mapą naszej strony (istotne przede wszystkim dla dużych witryn np. sklepów internetowych).
 2. Indeksowanie – drugi etap to indeksowanie, czyli sprawdzanie zawartości serwisów, które zostały wykryte podczas skanowania. Na tym etapie boty indeksujące w wyszukiwarce Google analizują zawartość poszczególnych podstron i sprawdzają ich dopasowanie do wymagań wyszukiwarki. Weryfikują, w jakim stopniu serwis zoptymalizowany jest pod kątem czynników rankingowych, czy jest wartościowy i czy można mu ufać. O tym ostatnim świadczy m.in. ilość linków pochodzących z wartościowych stron. Oprócz tego boty próbują również zrozumieć tematykę danego serwisu, aby następnie trafnie dopasować ją do intencji użytkowników.
 3. Wyświetlanie wyników – jest to ostatni etap, przez jaki przechodzi wyszukiwarka, aby wyświetlić użytkownikowi najtrafniejsze wyniki. Algorytm Google dopasowuje wyniki wyszukiwania do intencji internauty na podstawie słów kluczowych. Jednak oprócz trafności znaczenie ma również jakość serwisu oraz wspomniana wcześniej wartość dla użytkownika. Na tym etapie tworzony jest ranking wyników wyszukiwania na wybrane frazy kluczowe.

Do jakiej wyszukiwarki należy dopasować pozycjonowanie strony?

Nie bez przyczyny mechanizm działania wyszukiwarek omówiony został na przykładzie Google – jest to najpopularniejszy na świecie serwis, który kataloguje i udostępnia informacje za pomocą Internetu. W wielu krajach Google zajmuje pierwsze miejsce na liście najpopularniejszych wyszukiwarek i nie inaczej wygląda to w Polsce. Ponad 95% użytkowników Internetu korzysta właśnie z tej wyszukiwarki. Dlatego pozycjonowanie witryny w Polsce powinno zawsze odbywać się w Google. Jeśli chcesz docierać do potencjalnych klientów zagranicznych i interesuje Cię zwiększenie widoczności witryny w innym kraju, wtedy powinieneś sprawdzić, z jakiej wyszukiwarki korzystają Twoi potencjalni odbiorcy.

jak działa wyszukiwarka GoogleUproszczony schemat działania wyszukiwarki Google

Jakie korzyści daje pozycjonowanie stron?

Każdy właściciel serwisu, zanim zdecyduje się na pozycjonowanie, zastanawia się, czy taka strategia będzie w ogóle opłacalna. Nie ma w tym nic dziwnego, a nawet jest to wskazane. Każde działanie marketingowe powinno być dogłębnie przemyślane i przeanalizowane pod kątem skuteczności oraz kosztów wdrożenia. Zastanawiasz się, czy taka strategia sprawdzi się w obrębie strony internetowej i charakteru Twojej działalności?

Warto wspomnieć, że pozycjonowanie uznawane jest za jedną z najskuteczniejszych metod pozyskiwania potencjalnych klientów w Internecie, a także za podstawę działań marketingowych. Najlepiej jednak zapoznać się z korzyściami możliwymi do osiągnięcia w procesie pozycjonowania i zwiększania widoczności w wynikach wyszukiwania Google, a także z kosztami, jakie trzeba będzie ponieść, i na tej podstawie podjąć decyzję. To, że pozycjonowanie jest jedną z najlepszych strategii marketingowych, prawdopodobnie nic Ci nie mówi, a także nie przekonuje Cię do inwestycji w działania agencji SEO. Aby podjąć decyzję, potrzebujesz konkretów. Poniżej przedstawione zostały największe korzyści, jakie niesie za sobą usługa pozycjonowania stron.

Wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania Google

Główny cel wszelkich działań, na jakie nastawione jest pozycjonowanie w Google, to poprawa pozycji w wynikach wyszukiwania, a najlepiej – zdobycie pierwszego miejsca na liście. Właśnie to jest jedną z największych korzyści tej strategii. Po poprawnie przeprowadzonym procesie witryna będzie widoczna w sieci wyszukiwania Google na stronie SERP (z j. ang. Search Engine Results Page).

Dlaczego jest to tak ważne? Okazuje się, że firmy, które w dzisiejszych czasach nie prowadzą własnej strony, dla większości konsumentów po prostu nie istnieją. To dlatego, że obecnie nasza ścieżka zakupowa rozpoczyna się właśnie w wyszukiwarce. Niestety nawet najbardziej profesjonalna, sprawnie działająca strona internetowa nie będzie spełniała swojego zadania, jeśli użytkownicy nie będą mogli do niej dotrzeć. Chcesz być widoczny dla swoich potencjalnych klientów? Postaw na pełne pozycjonowanie witryny.

Większy ruch na stronie internetowej

Kolejna korzyść z procesu, jakim jest pozycjonowanie, czyli większy ruch na stronie internetowej, wynika z poprzedniej. Im wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania na wiele różnych słów kluczowych, tym większa szansa na ruch w witrynie. Statystyki dotyczące odwiedzin mają ogromne znaczenie dla sukcesu firmy.

Pamiętaj, że wysoki współczynnik ruchu daje większe szanse na to, że pozyskasz nowych klientów. Jeśli nikt nie będzie odwiedzał Twojej strony WWW w wynikach wyszukiwania sprawia, że firma staje się bardziej rozpoznawalna. Nawet jeśli użytkownik w pierwszej kolejności nie odwiedzi Twojej strony, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ją zapamięta. Być może przy następnych zakupach przyjdzie mu na myśl Twoja marka? Jak zatem widzisz, pozycjonowanie jest bardzo istotne.

Profesjonalny wizerunek firmy

Strony internetowe obecne w TOP10 w wynikach wyszukiwania odbierane są jako bardziej profesjonalne i godne zaufania. Wielu użytkowników zdaje sobie sprawę z tego, że wyszukiwarka umieszcza na tak wysokich miejscach tylko te serwisy, które na to zasłużyły (dopasowaniem do czynników rankingowych i wartością dla odbiorcy). Oprócz tego niektórzy uważają, że firma, która inwestuje w pozycjonowanie i współpracę z agencją SEO, jest rzetelna i z dbałością podchodzi do każdego zadania. Chcesz, aby potencjalni klienci mieli takie zdanie o Twojej marce? Wiesz co robić – wybierz pozycjonowanie Twojej strony.

wzrost widoczności strony w procesie pozycjonowania.png Wzrost widoczności strony w procesie pozycjonowania

Ile kosztuje pozycjonowanie stron?

No dobrze, pozycjonowanie może przynieść firmie wiele korzyści, ale jakim kosztem? Ile kosztuje zwiększenie widoczności witryny i zdobycie miejsca na pierwszej stronie wyników wyszukiwania? To pytanie zadaje sobie każdy przedsiębiorca i właściciel serwisu, który zamierza rozpocząć swoją przygodę z SEO (Search Engine Optimization). Niestety nie ma na nie konkretnej odpowiedzi. Wszystko zależy od wielkości serwisu (im więcej podstron, tym pozycjonowanie będzie droższe), popularności branży, ilości słów kluczowych, na które chce być widoczna firma, a także od aktualnej sytuacji witryny.

To, o czym należy pamiętać, to fakt, że zwiększanie widoczności to proces długotrwały, dlatego trzeba przygotować się na stałe comiesięczne koszty. Cena za pozycjonowanie wynosi średnio 1000-3000 złotych netto miesięcznie. Niektóre firmy muszą jednak przeznaczać na działania agencji nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie.

Frazy kluczowe a pozycjonowanie

Bez nich pozycjonowanie nie miałoby sensu. Są podstawą całej strategii i łącznikiem pomiędzy zapytaniami internautów a treścią na stronie. Dzięki nim Google może tak trafnie dopasowywać wyniki wyszukiwania do intencji użytkowników. Chodzi oczywiście o frazy kluczowe, czyli słowa powiązane z tematyką danej witryny. Aby pozycjonowanie strony WWW było skuteczne, jej treści, a także niektóre inne elementy powinny zostać zoptymalizowane pod kątem fraz najlepiej pasujących do intencji potencjalnych odbiorców. To, jakie słowo kluczowe wybierzesz, będzie wpływało na ruch, jego jakość, a także na współczynnik konwersji. Przykłady słów kluczowych dla szkoła języka angielskiego to:

 • nauka języka angielskiego,
 • angielski nauka języka,
 • szkoła języka angielskiego.

Co to oznacza, że treści na stronie i inne elementy powinny zostać poddane optymalizacji SEO pod kątem fraz kluczowych? Chodzi o to, aby nasycić nimi teksty oraz m.in. nagłówki, adresy URL, atrybuty ALT plików graficznych oraz metadane, czyli tytuły i opisy poszczególnych podstron. To ważne składowe procesu, jakim jest pozycjonowanie.

Jak dobrać słowa kluczowe do pozycjonowania strony?

Dobór słów kluczowych do procesu, jakim jest pozycjonowanie, to niełatwe zadanie. Jeśli będą one mało popularne, nikt nie będzie z nich korzystał, dlatego za ich pomocą na pewno nie pozyskasz ruchu na stronie. Natomiast zbyt popularne frazy kluczowe wiążą się z dużą konkurencją. Trzeba zatem znaleźć tzw. złoty środek i wybrać to, co pozwoli optymalnym kosztem pozyskać wartościowy ruch.

Jak to zrobić? Przede wszystkim musisz dokładnie przeanalizować zachowania użytkowników w sieci, czyli sprawdzić, w jaki sposób szukają oni usług czy produktów, które oferujesz. Pozwoli Ci to zoptymalizować treści na stronie pod konkretne zapytania klientów. W znalezieniu odpowiednich słów kluczowych pomogą Ci specjalne programy i narzędzia, takie jak:

 • Answer the Public,
 • Ahrefs,
 • Senuto,
 • Ubersuggest,
 • Google ADs
 • Keyword Planner.

Ile fraz kluczowych należy umieścić w tekście?

Jedno z najważniejszych działań podczas procesu, jakim jest pozycjonowanie, to optymalizacja strony pod kątem słów kluczowych. Dzięki temu wyszukiwarka internetowa może dopasować wyniki wyszukiwania do zapytań użytkowników i zrobić to naprawdę dokładnie. Jednak ważne jest nie tylko to, jakie frazy znajdą się w tekście, ale również, w jakiej ilości. Ile powinno ich być? Nie można podać konkretnej liczby czy nawet przedziału, ponieważ wiele zależy m.in. od długości tekstu – im dłuższy, tym więcej słów kluczowych można w nim zmieścić. To, o czym musisz pamiętać przy pozycjonowaniu strony WWW, to fakt, że dawne zasady związane z SEO dawno już nie obowiązują.

Kiedyś liczyło się tylko „zadowolenie” robotów indeksujących, dziś najważniejsza jest wartość dla czytelnika. To znaczy, że trzeba znaleźć złoty środek i zdecydować się na taką ilość słów kluczowych, która pozwoli poprawić widoczność danej strony w wynikach wyszukiwania (czyli pozycjonowanie okaże się skuteczne), a jednocześnie nie sprawi, że tekst będzie trudny w odbiorze. Pamiętaj, że nienaturalne upychanie fraz w tekście jest nie tylko nieatrakcyjne dla odbiorców, ale w wyszukiwarkach internetowych to działanie niedozwolone, które ma nawet swoją nazwę: keyword stuffing. Z pewnością negatywnie wpłynie na pozycjonowanie.

Słowa kluczowe a intencje użytkowników

Intencja użytkownika to, najprościej mówiąc, powód, dla którego uruchamia on wyszukiwarkę Google i wpisuje daną frazę. Jest to niezwykle istotny aspekt podczas procesu, jakim jest pozycjonowanie stron internetowych, ponieważ to właśnie od dopasowania się do intencji użytkownika zależy sukces kampanii SEO. Wyobraź sobie, że w swoim serwisie wykorzystujesz frazy kluczowe, które generują ruch, jednak nie do końca taki, jaki byś chciał, czyli po prostu bezwartościowy. Jeśli słowa będą źle dobrane, na Twoją stronę WWW trafią osoby nie do końca zainteresowane tym, co oferujesz. To oznacza dużych ruch, ale niski współczynnik konwersji. Wyróżniamy cztery główne rodzaje intencji użytkownika:

 • zakupowe (chęć dokonania zakupu),
 • informacyjne (chęć zapoznania się z informacjami, odnalezienia odpowiedzi na pytanie),
 • nawigacyjne (chęć odnalezienia konkretnej strony WWW czy marki),
 • handlowe (chęć odnalezienia informacji, które pomogą w podjęciu decyzji zakupowej; użytkownik prawie przekonany do zakupu).

Jeśli chcesz osiągnąć skuteczne pozycjonowanie, musisz wybrać frazy pasujące do intencji użytkowników – tych, których chcesz do siebie przyciągnąć. Przykładowo w przypadku pozycjonowania sklepów internetowych największe znaczenie będą miały słowa kluczowe związane z intencją zakupową. Do zwiększenia widoczności bloga warto natomiast użyć fraz informacyjnych.

wyniki wyszukiwań w narzędziu Ahrefs po wpisaniu frazy pozycjonowanie Wyszukiwanie fraz kluczowych - przykładowe narzędzie Ahrefs

Frazy long-tail a pozycjonowanie stron internetowych

Frazy kluczowe typu long-tail, czyli tzw. frazy długiego ogona, składają się z kilku słów i znacznie precyzyjniej opisują intencję użytkownika np. kurtka zimowa męska adidas. Gdy internauta wpisuje frazę tego typu, można dokładnie określić, czego aktualnie poszukuje w sieci. W przypadku przytoczonego przykładu, na 99% pewne jest, że użytkownik jest przekonany do zakupu zimowej kurtki marki Adidas. To oznacza, że wykorzystując w procesie, jakim jest pozycjonowanie stron internetowych, frazy kluczowe długiego ogona, można przyciągnąć użytkowników przekonanych do zakupu.

To właśnie dlatego frazy long-tail generują wartościowy ruch, czyli taki, który prowadzi do konwersji. W odróżnieniu od słów ogólnych np. kurtka zimowa frazy długiego ogona mają bardzo niską średnią liczbę wyszukiwań. Absolutnie nie oznacza to jednak, że są bezwartościowe. Mniejszy wolumen wyszukiwania sprawia, że mniejsza jest również konkurencja. To oznacza, że pozycjonowanie na tego typu frazy jest łatwiejsze, tańsze i szybciej można zobaczyć efekty.

Czym jest lejek sprzedażowy i jakie ma znaczenie dla pozycjonowania stron?

Lejek sprzedażowy to droga, jaką przechodzi konsument. Podzielona jest na kilka etapów, a na każdym z nich liczba konsumentów jest coraz mniejsza, stąd nazwa „lejek” (szeroki na górze, wąski na dole). Na każdym etapie ścieżki zakupowej firma powinna stosować nieco inne działania marketingowe.

Na początku trzeba zwrócić uwagę konsumentów i dać im znać o istnieniu marki. Następny etap to wzbudzenie zainteresowania, czyli pokazanie, że firma ma coś, czego potrzebuje konsument. Kolejny krok to wzbudzenie pożądania – pokazanie potencjalnemu klientowi, że to, co oferuje firma, jest najlepsze i pomoże mu rozwiązać problemy oraz odpowie na jego potrzeby. Ostatni etap, czyli najwęższa część lejka sprzedażowego, to konsumenci przekonani do zakupu.

Co wspólnego ma lejek sprzedażowy z procesem optymalizacji strony i frazami kluczowymi long-tail? Otóż na każdym etapie ścieżki zakupowej firma powinna stosować nie tylko różne czynności promocyjne, ale również wykorzystywać inne słowa kluczowe. Jak już wiesz, frazy długiego ogona przyciągają użytkowników przekonanych do zakupu, czyli tych, którzy znajdują się na samym końcu lejka. Można wykorzystać je np. w sklepie internetowym.

Trzeba jednak pamiętać, że celem firmy nie zawsze jest bezpośrednie generowanie sprzedaży. Niekiedy działania nastawione są na budowanie świadomości marki czy wzbudzanie zaufania potencjalnych odbiorców. W takim wypadku działania kierowane są do osób znajdujących się na początku lejka, dlatego też inne słowa kluczowe powinny zostać wykorzystane przy optymalizacji strony oraz w całym procesie, jakim jest pozycjonowanie.

Czy warto postawić na pozycjonowanie strony na frazy long-tail?

Jak zostało wspomniane, frazy kluczowe długiego ogona charakteryzują się niskim wolumenem wyszukiwania. To znaczy, że niewielka liczba internautów używa ich do przeszukiwania sieci. Czy w takim razie pozycjonowanie z użyciem fraz long-tail jest w ogóle opłacalne? Odpowiedź brzmi: jest, ale nie we wszystkich przypadkach.

Frazy precyzyjnie określające intencje użytkownika skutecznie generują konwersję, ale nie przyciągają wielu osób na stronę internetową. Dlatego raczej nie sprawdzą się w kampaniach wizerunkowych np. nastawionych na zwiększanie świadomości marki. Natomiast dla sklepu internetowego, którego właściciel chce zwiększyć sprzedaż, sprawdzą się doskonale. Warto wspomnieć, że w wielu przypadkach bardziej opłacalne jest pozycjonowanie na kilkadziesiąt fraz z niskim wolumenem wyszukiwań niż na kilka czy kilkanaście ogólnych słów kluczowych.

zależność pomiędzy wyszukiwaniem a konwersją fraz kluczowychZależność pomiędzy wyszukiwaniem a konwersją dla fraz kluczowych

Co wpływa na pozycjonowanie strony?

Czy wiesz, dlaczego tak trudno osiągnąć wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania Google? Dlatego, że miejsce w rankingu zależy od wielu czynników, co więcej – na niektóre z nich nie mamy wpływu. Poniżej opisane zostały podstawowe kwestie, które wpływają na pozycjonowanie stron internetowych.

Wydajność strony internetowej

W ostatnim czasie Google mocniej zwraca uwagę na wydajność strony internetowej, czyli przede wszystkim na czas wyświetlania poszczególnych elementów. Wolno ładująca się zawartość nie jest mile widziana ani przez boty indeksujące, ani przez użytkowników. Zbyt długi czas oczekiwania na wyświetlenie treści czy plików graficznych to zatem bardzo poważny problem dla właścicieli witryn. Serwisy, które nie są sprawne technicznie, mają niewielkie szanse na dobre miejsce w wynikach wyszukiwania Google. Nie zapominaj o tym podczas procesu, jakim jest optymalizacja SEO i pozycjonowanie.

Dopasowanie do czynników rankingowych

Czynniki rankingowe to zbiór kilkuset elementów, które w wyszukiwarkach internetowych np. Google brane są pod uwagę podczas wyświetlania wyników wyszukiwania. Pozycjonowanie w głównej mierze opiera się na dopasowywaniu strony WWW właśnie do nich. Oczywiście nad tym aspektem właściciel serwisu może sprawować kontrolę. Trzeba jednak dodać, że nie wszystkie czynniki i wymagania Google są nam znane. Tak naprawdę firma stara się oficjalnie nie przedstawiać żadnych informacji dotyczących ustalania rankingu. Wiele wytycznych dla procesu pozycjonowania stron, zostało ustalonych podczas wieloletnich obserwacji specjalistów od SEO.

Warto też wspomnieć, że wymagania wyszukiwarki stale się zmieniają. Firma Google regularnie aktualizuje swoje algorytmy, dzięki czemu może serwować użytkownikom najbardziej trafne i wartościowe wyniki wyszukiwania. Dla właścicieli serwisów oznacza to, że pozycja strony w wynikach wyszukiwania może zmienić się z dnia na dzień – zarówno na lepsze, jak i na gorsze. Pozycjonowanie to zatem proces dynamiczny.

Zaufanie wyszukiwarki

Na pozycjonowanie, a właściwie na pozycję strony w wynikach wyszukiwania, wpływa również zaufanie wyszukiwarki. Trudno je zdobyć, a jeszcze trudniej odbudować, jednak warto o nie powalczyć. Jak to zrobić? Jakim witrynom ufa Google? Przede wszystkim tym, które są wartościowe dla użytkownika, zapewniają bezpieczeństwo w przesyłaniu danych, są sprawne technicznie, a także – a może i przede wszystkim – tym, których właściciele stosują wyłącznie dozwolone techniki pozycjonowania stron. Nigdy nie oszukuj wyszukiwarki, jeśli nie chcesz znaleźć się na czarnej liście. Pamiętaj, że stosując zakazane metody pozycjonowania strony internetowej, wyłącznie sobie zaszkodzisz.

Wiek i historia strony internetowej

Nie bez znaczenia są również wiek oraz historia strony internetowej. Oba te aspekty wpływają na pozycjonowanie witryny. W jaki sposób? Właściwie łączy się to poniekąd z zaufaniem Google. Im starsza jest strona WWW, tym lepiej wyszukiwarka mogła ją poznać i sprawdzić, czy jest godna zaufania. Jeśli tworzysz witrynę internetową od zera, musisz uzbroić się w większą cierpliwość; zyskanie wysokiej pozycji będzie trwało znacznie dłużej. Jeśli chodzi o historię strony internetowej, to liczy się przede wszystkim to, czy podczas swojej obecności w sieci nie otrzymała ona żadnej kary za stosowanie niedozwolonych działań.

Jeśli właściciel serwisu zrobił coś niezgodnego z polityką wyszukiwarki, prawdopodobnie zostało to zauważone. Google może nałożyć na taki serwis karę np. w postaci filtra algorytmicznego. Wtedy wiek nie będzie miał wielkiego znaczenia, a pozycjonowanie nie będzie w żaden sposób skuteczne.

Dopasowanie do zapytania użytkownika

Zapomnij na chwilę, że jesteś właścicielem serwisu internetowego, który starasz się wypromować. Zastanów się, jak sam – jako internauta – korzystasz z sieci. Gdy wpisujesz w wyszukiwarkach internetowych frazę buty do biegania new balance, oczekujesz tego, że na pierwszych miejscach wyświetlą się sklepy ze sportowym obuwiem. Gdy wpisujesz jak wymienić szybkę w iPhone x, zapewne liczysz na wartościowe artykuły, w których wyjaśniona zostanie ta kwestia.

Zadaniem Google w tym przypadku jest przeszukanie swojego indeksu i znalezienie stron, które najbardziej pasują do Twojego zapytania. Na pierwszych miejscach wyświetlą się zatem nie tylko strony najbardziej dopasowane do czynników rankingowych, ale również najtrafniej odpowiadające na daną frazę kluczową.

Dopasowanie do intencji użytkownika to zatem kolejny czynnik, który wpływa na sam proces oraz na to, ile trwa pozycjonowanie stron internetowych. Nawet jeśli Twoja witryna będzie sprawna technicznie, wiele wartościowych serwisów będzie do niej odsyłało, a Google pozytywnie oceni dopasowanie do czynników SEO, możesz znaleźć się w rankingu niżej niż konkurencja, która trafniej i bardziej szczegółowo odpowie na zadane przez użytkownika pytanie.

Działania konkurencji

I tak przechodzimy do kolejnej kwestii, czyli do działań konkurencyjnych firm. Jeśli inne strony będą więcej inwestowały w pozycjonowanie i bardziej przykładały się do poprawy wydajności czy tworzenia wartościowego contentu, Twoja witryna nie będzie miała szans w tej walce. Pamiętaj, że Google wybiera dla użytkowników to, co najlepsze. W działaniach SEO zawsze musisz dotrzymywać kroku swoim nieprzyjaciołom, a najlepiej – być o kilka kroków dalej.

czynniki wpływające na pozycjonowanieCzynniki wpływające na pozycjonowanie

Pozycjonowanie jako filar marketingu

Pozycjonowanie na stronach internetowych bardzo często określane jest jako podstawa działań marketingowych. Czy słusznie? To zależy od branży i charakteru działalności. W niektórych przypadkach inwestycja w SEO może okazać się mało opłacalna. Jednak zdecydowana większość firm – zarówno internetowych, jak i stacjonarnych – powinna zainteresować się tematem, jakim jest pozycjonowanie.

Dlaczego widoczność danej strony w wynikach wyszukiwania to tak istotna sprawa dla wielu biznesów? Wszystko ze względu na przyzwyczajenia i zachowania użytkowników. Trzeba pamiętać, że działania marketingowe powinny zmieniać się wraz z upływem czasu i dopasowywać do aktualnych trendów oraz potrzeb konsumentów.

Dawniej, gdy ludzie potrzebowali produktu lub usługi, pytali znajomych, sprawdzali książkę telefoniczną czy po prostu nawiązywali współpracę ze znaną, zaufaną firmą. Dziś, w dobie wysoko rozwiniętej technologii i szerokich możliwości, jakie daje Internet, konsumenci mają znacznie łatwiej – w ciągu kilku sekund mogą uzyskać informacje o najlepszych pizzeriach włoskich w Poznaniu czy najtańszym zakładzie kamieniarskim w Szczecinie. A wszystko to dzięki wyszukiwarce. To właśnie od niej, w większości przypadków, rozpoczyna się ścieżka zakupowa potencjalnego klienta.

Firmy, które wyświetlą się użytkownikowi na pierwszych kilku miejscach w rankingu Google, mają spore szanse na poszerzenie swojej bazy klientów. Natomiast biznesy, które nie zadbały o widoczność w wyszukiwarce, przez większość potencjalnych klientów nie zostaną w ogóle zauważone – dosłownie i w przenośni. To dlatego pozycjonowanie uznawane jest za jeden z filarów marketingu.

Czym jest marketing?

Wiele osób błędnie interpretuje termin marketing. Większość kojarzy go wyłącznie z reklamą w telewizji czy nachalnym sprzedawcą, który za wszelką cenę próbuje „wcisnąć” komuś produkt – najczęściej przy użyciu manipulacji. Warto wiedzieć, że marketing to nie tylko reklama. Jest ona jedną z jego gałęzi, i to bardzo istotną, ale na pojęcie to składa się znacznie więcej czynności.

Działania marketingowe mogą być nastawione nie tylko na cele sprzedażowe, ale również wizerunkowe. Wszystko, dzięki czemu marka poznaje klienta, odpowiada na jego potrzeby, buduje profesjonalny wizerunek, wzbudza zaufanie i zwiększa rozpoznawalność, a także analizuje rynek i najnowsze trendy, możemy nazwać marketingiem.

Do realizowania celów marketingowych marki wykorzystują przeróżne obszary, programy, narzędzia, techniki i metody. Jedną z nich jest pozycjonowanie, a obszarem pracy oczywiście wyszukiwarka w Google.

Jakie cele marketingowe może realizować pozycjonowanie stron?

Proces pozycjonowania pozwala przede wszystkim zwiększyć widoczność strony w wynikach wyszukiwania, w wyszukiwarce Google. Po odpowiedniej optymalizacji, zamiast na 50 miejscu, znajdzie się ona np. na 15, 10 lub na 5. Zatem jakie cele marketingowe można realizować poprzez pozycjonowanie? Sprzedażowe, a może raczej wizerunkowe?

W tym miejscu warto przypomnieć sobie, jak działają algorytmy Google lub algorytmy wyszukiwarek innych firm. Otóż użytkownik otrzymuje wyniki wyszukiwania w pełni dopasowane do jego intencji. Wszystko to za pomocą fraz kluczowych, do których Google dopasowuje serwisy znajdujące się w indeksie. To oznacza, że za pomocą pozycjonowania stron można precyzyjnie docierać do klientów na każdym etapie lejka sprzedażowego.

W zależności od tego, jakich słów kluczowych użyjesz, możesz dotrzeć do osób, które jeszcze nie znają Twojej marki lub do tych, które są już przekonane do zakupu. To z kolei oznacza, że skuteczne pozycjonowanie stron może realizować niemal wszystkie cele marketingowe i biznesowe.

Czy samo pozycjonowanie wystarczy?

Pozycjonowanie stron internetowych pozwala dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców, dać o sobie znać, zaprezentować swoją ofertę, a do tego wspomaga realizowanie celów sprzedażowych. Ale czy sama widoczność w wyszukiwarce Google wystarczy? Działania marketingowe nigdy nie powinny skupiać się wyłącznie na jednym kanale czy jednej metodzie. Warto zatem łączyć SEO z innymi strategiami, np. aktywnością w mediach społecznościowych, płatnymi kampaniami reklamowymi czy e-mail marketingiem. Wówczas pozycjonowanie będzie kompleksowe.

Pozycjonowanie stron małych firm

Pozycjonowanie stron internetowych to głośny temat w świecie digital marketingu. Specjaliści od SEO i reklamy przekonują, że widoczność w wyszukiwarce to podstawa, jeśli firma chce pozyskiwać klientów w Internecie. Jak już wiesz, jest w tym sporo prawdy – w końcu widoczność na pierwszej stronie wyników wyszukiwania to filar marketingu. Jednak wiesz też, że nie zawsze inwestycja w SEO jest opłacalna. Od czego to zależy? Pierwszą odpowiedzią, jaka nasuwa się wielu osobom jest: wielkość firmy. Czy to prawda? Z jednej strony tak, z drugiej – nie.

Pozycjonowanie stron internetowych – tylko dla e-sklepów?

Gdy mowa o pozycjonowaniu stron WWW, wiele osób automatycznie zaczyna myśleć o sklepach internetowych. Oczywiście SEO to kwestia obowiązkowa w branży e-commerce, ponieważ ruch w sklepie i konwersja decydują o wynikach sprzedażowych. Jednak nie tylko właściciele e-sklepów powinni zastanowić się nad widocznością w wyszukiwarce Google. Konsumenci, którzy szukają produktów dostępnych w sklepach stacjonarnych lub usług świadczonych na miejscu, również posługują się wyszukiwarką internetową. To właśnie od niej rozpoczynają poszukiwania idealnej firmy: sprawdzają ceny, lokalizację, a także opinie innych.

Jeśli jesteś właścicielem stacjonarnego biznesu i myślisz, że SEO i pozycjonowanie Ciebie nie dotyczą, to jesteś w ogromnym błędzie. Większość Twoich potencjalnych klientów na pewno korzysta z Internetu. Jeśli nie znajdą tam Twojej strony, nie będą wiedzieli o Twoim istnieniu. Pamiętaj, że pierwszy etap lejka sprzedażowego to zwrócenie uwagi konsumentów.

Kto powinien, a kto nie powinien inwestować w pozycjonowanie stron?

Biznes stacjonarny zdecydowanie nie jest przeszkodą do tego, aby strategia pozycjonowania została wdrożona. Wiele lokalnych firm pozyskuje klientów w sieci, właśnie dzięki dobrze zaplanowanym działaniom SEO. Nie oznacza to jednak, że wszystkie strony internetowe powinny być poddane procesowi, jakim jest pozycjonowanie. Kiedy taka strategia się nie sprawdzi?

Przede wszystkim w przypadku bardzo małych firm działających w popularnej branży, a zwłaszcza dopiero wchodzących na rynek. Właściciele niewielkich biznesów z pewnością na początku nie będą mogli przeznaczyć wielkich pieniędzy na zwiększenie widoczności w Google. A trzeba pamiętać, że w pozycjonowaniu stron WWW liczy się to, co robi konkurencja.

W popularnej branży z pewnością od wielu lat działają wielkie przedsiębiorstwa, które inwestują w SEO i pozycjonowanie ogromne pieniądze. Niewielkie, początkujące firmy mogłyby mieć problem z dotrzymaniem kroku rynkowym liderom. Innym przypadkiem, kiedy wdrożenie strategii pozycjonowania stron nie byłoby najlepszym rozwiązaniem, jest prowadzenie biznesu krótkoterminowego. Jeśli chcesz promować wydarzenie, które odbędzie się za kilka tygodni, wybierz działania dające szybkie efekty. SEO zdecydowanie do takich nie należy. Na efekty pozycjonowania stron niekiedy trzeba czekać nawet kilkanaście miesięcy.

Pozycjonowanie małej firmy

Co może zrobić przedsiębiorca, który prowadzi niewielki biznes i nie jest w stanie inwestować dużych pieniędzy w SEO? W takiej sytuacji warto stosować działania, które dają najlepsze efekty możliwie najniższym kosztem. Jednym z nich jest np. prowadzenie bloga firmowego. Jeśli właściciel firmy zna się na swojej branży, nie powinien mieć problemu z tworzeniem merytorycznych artykułów. Może to robić samodzielnie i dzięki temu zaoszczędzić na usługach firmy pozycjonerskiej oraz copywriterskiej.

Wartościowe artykuły blogowe, nasycone słowami kluczowymi nie tylko ściągają ruch na stronę WWW, ale również kreują profesjonalny wizerunek marki. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne prowadzenie bloga, pamiętaj o tym, aby zoptymalizować treści pod SEO. Oprócz tego możesz nieco poprawić swój serwis pod kątem wymagań wyszukiwarki. Podstawową optymalizację strony internetowej wykonasz samodzielnie, nawet jeśli nie jesteś specjalistą od programowania.

Pozycjonowanie w e-commerce

E-commerce to skrót od angielskiego wyrażenia electronic commerce, które po polsku oznacza po prostu handel elektroniczny. Obejmuje on wszystkie transakcje dokonywane w sieci, co oczywiście dotyczy zarówno produktów w sklepach internetowych, jak i usług online. Handlem elektronicznym nazwiemy zarówno zakup butów do biegania, jak i zarezerwowanie i opłacenie noclegu w hotelu. Zakupy online, a także załatwianie codziennych spraw w sieci w ciągu ostatniej dekady stały się tak popularne, że rynek e-commerce rozrósł się kilkukrotnie. Wzrosła zarówno wartość produktów sprzedawanych online, jak i liczba e-sklepów. Dla konsumentów oznacza to szeroki wybór, dla właścicieli biznesów internetowych – ciągłą walkę z ogromną konkurencją. W tym przypadku skuteczne pozycjonowanie stron internetowych ma jeszcze większe znaczenie.

Pozycjonowanie sklepów internetowych a stron WWW – różnice

Czy pozycjonowanie stron w e-commerce różni się od pozycjonowania zwykłej strony internetowej? Oczywiście, że tak. Wprawdzie wymagania wyszukiwarki Google nie różnią się zbytnio dla obu tych rodzajów serwisów, jednak proces w każdym przypadku wygląda nieco inaczej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że sklepy internetowe są znacznie większe od zwykłych, informacyjnych stron. W tym pierwszym przypadku pozycjoner musi zająć się każdą podstroną produktu, a w rozbudowanym sklepie mogą być ich tysiące. Jeśli każda z nich ma być widoczna w Google, trzeba je odpowiednio zoptymalizować, stworzyć wysokiej jakości treści i umieścić w nich słowa kluczowe.

Oprócz tego serwisy te różnią się też przeznaczeniem, co także wpływa na schemat optymalizacji strony. Rolą sklepu internetowego jest realizowanie sprzedaży, co oznacza, że przetwarza on znacznie więcej danych niż strona internetowa służąca wyłącznie jako wizytówka firmy. Jest też bardziej skomplikowana. Trzeba pamiętać, że optymalizacja SEO, pozycjonowanie, a także pozyskiwanie linków przychodzących w e-commerce nigdy się nie kończą. Jeśli w sklepie pojawiają się nowe produkty, trzeba zadbać o dodanie podstrony.

Dlaczego pozycjonowanie stron w e-commerce jest tak istotne?

Wyobraź sobie, że jesteś w dużym mieście i spacerujesz jedną z głównych ulic. Zgłodniałeś, a do tego koniecznie musisz napić się kawy. Rozglądasz się na boki i wypatrujesz restauracji lub kawiarni. Prawdopodobnie wejdziesz do tej, która będzie najbliżej, lub do tej, która najbardziej Ci się spodoba. Wróćmy teraz do Internetu. W sieci taką uliczką z kawiarniami do wyboru jest pierwsza (ewentualnie druga) strona WWW z wynikami wyszukiwania w Google.

Jeśli chodzi o branżę e-commerce, konsumenci nie mają innej możliwości, aby wybrać sklep. Wszystko odbywa się w Internecie. Użytkownicy wpisują frazę, a następnie rozglądają się po wynikach wyszukiwania. Dlatego tak ważne jest, aby Twój sklep się tam znajdował, a do tego wyróżniał na tle konkurencji. Pozycjonowanie sklepu internetowego pozwoli Ci dotrzeć do potencjalnych odbiorców znajdujących się na samym końcu lejka sprzedażowego. Dzięki temu zwiększysz nie tylko ruch w serwisie, ale również poprawisz wyniki sprzedażowe.

Jak nakierować działania na zwiększenie konwersji?

Jak zostało wspomniane wcześniej, konwersja jest jednym z najważniejszych pojęć w marketingu internetowym. To jej ilość przeważnie decyduje o tym, czy można mówić o sukcesie, czy też nie. Konwersja to po prostu akcja wykonana przez użytkownika w serwisie internetowym – pożądana z punktu widzenia jego właściciela. Może to być cokolwiek, co przybliży firmę do zrealizowania celów biznesowych np. zapisanie do newslettera czy pobranie e-booka. W e-commerce konwersją jest przede wszystkim zakup produktu.

Jak zwiększyć jej współczynnik w e-sklepie? Przede wszystkim zadbać o to, aby serwis był wydajny, bezpieczny i atrakcyjny (wizualnie i technicznie). Wrażenia użytkownika wpływają na jego decyzje zakupowe. Jeśli nie spodoba się mu strona, wykonanie zadania będzie zajmowało zbyt dużo czasu lub jego dane nie będą bezpieczne, bardzo szybko ją opuści i zrezygnuje z dokonania zakupu. Oprócz tego należy zadbać o perswazyjne treści, które będą opisywały największe korzyści, jakie płyną z zakupu danego produktu.

Co to jest pozycjonowanie on-site, a co off-site?

Google podczas wartościowania stron i ustalania rankingu wyników wyszukiwania bierze pod uwagę kilkaset czynników. Nie można dokładnie określić, ile tak naprawdę ich jest, ponieważ firma ukrywa te informacje. Wiemy jednak, że jest ich naprawdę sporo i można je podzielić na dwie główne grupy: on-site oraz off-site. Wieloletnie obserwacje specjalistów od SEO pozwoliły wyróżnić działania, które mają największy wpływ na pozycję witryny w Google Search. Pozycjonowanie on-site i off-site – co dokładnie się do nich zalicza?

Pozycjonowanie on-site

Działania on-site to wszystkie czynności, które mają poprawić widoczność strony i zwiększyć ruch organiczny, ale które wykonywane są tylko w jej obrębie. Jest to tzw. optymalizacja strony, w której zakres wchodzą przede wszystkim zmiany w strukturze serwisu (metadanych, adresach URL, kodzie strony), tworzenie i udostępnianie treści, dodawanie słów kluczowych, poprawa wydajności serwisu oraz wewnętrzne linkowanie.

Chodzi o to, aby witryna była bardziej przyjazna dla robotów wyszukiwarki, ale również dla użytkowników, i została przez nie oraz przez nich uznana za wartościową. Optymalizacja SEO on-site jest podstawą całego procesu, jakim jest pozycjonowanie strony internetowej. Bez niej inne działania nie miałaby sensu, ponieważ zostałaby ona źle oceniona przez wyszukiwarkę Google już na starcie. Jest to też najobszerniejsza część całego procesu pozycjonowania stron, na który zazwyczaj poświęca się najwięcej czasu.

W przypadku sklepu internetowego optymalizacja SEO powinna odbywać się zawsze, gdy w obrębie domeny pojawią się nowe podstrony z produktami. Należy wtedy zadbać o metadane takiej podstrony, przyjazny adres URL, opis produktu nasycony słowami kluczowymi oraz o optymalizację plików graficznych. Warto pamiętać, że działania on-site SEO to nie jednorazowa czynność. Ze względu na to, że wymagania wyszukiwarki Google stale się zmieniają, konieczna jest również aktualizacja struktury serwisu. Najlepiej co jakiś czas wykonać audyt SEO strony, który wykaże, w jakim stopniu dopasowana jest ona do czynników rankingowych.

Pozycjonowanie off-site

Pozycjonowanie off-site to działania, które również mają poprawić pozycję witryny i zwiększyć ruch organiczny, jednak wykonywane są „na zewnątrz”, czyli poza obrębem domeny. Polegają one głównie na tym, aby zwiększyć autorytet strony i wzbudzić zaufanie w oczach wyszukiwarki, a także na zwiększeniu rozpoznawalności wśród użytkowników – im więcej mówią o Twojej stronie w Internecie, tym lepiej. Uwzględniając pozycjonowanie off-site, chodzi przede wszystkim o:

 • link building, czyli pozyskiwanie linków przychodzących;
 • aktywność w mediach społecznościowych (np. na Facebooku, Instagramie);
 • utworzenie i optymalizację wizytówki Google Moja Firma;
 • tworzenie wizytówek NAP;
 • user generated content, czyli content tworzony przez użytkowników.

Oczywiście nie każda z tych czynności będzie bezpośrednio wpływała na pozycję serwisu w wynikach wyszukiwania. Aktywność w social mediach nie sprawi, że Twoja strona powędruje nagle na pierwsze miejsce w rankingu Google. Jednak wszystkie te działania w mniejszym lub większym stopniu wpływają na widoczność serwisu, a także na ogólne pozycjonowanie marki na rynku.

Działanie kompleksowe kluczem do sukcesu

W sieci znaleźć można niejeden artykuł, w którym autor rozwodzi się nad tym, czy lepiej wybrać pozycjonowanie stron internetowych on-site, czy raczej off-site. Takie rozmyślania pozbawione są sensu, ponieważ obie grupy działań są potrzebne i należy stosować je jednocześnie. Bez prawidłowej optymalizacji link building nie pomoże, a bez link buildingu i innych działań wykonywanych „na zewnątrz” strona internetowa będzie miała znacznie mniejsze szanse na wysoką pozycję. Jeśli liczysz na dobre efekty procesu, jakim jest pozycjonowanie, musisz działać kompleksowo.

podział działań na on-site i off-sitePodział działań na Off-site i On-site

Pozycjonowanie krok po kroku

Nie możemy w stu procentach wpływać na pozycję stron WWW. Nikt też nie może nam zagwarantować konkretnego miejsca w rankingu. Ale są pewne aspekty, których działanie zostało sprawdzone i o które należy zadbać w trakcie procesu pozycjonowania strony. Jak powinno to wyglądać krok po kroku?

Optymalizacja techniczna strony

Na techniczną optymalizację strony internetowej składają się wszelkie działania związane ze zmianami w jej strukturze, ingerencją w kod źródłowy, a także poprawą jej wydajności i bezpieczeństwa. Jedną z najważniejszych czynności jest optymalizacja metadanych, czyli tytułów i opisów poszczególnych podstron. Wyświetlają się one w wynikach wyszukiwania, dlatego powinny być przyjazne nie tylko dla wyszukiwarki, ale również dla użytkowników. Należy zawrzeć w nich najważniejsze informacje dotyczące podstrony, a także umieścić słowa kluczowe. Oprócz tego do technicznego SEO zalicza się:

Dobór słów kluczowych

Kolejny krok to dobór odpowiednich słów kluczowych. Muszą być one dopasowane do grupy docelowej – należy sprawdzić, jak potencjalni użytkownicy szukają danych produktów czy usług. Oprócz tego należy dobrać je pod kątem celów, jakie chce zrealizować firma. Inne frazy powinny zostać wykorzystane przy celach sprzedażowych, a inne przy celach wizerunkowych. Warto korzystać z narzędzi SEO, które podpowiadają najpopularniejsze frazy związane z daną branżą czy tematyką. Gdzie je umieścić? Powinny znaleźć się oczywiście w treściach, a także w nagłówkach, tytułach i opisach podstron, adresach URL czy opisach alternatywnych plików graficznych.

Tworzenie treści

Content, czyli treści na stronie, to jeden z najważniejszych aspektów w procesie pozycjonowania stron. Zwłaszcza jeśli starasz się zwiększyć widoczność w wyszukiwarce Google, dla której treści mają ogromne znaczenie. To one definiują wartość serwisu, a także pozwalają dopasować go do zapytania użytkownika. A jakie treści wspierają pozycjonowanie stron internetowych? Przede wszystkim wartościowe, czyli bogate merytorycznie i pozbawione błędów. Oprócz tego muszą być zoptymalizowane pod względem SEO, czyli zawierać słowa kluczowe i odpowiednie formatowanie.

Poprawa nawigacji strony

Nawigacja na stronie to kolejny aspekt, który ma znaczenie zarówno dla botów indeksujących, jak i dla użytkowników. Pamiętaj, że roboty Google regularnie odwiedzają Twój serwis i sprawdzają jego zawartość. Jeśli chcesz, aby ten proces przebiegał sprawnie, musisz zadbać o dobrą nawigację. Jak to zrobić? Podstawą jest menu, które będzie prowadziło do kolejnych podstron. Nie zapominaj również o przyjaznych adresach URL (tak, aby roboty Google wiedziały, co znajduje się na danej podstronie) oraz mapie witryny w pliku XML.

Linkowanie wewnętrzne

Kolejny krok to linkowanie wewnętrzne, czyli umieszczanie odnośników do podstron w obrębie witryny. Samo menu na stronie głównej jest już linkowaniem wewnętrznym, ale to jedynie podstawa. Linki warto umieszczać w tekstach, w opisach produktów i kategorii czy w artykułach na blogu. Pamiętaj jednak, że struktura odnośników musi być dobrze zaplanowana. Linki powinny prowadzić do podstron, które mogą zainteresować odbiorców przeglądających stronę początkową. Nie należy odsyłać użytkownika do zawartości, która nie ma nic wspólnego z tą aktualnie przeglądaną. Linkowanie wewnątrz domeny wspiera pozycjonowanie strony internetowej, a także poprawia nawigację.

Linkowanie zewnętrzne

Linkowanie zewnętrzne, czyli pozyskiwanie wartościowych linków z zewnętrznych serwisów, to najważniejsze działanie w procesie, jakim jest pozycjonowanie off-site. Dzięki niemu możesz zbudować zaufanie wyszukiwarki – im więcej wartościowych serwisów odsyła do Twojej strony, tym lepiej prezentuje się ona w oczach Google. To z kolei pozwala wywalczyć lepszą pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. Linki zewnętrze możesz pozyskiwać np. poprzez sponsorowane artykuły, gościnne wpisy na blogu czy wzmianki na forach branżowych.

pozycjonowanie krok po krokuKroki w pozycjonowaniu

Samodzielne pozycjonowanie stron – czy jest możliwe?

Na usługi pozycjonowania wykonywane przez agencję SEO trzeba przeznaczać średnio kilka tysięcy złotych miesięcznie. Dla niektórych firm – zwłaszcza małych lub tych, które dopiero wchodzą na rynek – jest to zbyt duży koszt. Z tego względu niektórzy przedsiębiorcy decydują się wziąć sprawy w swoje ręce i zamiast podpisywać umowę z agencją pozycjonerską, zaczynają działać na własną rękę. Czy takie rozwiązanie jest skuteczne? Czy osoba niedoświadczona może skutecznie przeprowadzić pozycjonowanie własnej witryny samemu?

Czy można samemu pozycjonować stronę internetową?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: każdy może samodzielnie prowadzić działania mające m.in. na celu zwiększenie widoczności strony, czyli pozycjonowanie. Nie musisz mieć specjalnych uprawnień ani specjalistycznej wiedzy programistycznej, aby wyszukiwarka pozwoliła Ci na wprowadzanie zmian w obrębie serwisu. W sieci znajdziesz mnóstwo materiałów edukacyjnych, dzięki którym opanujesz podstawy SEO i będziesz mógł wdrożyć je na swojej stronie. Trzeba jednak zadać sobie pytanie: czy takie rozwiązanie będzie skuteczne i opłacalne? Na pewno jest to tańsza opcja, ale pamiętaj, że koszty i tak się pojawią. Będziesz musiał zainwestować w odpowiednie narzędzia SEO, usługi agencji copywriterskiej lub poświęcić mnóstwo swojego wolnego czasu.

Czy samodzielne pozycjonowanie jest trudne?

Dla niektórych optymalizacja techniczna i link building mogą być sporym wyzwaniem, dla innych będzie tzw. bułka z masłem. Wszystko zależy od Twojego poziomu wiedzy i umiejętności. Jeśli wcześniej nie miałeś styczności z SEO, nie wiesz, czym są metadane, jak szukać słów kluczowych i na czym właściwie polega pozycjonowanie stron internetowych, to lepiej powierzyć to zadanie komuś innemu.

Jednak jeśli uważasz, że opanowałeś przynajmniej podstawy optymalizacji SEO, wiesz, jak zbudować wartościowy profil linków, a także, jakich technik należy unikać podczas pozycjonowania strony internetowej, możesz spróbować zrobić to samodzielnie. Niestety często okazuje się, że teoria to za mało, a osoby początkujące nie potrafią wdrożyć działań, o których sporo wiedzą.

Samodzielne pozycjonowanie stron – o czym musisz pamiętać?

Uważasz, że poradzisz sobie z samodzielnym zwiększeniem widoczności strony w organicznych wynikach wyszukiwania? Super. Ale pamiętaj, aby dobrze się przygotować. Oprócz wiedzy potrzebne Ci będą narzędzia do sprawdzania aktualnego stanu strony, do szukania słów kluczowych np. Answer the Public, a także narzędzia i programy, które pozwolą weryfikować efekty pozycjonowania stron.

Oprócz tego musisz na bieżąco śledzić panujące na rynku trendy, zachowania użytkowników, a także zmiany w tym, jak działają algorytmy Google. Pamiętaj, że Internet to bardzo dynamiczne środowisko; wymagania mogą zmienić się z dnia na dzień, a Twoim zadaniem jest szybkie reagowanie.

Dlaczego warto nawiązać współpracę z profesjonalną agencją?

Osoby, które na co dzień nie zajmują się SEO, mogą opanować podstawy i nauczyć się pozycjonować strony, jednak mimo wszystko rekomendowana jest współpraca z profesjonalną agencją – zwłaszcza jeśli firma działa w popularnej branży i mierzy się z poważną konkurencją. W takich okolicznościach liczy się każdy szczegół, a niestety osoba niedoświadczona zazwyczaj nie jest w stanie w pełni zadbać o swój serwis pod kątem dopasowania do wyszukiwarki. Współpraca z agencją daje zdecydowanie lepsze efekty, a do tego nie musisz martwić się o ryzyko popełnienia błędu, co często zdarza się, gdy ktoś niedoświadczony próbuje pozycjonowania strony na własną rękę. W tym zakresie bardzo łatwo popełnić błąd, który może kosztować właściciela serwisu bardzo dużo.

Co to jest SEO i czym różni się od pozycjonowania?

W powyższej części artykułu terminy SEO oraz pozycjonowanie stron używane były zamiennie. Jest to jednak mały błąd (choć w tym wypadku popełniony świadomie). Okazuje się, że pomiędzy tymi pojęciami nie można postawić znaku równości i nie są one tożsame. Jeśli chcesz być dokładny, powinieneś wiedzieć, kiedy używać jednego pojęcia, a kiedy drugiego. Czym zatem jest SEO, a czym pozycjonowanie stron?

Czym jest SEO?

SEO to skrót od angielskiego wyrażenia Search Engine Optimization, które po polsku oznacza optymalizacja pod kątem wyszukiwarki internetowej. Są to zatem działania optymalizacyjne, które mają dopasować stronę internetową do wymagań wyszukiwarki (Google lub innej), tak, aby została ona uznana za wartościową i wyświetlana była na wysokich pozycjach na jak największą liczbę słów kluczowych. Celem jest oczywiście pozyskanie ruchu z organicznych wyników wyszukiwania. Dlatego serwis musi zostać uznany za wartościowy dla botów wyszukiwarki, a także zachęcać do jego odwiedzenia.

W tym drugim przypadku największe znaczenie mają metadane, czyli opisy i tytuły podstron, wyświetlające się w wynikach wyszukiwania. Powinny być skonstruowane tak, aby zachęcać użytkowników do kliknięcia linku. Oczywiście jest to tylko niewielka część SEO, w którego zakres wchodzą niemal wszystkie czynności omawianego wcześniej procesu, jakim jest pozycjonowanie stron on-site.

SEO a pozycjonowanie – czym się różnią?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że nie ma różnicy pomiędzy SEO a pozycjonowaniem, prawda? Jednak SEO to jedynie optymalizacja stron internetowych, która ma na celu dopasować serwis do wymagań wyszukiwarki i czynników rankingowych. Natomiast pozycjonowanie to znacznie szersze pojęcie, którego SEO jest jedynie częścią. Polega ono na ogólnym zwiększeniu widoczności i popularności strony w sieci, niekoniecznie poprzez czynności optymalizacyjne. W terminie tym mieszczą się takie działania, jak promowanie firmy w social mediach, tworzenie i dystrybucja wartościowych treści, udzielanie się na zewnętrznych serwisach itp.

Oprócz tego optymalizacja strony pod kątem SEO to często jednorazowa czynność, zwłaszcza w przypadku niewielkich stron firmowych, które odgrywają jedynie rolę wirtualnej wizytówki. Tymczasem pozycjonowanie to długotrwały proces, złożony z wielu czynności, który wymaga ciągłej analizy serwisu i sytuacji na rynku, a także zachowań użytkowników.

Dlaczego używa się obu pojęć zamiennie?

Z definicji obu tych pojęć jasno wynika, że nie są one tożsame i teoretycznie nie powinno się stawiać między nimi znaku równości – proces optymalizacji SEO to część pozycjonowania stron, ale obok niej w terminie tym mieści się też wiele innych czynności, które mają zwiększyć widoczność i popularność strony w Internecie, a także zdobyć przewagę nad konkurencją. Wiele osób używa jednak tych terminów zamiennie. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że jest to naturalne dla większości tych, które poruszają się w środowisku SEO i każdy doskonale rozumie, o co chodzi – zamienne używanie obu pojęć jest po prostu umowne. Poza tym warto wspomnieć, że w innych krajach nie ma odpowiednika na termin pozycjonowanie, dlatego poza granicami Polski używa się pojęcia SEO dla wszystkich czynności, które mają zwiększyć widoczność strony i poprawić pozycję na określone słowa kluczowe w organicznych wynikach wyszukiwania.

różnica pomiędzy SEO a pozycjonowanieRóżnica pomiędzy SEO a pozycjonowaniem

Czym jest audyt SEO?

Audyt SEO to pierwsza czynność, jaką wykonują specjaliści od pozycjonowania, gdy rozpoczynają pracę nad zwiększeniem widoczności strony internetowej w wyszukiwarce. Jeśli zamierzasz samodzielnie zająć się poprawą pozycji w rankingu Google, również powinieneś zacząć od przeprowadzenia audytu SEO.

Na czym polega audyt strony internetowej pod kątem SEO?

Audyt SEO to szczegółowa i profesjonalna analiza, która ma na celu sprawdzenie dopasowania strony do tego, co podają algorytmy wyszukiwarek. W Polsce użytkownicy najczęściej korzystają z Google, dlatego to właśnie pod jej kątem planuje się i przeprowadza analizę. Audyt ma sprawdzić wszystkie aspekty mające wpływ na pozycję serwisu internetowego w organicznych wynikach wyszukiwania. Strona analizowana jest pod wieloma względami, a szczegółowy plan całego procesu projektowany jest na podstawie aktualnej sytuacji witryny oraz celów, jakie chce osiągnąć jej właściciel. Audyt SEO nie zawsze musi być kompleksowy, w niektórych przypadkach sprawdzane się tylko poszczególne obszary.

Z każdego audytu SEO sporządzany jest raport, czyli dokument przedstawiający wszystkie wykryte błędy, a także wskazówki i porady dotyczące ich naprawy. Raport to najważniejszy aspekt analizy, ponieważ na jego podstawie można zaplanować program naprawczy i poprawić pozycję witryny. Oprócz błędów wskazuje on również mocne strony serwisu, a także jego potencjał. To ważny aspekt w procesie pozycjonowania.

Dlaczego warto przeprowadzić analizę strony?

Nawet po przeprowadzeniu optymalizacji SEO serwisy internetowe często zawierają błędy, które sprawiają, że osiągnięcie wysokiej pozycji jest niemożliwe. W większości przypadków właściciele takich witryn nie mają pojęcia, co jest nie tak. Audyt SEO strony internetowej pozwala odnaleźć i nazwać wszelkie błędy, które utrudniają proces pozycjonowania i poprawę widoczności na konkretne frazy kluczowe. Profesjonalna analiza, a właściwie raport z niej sporządzony, to podstawa do planowania strategii SEO. Bazując na tym dokumencie, można zaprojektować skuteczny plan dopasowany do konkretnego serwisu, dzięki czemu wykorzystany zostanie pełny jego potencjał.

Jak często należy przeprowadzać audyt pod kątem SEO?

Audyt SEO należy wykonać przede wszystkim przed planowaniem procesu, jakim jest pozycjonowanie stron internetowych, ale nie jest to jedyny moment, kiedy warto to robić. Dobrym rozwiązaniem jest przeprowadzenie szczegółowej analizy już na etapie tworzenia witryny. Dzięki temu na początku można zadbać o istotne elementy, które będą miały znaczenie dla SEO – optymalizacja na kolejnych etapach będzie łatwiejsza. Chodzi tutaj głównie o aspekty techniczne, czyli o strukturę i kod źródłowy. Oprócz tego audyt serwisu pod kątem SEO warto wykonać gdy:

 • zauważysz nagły spadek pozycji na dane słowa kluczowe;
 • zauważysz nagły spadek ruchu i konwersji na stronie,
 • samodzielnie pozycjonujesz serwis, ale nie jesteś pewien, czy robisz to dobrze.

Ile trwa audyt SEO? Czy można przeprowadzić go samodzielnie?

Audyt strony polega na sprawdzeniu i analizie wszystkich aspektów, które mają znaczenie dla pozycji strony w rankingu wyszukiwarki. Wiesz już, że Google bierze pod uwagę kilkaset elementów, gdy wartościuje witryny i ustala ich pozycje. Domyślasz się zatem, że sprawdzenie ich wszystkich może trochę potrwać. Wszystko jednak zależy od wielkości serwisu. Analiza strony informacyjnej, która zawiera kilka zakładek, będzie trwała krócej niż kompleksowy audyt sklepu internetowego z szerokim asortymentem. W tym pierwszym przypadku może potrwać to kilka godzin lub kilka dni, w tym drugim – nawet kilka tygodni.

Istnieje też coś takiego, jak darmowy audyt SEO. Taką usługę agencje proponują zwykle w celu pozyskania potencjalnego klienta, który być może zdecyduje się na pozycjonowanie stron internetowych, gdy zobaczy, że jego witryna nie działa tak, jak powinna. Darmowy audyt wykonywany jest automatycznie przez specjalny program, dlatego trwa o wiele krócej. Ma on swoje zalety i wystarczy do sprawdzenia podstawowych aspektów SEO, jednak nie jest to kompleksowa analiza, a do tego trzeba pamiętać, że nie uwzględnia indywidualnych potrzeb.

Czy możesz przeprowadzić audyt samodzielnie? Teoretycznie możesz, jednak prawdopodobnie nie będzie to skuteczne, jeśli nie masz specjalistycznej wiedzy. Aby przeanalizować stronę pod kątem czynników SEO, trzeba wiedzieć, jak używać narzędzi, na jakie kwestie zwrócić uwagę, a także potrafić interpretować wyniki. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w usługę profesjonalnej agencji.

Analiza konkurencji SEO

Niejednokrotnie zostało wspomniane, że poczynania konkurencyjnych firm mają wpływ na to, jak będzie wyglądał proces pozycjonowania, a także, jakie będą jego efekty. To, co robią inne firmy w Twojej branży, może wpłynąć na to, na którym miejscu w rankingu znajdzie się Twoja strona internetowa. Dlatego musisz być czujny i regularnie podglądać swoich nieprzyjaciół w branży. Wielu właścicieli witryn pomija ten aspekt, co jest dużym błędem. Skuteczne pozycjonowanie stron nie mogłoby odbyć się bez analizy innych witryn, które zabiegają o widoczność na te samy frazy kluczowe.

Czym jest analiza konkurencji SEO i jakie aspekty należy sprawdzić?

Na czym właściwie polega przeprowadzenie analizy konkurencji SEO? To nic innego jak obserwowanie i sprawdzanie działań prowadzonych przez inne firmy w zakresie pozycjonowania stron internetowych. Wykorzystuje się do tego specjalne narzędzia i programy, które sprawdzają kwestie istotne dla zadowolenia przez roboty Google oraz użytkowników. Można powiedzieć, że jest to poniekąd audyt pod kątem SEO i wrażeń użytkownika, przeprowadzany w serwisach konkurencji. Wyniki porównuje się z własną stroną, a następnie dopasowuje działania tak, aby dorównać najlepszym. Analiza stron konkurentów jest w pełni legalna, pod warunkiem, że nie włamujesz się do panelu administracyjnego. Bez obaw możesz sprawdzać i analizować wszystko to, co robią inne firmy, a następnie zaplanować swoją strategię SEO na podstawie wyciągniętych wniosków.

Jakie aspekty sprawdza się podczas analizy konkurencji? Wszystko to, co ma wpływ na pozycję w rankingu, czyli m.in.:

 • słowa kluczowe (rodzaj, ilość, rozmieszczenie na stronie);
 • content (długość, jakość, tematyka treści);
 • ruch generowany przez poszczególne podstrony;
 • profil linków zewnętrznych (źródło, typ, anchory);
 • opisy i tytuły podstron;
 • Call To Action, czyli wezwanie do działania;
 • szybkość ładowania strony;
 • wersja mobilna;
 • struktura nagłówków i rozmieszczenie w nich słów kluczowych;
 • adresy URL;
 • nawigacja po stronie.

Kompleksowa analiza wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, ale niektóre kwestie możesz sprawdzić za pomocą własnej obserwacji. Wybierz frazy związane z Twoją branżą i przeanalizuj wyniki wyszukiwania Google. Sprawdź, które firmy wyświetlają się na pierwszych kilku miejscach, jak są zaprojektowane ich strony itp. Pamiętaj, aby wcześniej usunąć pliki cookies w przeglądarce. W przeciwnym wypadku wyniki mogłyby być dopasowane do Twojej wcześniejszych aktywności w wyszukiwarce i byłyby po prostu nieadekwatne do rzeczywistej sytuacji.

Dlaczego warto przeprowadzić analizę konkurencji?

Analiza konkurencji pozwala nie tylko nadążać za innymi w kwestii SEO, ale również znaleźć słabe strony rywali i luki w strategii pozycjonowania stron. Dzięki temu możliwe jest zaplanowanie skutecznego planu zwiększenia widoczności i zdobycia przewagi nad firmami, które działają w tej samem branży i próbują pozycjonować się na te same słowa kluczowe. Oprócz tego analiza konkurencji SEO pozwala:

 • dobrze poznać rynek i panujące na nim trendy;
 • poznać techniki marketingowe stosowane przez inne firmy;
 • wywnioskować, które działania są skuteczne, a które nie;
 • uniknąć błędów w trakcie planowania własnej strategii pozycjonowania strony internetowej.

Najważniejsze zasady analizowania konkurencji

Jeśli chcesz, aby analiza konkurencji SEO miała sens i pozwoliła Ci zaplanować skuteczne pozycjonowanie stron internetowych, musisz zrobić to poprawnie. Niestety i w tym obszarze można popełnić sporo błędów, zwłaszcza jeśli nie zna się podstaw SEO i aktualnych wymagań wyszukiwarki. Przede wszystkim musisz dobrze ocenić, kto jest Twoim konkurentem. Nie wszystkie firmy działające w tej samej branży powinny być przez Ciebie brane pod uwagę. Jeśli prowadzisz lokalny biznes, nie skupiaj się na przedsiębiorstwach działających w całej Polsce czy nawet poza jej granicami.

Zwróć uwagę na firmy świadczące usługi w Twoim obszarze – sprawdź, jakich fraz używają, jak wyglądają ich wizytówki Google Moja Firma, jakie mają opinie i jak je zbierają. Oprócz tego istotna jest regularność. W środowisku SEO wszystko bardzo szybko się zmienia. Jeśli nie będziesz systematycznie sprawdzał sytuacji na rynku i poczynań konkurencyjnych firm, może się okazać, że wprowadzasz działania, które inni już dawno zmienili, ponieważ okazały się nieskuteczne. To istotnie wpływa na pozycję Twojej strony w wyszukiwarce.

Skuteczna strategia pozycjonowania stron internetowych

Nie ma jednego idealnego przepisu na pozycjonowanie stron internetowych. Przede wszystkim ze względu na to, że każda firma powinna planować strategię na podstawie własnych potrzeb, ale także ze względu na szybko zmieniające się środowisko digital marketingu – to, co działało wczoraj, jutro może okazać się nieskuteczne. Istnieją jednak pewne kwestie, które powinna brać pod uwagę każda firma. Jak zatem powinien wyglądać schemat skutecznej strategii pozycjonowania witryny internetowej? W pierwszej kolejności zadbaj o audyt SEO oraz analizę konkurencji. Następnie podejmij niżej wskazane kroki.

Określ swój cel

Jak już wiesz, pozycjonowanie strony internetowej to działanie, które pozwala realizować przeróżne cele marketingowe. Może to być sprzedaż, poprawa wizerunku czy zdobycie lojalności klientów, którzy już skorzystali z usług firmy lub kupili produkt. W każdym przypadku strategia marketingowa powinna wyglądać inaczej. Niewielkie różnice będą widoczne również w działaniach SEO. Nie każdemu właścicielowi serwisu zależy na tym, aby zdobyć pierwsze miejsce na najbardziej konkurencyjne słowa kluczowe. Czasami ważniejsza jest konwersja, czasami duża widoczność, czasami coś zupełnie innego. Dlatego skuteczne pozycjonowanie strony internetowej powinna być nakierowana na cele firmy. Przed planowaniem działań określ dokładnie, co chcesz osiągnąć za pomocą SEO.

Przeanalizuj zachowania grupy docelowej

Treść Twojej strony musi odpowiadać na najczęściej zadawane pytania i wpisywane frazy przez grupę docelową, czyli potencjalnych odbiorców. Tylko dzięki temu ściągniesz na swoją witrynę internetową wartościowy ruch, taki, który będzie prowadził do konwersji. Przeanalizuj dokładnie, jak konsumenci szukają w sieci produktów czy usług, jakie oferujesz. Sprawdź, jakich słów używają, jakimi tematami są zainteresowani i jakie pytania zadają wyszukiwarce.

Pamiętaj, że każde działanie w marketingu musi być nakierowane na konkretną grupę odbiorców. Jeśli coś jest dla każdego, to nie jest dla nikogo. Nie inaczej jest z pozycjonowaniem. Nie próbuj docierać do wszystkich. Skup się na sprecyzowanej grupie użytkowników i dopasuj do niej swoją strategię.

Stosuj White Hat SEO

White Hat SEO to dozwolone techniki pozycjonowania stron internetowych. Są przeciwieństwem Black Hat SEO, czyli metod niezgodnych z polityką wyszukiwarki. Skuteczna strategia pozycjonowania nie powinna mieć nic wspólnego z zakazanymi działaniami z wielu względów. Przede wszystkim za ich stosowanie grozi kara np. w postaci obniżenia pozycji – bardzo trudno będzie ją odbudować. Inną kwestią jest to, że osoby, które stosują Black Hat SEO, po prostu nie zasługują na dobre miejsce w wynikach wyszukiwania. Serwisy takich osób zazwyczaj są mało wartościowe, a do tego mogą być niebezpieczne.

Jeśli zamierzasz samodzielnie pozycjonować swoją stronę internetową, zapoznaj się dokładnie z regulaminem wyszukiwarki oraz podstawami SEO. Dzięki temu unikniesz popełnienia błędu – osobom początkującym często zdarza się to nieświadomie.

Działaj systematycznie

Jeśli myślisz o zdobyciu wysokich miejsc w wynikach wyszukiwania, musisz przygotować się na systematyczną pracę (lub systematyczne koszty, jeśli zamierzasz współpracować z agencją SEO). Pozycjonowanie i optymalizacja strony nie są jednorazowymi czynnościami. Niektóre działania trzeba powtarzać i wdrażać regularnie. Pamiętaj, że pozycja w wyszukiwarce nie pozostaje na zawsze. Po zakończeniu działań może utrzymywać się jeszcze przez kilka tygodni czy miesięcy, jednak po pewnym czasie efekty znikną. Jeśli chcesz zapewnić sobie stabilną pozycję w sieci, a także na rynku, bądź systematyczny. Przeprowadzaj optymalizację strony na bieżąco, dbaj o wartościowe linki, twórz nowe treści – Google lubi serwisy, które są rozszerzane i uaktualniane.

Monitoruj efekty

Skuteczność działań marketingowych powinna być na bieżąco sprawdzana. Nie inaczej wygląda to w przypadku pozycjonowania strony internetowej. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja praca lub pieniądze nie idą w błoto, musisz regularnie monitorować efekty. Niektóre zmiany widać gołym okiem – np. wzrost konwersji i poprawa wyników sprzedażowych. Jednak w tej kwestii warto być dokładnym, zwłaszcza jeśli Twoim celem jest np. zwiększenie ruchu organicznego na poszczególnych podstronach.

Do monitorowania efektów i analizowania skuteczności działań SEO możesz wykorzystać specjalne narzędzia do sprawdzania pozycji na poszczególne słowa czy ruchu na konkretnych podstronach. Doskonale sprawdzi się darmowe narzędzie Google Search Console, które pozwala na analizę wielu istotnych statystyk.

Dynamicznie reaguj

Ta kwestia wiąże się poniekąd z systematycznym działaniem oraz monitorowaniem efektów. Jeśli stwierdzisz, że Twoje działania nie przynoszą efektów, jak najszybciej przeprowadź audyt SEO lub użyj specjalnych narzędzi, aby sprawdzić, co jest nie tak. Następnie zmień strategię lub zaplanuj ją zupełnie od początku. Dynamiczna, natychmiastowa reakcja dotyczy również aktualizacji tego, jak działa poszczególny algorytm wyszukiwarki, zmian w trendach oraz zmian związanych z potrzebami i preferencjami grupy docelowej.

Skuteczna strategia pozycjonowania Skuteczna strategia pozycjonowania - wysokie pozycje

Jak wybrać agencję SEO?

Zdarza się tak, że przedsiębiorcy decydują się samodzielnie pracować na własnych stronach internetowych. Jak zostało wspomniane wcześniej, takie rozwiązanie może być skuteczne, zwłaszcza w przypadku niewielkich witryn informacyjnych. Jednak zdecydowana większość właścicieli serwisów internetowych zgłasza się do profesjonalnej agencji SEO. Zaleta takiego rozwiązania to przede wszystkim mniejsze ryzyko popełnienia błędu, a także szansa na lepsze efekty. Trzeba jednak uważać, aby przypadkiem nie nawiązać współpracy z nieodpowiednią firmą, która wyrządzi więcej szkód. Niestety takie przypadki się zdarzają. Pamiętaj, że wybór agencji i specjalistów, którzy będą pracowali nad Twoją stroną, będzie wpływał na efekty.

Referencje i poprzednie projekty

Najlepiej współpracować z firmą, którą polecają inni. Koniecznie sprawdź referencje dotyczące zrealizowanych projektów. Warto poprosić agencję o wskazanie stron, które pozycjonowała. Dzięki temu uzyskasz jasny obraz tego, na jakie efekty możesz liczyć. Oprócz tego trzeba dowiedzieć się, co wchodzi w zakres usług agencji. Być może wybrana przez Ciebie firma nie prowadzi działań, które będą potrzebne do osiągnięcia celu? Sprawdź to dokładnie.

Warto też upewnić się, czy agencja ma doświadczenie w pozycjonowaniu stron z Twojej branży. Każda rządzi się bowiem nieco innymi prawami, dlatego lepiej nawiązać współpracę z kimś, kto ma pojęcie o trendach na rynku i ogólnych zasadach pozycjonowania poszczególnych typów działalności.

Podejście do klienta i projektu

Podczas wstępnych rozmów zwróć uwagę na to, jak firma podchodzi do klienta, a także do projektu. Mimo że istnieje pewien schemat na pozycjonowanie, każda witryna internetowa jest inna i wymaga wdrożenia innych czynności. Strategia SEO musi być dopasowana do indywidualnego przypadku. Jeśli specjalista, z którym rozmawiasz, nie wypytuje o szczegóły dotyczące Twojego serwisu, grupy docelowej, prowadzonych dotąd czynności oraz Twoich celów, możesz być pewien, że taka agencja zafunduje Ci uniwersalny plan, który nie będzie skuteczny. Ważną kwestią jest też audyt SEO. On również powinien być planowany na podstawie specyfiki strony i branży. Jeśli agencja zamierza przeprowadzić automatyczny, darmowy i szybki audyt, to jest to sygnał ostrzegawczy.

Wiarygodne obietnice

Nie da się zaplanować konkretnej pozycji w rankingu. Wyniki wyszukiwania Google zmieniają się dynamicznie. Nikt nie może zagwarantować Ci miejsca, a co więcej, nie ma też gwarancji, że pozycjonowanie strony internetowej w ogóle przyniesie oczekiwane rezultaty. Jest to zależne od zbyt wielu czynników. Agencja SEO obiecuje Ci pierwsze miejsce w rankingu i to w bardzo krótkim czasie? To kolejny sygnał ostrzegawczy. Zdobycie miejsca w TOP10 w tydzień czy nawet kilka tygodni jest możliwe tylko za pomocą niedozwolonych technik, a efekty i tak nie utrzymają się zbyt długo.

Warunki umowy

Skuteczne pozycjonowanie strony internetowej to proces długofalowy, jednak nie zawsze współpraca z agencją SEO układa się po myśli właściciela witryny i trzeba ją po prostu przerwać. Dlatego powinieneś mieć możliwość rezygnacji w dowolnym momencie. Zapytaj, na jak długo zawierana jest umowa, a także, jaki jest okres wypowiedzenia. Nie zgadzaj się na długoterminowe umowy. Przez to nie będziesz mógł zakończyć współpracy nawet wtedy, gdy jej warunki nie będą Ci odpowiadały. Jest to również kolejny sygnał ostrzegawczy. Dlaczego agencja SEO chce podpisać umowę na tak długi czas? Boi się, że klient nie będzie zadowolony z usług? A może zamierza go oszukać?

Link building należy do działań zewnętrznych, czyli do pozycjonowania off-site. Właściwie jest on najważniejszym działaniem w tej grupie. Bez niego trudno byłoby walczyć o miejsce w TOP10, zwłaszcza w konkurencyjnej branży. Pamiętaj, że jeśli konkurencja robi więcej od Ciebie, to prawdopodobnie znajdzie się na wyższym miejscu w rankingu. Jeśli inne firmy stosują link building, to Ty również powinieneś. Tego, czy tak właśnie jest i jak wygląda profil linkowy rywali z branży, dowiesz się oczywiście po przeprowadzeniu szczegółowej analizy konkurencyjnych serwisów.

Jak działa link building? Dlaczego jest taki ważny?

Link building polega na budowaniu wartościowego profilu linków, czyli na pozyskiwaniu zewnętrznych odnośników prowadzących do pozycjonowanej witryny. Jest to jeden z najważniejszych czynników rankingowych i aspektów w pozycjonowaniu stron „na zewnątrz”. Ma ogromny wpływ na pozycję strony. Dlaczego? Google promuje tylko wartościowe, godne zaufania serwisy. Linki zewnętrzne, które prowadzą do danej witryny, są dla niej sygnałem, że tej stronie można zaufać i warto polecać ją użytkownikom. Im więcej wartościowych odnośników prowadzi do serwisu, tym większy autorytet strony w oczach wyszukiwarki. Może więc liczyć na wyższą pozycję.

Dawniej liczyła się ilość linków zewnętrznych, dlatego niektórzy próbowali nienaturalnie pozyskiwać duże ilości odnośników i korzystali np. z systemów wymiany linków. Od 2012 roku wszelkie oszustwa w tym obszarze są prawie niemożliwe. Właśnie w tym roku wyszukiwarka od Google wprowadziła algorytm Pingwin, który obniża pozycję stron wykorzystujących niedozwolone działania w zakresie link buildingu.

Rodzaje linków i anchory

Linki zewnętrzne dzielą się na te z atrybutem dofollow oraz nofollow. Atrybuty to inaczej znaczniki w języku HTML, które stanowią instrukcje dla botów wyszukiwarki. Czym się różnią te dwa rodzaje linków? Atrybut dofollow nakazuje robotom śledzenie linku i indeksowanie strony, do której prowadzi. Taki link przekazuje część swojej mocy pozycjonowanej stronie. Natomiast odnośniki oznaczone atrybutem nofollow to takie, za którymi roboty Google nie podążą. Nie przekazują one mocy stronie, do której prowadzą.

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że w link buildingu liczą się wyłącznie linki z atrybutem dofollow. To prawda, tylko one są w stanie wpłynąć na pozycję serwisu w rankingu. Jednak budując sieć linków, należy uwzględnić oba rodzaje atrybutów. W przeciwnym wypadku wyszukiwarka od Google mogłaby uznać pozyskane linki za nienaturalne. Ważny jest stosunek ilości odnośników dofollow do nofollow. Oprócz tego liczy się również anchor, czyli tekst, pod którym ukryty jest link. Może być to słowo kluczowe, ale znów istotny jest stosunek liczby linków ze słowem kluczowym, do liczby tych z adresem strony lub innym tekstem, który nie jest reklamowy.

Skąd pozyskiwać wartościowe linki?

W link buildingu najpopularniejsze są sponsorowane linki, czyli odnośniki pochodzące z wysokiej jakości artykułów, które zostały opłacone. Można je umieszczać m.in. na serwisach informacyjnych lub na blogach. Inne sposoby na pozyskiwanie wartościowych linków to wpisy gościnne na blogach innych firm, katalogi firm, fora internetowe. Najważniejsze zasady pozyskiwania linków:

 • Zadbaj o to, co „oplata link”. Większe znaczenie dla pozycjonowania strony mają odnośniki umieszczone w wartościowej treści. Dlatego tak popularną formą link buildingu są artykuły sponsorowane.
 • Linki muszą pochodzić z wartościowych serwisów, które Google uznaje za godne zaufania. W przeciwnym wypadku nie będą miały znaczenia dla SEO, a wręcz mogą zaszkodzić stronie.
 • Linki zewnętrzne powinny pochodzić ze stron podobnych tematycznie. Dzięki temu nie zostaną uznane za spam.

Content marketing a pozycjonowanie

Content marketing to obecnie jedna z najważniejszych strategii w zakresie promowania produktów i usług w sieci. Za jej pomocą przedsiębiorcy mogą realizować przeróżne cele biznesowe, a do tego bardzo niskim kosztem wspierać pozycjonowanie stron internetowych. Szczególne znaczenie content ma dla Google, która jest przecież wyszukiwarką tekstową. Ale czym właściwie jest ten rodzaj marketingu i w jaki sposób można go połączyć ze strategią SEO?

Definicja content marketingu

Content marketing, czyli inaczej marketing treści, to strategia, która polega na tworzeniu różnego rodzaju tekstów, grafik oraz materiałów wideo i rozpowszechnianiu ich w Internecie. Mają one pomóc w realizowaniu celów biznesowych. Nie jest to oficjalna definicja. W sieci można ich znaleźć wiele, jednak idea zawsze przedstawiana jest w ten sam sposób. Kluczem jest dystrybucja wysokiej jakości treści, które mają zachęcić jasno określoną grupę odbiorców do wykonania konkretnych akcji.

Należy podkreślić wyrażenie wysokiej jakości. Na słaby content, który nie dostarcza odbiorcy żadnej wartości, nie ma tutaj miejsca. Trzeba też zapomnieć o nienaturalnym „wciskaniu” w co drugie zdanie fraz kluczowych. Takie praktyki są jak strzał w kolano, od kiedy Google wprowadziło algorytm Panda, czyli w 2011 roku. Marketing treści jest strategią niezwykle uniwersalną. W zależności od rodzaju contentu może on wspierać firmę w realizowaniu zarówno celów sprzedażowych, jak i wizerunkowych.

Marketing treści i SEO – co mają wspólnego?

Co wspólnego ma marketing treści z pozycjonowaniem? Przede wszystkim to właśnie teksty w głównej mierze definiują wartość strony. Wyszukiwarka na ich podstawie może określić, czy warto wyświetlać Twoją witrynę użytkownikom, czy też nie. Ale czy content może mieć wpływ na pozycję serwisu w wynikach wyszukiwania? Może, i to zarówno pośredni, jak i bezpośredni. Trzeba jednak pamiętać, że teksty wspomagają SEO w perspektywie długofalowej. Nie można nastawiać się na to, że opublikowanie wpisu na blogu natychmiast sprawi, że strona wskoczy na wyższą pozycję.

Content marketing poszerza możliwości, jeśli chodzi o lokowanie słów kluczowych. Im więcej treści, tym na większą liczbę fraz będzie można pozycjonować serwis. Oprócz tego w tekstach w obrębie domeny możesz umieszczać linki wewnętrzne, które również wspierają SEO. Warto wspomnieć, że Google docenia strony, których treści są regularnie rozszerzane. Jest to znak, że witryna „żyje”, a jej właściciel na bieżąco stara się odpowiadać na potrzeby odwiedzających.

Jak tworzyć treści wspierające SEO?

Aby content wspierał działania SEO, musi być przede wszystkim odpowiednio zoptymalizowany pod kątem wymagań wyszukiwarki. W pierwszej kolejności należy dobrać słowa kluczowe. Proces ten właściwie nie różni się niczym od dobierania fraz na potrzeby pozycjonowania całej strony. Muszą być one dopasowane do zachowań użytkowników – w przeciwnym wypadku nikt nie dotrze do Twoich treści. Kolejną ważną kwestią są meta tagi oraz adresy URL. Jeśli każdy wpis blogowy umieszczasz na osobnej podstronie, zadbaj o zachęcający tytuł i opis, a także przyjazny adres. Umieść w tych elementach najważniejsze dla wpisu słowa kluczowe.

Poza tym liczy się formatowanie i ogólna czytelność tekstu. Google bardzo dobrze radzi sobie z analizowaniem treści pod tym kątem. Tekst powinien być podzielony na krótkie sekcje opisane śródtytułami, zawierać wyróżnienia, pogrubienia, listy, wypunktowania. Aktualnie dzielenie tekstu na krótkie akapity ma szczególne znaczenie ze względu na użytkowników mobilnych. Obecnie większość ruchu w sieci pochodzi właśnie z urządzeń mobilnych. Do tego wyszukiwarka w pierwszej kolejności sprawdza wersję przeznaczoną dla smartfonów. Długie bloki tekstu nie są atrakcyjne na dużym ekranie komputera, a na małym urządzeniu mobilnym są praktycznie nie do przyjęcia.

Jakie teksty mieszczą się w zakresie content marketingu?

Marketing treści to nie tylko teksty. To również grafiki, zdjęcia, infografiki czy materiały wideo. Jednak mówiąc o content marketingu, najczęściej na myśli mamy właśnie teksty i to one w największym stopniu wspierają SEO. Dotyczy to zarówno tekstów sprzedażowych, tekstów na stronie głównej, wpisów blogowych, e-booków, jak i opisów produktów i kategorii w sklepie internetowym.

Real Time Marketing

Real Time Marketing (RTM) to inaczej marketing w czasie rzeczywistym. Polega on na tworzeniu kampanii, które nawiązują do aktualnych wydarzeń ze świata kultury, sportu czy polityki. Z takiej strategii korzysta wiele znanych marek. Jednym z najgłośniejszych przykładów jest reklama batona Snickers w 2014 roku, która nawiązywała do sytuacji na meczu Włochy-Urugwaj. Urugwajski zawodnik podczas meczu ugryzł piłkarza z drużyny przeciwnej. Marka doskonale wykorzystała to zdarzenie. W swoim banerze reklamowym umieściła komunikat MORE SATISFYING THAN ITALIAN nad zdjęciem batona. O tej reklamie mówi się do dziś, to znaczy, że marketerzy dobrze się spisali.

Marketing to środowisko bardzo dynamiczne. Jeśli nie nadążasz za aktualnymi trendami, to konkurencja Cię wyprzedza. Dlatego RTM jest tak skuteczny. Jest to bezpośrednia reakcja na głośne wydarzenia, które cieszą się dużym zainteresowaniem.

Refleks marketera kluczem do sukcesu

Stworzenie ciekawej, atrakcyjnej a przede wszystkim skutecznej kampanii reklamowej w krótkim czasie to spore wyzwanie. Dlatego kluczem do sukcesu są umiejętności marketera. Nie każdy potrafi pod presją czasu stworzyć coś, co porwie tłumy. Z pewnością wiele firm wykorzystuje Real Time Marketing, jednak ogromna część ponosi porażkę. Warto więc mieć na swoim pokładzie kogoś, kto potrafi szybko reagować i wykorzystać głośne wydarzenie do promocji biznesu.

Największa zaleta Real Time Marketingu

Największą zaletą marketingu w czasie rzeczywistym jest to, że można zyskać duży rozgłos bardzo niskim kosztem. Często największym sukcesem cieszą się zwykłe grafiki udostępnione w mediach społecznościowych. Takie działanie przecież nic nie kosztuje, a jeśli będzie dobrze zaprojektowane, dotrze do ogromnej publiczności, dzięki czemu firma stanie się bardziej rozpoznawalna. Skuteczność kampanii RTM widać gołym okiem. To dlatego, że ekscytujące wydarzenia szybko zyskują rozgłos. Aby się o tym przekonać, wystarczy wykorzystać serwis Google Trends, który pokazuje najczęściej wyszukiwane frazy w ostatnim czasie. Po gali Oscarów 2022 jedną z najczęściej wyszukiwanych fraz było imię i nazwisko aktora, który na ceremonii wymierzył prowadzącemu cios w twarz. Firmy, które wykorzystały tę sytuację do promocji biznesu, z pewnością odnotowały wzrost zainteresowania swoją marką.

Zaplanowany Real Time Marketing

Real Time Marketing to szybka reakcja firmy na pojawiające się wydarzenia. Jednak taką strategię wbrew pozorom można zaplanować. Oczywiście nie chodzi o wydarzenia takie jak cios w twarz na gali Oscarów czy ugryzienie przeciwnika na meczu Włochy-Urugwaj, ponieważ nie jesteśmy w stanie ich przewidzieć. Chodzi o święta czy wydarzenia, które pojawiają się każdego roku tego samego dnia. Wprawdzie zdania na ten temat są podzielone. Niektórzy specjaliści od marketingu uważają, że kampanie nawiązujące do Dnia Dziecka czy Świąt Bożego Narodzenia to nieprawdziwy RTM. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby tak je traktować.

W przypadku takich wydarzeń i świąt warto zaplanować sobie kampanię już wcześniej. Tutaj nie trzeba działać pod presją czasu, dlatego można dobrze zastanowić się nad tym, co będzie skuteczne. Oprócz tego RTM można też wykorzystać w przypadku wydarzeń takich jak mecze. Wystarczy przygotować dwie wersje kampanii – na przegraną lub wygraną drużyny, której kibicuje cały kraj.

Największe błędy kampanii marketingowych w czasie rzeczywistym

Real Time Marketing potrafi zdziałać cuda, pod warunkiem, że wydarzenie zostanie dobrze wykorzystane. Jak zostało wspomniane, nie wszystkie marki dobrze radzą sobie z tym zadaniem. Największe błędy w kampaniach RTM to:

 • nieprzemyślane kampanie,
 • niedopasowanie do grupy docelowej,
 • skomplikowany przekaz,
 • brak nawiązania do marki.

Real Time Marketing a SEO

Czy Real Time Marketing może wesprzeć pozycjonowanie stron internetowych? Oczywiście, że tak. Rozgłos wydarzenia można wykorzystać do zwiększenia ruchu i konwersji na stronie, a także zainteresowania konkretnymi produktami czy usługami. Możliwości jest wiele. Możesz wykorzystać media społecznościowe, z których przekierujesz użytkowników na stronę internetową. Możesz też opublikować wpis blogowy zawierający frazy kluczowe nawiązujące do głośnego wydarzenia. Trzeba jednak wykazać się dużą kreatywnością.

Dlaczego warto prowadzić bloga w e-commerce?

Wiesz już, że marketing treści to jedna z najważniejszych strategii digital marketingowych. E-booki, poradniki, treści na stronie głównej – wszystko to wspiera pozycjonowanie stron internetowych, a także skierowane jest bezpośrednio do użytkowników, dlatego pozwala realizować wiele innych celów firmy. A co z branżą e-commerce? Czy tutaj również content ma znaczenie? Oczywiście, że tak, i to ogromne. Blog w sklepie internetowym to doskonały sposób na uzupełnienie strategii, jaką jest pozycjonowanie stron internetowych, ale nie tylko. Wartościowe artykuły wspierają działania marketingowe na wielu innych płaszczyznach.

Naturalne promowanie produktów

Wielu konsumentów przyznaje, że zdecydowanie lepiej reaguje na promocję produktu czy usługi w formie tekstu niż jako baner reklamowy wyświetlany np. w ramach płatnej kampanii Google Ads. Warto wspomnieć tutaj zjawisko tzw. ślepoty banerowej, które polega na nieświadomym ignorowaniu wyświetlających się w Internecie reklam.

Teksty np. w formie bloga w e-commerce są znacznie mniej nachalną reklamą, dlatego też konsumenci chętniej je przyswajają. Mogą dawkować informacje w swoim tempie, a do tego sami zdecydować, kiedy z takiego artykułu skorzystać. W tekstach blogowych możesz opisywać problemy potencjalnych odbiorców, rozwijać interesujące ich tematy, a jednocześnie naturalnie opowiadać o produkcie i przedstawić jego zalety w konkretnej sytuacji.

Budowanie wizerunku eksperta

Każdy chętniej kupuje od firmy, której ufa i którą uważa za eksperta w branży. Jeśli na blogu zaczniesz wyjaśniać niezrozumiałe dla Twoich odbiorców kwestie, szybko zbudujesz wizerunek eksperta i wzbudzisz zaufanie.

Musisz jednak uważać na zjawisko zwane klątwą wiedzy. Polega ono na tym, że osoba specjalizująca się w danym temacie w niezrozumiały sposób tłumaczy zagadnienie innym. Jeśli będziesz używać trudnego, fachowego języka, Twoi odbiorcy nie zrozumieją tego, co chcesz im przekazać. Pisz prosto. Postaw się na miejscu osoby, która o danym temacie nie ma zielonego pojęcia.

Ściąganie ruchu do sklepu internetowego

Wpisy blogowe to teksty, a w tekstach możesz umieszczać frazy, na które chcesz być widoczny. W artykułach blogowych możesz śmiało używać dłuższych fraz, czyli long-tail, np. w formie pytań wpisywanych przez użytkowników do wyszukiwarki. Dzięki temu przyciągniesz do witryny zainteresowanych użytkowników, a do tego zadbasz o skuteczne pozycjonowanie swojego sklepu internetowego. Blog firmowy uważany jest za najtańszą i najskuteczniejszą metodę pozyskiwania ruchu organicznego w obrębie serwisu. Warto wykorzystać jego możliwości.

Możliwość linkowania wewnątrz domeny

We wpisach blogowych możesz również umieszczać linki wewnętrzne i odsyłać czytelników do innych artykułów, ale również do kategorii czy nawet konkretnych produktów. Im więcej wpisów, tym solidniejszy profil linków możesz zbudować, co oczywiście jest istotne dla strategii pozycjonowania. Jeśli użytkownik przeczyta dany wpis, a następnie będzie podążał za proponowanymi linkami, czas jego wizyty w serwisie znacznie się wydłuży. Będzie to sygnał dla wyszukiwarki, że Twoja witryna jest wartościowa i odpowiada na potrzeby użytkowników. Pamiętaj, aby linkować wyłącznie do powiązanych z danym artykułem podstron.

Skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego

Na koniec najważniejsza informacja – blog w e-commerce po prostu wspiera pozycjonowanie strony internetowej. Wszystkie opisane powyżej kwestie mają znaczenie dla SEO. W artykułach możesz umieszczać frazy długiego ogona, linkować do kolejnych podstron, zatrzymywać użytkownika w obrębie domeny na długi czas. Oprócz tego masz nieograniczoną możliwość rozszerzania serwisu, co jest dobrze postrzegane przez Google. Pamiętaj tylko, aby każdą podstronę ze wpisem odpowiednio zoptymalizować. Wprowadź zmiany w kodzie strony (znaczniki meta title i meta description), zadbaj o przyjazne adresy URL, strukturę nagłówków i słowa kluczowe.

Blog firmowy iCEA GroupBlog firmowy iCEA Group

Jak pozycjonować stronę lokalnie?

Pozycjonowanie lokalne to rodzaj SEO, którego celem jest zwiększenie widoczności na konkretnym obszarze geograficznym. Co to oznacza? Otóż jeśli prowadzisz firmę stacjonarną, która świadczy usługi np. w jednym mieście, to Twoją grupą docelową są mieszkańcy danego miasta. Nie musisz promować działalności w całym kraju, dlatego też ogólne pozycjonowanie strony internetowej nie będzie potrzebne.

Lokalne SEO sprawia, że serwis wyświetla się na frazy zawierające nazwę miasta. W niektórych przypadkach niepotrzebna jest nawet fraza lokalna – wystarczy, że wyszukiwarka Google sprawdzi położenie użytkownika. W ten sposób witryna firmowa dociera wprost do grupy docelowej. Jak wdrożyć lokalne SEO?

Podstawowa optymalizacja strony

Niezależnie od tego, czy jest to pozycjonowanie lokalne, czy inny rodzaj SEO, podstawą strategii (oprócz audytu i analizy konkurencji) jest optymalizacja serwisu internetowego. Trzeba zadbać o aspekty techniczne, takie jak wydajność, bezpieczeństwo, wersja mobilna, a także o dopasowanie do czynników rankingowych. Wymagania wyszukiwarki Google są takie same w każdym przypadku. Musisz zadbać o poprawne meta tagi, przyjazne adresy URL, linkowanie wewnątrz domeny, optymalizację plików graficznych oraz inne, wcześniej wymienione aspekty.

Lokalne słowa kluczowe

Lokalne słowa kluczowe zawierają nazwę miasta, regionu lub dzielnicy. To głównie dzięki nim możesz nakierować swoją stronę na konkretną lokalizację i dać znać wyszukiwarce, jakim użytkownikom ma ją wyświetlać. Wybór słów pod pozycjonowanie lokalne powinien opierać się na zachowaniach i przyzwyczajeniach użytkowników tak jak w przypadku każdego innego rodzaju pozycjonowania.

Tutaj musisz wziąć pod uwagę oczywiście lokalnych klientów. Lokalną frazą kluczową może być np. pozycjonowanie stron Poznań lub szkoła tańca Warszawa. Oczywiście fraza dotycząca obszaru geograficznego nie musi znajdować się na końcu. Lokalne słowo kluczowe może wyglądać również tak: Poznań pozycjonowanie stron. Gdy wdrażasz SEO nakierowane na jedno miasto, Twoja konkurencja jest znacznie mniejsza. Dlatego też łatwiej zdobyć wysoką pozycję na lokalne słowa kluczowe, a cały proces jest tańszy. Do tego szybciej możesz liczyć na efekty.

Wizytówka w Mapach Google

Jedną z najważniejszych kwestii w przypadku lokalnego pozycjonowania strony jest wizytówka w Mapach Google. Możesz ją utworzyć za darmo za pomocą narzędzia Google Moja Firma, a do tego nie musisz mieć własnej strony internetowej. Wizytówka powinna zawierać nazwę firmy, dane teleadresowe, najważniejsze informacje dotyczące działalności, a także zdjęcia.

Użytkownicy mogą dodawać w jej obrębie opinie, co jest bardzo ważne z punktu widzenia widoczności w lokalnych wynikach wyszukiwania – Google na pierwszych miejscach wyświetla wizytówki firm, które mają wiele pozytywnych opinii. Dlatego warto zachęcać swoich klientów o podzielenie się wrażeniami dotyczącymi współpracy z firmą. Trzeba jednak pamiętać, że samo utworzenie wizytówki to dopiero pierwszy krok. Ważny jest również proces jej pozycjonowania, ponieważ wirtualne profile firm wyświetlają się w pewnej kolejności w wyszukiwarce.

Wprawdzie Google uwzględnia odległość od użytkownika, jednak bez odpowiedniej optymalizacji SEO Twoje szanse na widoczność są znacznie mniejsze. Jak pozycjonować wizytówkę w Mapach Google? Bynajmniej nie wygląda to tak, jak zwiększenie widoczności strony internetowej. W tym przypadku liczy się przede wszystkim uzupełnienie informacji na temat firmy. Im więcej szczegółów znajdzie się w wizytówce, tym lepiej. Nie można też zapominać o zdjęciach, a także o regularnym odświeżaniu wizytówki i publikowaniu wpisów. Daj znać Google, że Twoja firma aktywnie działa i prowadzi profil w sieci.

Wizytówki NAP

Wizytówka NAP (Name, Address, Phone Number) zawiera nazwę i dane teleadresowe firmy. Warto umieścić ją w różnych miejscach w sieci np. w stopce strony, w katalogach firm itp. Ważne jest to, aby w każdym miejscu znajdowały się dokładnie takie same dane. W przeciwnym wypadku wyszukiwarka może mieć problem z przypisaniem firmy do jednej lokalizacji. Pamiętaj, że jeśli zmieniasz numer telefonu czy adres, musisz zaktualizować wszystkie NAPy w sieci. Warto zapisywać sobie miejsca, w których taka wizytówka zostaje opublikowana. Wtedy nie będzie problemu, aby wszystkie istniejące w sieci stale aktualizować, a pozycjonowanie lokalne będzie łatwiejsze.

Lokalny link building

Link building ma znaczenie również w lokalnym pozycjonowaniu stron. Im więcej wartościowych linków będzie prowadziło do Twojej strony, tym wyżej będzie mogła się ona znaleźć w organicznych wynikach wyszukiwania w Google. Odnośniki powinny pochodzić z serwisów lokalnych, i to podobnych tematycznie do Twojej strony. Pozycjonowanie lokalne nie mogłoby odbywać się bez wartościowego contentu. Sprawdź, jakie tematy interesują Twoich potencjalnych odbiorców i staraj się dostarczać im wysokiej jakości treści, które odpowiedzą na ich zapytania.

Wynik wyszukiwania dla zapytania lokalnegoWyniki wyszukiwania dla zapytania lokalnego

Pozycjonowanie zagraniczne

Wysoko rozwinięta technologia sprawiła, że ekspansja na rynki zagraniczne jest dziś o wiele łatwiejsza niż kilkadziesiąt lat temu. W głównej mierze odpowiedzialne są za to możliwości marketingowe. Dawniej trudno było dotrzeć ze swoją ofertą do klientów zagranicznych. Kiedy w grę wchodziły jedynie tradycyjne kanały marketingowe, promocja w innym kraju była niemożliwa lub bardzo kosztowna. Digital marketing pozwala nam docierać do użytkowników oddalonych o tysiące kilometrów w kilka sekund i to bardzo niskim kosztem. Wszystko za sprawą sieci i SEO – w tym przypadku zagranicznego.

Na czym polega pozycjonowanie zagraniczne stron?

Proces pozycjonowania zagranicznego polega na nakierowaniu strony internetowej na zagraniczną wersję wyszukiwarki. Chodzi o to, aby wyszukiwarka rozpoznała język oraz kraj, do którego kierowana jest witryna, a następnie wyświetlała ją odpowiednim użytkownikom. Jest to znacznie trudniejsze niż proces pozycjonowania lokalnego, a nawet ogólnego. Właściwie uważane jest najtrudniejszy, najdroższy i najbardziej skomplikowany rodzaj pozycjonowania. Oprócz podstawowej optymalizacji SEO konieczne jest przetłumaczenie strony na odpowiedni język, a także wdrożenie wielu czynności typowych dla zagranicznego SEO.

Trzeba pamiętać, że w tym przypadku konkurencja jest znacznie większa, ponieważ o pozycję w rankingu walczymy z firmami z wielu innych krajów. Do jakiej wyszukiwarki należy dopasować działania SEO? Odpowiedź jest prosta: do tej, która jest najbardziej popularna w kraju docelowym. Przed planowaniem strategii trzeba to dokładnie sprawdzić. Jednak w większości krajów na świecie, tak jak w Polsce, prym wiedzie Google. W innych państwach będzie ona występowała po prostu w odpowiedniej wersji językowej np. Google.uk dla Wielkiej Brytanii. Wymagania poszczególnych wersji językowych wyglądają tak samo, jeśli chodzi o SEO.

Dla kogo jest SEO zagraniczne?

Inwestycja w SEO za granicą to poważna decyzja. Takie działania kosztują znacznie więcej niż zwiększenie widoczności w kraju, a do tego istnieje większe ryzyko niepowodzenia. Jeśli myślisz o promowaniu swojej firmy za granicą, musisz dobrze się zastanowić, czy wybrany przez Ciebie rynek ma potencjał. Nie każdy produkt i nie każda usługa będą cieszyły się popularnością we wszystkich zakątkach świata.

Pozycjonowanie zagraniczne to rozwiązanie dla firm, które podbiły rynek lokalny i krajowy, a teraz chcą spróbować jeszcze bardziej poszerzyć działalność. Firma, która decyduje się na ekspansję za granicę, powinna dysponować dość sporym budżetem, ponieważ za działania SEO poza granicami kraju trzeba zapłacić o wiele więcej. Zdecydowanie nie jest to dobra opcja dla małych firm, które mają jeszcze sporo do zrobienia na „własnym podwórku”.

Najważniejsze zasady zwiększania widoczności za granicą

Uważasz, że jesteś w stanie podbić rynek zagraniczny, więc chcesz zainwestować w SEO? Świetnie. Musisz tylko pamiętać o kilku ważnych zasadach. Oczywiście ze względu na to, że jest to złożony, skomplikowany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia, najlepiej zlecić jego przeprowadzenie agencji SEO. Jednak jeśli zdecydujesz się robić to samodzielnie, pamiętaj o następujących aspektach.

 • Koniecznie trzeba zbadać zagraniczny rynek i sprawdzić różnice w sferze kulturowej i ekonomicznej. Pamiętaj, że użytkownicy za granicą mogą zupełnie inaczej korzystać z wyszukiwarki, używać innych słów kluczowych i mieć inne preferencje. Jeśli chcesz skierować swoją ofertę do nich, musisz wziąć pod uwagę ich potrzeby i upodobania.
 • Strona musi być napisana w języku urzędowym kraju, do którego kierujesz ofertę. Ogromnym błędem jest pisanie strony po angielsku i kierowanie do kraju, którego język urzędowy jest zupełnie inny. Taka sytuacja utrudni wyszukiwarce rozpoznanie Twoich intencji (nie będzie wiedziała, do jakiego kraju chcesz skierować stronę), a do tego może to zostać źle odebrane przez grupę docelową.
 • Sprawdź, czy zagraniczni konsumenci są zainteresowani Twoim produktem lub usługą. Czasami zdarza się tak, że jakiś produkt jest nielegalny w danym kraju. Oczywiście jest to bardzo rzadkie zjawisko, jednak lepiej dobrze się upewnić.

Jak sprawdzić pozycję strony w wyszukiwarce Google?

Pozycjonowanie stron internetowych to zwiększenie ich widoczności w wyszukiwarce. Warto zatem na bieżąco sprawdzać, czy wdrażane działania są skuteczne poprzez analizowanie aktualnej pozycji strony na poszczególne słowa kluczowe. Taki zabieg należy również wykonać przed planowaniem pozycjonowania. Dzięki temu sprawdzisz, jak wypadasz na tle konkurencji i ile będziesz musiał zainwestować w strategię SEO. Zanim jednak zaczniesz sprawdzać miejsce w rankingu i weryfikować efekty pozycjonowania strony internetowej, musisz się upewnić, czy Twoja witryna w ogóle znajduje się w indeksie Google. Prędzej czy później każdy serwis zostaje zindeksowany, nawet jeśli jego właściciel nic w tym kierunku nie robi.

Czasami jednak powstają błędy, np. w kodzie strony, które blokują botom dostęp do swoich zasobów. Obecność w indeksie sprawdzisz za pomocą narzędzia Google Search Console, wystarczy, że podasz adres swojej domeny. Możesz też sprawdzić to ręcznie, wpisując w pasku przeglądarki adres site:nazwatwojejdomeny.pl. A jak sprawdzić miejsce w rankingu na poszczególne frazy?

Ręczne sprawdzanie pozycji strony w wyszukiwarce

Pierwszy sposób polega na ręcznym sprawdzaniu pozycji w wyszukiwarce na poszczególne frazy związane z Twoją branżą. Musisz zrobić to, co robią Twoi potencjalni odbiorcy, gdy szukają produktów lub usług, które oferujesz. Jest to najbardziej czasochłonne rozwiązanie – należy po kolei, słowo po słowie, sprawdzać, jak wygląda pozycja serwisu. Taka metoda zdecydowanie nie sprawdzi się w przypadku dużych sklepów internetowych, które pozycjonowane są na ogromną liczbę fraz. Jednak właściciele małych serwisów informacyjnych nierzadko w ten sposób weryfikują swoje miejsce w wynikach wyszukiwania. Trzeba jedynie pamiętać, aby usunąć historię plików cookies, aby wyszukiwarka nie dopasowywała wyników do Twojej aktywności w Internecie.

Google Search Console

GSC to darmowe narzędzie udostępniane przez firmę Google, które pozwala na sprawdzenie obecności strony w indeksie wyszukiwarki, a także na śledzenie statystyk dotyczących ruchu i pozycji na poszczególne frazy. Wystarczy, że założysz konto i podasz adres swojej domeny.

Narzędzie pokazuje znacznie więcej statystyk związanych z SEO. Dzięki niemu możesz zaplanować skuteczne pozycjonowanie stron i monitorować efekty. GSC pokaże Ci, w jakim stopniu Twoja witryna dopasowana jest do wymagań wyszukiwarki. Sprawdzisz, na jakie zapytania użytkowników wyświetlają się poszczególne podstrony, i jakie frazy najczęściej generują ruch. Narzędzie pozwala również na sprawdzenie konkretnego okresu czasowego. Możesz przeanalizować ruch z ostatnich 7 dni czy 12 miesięcy. Niestety w tym przypadku potrzebna jest spora wiedza z zakresu pozycjonowania i ruchu w Google. Tylko dobrze zinterpretowane wyniki będą pomocne przy planowaniu kolejnych strategii i wdrażaniu zmian.

Bezpłatne narzędzia dostępne w sieci

Na rynku dostępnych jest kilka narzędzi, które pozwalają za darmo przeanalizować statystyki strony i sprawdzić pozycję na poszczególne frazy. Oprócz Google Search Console przykładem takiego narzędzia jest chociażby G Spot Intensys. Jest to aplikacja, która łączy się z Google. Pozwala sprawdzić widoczność na poszczególne słowa, jednak ma pewne ograniczenia. Bezpłatne programy i narzędzia pozwolą Ci sprawdzić widoczność strony w Google, jednak są to raczej podstawowe dane. Jeśli robisz to z ciekawości, to sprawdzą się doskonale, jednak do szczegółowego analizowania sytuacji serwisu lepiej korzystać z profesjonalnych narzędzi, często płatnych.

Specjalistyczne narzędzia SEO

Jeżeli samodzielnie pozycjonujesz stronę, musisz zaopatrzyć się w profesjonalne narzędzia SEO. Bez nich trudno będzie Ci zaplanować skuteczną strategię i nie zostawać w tyle za konkurencją. Pomogą Ci one również monitorować wypracowane efekty i oceniać skuteczność wprowadzonych działań. Przykładem płatnych narzędzi są Senuto, Semstorm czy SerpMonster.

narzędzie do sprawdzania pozycji - semstormMonitorowanie pozycji fraz

Synergia SEO i UX

Właściciele kilkunastoletnich witryn internetowych z pewnością pamiętają czasy, kiedy liczyło się jedynie zaspokojenie potrzeb robotów indeksujących, co więcej roboty te nie miały zbyt dużych wymagań. Z tego względu w Internecie bardzo często natknąć się można było na tzw. teksty preclowe, czyli bardzo niskiej jakości treści z poupychanymi frazami. Nie zawierały one żadnej wartości dla odbiorcy, jednak wspierały proces zwiększenia widoczności.

Wraz z upływem czasu, rozwojem wyszukiwarki i aktualizacjami algorytmów wartościujących zmieniło się podejście do pozycjonowania stron. Aktualnie w centrum stawiany jest użytkownik i to jego potrzeby mają największe znaczenie. Ogromną rolę w digital marketingu i samym pozycjonowaniu stron internetowych odgrywają działania UX. Co to jest i jakie mają znaczenie dla SEO?

Czym jest UX i dlaczego jest ważny?

User Experience, w skrócie UX, to inaczej wrażenia lub doświadczenia użytkownika, który korzysta ze strony internetowej. Na to pojęcie składają się wszystkie emocje i odczucia, wywołane poprzez interakcję z serwisem. Mogą być one pozytywne lub negatywne. Wszystko zależy od tego, jak zostanie zaprojektowana witryna; czy będzie dopasowana do potrzeb i preferencji docelowego użytkownika, czy też nie. Strony internetowe dobrze zoptymalizowane pod kątem UX są m.in. wydajne, atrakcyjne wizualnie, użyteczne, a także pomagają użytkownikowi osiągnąć cel. Projektowanie strony powinno być zatem poprzedzone dogłębną i wieloetapową analizą zachowań, przyzwyczajeń oraz oczekiwań użytkowników.

Dlaczego UX jest tak istotne? Przede wszystkim ze względu na stale rosnącą świadomość internautów. Wiedzą oni, że mogą oczekiwać coraz więcej i nie zadowalają się witrynami i usługami cyfrowymi o niskiej jakości. Poza tym doświadczenia użytkownika wpływają na jego decyzje zakupowe. To oznacza, że UX ma realny wpływ na współczynnik konwersji, który w digital marketingu ma przecież ogromne znaczenie. Optymalizacja strony internetowej pod kątem UX ma zachęcić użytkownika do wykonania akcji, która będzie rentowna z punktu widzenia właściciela serwisu.

Czy UX ma znaczenie w procesie SEO?

Termin User Experience odgrywa szalenie istotną rolę w procesie SEO. Przede wszystkim chodzi o kwestię, która omawiana była już wcześniej – wypracowanie wysokiej pozycji nie będzie miało specjalnego znaczenia, jeśli nie będzie szło za tym nic więcej. Zamiast skupiać się wyłącznie na SEO, które jest odpowiedzialne za ruch organiczny, trzeba skupić się również na UX, które ten ruch przekuje w konwersję.

Aktualnie oba te zagadnienia powinny zawsze iść ze sobą w parze. Bez UX SEO nie ma znaczenia, ponieważ sam ruch nie będzie generował konwersji. Tak samo w sytuacji odwrotnej. Użytkownicy nie będą mogli przekonać się o tym, że strona jest wartościowa, jeśli do niej nie trafią. Jednak to nie wszystko. Chodzi również o wymagania Google. Wyszukiwarka od pewnego czasu stawia użytkownika na pierwszym planie i to właśnie pod kątem UX aktualizuje swoje algorytmy. Bezwartościowe strony, które wolno się ładują, nie mają odpowiednich zabezpieczeń i wersji mobilnej, nie będą wyświetlały się na wysokich miejscach w rankingu.

Czym jest SXO i kto powinien wdrożyć taką strategię?

SXO to połączenie SEO i UX. Jest to strategia, która skupia się w równym stopniu na zwiększeniu ruchu organicznego oraz optymalizacji współczynnika konwersji. Jej wdrażanie polega na dopasowaniu serwisu internetowego do wszystkich czynników rankingowych wyszukiwarki, przeprowadzeniu działań on-site i off-site, a także na optymalizacji pod kątem doświadczeń użytkownika. Celem SXO jest zwiększenie widoczności w wynikach organicznych oraz zachęcenie użytkownika do wykonania konkretnej akcji, która w jakikolwiek sposób będzie przyczyniała się do sukcesu przedsiębiorstwa. W dobie ogromnych wymagań ze strony wyszukiwarki, a także internautów, strategię SXO powinien wdrożyć każdy, kto liczy na sukces w sieci.

Pozycjonowanie grafiki i filmów

Pozycjonowanie plików graficznych i wideo jest dość często pomijane w procesie SEO. Właściciele serwisów skupiają się na kodzie strony, contencie i link buildingu. Oczywiście wszystkie te aspekty są szalenie istotne, jednak niewielkim wysiłkiem można zwiększyć skuteczność prowadzonych działań. Pomijanie pozycjonowania grafik i filmów to zatem ogromny błąd. Zdjęcia w Google Grafika mogą być doskonałym sposobem na pozyskiwanie ruchu na stronie. Wielu konsumentów przeszukuje wyszukiwarkę zdjęć, a następnie stamtąd przechodzi na stronę. Jednak warto wspomnieć, że większe znaczenie ma to w przypadku firm, które oferują produkty, a nie np. wirtualne usługi. Jak powinien przebiegać proces pozycjonowania w tym przypadku?

Jak pozycjonować pliki graficzne?

Firma Google oficjalnie nie podaje wytycznych dotyczących pozycjonowania plików graficznych w Google Images. Z tego względu niewiele wiemy o tym, na jakiej podstawie ustalany jest ich ranking. Jednak wieloletnia obserwacja pozwoliła specjalistom wyciągnąć kilka wniosków. Obecnie z dużym prawdopodobieństwem można przypuszczać, że na pozycję grafiki w Google Images wpływ mają następujące aspekty.

Atrybut ALT

Atrybut ALT to znacznik dotyczący pliku graficznego w języku HTML. Jest on alternatywnym opisem obrazu, który pojawia się wtedy, gdy z jakiegoś powodu grafika nie jest w stanie się wyświetlić. W takiej sytuacji użytkownik widzi atrybut ALT i wie, co znajduje się na grafice. Jest to jeden z najważniejszych aspektów przy pozycjonowaniu obrazów w Google Images. Atrybut ALT powinien zwięźle opisywać to, co przedstawia plik graficzny, a także zawierać najważniejsze frazy kluczowe. Nie może to być przypadkowy ciąg znaków, który często generuje się automatycznie, gdy dana strona internetowa tworzona jest np. w generatorze.

Atrybut Title

To kolejny znacznik HTML. Dotyczy on tytułu pliku graficznego. Zasady są właściwie takie same, jak w przypadku opisu. Nie może być to automatycznie wygenerowany tekst, musi w jakiś sposób opisywać zdjęcie. Jednak trzeba pamiętać, że nie może być to również kopia tekstu z atrybutu ALT.

Nazwa pliku graficznego

Nazwa obrazu również wpływa na zwiększenie jego widoczności w Google Grafika. Powinna ona odnosić się do tego, co znajduje się na zdjęciu, zawierać słowo kluczowe, na które grafika ma być widoczna, ale bez polskich znaków. Prawidłowa nazwa pliku graficznego może wyglądać np. tak: buty-do-biegania-new-balance.jpg Nieprawidłowa nazwa natomiast wygląda tak: DSC3781.jpg.

Jakość, rozdzielczość i waga

Proces pozycjonowania powinien uwzględniać również takie parametry, jak jakość, rozdzielczość i waga pliku graficznego. Z obserwacji i ustaleń wynika, że istnieje duże prawdopodobieństwo, iż Google zwraca ogromną uwagę właśnie na te aspekty. Jeśli chcesz, aby Twoja grafika wyświetlała się wysoko i generowała wartościowych ruch, musisz zadbać o to, aby była wysokiej jakości. Niestety dbałość o wszystkie te parametry nie jest łatwym zadaniem. Trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy dobrą jakością zdjęcia, a jego wagą. Jeśli będzie ona zbyt duża, obraz będzie długo się wczytywał, a do tego spowolni działanie strony.

Mapa plików graficznych

Prace optymalizacyjne nad serwisem internetowym powinny uwzględniać utworzenie mapy strony w pliku XML. Jest to niewielki plik, który zawiera listę wszystkich adresów w obrębie domeny. Ułatwia on botom wyszukiwarki indeksowanie witryny i sprawdzanie nowych treści. Taką mapę warto również stworzyć dla plików graficznych i zapisać ją w formacie XML. Umieść ją na serwerze i zgłoś w narzędziu Google Search Console. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoje pliki graficzne znajdują się w indeksie wyszukiwarki.

Podstawowa optymalizacja witryny docelowej

Pliki graficzne nie będą wyświetlane na wysokich pozycjach, jeśli wydajność Twojej strony będzie niska, a do tego będą występowały na niej inne problemy techniczne. Jeśli chcesz pozycjonować obraz w Google Images, zadbaj o to, aby optymalizacja techniczna strony przebiegła pomyślnie.

Treść otaczająca obraz

Dla Google wartościowe treści mają znaczenie w wielu różnych obszarach. Nie inaczej jest w przypadku pozycjonowania grafik. Jeśli umieszczasz obraz na stronie, zadbaj o to, aby w jego pobliżu znajdował się wysokiej jakości tekst nasycony odpowiednimi słowami kluczowymi związanymi z grafiką.

Jak pozycjonować pliki wideo?

Pliki wideo to element marketingu treści. W dzisiejszych czasach mają one spore znaczenie, ponieważ użytkowników każdego dnia zalewa ogrom treści w postaci tekstów. Niektórzy wolą przyswajać informacje w formie filmów. Jak skutecznie pozycjonować pliki wideo? Wszystko zależy od tego, w jaki sposób je opublikujesz. Możesz to zrobić bezpośrednio na swoim serwerze lub poprzez platformę taką jak YouTube. Jeśli zdecydujesz się na pierwszą opcję, proces optymalizacji będzie wyglądał podobnie jak w przypadku obrazów. Ważne są jakość, rozdzielczość, waga, atrybut title wideo, a także mapa plików wideo w formacie XML.

Pozycjonowanie sklepów internetowych

Ze względu na wzrost zainteresowania zakupami online, branża e-commerce staje się coraz bardziej popularna. W sieci każdego roku pojawiają się nowe sklepy internetowe, dlatego przedsiębiorcy muszą walczyć z dużą konkurencją. Z tego też względu zwiększenie widoczności serwisu sprzedażowego ma coraz większe znaczenie. Jeśli zajmujesz się handlem elektronicznym, optymalizacja witryny, a także działania off-site to dla Ciebie kwestia obowiązkowa.

Schemat pozycjonowania w e-commerce

Zwiększanie widoczności w e-commerce wygląda prawie tak samo, jak przy strategii pozycjonowania stron. W obu procesach występują wprawdzie pewne różnice, jednak schemat jest ten sam.

Audyt i analiza konkurencyjnych stron

Audyt serwisu pozwoli wykryć błędy i sprawdzić, w jakim stopniu aktualnie odpowiada on na wymagania wyszukiwarki dotyczące SEO. Analiza konkurencji jest natomiast potrzebna, aby sprawdzić, jakie działania są skuteczne. Od tych dwóch czynności należy zacząć proces SEO, niezależnie od tego, czy mowa o zwykłej stronie informacyjnej, czy o e-sklepie.

Planowanie strategii

Kolejny etap to planowanie strategii na podstawie raportu z audytu oraz wniosków wyciągniętych po przeanalizowaniu serwisów konkurencji. Oprócz tego należy również wziąć pod uwagę grupę docelową, budżet oraz cele, do jakich dąży firma. W przypadku e-commerce celem zazwyczaj jest zwiększenie sprzedaży.

Wdrażanie działań

Po planowaniu przychodzi czas na wdrożenie zaprojektowanej strategii, czyli po prostu optymalizację techniczną, działania off-site i publikowanie contentu. Pamiętaj jednak, że praca nad serwisem sprzedażowym nie powinna być jednorazowa. Pozycjonowanie sklepu internetowego polega na systematycznej optymalizacji SEO i pozyskiwaniu linków.

Monitorowanie efektów

Ostatni etap to monitorowanie efektów, czyli sprawdzanie skuteczności prowadzonych działań. W razie potrzeby należy zmodyfikować strategię.

Na co trzeba zwrócić uwagę?

Zwiększenie widoczności w e-commerce jest trudniejsze i bardziej czasochłonne niż proces pozycjonowania stron WWW, jednak większość wymagań wyszukiwarki jest taka sama. Trzeba zadbać o techniczne SEO, wartościowy content, profil linków zewnętrznych. To, na co należy zwrócić szczególną uwagę, to szybkość ładowania strony (ze względu na dużą liczbę plików graficznych może być to problematyczne), wersję mobilną oraz bezpieczeństwo (certyfikat SSL).

UX w sklepie internetowym

Doświadczenia użytkownika mają znaczenie w przypadku każdego produktu cyfrowego, jednak w e-commerce znaczenie to jest szczególne. W sklepie internetowym najważniejsze jest generowanie konwersji, bo to ona jest źródłem zysku. Dlatego trzeba zrobić wszystko, aby zachęcić użytkowników do wykonania akcji. Oprócz tego skuteczne pozycjonowanie stron nie mogłoby odbyć się bez optymalizacji pod kątem UX, co zostało wspomniane powyżej.

Dane strukturalne w sklepach internetowych

Ze względu na ogromną konkurencję w e-commerce właściciele sklepów internetowych muszą robić wszystko, co tylko możliwe, aby wyróżnić się na tle innych i zwrócić uwagę konsumentów, a także wyszukiwarki. Oprócz podstawowych czynności optymalizacyjnych oraz pozycjonowania „na zewnątrz” istotne znaczenie mają dane strukturalne.

Czym są dane strukturalne?

Dane strukturalne lub inaczej Schema to znaczniki w kodzie strony (najczęściej w HTML), które strukturyzują dane i ułatwiają ich odczytywanie wyszukiwarkom internetowym. Te małe fragmenty kodu nie tylko sprawiają, że roboty Google indeksujące łatwiej odczytują stronę internetową, ale również sprawniej się po niej poruszają. Wyszukiwarka lepiej rozumie zawartość serwisu i może trafniej dopasowywać wyniki do intencji użytkowników. Dzięki temu Google może rozpoznać, że podstrona dotyczy produktu i lepiej ją zaindeksować, co będzie oczywiście miało wpływ na wyświetlanie jej użytkownikom. Właściciele sklepów internetowych mogą korzystać ze wskazówek dostępnych na stronie Schema.org, która jest projektem Google, Microsoftu, Yandexu oraz Yahoo.

Czy dane strukturalne wpływają na pozycję sklepu?

Według oficjalnych informacji przedstawionych przez firmę Google dane strukturalne nie mają bezpośredniego wpływu na miejsce w rankingu. Nie oznacza to jednak, że nie liczą się w procesie SEO. Znaczniki Schema wpływają na pozycjonowanie stron internetowych w sposób pośredni. Przede wszystkim ułatwiają botom indeksowanie serwisu i precyzyjne zrozumienie treści.

Poza tym znaczniki w kodzie opisujące poszczególne elementy na stronie pomagają w optymalizacji konwersji i zwiększeniu sprzedaży. Jak? Otóż pojawiają się one w wynikach wyszukiwania, są rozszerzeniem podstawowych treści, które wyświetlają się na stronie SERP. Znacznikiem Schema jest np. cena produktu lub jego ocena na podstawie opinii innych kupujących. Takie rozszerzenie opisu strony w wyszukiwarce wyróżnia sklep wśród innych wyników, dlatego też zachęca użytkowników do jego odwiedzenia.

Dane strukturalne ważne dla e-commerce

Rich snippets to elementy, które wizualnie wzbogacają stronę w organicznych wynikach (w podstawowej wersji wyświetla się tylko tytuł, opis oraz adres URL). Wpływają one na CTR, czyli na współczynnik klikalności. To właśnie one mają największe znaczenie dla e-commerce. Dzięki nim użytkownik jest bardziej skłonny do odwiedzenia sklepu, co zwiększa szansę na to, że dokona zakupu. Najważniejsze dane strukturalne w e-commerce to cechy produktów takie jak:

 • nazwa,
 • cena,
 • ocena,
 • dostępność w magazynie,
 • krótki opis.

Z jakich narzędzi korzystają pozycjonerzy?

Skuteczne pozycjonowanie stron WWW wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, ale również odpowiednich narzędzi. Aby profesjonalnie przeprowadzić proces, należy zaopatrzyć się w programy i systemy SEO, które pozwalają w łatwy sposób wdrażać kolejne działania, a także monitorować sytuację serwisu czy sprawdzać poczynania konkurencji. Z jakich narzędzi najczęściej korzystają specjaliści od SEO?

Google Search Console

Najpopularniejszym narzędziem SEO, z jakiego korzystają pozycjonerzy, jest zdecydowanie Google Search Console. Jest to darmowe narzędzie udostępniane przez firmę Google. Przeznaczone jest zarówno dla osób początkujących, jak i dla doświadczonych ekspertów od SEO. Narzędzie pozwala przede wszystkim sprawdzić, jak Google widzi Twój serwis internetowy; czy jest on dopasowany do czynników rankingowych; czego mu brakuje, aby znaleźć się na wyższej pozycji.

Oprócz tego w GSC możesz sprawdzić swoją pozycję na poszczególne frazy, a także przeanalizować statystyki dotyczące ruchu. To absolutna podstawa dla każdego właściciela serwisu internetowego, nawet jeśli proces pozycjonowania stron WWW powierza agencji SEO.

Google Analytics

Google Analytics to kolejne darmowe narzędzie udostępniane przez światowego lidera wśród wyszukiwarek. Ma nieco inne funkcje niż Google Search Console. Służy przede wszystkim do analizowania statystyk ruchu i sprawdzania zachowań użytkowników na stronie, m.in. czasu, jaki spędził on w jej obrębie. Warto wspomnieć, że narzędzie Google Analytics można wykorzystać również w płatnych kampaniach reklamowych. Trzeba połączyć je z systemem reklamowym. Google Analytics za pomocą specjalnego kodu śledzącego będzie tworzyło listy niestandardowych odbiorców. Możesz wykorzystać je np. do remarketingu i kierować reklamę do osób, które wykonały konkretny ruch na stronie.

Narzędzia do analizy profilu linkowego konkurencji

Dobry pozycjoner musi mieć na oku działania konkurencji. Trzeba na bieżąco sprawdzać m.in. profil linków zewnętrznych i analizować, skąd inne strony internetowe pozyskują linki sponsorowane, gdzie umieszczane są wzmianki oraz jakie mają anchory i atrybuty. Jednym z najpopularniejszych narzędzi do sprawdzenia poczynań konkurencji w zakresie link buildingu jest Ahrefs. To darmowe narzędzie, które pozwala analizować linki zewnętrzne dowolnej witryny. Za jego pomocą możesz sprawdzić zarówno stronę konkurencji, jak i własną. Z tego względu jest ono wykorzystywane podczas audytu.

Crawlery stron i wtyczki w przeglądarce ułatwiające pozycjonowanie

Kolejne, istotne narzędzie ułatwiające pozycjonowanie stron WWW to tzw. crawler. Warto z niego korzystać zwłaszcza w przypadku bardzo rozbudowanych serwisów. Do czego służy? Otóż przedstawia stronę z perspektywy robota wyszukiwarki. Dzięki niemu właściciel serwisu lub pozycjoner może sprawdzić, jakie błędy występują w strukturze, kodzie i zawartości witryny. Za jego pomocą sprawdzisz, co nie pozwala Ci zdobyć wysokiej pozycji, a także, jak takie błędy wyeliminować.

Oprócz crawlerów warto korzystać z wtyczek do przeglądarki. Przykładem takiej wtyczki jest SEO META in 1 CLICK. Dzięki niej możesz uzyskać informacje o metadanych, adresach URL, pliku robots.txt, nagłówkach oraz linkach. Inne wtyczki, z których korzystają pozycjonerzy, to SEO Minion, Detailed SEO Extension, Web Developer. Pamiętaj jednak, że są one jedynie wsparciem w analizie na stronie internetowej, a nie podstawowym źródłem wiedzy, na którym można opierać strategię.

Technologia w e-commerce

Technologia w e-commerce ma znaczenie nie tylko dla sprawnego funkcjonowania sklepu, ale również dla jakościowej obsługi klienta. Współcześni konsumenci mają dużą świadomość, dlatego też sporo wymagają. Na decyzję zakupową może wpłynąć np. to, jak będzie wyglądała ścieżka od wrzucenia produktu do koszyka, do sfinalizowania transakcji. Często błędy w rozwiązaniach w tym zakresie sprawiają, że klient przechodzi do konkurencji. Dlatego wybór platformy, na jakiej zostanie postawiony sklep, ma ogromne znaczenie dla wyników sprzedażowych. Czy wpływa również na SEO?

Rodzaje platform sprzedażowych

Wybór platform sprzedażowych jest naprawdę ogromny. Przedsiębiorcy działający w branży e-commerce mogą wybierać zarówno z systemów zagranicznych, jak i tych od polskich twórców. Platformy różnią się funkcjami, dostępnymi opcjami, możliwością rozszerzenia sklepu, wtyczkami oraz oczywiście ceną, jednak możemy podzielić je na dwie główne grupy.

 • Platformy Open Source – to darmowe platformy dostępne dla każdego. Nie trzeba płacić za ich użytkowanie, a wykorzystywać je można na własne potrzeby, bez ograniczeń. Mają otwarty kod źródłowy, do którego każdy ma dostęp. Przez to są stale rozszerzane przez programistów całego świata i oferują szerokie możliwości. Niestety w razie problemów technicznych właściciel sklepu jest zdany wyłącznie na siebie.
 • Platformy SaaS (Software as a Service) – to platformy udostępniane jako usługa. Klienci zazwyczaj opłacają je w formie comiesięcznego abonamentu. Właściciel sklepu nie musi mieć własnego serwera, za wszystko odpowiedzialny jest twórca platformy. Takie rozwiązanie pozwala uruchomić sklep w bardzo krótkim czasie, jednak wiąże się z pewnymi ograniczeniami. W tym wypadku nie można dowolnie ingerować w kod źródłowy.

Czy platforma sprzedażowa ma znaczenie dla SEO?

Dla wyszukiwarki nie ma znaczenia, na jakiej platformie zostanie postawiony sklep. Wszystkie systemy i typy oprogramowania traktowane są tak samo. Jednak wybór platformy e-commerce może mieć wpływ na SEO. Chodzi o funkcje i ułatwienia, jakie oferuje platforma w zakresie optymalizacji. W przypadku systemów Open Source pozycjoner ma dostęp do kodu źródłowego, co ma ogromne znaczenia dla pozycjonowania.

Istotne jest również to, czy platforma ułatwia wprowadzanie czynności SEO, a także, czy pozwala na instalowanie specjalistycznych wtyczek. Należy dokładnie przemyśleć wybór oprogramowania. Zwróć uwagę na możliwości w zakresie SEO, a także na funkcje dopasowane do Twoich potrzeb i branży.

Pozycjonowanie sklepów internetowych IdoSell

IdoSell to platforma przeznaczona dla rynku e-commerce. Dostępna jest w modelu SaaS, co oznacza, że aby z niej korzystać, trzeba opłacać comiesięczny abonament. Dzięki temu klienci mają dostęp do specjalistycznego wsparcia technicznego, czego niestety nie ma w przypadku systemów Open Source. IdoSell to platforma niezwykle rozbudowana, z szerokimi możliwościami i wieloma funkcjami. Jej twórcy podkreślają, że jest to raczej rozwiązanie dla profesjonalistów i służy do sprzedaży na szeroką skalę.

Integrację z magazynami i hurtowniami pozwalają prowadzić sprzedaż w modelu B2B, a sprawny system umożliwia obsługiwanie nawet tysiąca zamówień dziennie. A jak ta platforma wypada pod względem SEO? Czy wszystkie te zaawansowane funkcje wspierają proces pozycjonowania IdoSell? Jak zwiększyć widoczność sklepu utworzonego w tym systemie?

Od czego zacząć pozycjonowanie IdoSell?

Proces pozycjonowania stron internetowych utworzonych na platformie IdoSell najlepiej zacząć od przeprowadzenia audytu SEO i UX. Audyt SEO pozwoli sprawdzić, w jakim stopniu serwis odpowiada na wymagania wyszukiwarki i co można zrobić, aby poprawić jego pozycję w wynikach wyszukiwania. Trzeba jednak pamiętać, że wysokie miejsce w rankingu na niewiele się zda, jeśli ruch nie będzie przekładał się na konwersję, czyli akcje wykonywane przez użytkowników. Zwłaszcza w sklepie internetowym, gdzie źródłem zysków jest konwersja w postaci zakupu produktów.

Aby działania z zakresu pozycjonowania IdoSell nie tylko pozwoliły zdobyć ruch w sklepie, ale również zachęciły użytkowników do podjęcia kolejnych kroków, warto przeprowadzić audyt UX, czyli analizę strony pod kątem wrażeń użytkownika. Z audytów przeprowadzonych przez specjalistę sporządzone zostaną raporty, które będą opisywały wszelkie błędy serwisu oraz możliwe sposoby ich eliminacji. Te dwa dokumenty powinny być podstawą do planowania właściwej strategii zwiększania widoczności.

Czy pozycjonowanie IdoSell wymaga specjalistycznej wiedzy?

IdoSell to oprogramowanie typu SaaS, jednak w tym przypadku twórcy zdecydowali się na innowacyjne rozwiązanie i pozwalają klientom na ingerencję w kod źródłowy. Dzięki temu właściciele sklepów mają szersze możliwości w zakresie pozycjonowania. Oprócz tego dostosowanie strony nie sprawia problemu. Platforma automatycznie dopasowuje niektóre elementy sklepu tak, aby stał się on przyjazny dla wyszukiwarki. Jednak podstawowe czynności SEO nie wystarczą, aby zdobyć wysokie pozycje, a optymalizacja stron w przypadku tego systemu jest dość skomplikowana. Dlatego osoba niedoświadczona i bez specjalistycznej wiedzy prawdopodobnie będzie miała problem z prawidłowym przystosowaniem sklepu do tego, co podają algorytmy Google.

Kto powinien pozycjonować sklep na platformie IdoSell?

Niezależnie od wielkości sklepu, rodzaju sprzedawanych produktów czy cech grupy docelowej, pozycjonowanie strony to zawsze konieczność. Bez tego nie da się pozyskiwać klientów i generować zysków. Jeśli planujesz stworzyć własny sklep właśnie na tej platformie, musisz przygotować się na dość skomplikowany proces optymalizacyjny.

Pozycjonowanie shopGold

Platforma sprzedażowa shopGold to CMS, który należy zainstalować na własnym serwerze. Klient nie opłaca comiesięcznego abonamentu, jak ma to miejsce w przypadku oprogramowania SaaS. Aby korzystać z shopGold, trzeba na samym początku dokonać jednorazowej opłaty za licencję na użytkowanie sklepu. Do opłat jednak trzeba będzie doliczyć abonament za hosting. ShopGold z roku na rok zyskuje coraz większą popularność wśród polskich przedsiębiorców działających w branży e-commerce. Spowodowane jest to przede wszystkim dobrym przygotowaniem platformy do optymalizacji SEO. A jak wygląda pozycjonowanie shopGold i dla kogo przeznaczony jest ten CMS?

Sklep na shopGold – dla kogo?

Zarządzanie sklepem odbywa się poprzez panel administracyjny, który jest łatwy w obsłudze i intuicyjny. Nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy informatycznej czy programistycznej, aby wprowadzać zmiany, zarządzać produktami oraz obsługiwać zamówienia. Dlatego shopGold to rozwiązanie zarówno dla doświadczonych, jak i dla początkujących osób. Intuicyjna obsługa to jeden z powodów, dla których platforma zyskuje coraz większą popularność.

Dla jakich sklepów przeznaczony jest ten system? Jego twórcy nie postawili przedsiębiorcom ograniczeń co do ilości sprzedawanych produktów. Oprócz tego system oferuje wiele funkcji ułatwiających obsługę klienta i ogólne zarządzanie sklepem. Dlatego na pierwszy rzut oka mogą z niego korzystać zarówno małe, jak i duże sklepy, jednak producenci podkreślają, że jest to rozwiązanie dedykowane średniej wielkości sklepom.

Jak pozycjonować na shopGold?

Proces pozycjonowania, tak jak i zarządzanie sklepem, nie jest zbyt skomplikowany, a wiele czynności wykonuje się intuicyjnie. Platforma jest zdecydowanie przyjazna pod kątem wyszukiwarek i wspiera wdrażanie wielu czynności związanych z SEO. Do największych plusów zaliczyć można takie aspekty, jak:

 • możliwość wprowadzenia przyjaznych adresów URL i optymalnych metadanych;
 • możliwość integracji z narzędziem Google Analytics;
 • łatwe wdrażanie danych strukturalnych;
 • odpowiednio zoptymalizowany kod źródłowy na starcie (przyjazny Search Engine Optimization).

Jak powinien przebiegać proces pozycjonowania? Po przeprowadzeniu audytów i po analizie działań konkurencji w pierwszej kolejności należy zadbać o ułatwienie botom wyszukiwarki indeksowania. Tylko dzięki temu sklep będzie mógł być wyświetlany w wyszukiwarce. Jak to zrobić? Przede wszystkim wygenerować mapę strony (co system shopGold pozwala zrobić automatycznie), zadbać o przyjazne adresy URL oraz zoptymalizować plik robots.

Ile trwa pozycjonowanie sklepu na shopGold?

Proces pozycjonowania na shopGold jest stosunkowo łatwy, ale to, ile będzie trwał, zależy przede wszystkim od wielkości sklepu. Rozbudowany serwis, z szerokim asortymentem trudniej zoptymalizować, dlatego skuteczne pozycjonowanie stron internetowych będzie trwało dłużej. Trzeba jednak rozróżnić czas trwania prac optymalizacyjnych od czasu nadejścia pierwszych efektów. W tym drugim przypadku znaczenie mają m.in. działania konkurencji, wiek i historia domeny oraz aktualizacje Google. Średni czas oczekiwania na pierwsze zmiany to kilka miesięcy.

Pozycjonowanie Ebexo

Planujesz założyć własny sklep internetowy i zdecydowałeś się na platformę Ebexo? Musisz wiedzieć, jak w tym przypadku wygląda proces pozycjonowania stron internetowych. Jest to oprogramowanie działające w modelu SaaS. Takie rozwiązanie wiąże się z pewnymi ograniczeniami w modyfikacji kodu, jednak większość podstawowych czynności optymalizacyjnych można wykonać z poziomu panelu administracyjnego. Platforma Ebexo pozwala również na modyfikację szablonów i dopasowanie wyglądu sklepu do własnych potrzeb, czy raczej do potrzeb klientów. Pamiętaj, że aby przekładać ruch na konwersję, musisz wybierać rozwiązania, które zadowolą Twoich odbiorców.

Pozycjonowanie Ebexo on-site

Pozycjonowanie on-site wykonuje się w obrębie serwisu. Ich głównym celem jest optymalizacja podstron pod kątem wyszukiwarki. Google ustala ranking wyników wyszukiwania na podstawie kilkuset czynników, jednak nie wszystkie są znane. Wiadomo jednak, że na pozycję serwisu w ogromnym stopniu wpływają takie aspekty, jak:

 • zoptymalizowane meta tytuły i meta opisy podstron;
 • przyjazne adresy URL;
 • odpowiednia struktura nagłówków;
 • wartościowe treści nasycone słowami kluczowymi;
 • przekierowania;
 • odnośniki wewnętrzne;
 • odpowiednio zoptymalizowane pliki graficzne.

Twórcy platformy Ebexo zadbali o to, aby właściciele sklepów internetowych wiele z tych czynności mogli wykonać w bardzo prosty sposób. Z panelu administracyjnego można bez problemu ustawić przekierowania, linki kanoniczne, poprawne metadane, przyjazne adresy URL, a także wygenerować mapę strony oraz plik robots.

Pozycjonowanie Ebexo off-site

Aby doprowadzić serwis internetowy na wysoką pozycję, potrzeba czegoś więcej niż poprawnej optymalizacji SEO. Dlatego skuteczne pozycjonowanie strony WWW na Ebexo składa się również z działań off-site, czyli wykonywanych poza serwisem. Do najważniejszych z nich należy link building, czyli pozyskiwanie linków zewnętrznych. Jest to jeden z najistotniejszych czynników rankingowych. Im więcej innych serwisów mówi o Twoim sklepie, tym większym autorytetem i zaufaniem cieszy się on w oczach wyszukiwarki. Warunkiem jest jednak to, że linki prowadzące do Twojej strony muszą być wartościowe, czyli pochodzić ze znanych, godnych zaufania serwisów – najlepiej, jeśli będzie to dana strona internetowa podobna tematycznie. Najpopularniejszym sposobem pozyskiwania odnośników zewnętrznych są artykuły sponsorowane.

Dlaczego warto pozycjonować sklep na Ebexo?

Skuteczne pozycjonowanie stron internetowych to konieczność w przypadku każdego sklepu utworzonego za pomocą omawianego oprogramowania. Dopasowanie serwisu do wymagań wyszukiwarek internetowych, a także zadbanie o inne działania zwiększające jego wiarygodność pozwoli Ci zyskać przewagę nad konkurencją i wspiąć się na szczyt wyników wyszukiwania. Dzięki temu potencjalni odbiorcy będą wybierali właśnie Twój sklep, a to przełoży się na zadowalające wyniki sprzedażowe. Realizacja strategii pozycjonowania jest bardzo ważna, bez niej Twój sklep dla większości klientów nie będzie istniał.

Pozycjonowanie Sky-Shop

Prowadzisz sklep utworzony na platformie Sky-Shop, ale nie jesteś zadowolony z ruchu, a tym samym z wyników sprzedażowych? Jeśli nikt nie odwiedza Twojego sklepu, trudno o wysoką liczbę transakcji i dobre zyski. Aby pozyskać klientów i zwiększyć sprzedaż, musisz zadbać o widoczność w wyszukiwarce internetowej, bo to właśnie stamtąd pochodzi najwięcej ruchu w sklepach online. Konsumenci w poszukiwaniu produktów kierują się do Google, wykorzystując konkretne frazy kluczowe. Jeśli chcesz odnieść sukces, Twój serwis powinien wyświetlać się na słowa, których używają potencjalni odbiorcy. W tym pomoże Ci odpowiednie pozycjonowanie stron WWW na Sky-Shop.

Proces pozycjonowania na Sky-Shop – dlaczego jest tak ważny?

Twórcy Sky-Shop wyposażyli swoje oprogramowanie w wiele ciekawych funkcjonalności, które pozwalają na sprawne zarządzanie sklepem i wysokiej jakości obsługę klienta. Dzięki temu systemowi możesz stworzyć naprawdę atrakcyjny sklep. Czy to wystarczy, aby skutecznie pozyskiwać klientów? Niestety nie. Profesjonalny wygląd serwisu czy nawet najlepsze na rynku produkty nie pomogą, jeśli potencjalni klienci nie będą wiedzieli o istnieniu Twojego sklepu.

Aby dać o sobie znać, musisz być widoczny w Internecie. Proces pozycjonowania stron WWW Ci w tym pomoże. To jeden z najtańszych i najskuteczniejszych sposobów na dotarcie do klientów – a raczej na sprawienie, aby to oni trafili do Ciebie. Musisz wiedzieć, że dla wielu użytkowników wyniki wyszukiwania kończą się na pierwszej stronie, co oznacza, że największą szansę na sukces ma pierwszych dziesięć serwisów.

Pozycjonowanie sklepu na Sky-Shop – jakie możliwości oferuje system?

Sky-Shop to platforma w modelu SaaS, co stwarza pewne ograniczenia w zakresie optymalizacji strony. Jednak twórcy oprogramowania nie zostawiają przedsiębiorców z niczym. Proces pozycjonowania Sky-Shop wspierany jest przez kilka ciekawych funkcjonalności:

 • możliwość zmiany meta tagów – odpowiednio zoptymalizowane meta tytuły i meta opisy mają duże znaczenie w procesie zwiększania widoczności i pozyskiwania ruchu. Platforma pozwala na dowolną modyfikację tych elementów;
 • generowanie mapy witryny i dodawanie pliku robots – mapa strony i plik robots są konieczne do tego, aby boty wyszukiwarki mogły odnaleźć serwis w sieci i dodać go do zasobów wyszukiwarki. Mapa strony jest szczególnie ważna dla mocno rozbudowanych serwisów;
 • automatyczne przekierowania 301 – czasami zdarza się tak, że asortyment w sklepie internetowym kończy się lub zostaje wycofany. W takiej sytuacji podstrona danego produktu przestaje działać prawidłowo, a użytkownikom wyświetla się błąd – nie jest to dobrze postrzegane ani przez klientów, ani pod kątem wyszukiwarek. Dlatego warto ustawić automatyczne przekierowania;
 • możliwość stworzenia i prowadzenia bloga – content to nieodłączny element procesu, jakim jest pozycjonowanie. Im więcej wartościowej treści mają strony internetowe, tym lepiej wyglądają w oczach wyszukiwarki. Artykuły na blogu wspierają pozycjonowanie stron internetowych, ale również pomagają realizować cele wizerunkowe firmy. Warto skorzystać z takiej możliwośc

Pozycjonowanie sklepu internetowego Magento

Zestawienie najpopularniejszych platform e-commerce może się nieco zmieniać każdego roku, jednak wśród liderów bardzo często występuje Magento. Jest to oprogramowanie dostępne w trzech wersjach: bezpłatna (Open Source), płatna oraz płatna i utrzymywana na serwerach Magento. Zdecydowanie najczęściej stosowana jest pierwsza wersja, czyli otwarte i darmowe oprogramowanie pozwalające na dowolną modyfikację skryptu. Magento daje przedsiębiorcom niemal nieograniczone możliwości rozszerzania sklepu, a także pozwala na integrację z wieloma podmiotami, systemami oraz narzędziami istotnymi w branży e-commerce. Z tego względu jest to rozwiązanie przeznaczone raczej dla średnich i dużych sklepów. A jak wygląda proces pozycjonowania na Magento?

Pozycjonowanie Magento – przydatne funkcje

Magento to platforma oferująca wiele zaawansowanych funkcji i rozszerzeń, co dla dużych, profesjonalnych sklepów jest oczywiście atutem. Jednak zaawansowane funkcje oraz liczne dodatki sprawiają, że zarządzanie sklepem może okazać się trudne dla osób początkujących. Do sprawnego działania sklepu konieczny jest serwer o dobrych parametrach. Z tego względu w niektórych przypadkach potrzebna jest pomoc programisty, co dotyczy również Magento.

Wprawdzie platforma jest przyjazna SEO, jednak podstawowe czynności optymalizacyjne nie wystarczą, aby zdobyć wysoką pozycję, zwłaszcza w konkurencyjnej branży. Wprowadzanie zmian w kodzie wymaga natomiast już specjalistycznej wiedzy.

Funkcje Magento przydatne w pozycjonowaniu stron internetowych

 • Możliwość optymalizacji pliku robots i wygenerowania mapy naszej strony;
 • możliwość wygenerowania przyjaznych adresów URL;
 • możliwość optymalizacji technicznej meta danych;
 • responsywny design.

Jak dobrać słowa kluczowe?

Ważną częścią pozycjonowania Magento jest dobór słów kluczowych, na które widoczny będzie sklep. To właśnie one pozwalają użytkownikom dotrzeć do Twojego sklepu i Twoich produktów. Jakie wybrać, aby zwiększyć ruch i przyciągnąć klientów zdecydowanych do zakupu? Przede wszystkim należy przeanalizować działania użytkowników w sieci i sprawdzić, w jaki sposób szukają oni konkretnych produktów. W tym pomogą Ci specjalne programy czy narzędzia, takie jak Google AdWords Keyword Planner czy Answer the Public.

Do pozycjonowania stron dobrze sprawdzą się frazy długiego ogona. Składają się z kilku słów i zdradzają intencję użytkownika np. czapka męska adidas. Jeśli użytkownik wpisuje w wyszukiwarce taką frazę, to najprawdopodobniej podjął już decyzję i chce kupić czapkę. Dzięki frazom długiego ogona dotrzesz do osób z samego końca ścieżki zakupowej.

O czym pamiętać, pozycjonując strony internetowe na Magento?

W przypadku pozycjonowania Magento, ale też każdego innego sklepu, nie można zapominać przede wszystkim o wdrożeniu certyfikatu SSL. Jest to protokół sieciowy, który zapewnia bezpieczeństwo w przesyłaniu danych. Dlaczego ma on tak ogromne znaczenie w przypadku e-commerce? Klienci podczas zakupu udostępniają swoje dane osobowe oraz dokonują płatności. Jeśli nie będą czuli się bezpiecznie, prawdopodobnie zrezygnują z zakupów. Oprócz tego Google również patrzy na bezpieczeństwo serwisów i raczej nie chce promować tych, które nie zapewniają go użytkownikom.

Pozycjonowanie stron OpenCart

OpenCart to kolejne oprogramowanie Open Source, z którego można korzystać bezpłatnie. Ze względu na możliwość rozszerzenia platformy jest to rozwiązanie zarówno dla małych, średnich, jak i dużych sklepów. Mimo że platforma ta różni się od innych pod wieloma względami, to w kwestii zwiększania widoczności w wynikach wyszukiwania nic się nie zmienia. Jest to CMS przeznaczony do stworzenia i zarządzania sklepem internetowym, a każdy sklep internetowy musi być zoptymalizowany pod SEO. Proces pozycjonowania na OpenCart to zatem podstawa, jeśli prowadzisz sklep na tej platformie i nie chcesz pozostać daleko za konkurencją.

Czy pozycjonowanie OpenCart jest trudne?

Niektóre platformy e-commerce zostały tak przystosowane pod względem SEO, że w ogromnym stopniu wspierają podstawowe działania optymalizacyjne. Dzięki temu nawet osoby niedoświadczone mogą wykonać podstawowe działania związane z pozycjonowaniem. Jak to wygląda w przypadku OpenCart? Niestety, chociaż twórcy zapewniają o tym, że system jest SEO friendly, to rzeczywistość wygląda nieco inaczej. W startowym pakiecie jest niewiele funkcji wspomagających wykonanie podstawowych czynności optymalizacyjnych.

Aby przeprowadzić kompleksowe pozycjonowanie strony internetowej na OpenCart, konieczne jest zainstalowanie wielu dodatkowych rozszerzeń i modułów. Z tego też względu cały proces zwiększania widoczności może być zbyt trudny do przeprowadzenia dla osoby bez wiedzy programistycznej.

Pozycjonowanie OpenCart a marketing treści

Oprócz optymalizacji SEO oraz działań off-site kluczowe znaczenie mają treści na stronie, czyli w sklepie internetowym. Czynności z zakresu content marketingu można wesprzeć pozycjonowaniem OpenCart na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim opisy produktów, kategorii czy posty na blogu to miejsca na słowa kluczowe – im więcej treści, tym więcej fraz będziesz mógł wykorzystać. Oprócz tego w tekstach na stronie internetowej możesz umieszczać linki wewnętrzne, co jest istotnym elementem działań SEO.

Pamiętaj też, że wyszukiwarka Google lub rozbudowane i stale aktualizowane witryny. A nie ma lepszego sposobu na ciągłe poszerzanie serwisu niż prowadzenie bloga firmowego. Aby treści w sklepie internetowym były skuteczne i pomagały w pozycjonowaniu, muszą być wartościowe dla użytkownika, dobrze sformatowane (nagłówki, akapity, wyróżnienia) oraz pozbawione błędów. Pamiętaj też, że zbyt duża ilość fraz kluczowych może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Pozycjonowanie OpenCart – wybierz dobrą agencję

Z racji tego, że zwiększanie widoczności sklepu utworzonego na platformie OpenCart może być problematyczne dla osób początkujących, lepiej zlecić to profesjonalnej agencji SEO. Jeśli zdecydujesz się na współpracę, dobrze przemyśl wybór firmy. Kieruj się opiniami innych, a także sprawdź portfolio wybranej agencji. Najlepiej będzie, jeśli Twoim sklepem zajmie się firma, która ma doświadczenie w pozycjonowaniu serwisów utworzonych właśnie za pomocą systemu OpenCart.

Pozycjonowanie sklepów internetowych GOshop

GOshop to gotowe rozwiązanie dla przedsiębiorców chcących działać w branży e-commerce. Po dokonaniu jednorazowej opłaty otrzymujesz gotowe rozwiązanie. Tak naprawdę już z pierwotną wersją możesz rozpocząć sprzedaż i zarządzać swoim sklepem, jednak nie ma problemu, aby dostosować wygląd i funkcje do swoich potrzeb. GOshop pozwala modyfikować szatę graficzną sklepu, dodawać moduły, wtyczki, a także modyfikować sklep pod względem potrzeb grupy docelowej. Wszystko to ma ogromne znaczenie dla sukcesu w branży e-commerce, jednak przedsiębiorców najbardziej interesuje aspekt pozycjonowania stron na GOshop. Jak wypada oprogramowanie pod tym względem?

Czy GOshop wspiera proces pozycjonowania stron WWW?

Obecnie większość CMS-ów tworzona jest z myślą o wymaganiach wyszukiwarek internetowych. GOshop, mimo że został stworzony ponad dekadę temu, jest doskonale przystosowany do wymagań Google i nie można zaprzeczyć, że wspiera proces zwiększania widoczności. Podstawowa wersja platformy pozwala:

 • automatycznie generować przyjazne adresy URL – mają one znaczenie dla botów indeksujących, ale również dla użytkowników;
 • automatycznie generować mapę konkretnej strony internetowej – w przypadku tak rozbudowanych serwisów, jak sklepy internetowe, mapa strony to konieczność. Jest to plik zawierający spis wszystkich adresów URL w obrębie domeny. Dzięki niemu możesz usprawnić indeksowanie całego serwisu i pojawiających się nowych podstron;
 • w łatwy sposób podłączyć certyfikat SSL – jest to kwestia obowiązkowa dla każdego serwisu, w którym użytkownicy udostępniają swoje dane i dokonują płatności.

To tylko niektóre funkcje wspierające pozycjonowanie na GOshop. W podstawowej wersji platformy jest ich znacznie więcej, ale możliwe jest również pobranie dodatkowych modułów, które w jeszcze większym stopniu ułatwią wdrażanie działań SEO.

Czy warto pozycjonować sklep na GOshop?

Masz sklep utworzony na platformie GOshop i liczysz na dużą liczbę klientów oraz wysokie zyski? Proces optymalizacji SEO i inne czynności związane z pozycjonowaniem to kwestia obowiązkowa. Twoi potencjalni klienci szukają produktów, które ich interesują w naturalnych wynikach wyszukiwania. Jeśli Ciebie tam nie będzie, masz niewielką szansę na pozyskanie klientów z innego źródła. Pozycjonowanie stron internetowych pozwoli Ci wyróżnić się na tle innych, zwiększyć ruch na stronie, poprawić współczynnik konwersji, a także zrealizować cele wizerunkowe – sklepy, które wyświetlają się na wysokich pozycjach, cieszą się większą rozpoznawalnością, a także lepszą reputacją.

Pozycjonowanie GOshop – wyzwania

Pozycjonowanie, a zwłaszcza podstawowe czynności optymalizacyjne, nie powinny sprawiać problemu nawet osobom początkującym. Trzeba jednak pamiętać, zwiększanie widoczności to proces złożony z wielu elementów. Aby przeprowadzić go kompleksowo, zazwyczaj konieczna jest ingerencja w kod źródłowy. W przypadku GOshop jest to spore wyzwanie, ponieważ dostęp do skryptu mają jedynie twórcy oprogramowania.

Pozycjonowanie SOTE

SOTE to platforma, która na rynku pojawiła się już wiele lat temu. Przez długi czas znajdowała się w czołówce najchętniej wybieranych systemów zarządzania treścią w Polsce, jednak wraz z pojawianiem się nowych platform jej popularność nieco spadła. Jest to oprogramowanie udostępniane w modelu SaaS lub na podstawie licencji, dzięki której można zainstalować platformę na własnym serwerze. W tym pierwszym przypadku przedsiębiorcy nie mają dostępu do kodu źródłowego. Jakie są największe zalety i wady tego systemu? Jak wygląda pozycjonowanie stron WWW na tej platformie?

Największe zalety SOTE

Chcesz założyć własny sklep internetowy, ale nie wiesz, czy platforma SOTE to dobre rozwiązanie? Żaden problem, twórcy dają Ci 14 dni bezpłatnego okresu próbnego, podczas którego może sprawdzić, czy system odpowiada na Twoje potrzeby. Jest to ogromna zaleta, ponieważ w większości przypadków po zakupieniu oprogramowania nie ma możliwości rezygnacji. Inne zalety to wsparcie techniczne w języku polskim, szeroki wybór szablonów graficznych oraz atrakcyjny wygląd sklepu. Oprogramowanie nie pozwala jednak na duże modyfikacje dostępnych szablonów ani nie oferuje szerokich możliwości rozwoju. Dlatego też jest to raczej opcja dobra na początek lub dla małych sklepów, które potrzebują prostego, szybkiego rozwiązania.

Największa wada SOTE

Największą wadą są trudności z pozycjonowaniem strony internetowej SOTE. Niestety platforma nie jest zbyt dobrze przystosowana pod kątem wyszukiwarki. Wprawdzie twórcy oprogramowania oferują kilka funkcji ułatwiających wdrażanie podstawowych czynności optymalizacyjnych, ale to zdecydowanie za mało. Zwiększenie widoczności sklepu utworzonego za pomocą tego CMS-a nie jest proste i przyjemne. Zazwyczaj trzeba włożyć dużo pracy, aby zobaczyć efekty.

Jak pozycjonować SOTE?

Pozycjonowanie strony internetowej na SOTE nie różni się zbytnio od pozycjonowania innych sklepów. Wymagania Google są takie same, niezależnie od tego, na jakiej platformie stoi Twój sklep. Istotne są takie aspekty, jak:

 • optymalizacja techniczna,
 • wartościowe treści,
 • odpowiednie nasycenie słowami kluczowymi,
 • linkowanie wewnętrzne i zewnętrze,
 • przekierowania,
 • mapa strony i robots.txt.

Warto podłączyć sklep do narzędzi takich jak Google Search Console czy Google Analytics. Dzięki nim możliwe jest monitorowanie statystyk dotyczących ruchu, a także sprawdzanie, czy wprowadzane działania związane z pozycjonowaniem strony internetowej są skuteczne, czy raczej strategia wymaga modyfikacji.

Pozycjonowanie wizytówek Google

Organiczne wyniki wyszukiwania to niejedyne miejsce, w którym możesz reklamować swoją firmę i pozyskiwać klientów. Google oferuje przedsiębiorcom znacznie więcej opcji. Oprócz wyników naturalnych możesz zwiększyć swoją widoczność w sekcji linków sponsorowanych, w sieci reklamowej Google (na serwisach partnerskich, w serwisie YouTube i Gmail) oraz w Google Maps. To ostatnie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku biznesów lokalnych, które pozyskują klientów wyłącznie z określonego obszaru. Na czym polega pozycjonowanie wizytówek Google?

Co to jest wizytówka Google i kto powinien z niej korzystać?

Wizytówka Google to wirtualny profil firmy, który zawiera najważniejsze informacje na jej temat. Odpowiednio stworzona i zoptymalizowana wyświetla się w sieci wyszukiwania pod linkami sponsorowanymi oraz nad wynikami naturalnymi. Jest to funkcja dostępna wyłącznie dla firm, które mają stacjonarną siedzibę – wizytówki nie są dostępne dla branży e-commerce. Natomiast dla usługowych firm lokalnych to absolutna podstawa. Jak utworzyć wirtualny profil firmy? Możliwe jest to z poziomu panelu administracyjnego w narzędziu Google Moja Firma. Pierwszym krokiem jest zatem utworzenie konta Google. Przez kolejne kroki poprowadzi Cię system. Zarówno tworzenie, jak i optymalizacja wizytówek Google nie są zbyt skomplikowane.

Jak Google ustala ranking wizytówek?

Na stronie głównej wyświetlają się tylko trzy wizytówki. Co decyduje o tym, które znajdą się w pierwszej trójce, a które na kolejnych pozycjach? Google twierdzi, że na kolejność wyników w Mapach Google wpływają takie aspekty, jak:

 • odległość użytkownika od lokalizacji firmy;
 • rozpoznawalność serwisu firmowego w sieci;
 • trafność oceniana na podstawie słów kluczowych.

Jednak z obserwacji wielu specjalistów od widoczności w sieci wynika, że nie zawsze tak to wygląda. Dokładny mechanizm ustalania rankingu nie jest do końca znany, ale jedno jest pewne: nieodłącznym elementem strategii pozycjonowania wizytówek Google jest dbałość o ich jakość.

Jak pozycjonować wizytówki Google?

A jak zadbać o jakość wizytówki w Mapach Google? Przede wszystkim dokładnie uzupełnić wszystkie informacje. Im więcej danych będzie zawierała wizytówka, tym większa szansa na wysoką pozycję. Znaczenie mają wszystkie podstawowe informacje na temat firmy (nazwa, dane teleadresowe, rodzaj działalności itp.), a także opis oferty. Kluczowe dla wizytówek Google są również opinie użytkowników, dlatego warto zachęcać swoich klientów do pozostawienia komentarza czy dodania oceny.

Postaw na profesjonalizm i zgłoś się do nas!

Pozycjonowanie stron internetowych to w dzisiejszych czasach kwestia obowiązkowa, nie tylko dla biznesów internetowych. Każda firma powinna prezentować swoją wizytówkę w sieci, bo to właśnie tam szukają konsumenci, gdy chcą skorzystać z usługi lub kupić produkt. Nie chcesz lub nie możesz samodzielnie pozycjonować swojej strony? Nic straconego. Z odpowiednią pomocą poprawisz swoją widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania i pozyskasz wartościowy ruch, który będzie przekładał się na konwersję. Zgłoś się do nas i zaufaj doświadczonym ekspertom, którzy od wielu lat wdrażają działania SEO, śledzą trendy rynkowe oraz zmiany w wymaganiach wyszukiwarki.

Postaw na profesjonalizm i doświadczenie. Wybierz iCEA Group.

Dlaczego warto nam zaufać?

iCEA Group to agencja SEO, która istnieje na rynku i czynnie działa w zakresie pozycjonowania stron WWW od 2007 roku. Od początku naszej działalności z uwagą obserwujemy środowisko SEO oraz mechanizmy algorytmów Google. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu jesteśmy w stanie stworzyć skuteczną strategię pozycjonowania stron internetowych dla każdego rodzaju serwisu, niezależnie od branży. Każdy projekt rozpoczynamy przeprowadzeniem profesjonalnego audytu SEO z wykorzystaniem takich narzędzi, jak Ahrefs, Google Search Console czy Google Analytics. Przy planowaniu strategii bierzemy pod uwagę indywidualne potrzeby klienta, a także cele, jakie chce on zrealizować. Chcemy zagwarantować naszym klientom obsługę najwyższej jakości, dlatego nieustannie się rozwijamy, a na naszym pokładzie znajdują się tylko doświadczeni specjaliści, dysponujący fachową, aktualną wiedzą.

Co zyskasz, współpracując z nami?

Korzystając ze specjalistycznej wiedzy, doświadczenia oraz profesjonalnych narzędzi, zaplanujemy i wdrożymy skuteczne pozycjonowanie stron WWW. Zajmujemy się zarówno stronami WWW, platformami e-commerce, jak i innymi rodzajami serwisów internetowych. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. Przed wdrożeniem jakichkolwiek działań staramy się poznać specyfikę branży, grupę docelową, a także oczekiwane rezultaty. Pomagamy zwiększyć widoczność w wynikach organicznych, a także poprawić statystyki dotyczące ruchu i konwersji. Nie jesteś zadowolony ze swoich wyników sprzedażowych? Być może Twoja strona nie dociera do potencjalnych odbiorców. Zaufaj nam, a pomożemy Ci wyróżnić się wśród innych i pokazać w Internecie z jak najlepszej strony. Zapraszamy do kontaktu oraz do zapoznania się ze szczegółami współpracy.

FAQ - Pozycjonowanie stron internetowych

Co to jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie to działania, które mają na celu zwiększenie widoczności strony internetowej oraz jej pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. Do działań tych zaliczyć możemy między innymi: budowanie zaplecza backlinków (link building), optymalizację techniczną strony (np. dodanie certyfikatu SSL, meta tagów, optymalizacja adresów URL, czy wdrożenie mapy strony) oraz content marketing.

Ile kosztuje pozycjonowanie?

Cena za pozycjonowanie stron internetowych jest trudna do jednoznacznego ustalenia, ponieważ zależy ona od wielu zmiennych. Na to, ile kosztuje pozycjonowanie wpływa między innymi kondycja domeny oraz jej jakość i wiek. Ważną rolę w wycenie odgrywa również branża i poziom konkurencji, ponieważ im lepiej wypromowana konkurencja, tym trudniejsze jest zadanie pozycjonera.

Kiedy można spodziewać się efektów pozycjonowania stron www?

To, kiedy efekty z działań SEO będą widoczne, zależy od wielu zmiennych. Na przykład, jeśli strona internetowa nie jest w najlepszym stanie i będzie wymagać wprowadzenia licznych zmian, to okres wdrażania podstawowych optymalizacji może się wydłużyć. Duży wpływ na czas pojawienia się wysoko w wynikach wyszukiwania ma również trudność branży i konkurencja, co sprawia, że wypozycjonowanie fraz wybranych dla klienta wymaga większego nakładu pracy.

Czy pozycjonowanie daje gwarancję skuteczności?

Niestety żadne działania z zakresu pozycjonowania stron WWW nie dają pewności osiągnięcia pierwszej pozycji w wyszukiwarce. Proces pozycjonowania jest bardzo złożony, a na to, czy domena wejdzie na pierwszą pozycję, wpływa wiele kwestii niezależnych od pozycjonera, takich jak chociażby brak dostępności informacji od Google na temat funkcjonowania algorytmów oraz ciągłe zmiany wprowadzane przez wyszukiwarkę.

Jak sprawdzić, czy pozycjonowanie działa?

Efektywność działań SEO wykonywanych przez pozycjonera doskonale obrazuje pozycja domeny klienta po wpisaniu wybranych fraz w wyszukiwarkę. Rezultaty widać również w statystykach, takich jak liczba odwiedzin oraz dokonanych transakcji na stronie. Ponadto każdy nasz klient otrzymuje regularnie raport zawierający wszystkie najważniejsze informacje na temat pozycji strony oraz wykonanych optymalizacji i działań z zakresu pozycjonowania.

Czy pozycjonowanie to jednorazowy proces?

Skuteczne pozycjonowanie stron WWW to proces ciągły i bardzo wymagający. Aby efekty zaczęły być widocznie, niezbędne jest prowadzenie działań z zakresu SEO na wielu płaszczyznach oraz duże zaangażowanie ze strony pozycjonera. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że Google stale nanosi poprawki i zmiany w swoich algorytmach, do których pozycjoner musi dopasowywać domenę klienta.

Od czego zacząć pozycjonowanie stron internetowych?

Pozycjonowanie stron internetowych to dość skomplikowany proces, który należy rozpocząć od przeprowadzenia szczegółowych badań. Umożliwi to określenie grupy docelowej – czym zajmuje się potencjalny klient i jakie ma zainteresowania. Następnie warto przeprowadzić analizę słów kluczowych. Taka analiza wskaże, jakie słowa są najczęściej wyszukiwane przez potencjalnych konsumentów. Nie należy pomijać etapu dokładnej analizy konkurencji, która może osiągnąć lepsze wyniki od nas.

Co jest potrzebne do rozpoczęcia pozycjonowania?

Klient, który chce rozpocząć proces pozycjonowania, musi posiadać działającą domenę internetową oraz znać hasła dostępu do jej panelu. To tak naprawdę wszystko, co jest potrzebne, aby móc rozpocząć pracę nad poprawieniem pozycji strony internetowej lub sklepu online w rankingu Google. Adres domeny oraz wszystkie dane dostępu należy przekazać pozycjonerowi.

Ile należy wybrać fraz kluczowych do pozycjonowania?

Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę słów kluczowych. Można wybrać ich dowolną ilość, która najczęściej wynosi minimum kilkanaście fraz. Górne ograniczenie nie istnieje, ale należy pamiętać, że im więcej fraz, tym większego nakładu pracy będzie wymagało pozycjonowanie stron internetowych. Warto mieć również na uwadze, że pojawienie się strony w TOP3 lub TOP5 na wszystkie wybrane frazy, jeśli będzie ich kilkadziesiąt albo nawet kilkaset, jest niemożliwe.

Czy słowa kluczowe można zmieniać w trakcie pozycjonowania?

Wiemy, że obecnie rynek zmienia się bardzo dynamicznie i wymaga stałego dopasowywania się oraz oferowania rozwiązań ciekawszych od konkurencji, aby uzyskać i utrzymać przewagę. Dlatego też istnieje możliwość zmiany fraz kluczowych w trakcie współpracy. Trzeba mieć jednak na uwadze, że pozycjonowanie stron internetowych, w tym także optymalizacja treści, to złożony proces, który wymaga dużych nakładów pracy. Dlatego też wszelkie zmiany w działaniach SEO, w tym również nowe frazy kluczowe, należy wprowadzać w sposób rozważny i w konsultacji z pozycjonerem.

Czy pozycjonowanie wymaga zmian graficznych na stronie?

Nie zawsze jest to konieczne, jednak bardzo często działania SEO obejmują również zmiany graficzne na stronie internetowej klienta. Czasami są to tylko drobne zmiany kosmetyczne związane z optymalizacją struktury domeny pod SEO, a innym razem strona wymaga gruntownego przerobienia, aby była bardziej funkcjonalna i estetyczna. Wszelkie zmiany graficzne wprowadzane są po konsultacji i zaakceptowaniu ich przez klienta, aby wygląd strony był zgodny nie tylko z zasadami SEO, ale także z wizją jej właściciela.

Czy kampanie Google Ads mają wpływ na wyniki pozycjonowania?

Kampanie Google Ads wpływają na nieorganiczne wyniki wyszukiwania. Oznacza to, że domena na wybraną frazę pojawia się w wyszukiwarce wysoko, ale obok nazwy domeny znajduje się dopisek, iż jest to reklam. Znika ona wraz z wyczerpaniem budżetu przeznaczonego na kampanię. Niestety działania z zakresu Google Ads nie mają wpływu na organiczne wyniki wyszukiwania i po zakończeniu kampanii nie pozostaje po nich żaden ślad.

Oceń tekst
Średnia ocen 4.9/5 | Liczba ocen: 177

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę