Skuteczne pozycjonowanie sklepu internetowego pomoże Ci wyprzedzić konkurencję i zwiększyć zyski. Zainteresowany? Zobacz, na czym polega SEO dla e-commerce!

Co to jest pozycjonowanie sklepu internetowego?
Pozycjonowanie sklepu internetowego (pozycjonowanie e-commerce) to proces, którego celem jest zwiększenie widoczności w organicznych, czyli bezpłatnych, wynikach wyszukiwania. Im lepiej zoptymalizowany sklep, tym wyższą pozycję zajmuje na stronie SERP.
Wyszukiwarka Google ma obecnie ponad 90% całkowitego udziału w rynku, dlatego to właśnie do jej wymagań dostosowuje się witryny internetowe, zwłaszcza w Polsce – tu prawie 96% wszystkich użytkowników Internetu korzysta z tej wyszukiwarki.
Czego wymaga Google od sklepów internetowych? Aby internauci mogli dotrzeć do Twojego sklepu, potrzebne są frazy kluczowe. To one są mostem łączącym to, czego szuka konsument z tym, co oferuje mu Twoja witryna. Na nasyceniu treści słowami kluczowymi proces pozycjonowania jednak się nie kończy.
Aby skutecznie walczyć o dużą widoczność i wysokie pozycje, trzeba zadbać również o:
- aspekty techniczne serwisu,
- użyteczny i wartościowy content,
- linki prowadzące do sklepu,
- UX, czyli doświadczenia odbiorców.
To przede wszystkim te kwestie składają się na cały proces pozycjonowania sklepu internetowego i zwiększenia jego widoczności w wyszukiwarce Google.
Czy warto pozycjonować sklep internetowy?
Na to pytanie można odpowiedzieć bez ogródek – pozycjonowanie sklepu internetowego to must have dla niemal każdej firmy, której głównym źródłem zysków jest sprzedaż online. Czy warto to robić? Zdecydowanie tak! Bez widoczności w wynikach organicznych konieczne będzie pozyskiwanie klientów z innych kanałów marketingowych.
Warto wiedzieć, że to właśnie do wyszukiwarki konsumenci w pierwszej kolejności zwracają się przy potrzebie zakupowej. To oznacza, że przez brak widoczności w SERP-ach możesz stracić sporą część klientów. Nie bez przyczyny działania SEO są jedną z najczęściej stosowanych strategii marketingowych.
Korzyści z pozycjonowania sklepu przez naszych specjalistów

Optymalizacja sklepu internetowego, pozyskiwanie naturalnych back linków, tworzenie contentu i wszystkie inne działania, które składają się na proces zwiększenia widoczności serwisu, niosą za sobą mnóstwo korzyści dla biznesu – pod warunkiem że zostaną prawidłowo wdrożone.
Warto więc rozważyć powierzenie tego zadania profesjonalnej agencji, takiej jak iCEA Group.
Oto co zyskasz, decydując się na współpracę z naszymi specjalistami ds. SEO sklepu internetowego:
- zwiększysz widoczność w wynikach wyszukiwania na istotne dla swojej branży frazy kluczowe;
- duża widoczność sklepu internetowego przełoży się na większy ruch organiczny, a co za tym idzie – na większą popularność i świadomość marki wśród konsumentów;
- zyskasz renomę i zaufanie w oczach dotychczasowych oraz potencjalnych klientów;
- wyprzedzisz konkurencję, która nie dba o skuteczne pozycjonowanie swojego sklepu;
- zwiększysz zyski;
- zwiększysz zainteresowanie swoją ofertą;
- dotrzesz do szerokiej grupy odbiorców;
- dzięki widoczności w wyszukiwarce Google wzmocnisz pozycję swojej marki na rynku, a efekty będą utrzymywały się przez długi czas.
Ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego?
To jedno z najczęściej zadawanych pytań. Niestety odpowiedź zwykle rozczarowuje, bo to, jaką cenę przyjdzie Ci zapłacić, zależy od różnych czynników (m.in. wielkości sklepu internetowego, popularności branży, aktualnej sytuacji serwisu). Na niektóre z nich masz wpływ, inne są całkowicie niezależne od Ciebie.
Najważniejszą rolę odgrywa Twoja konkurencja. W końcu w pozycjonowaniu sklepu internetowego chodzi przede wszystkim o wyprzedzenie innych serwisów działających w tej samej branży.
Jeśli firma X przeznacza na SEO 5000 złotych miesięcznie, nie uda Ci się wyprzedzić jej w rankingu Google, dysponując mniejszym budżetem. Ze względu na różnice w zasobach finansowych firma X będzie mogła stworzyć miesięcznie więcej wartościowych treści i pozyskać więcej linków zewnętrznych.
Wielkość serwisu oraz liczba fraz kluczowych, na które chcesz pojawiać się w wyszukiwarce internetowej, również wpływają na to, ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego. Optymalizacja sklepu z tysiącami produktów będzie kosztowała więcej niż optymalizacja sklepu z niewielkim asortymentem.
Znaczenie ma także zakres wykonanych przez agencję prac. Być może niektóre czynności zrealizujesz samodzielnie, wówczas cena będzie niższa.
Kiedy warto zdecydować się na pozycjonowanie sklepów?
Pozycjonowanie sklepu internetowego najlepiej rozpocząć jak najszybciej. Pamiętaj, że jest to proces długofalowy, którego efekty dostrzegalne są zazwyczaj po kilku, czasami nawet po kilkunastu miesiącach. Im szybciej wdrożysz pierwsze działania, tym szybciej zbierzesz ich owoce w postaci na przykład większej liczby klientów.
Usługą SEO dla e-commerce szczególnie warto zainteresować się, gdy:
- witryna internetowa nie generuje ruchu;
- pozyskany ruch nie prowadzi do konwersji (być może problemem są źle dobrane słowa kluczowe);
- witryna internetowa nagle straciła swoją pozycję w wyszukiwarce;
- działania marketingowe nie przynoszą już efektów, a firma znalazła się w martwym punkcie;
- firma chce dotrzeć do nowych klientów i zwiększyć skalę swojego działania.
Czy któryś z tych przykładów możesz odnieść do swojego biznesu? Jeśli tak, koniecznie rozważ wdrożenie SEO.
Czy pozycjonowanie sklepów internetowych jest dla każdego?
Pozycjonowanie sklepów internetowych to usługa, która sprawdza się u większości, ale nie u wszystkich.
W tych przypadkach lepiej skupić się na innych kanałach marketingowych:
- Działanie na małą skalę
Wyobraź sobie, że pani Mariola, która przez Internet sprzedaje ręcznie robioną przez siebie biżuterię, inwestuje kilka tysięcy złotych miesięcznie w działania SEO. Łatwo można się domyślić, że to nie najlepszy pomysł.
Przede wszystkim Pani Mariola prawdopodobnie nie generuje tak dużych zysków, aby pozwolić sobie na comiesięczne wydatki rzędu kilku tysięcy złotych. Poza tym, jeśli produkuje biżuterię samodzielnie, ma spore ograniczenia, jeśli chodzi o liczbę wytwarzanych produktów dziennie. Większy ruch z SEO w takim przypadku na niewiele się zda.
- Brak zasobów finansowych
Inwestycja w SEO sklepu internetowego nie będzie dobrym rozwiązaniem również w przypadku firm, które nie dysponują odpowiednim budżetem. Niektóre czynności (np. tworzenie treści i pozyskiwanie linków) trzeba wykonywać regularnie. To oznacza, że pozycjonowanie to stałe koszty.
Jeśli firma nie ma zasobów finansowych na przynajmniej kilkanaście miesięcy, lepiej odpuścić sobie współpracę z agencją SEO.
- Wąska grupa odbiorców i niszowe produkty
Jeśli prowadzisz sklep online z bardzo niszowym i mało popularnym asortymentem, widoczność w darmowych wynikach wyszukiwania Google może nie przynieść zadowalających efektów.
Jeśli konsumenci nie mają pojęcia o istnieniu danego produktu, nie będą wpisywali jego nazwy w wyszukiwarkę. Z tego względu nawet pierwsze miejsce w SERP-ach nie przełoży się na większy ruch.

Wybór platformy sprzedażowej często traktowany jest po macoszemu. To duży błąd, ponieważ funkcje, możliwości i ewentualne ograniczenia oprogramowania wpływają nie tylko na zadowolenie klientów, ale również na to, jak przebiega proces pozycjonowania sklepu.
Przy wyborze platformy e-commerce należy zwrócić uwagę na:
- Przystosowanie pod kątem działań SEO
Platforma sprzedażowa powinna być przede wszystkim SEO friendly, czyli ułatwiać wdrażanie podstawowych czynności optymalizacyjnych, a nawet wdrażać je automatycznie. O jakie czynności chodzi? Na przykład o optymalizację metadanych, ustawianie przyjaznych adresów URL, wdrożenie linków kanonicznych.
- Możliwość personalizacji
Interfejs, rozmiar i rodzaj czcionki, kolory i ogólny wygląd szablonu muszą pasować do identyfikacji wizualnej Twojej marki. Ważne jest więc to, aby wybrać platformę, która nie ma ograniczeń w obszarze personalizacji.
- Rodzaj oprogramowania
Platformy e-commerce dzielą się na Open Source, SaaS oraz platformy dedykowane. Open Source to oprogramowanie otwarte i dostępne dla wszystkich. Każdy może z niego korzystać, a co więcej – modyfikować i dodawać rozszerzenia. Takie rozwiązanie daje dużą swobodę, jeśli chodzi o personalizację, jednak wadą jest brak oficjalnej pomocy technicznej.
SaaS to oprogramowanie udostępniane jako usługa – klienci mogą z niego korzystać, ale zobowiązani są do regularnego opłacania abonamentu (zwykle co miesiąc). Tego typu platformy to szybki i łatwy sposób na stworzenie sklepu, jednak wadą jest brak dostępu do skryptu, a co za tym idzie brak możliwości jego modyfikacji. Warto wiedzieć, że sklepy internetowe postawione na oprogramowaniu SaaS trudniej pozycjonować.
Trzecia kategoria to platformy dedykowane, czyli tworzone od zera na zamówienie klienta. Są idealnie dopasowane do potrzeb danego biznesu, co jest ich największą zaletą, wadą zaś – wysoka cena.
- Funkcje i rozszerzenia
Każdy biznes ma nieco inne potrzeby. Należy więc zwrócić uwagę na funkcje, jakie oferuje platforma. Upewnij się, że wybrane przez Ciebie oprogramowanie umożliwia integrację z ważnymi w Twoim biznesie podmiotami (np. firmami kurierskimi, systemami płatności), a także oferuje inne funkcje, które pozwolą Ci odpowiadać na potrzeby i oczekiwania Twojej grupy docelowej.
Najczęściej wybierane platformy e-commerce to: WooCommerce, PrestaShop oraz Shoper.
Pozycjonowanie sklepów internetowych – od czego należy zacząć?
Jak zacząć pozycjonowanie sklepu internetowego? W pierwszej kolejności warto przeprowadzić audyt SEO lub zlecić to zadanie komuś doświadczonemu np. profesjonalnej agencji.
Audyt to analiza strony oraz jej profilu linkowego pod kątem wymagań SEO. Sklepy internetowe to rozbudowane serwisy, dlatego ocena wszystkich istotnych elementów pod kątem dopasowania do SEO jest praktycznie niemożliwa bez odpowiednich narzędzi, wiedzy i doświadczenia. Audyt pozwala wykryć błędy, a także ułatwia planowanie strategii pozycjonowania sklepu internetowego.
Profesjonalna i dogłębna analiza serwisu (audyt SEO) obejmuje m.in.:
- frazy kluczowe,
- linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne,
- treści,
- strukturę strony,
- mapę strony,
- Core Web Vitals,
- bezpieczeństwo,
- aspekty techniczne.
Warto również ułatwić sobie proces pozycjonowania, korzystając ze specjalnych narzędzi. Niezastąpioną pomocą w tym przypadku okaże się Google Search Console. To darmowa usługa, z której może korzystać każdy właściciel sklepu internetowego. Zdecydowanie warto się z nią zaprzyjaźnić.
GSC pozwala analizować serwis pod kątem dopasowania do wyszukiwarki Google, udostępnia raporty dotyczące ruchu i klikalności, a do tego umożliwia przesłanie mapy strony oraz dodanie nowych adresów URL do indeksu wyszukiwarki. Narzędzie poinformuje Cię również, gdy Google nałoży na Twój serwis karę.
Sklep internetowy a dobór słów kluczowych
Dobór odpowiednich słów kluczowych to podstawa pozyskiwania wartościowego ruchu, czyli przekładającego się na konwersję. Warto zaplanować strukturę strony, bazując na asortymencie oraz zachowaniach użytkowników w wyszukiwarce.
Produkty powinny być podzielone na kategorie. Przykładowo: sklep internetowy z odzieżą należy podzielić np. na sekcje: dla kobiet, dla mężczyzn, dla dzieci, następnie w kategorii dla kobiet utworzyć podkategorię z konkretnymi rodzajami produktów; tak samo oczywiście w kategorii produktów dla mężczyzn i dla dzieci.
Źródło: zalando.pl
W sklepach z bardzo dużym asortymentem warto stosować również dodatkowe podziały np. ze względu na markę, kolor, typ, przeznaczenie itp.
Taki zabieg umożliwi nasycenie witryny większą ilością fraz kluczowych, a co za tym idzie – pozwoli przyciągnąć do sklepu szerszą grupę odbiorców. W serwisie będzie można umieścić takie frazy, jak: czarna sukienka wieczorowa, spodnie skórzane dla kobiet, buty sportowe dla mężczyzn i tak dalej.
To, jakie frazy powinieneś wybrać i jak nazwać poszczególne kategorie, zależy od zachowań Twoich potencjalnych klientów. Niezbędne na tym etapie są narzędzia SEO do szukania i analizy słów kluczowych, takie jak:
- Planer słów kluczowych od Google,
- Ahrefs,
- Ubersuggest,
- Answer the Public,
- Keyword Tool.
Przy wyborze fraz kluczowych do pozycjonowania swojego sklepu internetowego zwróć uwagę na:
- wolumen wyszukiwania – to średnia liczba wyszukiwań danego słowa kluczowego w wyszukiwarce. Im wyższa wartość, tym większy ruch organiczny jest w stanie wygenerować fraza. Pozycjonowanie sklepu internetowego na słowa, których nikt nie używa w wyszukiwarce, nie ma najmniejszego sensu;
- intencje użytkownika – nie można kierować się wyłącznie wolumenem wyszukiwania. Takie działanie może doprowadzić do katastrofy, ponieważ znaczenie dla sukcesu w e-commerce mają również intencje użytkowników. Innych fraz używamy, gdy szukamy bezpiecznego sposobu na wypranie puchowej kurtki, innych zaś, gdy chcemy taką kurtkę po prostu kupić.
Frazy kluczowe dla pozycjonowania sklepu internetowego powinny pasować do intencji zakupowych. Inaczej mówiąc, trzeba dobrać słowa, których używają konsumenci, gdy są nastawieni na zakup. W e-commerce ogromne znaczenie mają frazy long tail, czyli składające się z kilku wyrazów.
Generują one mniejszy ruch, jednak częściej konwertują, czyli przyciągają użytkowników zdecydowanych na zakup. Warto używać ich więc przede wszystkim w opisach produktów;
- konkurencyjność – narzędzia SEO do analizy słów kluczowych zwykle udostępniają informacje na temat konkurencyjności danej frazy. Na podstawie tego parametru można określić, jak trudno będzie wyprzedzić inne serwisy i rankować na wysokiej pozycji.
Jeśli wybierzesz bardzo konkurencyjne frazy, trudno będzie Ci uzyskać zadowalającą pozycję (w popularnej branży będzie to wręcz niemożliwe), a cały proces stanie się bardziej kosztowny i czasochłonny. Warto znaleźć frazy, które cechują się dość wysokim wolumenem wyszukiwania, ale jednocześnie niezbyt wysoką konkurencyjnością.
Content marketing dla sklepu internetowego

Według serwisu Content Marketing Institute w 2021 roku 88% marketerów osiągnęło wyznaczone cele marketingowe i biznesowe poprzez wdrożenie zaplanowanej strategii content marketingu.
Serwis HubSpot z kolei informuje, że 90% marketerów korzystających z marketingu treści w 2021 zdecydowało się kontynuować w 2022 roku inwestowanie zasobów finansowych i czasowych w prowadzone działania.
Statystyk potwierdzających skuteczność content marketingu jest mnóstwo. Dziś nikt raczej nie dyskutuje ze stwierdzeniem, że publikowanie treści to nieodłączny element pozycjonowania sklepów internetowych i jeden z najlepszych sposobów na pozyskiwanie wartościowego ruchu organicznego.
Content w formie tekstów, ale też grafik, wideo czy nawet materiałów audio przyciąga konsumentów z każdego poziomu lejka sprzedażowego – od osób nieznających marki, po zdecydowane na zakup.
Cele, jakie możesz zrealizować za pomocą przemyślanej i zaplanowanej strategii content marketingowej to:
- większa widoczność sklepu w wynikach wyszukiwania Google – content wspiera pozycjonowanie;
- większa sprzedaż – treści wpływają na decyzje zakupowe konsumentów;
- profesjonalny wizerunek marki – wartościowy i użyteczny content przedstawia markę w roli eksperta w branży, przez co zwiększa się również zaufanie konsumentów.
Do zrealizowania każdego z tych celów potrzebne są nieco inaczej skonstruowane treści. Na decyzje zakupowe Twoich potencjalnych klientów będą wpływały przede wszystkim opisy produktów, natomiast wizerunek eksperta pomogą Ci zbudować wpisy na blogu zawierające fachową wiedzę.
Co zrobić, aby inwestycja w tworzenie i dystrybucję treści okazała się opłacalna? Trzymaj się tych 6 żelaznych zasad:
- Optymalizuj treści pod kątem SEO
Content to narzędzie, które może skutecznie wesprzeć pozycjonowanie sklepów internetowych, ale podstawowym warunkiem jest poprawna optymalizacja pod kątem SEO.
Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim doborze fraz kluczowych, zwracając uwagę na intencje. W opisach produktów i kategorii powinny znaleźć się frazy long tail (o czym wspominaliśmy wcześniej). We wpisach poradnikowych na blogu warto natomiast umieszczać frazy w formie pytań i frazy dotyczące tematów, które najbardziej interesują grupę docelową.
Słowa kluczowe powinny znaleźć się w nagłówkach, treści, tytule i meta opisie podstrony, a także w anchorach linków wewnętrznych.
- Pamiętaj, że content to nie tylko teksty
Wiele firm popełnia ten błąd i zamiast publikować różnorodny content, tworzy wyłącznie teksty. Istnieje przecież wiele innych form treści np. grafiki, infografiki, wideo, audio, które są chętniej przyjmowane przez odbiorców.
Na szczególną uwagę zasługują materiały wideo. Jeśli nie masz ich na swojej stronie internetowej, koniecznie to zmień, ponieważ według serwisu Blogging Wizard prawie 70% konsumentów woli dowiadywać się o marce czy nowych produktach właśnie z materiałów wideo.
Atrakcyjne filmy przyciągają uwagę użytkowników, wpływają na decyzje zakupowe, a także budują pozytywny wizerunek marki.
- Zadbaj o atrakcyjną formę treści
Użytkownicy Internetu rzadko czytają teksty od początku do samego końca. Zwykle jest to raczej skanowanie strony w poszukiwaniu najciekawszych lub najważniejszych wątków. Warto więc zadbać o atrakcyjną formę treści i ułatwić odbiorcom jej przyswajanie.
Postaraj się wyróżnić istotne dla czytelnika zdania czy wyrazy np. poprzez boldowanie lub inne wyróżnienie. Twórz krótkie akapity – niech każdy kolejny wątek będzie wyraźnie oddzielony od poprzedniego. Stosuj nagłówki H1, H2 i H3, a w dłuższych tekstach nawet te niższego rzędu.
Twoi odbiorcy już po kilku sekundach pobytu na stronie powinni wiedzieć, gdzie znajdą odpowiedzi na swoje pytania. Przeplataj tekst grafikami, listami, infografikami, a nawet materiałami wideo. Najprościej mówiąc, zrób wszystko, aby utrzymać uwagę czytelnika.
- Twórz merytoryczne i wartościowe treści
Każdy content publikowany na stronie Twojego sklepu internetowego powinien spełniać konkretne zadanie – niektóre treści mają zachęcać do zakupu, inne przedstawiać działanie produktu, a jeszcze inne omawiać konkretne zagadnienie interesujące klientów. Niezależnie od rodzaju i celu treści zawsze dbaj o wysoką jakość i użyteczność.
Użytkownicy Internetu nie zagłębiają się w lekturę Twoich tekstów dla przyjemności. Musisz zaoferować im pewną wartość. Dbaj o użyteczność treści i wkład merytoryczny. Nie twórz dla samego tworzenia.
- Promuj swój content w social mediach
Na tworzeniu contentu marketing treści się nie kończy. Teksty publikowane w sklepie internetowym warto promować w social mediach. Wprawdzie nie ma to bezpośredniego wpływu na widoczność w wyszukiwarce Google, jednak pozwala dotrzeć do szerszej grupy odbiorców i zwiększyć ruch w serwisie.
Warto także zachęcać użytkowników do pozostawienia komentarza, podzielenia się swoimi spostrzeżeniami, a także do udostępniania contentu.
- Uważaj na content gap
Content gap to tzw. luka w treści. Mówimy o niej, gdy na stronie brakuje słów kluczowych lub contentu, którego szukają użytkownicy. Warto regularnie analizować stronę sklepu internetowego pod tym kątem, ponieważ luki w treści ograniczają zasięg witryny i prowadzą do utraty klientów.
Koniecznie sprawdź, jakie tematy i słowa kluczowe pojawiają się na stronach Twoich bezpośrednich konkurentów. Warto także skorzystać z narzędzi do analizowania słów kluczowych oraz sprawdzić zachowania grupy docelowej w sieci.
Pamiętaj, że nawet jeśli uda Ci się skutecznie wypozycjonować sklep internetowy na wybrane frazy, nie masz pewności, że docierasz do wszystkich swoich potencjalnych klientów. Analiza pod kątem content gap pomoże Ci uniknąć strat.
Link building dla sklepu internetowego
Wyszukiwarka Google ustala swój ranking w SERP-ach na podstawie dopasowania do czynników rankingowych, ale i innych kwestii np. autorytetu domen. Jeśli więc chcesz, aby Twój sklep internetowy wyświetlał się wysoko na liście wyników organicznych, musisz sprawić, aby domena stała się wiarygodna.
Jak to zrobić? Najskuteczniejszym sposobem jest link building, czyli budowanie naturalnego profilu linkowego. Jeśli inne witryny o wysokim autorytecie odsyłają do Twojego serwisu, dla Google jest to znak, że warto mu zaufać.
Jak pozyskiwać linki zewnętrzne, aby wspierały pozycjonowanie Twojego sklepu internetowego?
- Pozyskuj back linki z domen o wysokim autorytecie – w „oczach” Google większe znaczenie ma 5 linków z wiarygodnych i silnych stron niż setki linków z serwisów o niskim autorytecie. W tej kwestii liczy się przede wszystkim jakość. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na Domain Rating (DR), czyli autorski wskaźnik od Ahrefs.
- Zadbaj o dywersyfikację – dla wyszukiwarki Google znaczenie mają wyłącznie odnośniki naturalne. Teoretycznie chodzi o linki dodane dobrowolnie przez użytkowników. W praktyce jednak taki sposób budowania profilu linkowego trwałby zbyt długo i byłby mało skuteczny. Dlatego też proces ten przyspiesza się poprzez pozyskiwanie odnośników tak, aby wyglądały jak najbardziej naturalnie.
Znaczenie ma przede wszystkim zróżnicowanie. Linki powinny pochodzić z różnych źródeł, mieć różne atrybuty (dofollow, nofollow) oraz różne anchory (słowo kluczowe, nazwa marki, adres URL, neutralne wyrażenie itp.).
Jeśli do pozycjonowanej domeny linkuje wyłącznie jeden serwis, a wszystkie odnośniki mają anchory w postaci słów kluczowych, nie wygląda to zbyt naturalnie i prawdopodobnie nie wpłynie dobrze na pozycjonowanie. Widoczność takiego sklepu w Google może się wręcz pogorszyć.
- Zwróć uwagę na częstotliwość dodawania linków – skuteczny link building powinien być rozłożony w czasie. Wyszukiwarka nie uwierzy w to, że do Twojej strony jednego dnia linkuje 50 odnośników, a następnie przez długi czas żaden.
- Pozyskuj linki do różnych sekcji sklepu – linki z innych witryn powinny kierować nie tylko do strony głównej, ale i do innych sekcji oraz podstron w Twoim sklepie internetowym.
Przykładowe sposoby na pozyskiwanie linków zewnętrznych:
- wpisy gościnne,
- artykuły sponsorowane,
- tworzenie wysokiej jakości treści (zachęcanie użytkowników do udostępniania),
- komentarze na blogach i forach internetowych,
- katalogi stron.
Optymalizacja sklepu internetowego

Optymalizacja sklepu internetowego, czyli tzw. działania on-site, to podstawa, jeśli chcesz walczyć o dobre miejsce w organicznych wynikach wyszukiwania. Na czym polega?
Istnieje mnóstwo aspektów, na które wyszukiwarki zwracają uwagę. Aby zwiększyć widoczność swojego sklepu internetowego w Google, powinieneś skupić się przede wszystkim na następujących elementach.
- Dane strukturalne
Dane strukturalne to mikrodane dodawane do kodu strony. Za ich pomocą oznacza się poszczególne elementy w sklepie internetowym. Dzięki nim wyszukiwarka może lepiej zrozumieć zawartość witryny i odróżnić np. cenę od wagi produktu czy rozmiar od dostępnych sztuk w magazynie.
Dane strukturalne pozwalają rozszerzyć wyniki wyszukiwania na stronie SERP, czyli dodać tzw. rich snippets, które przyciągają uwagę użytkowników. Jak to zrobić?
Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z darmowego markera danych, dostępnego w Google Search Console. Możesz również dodać je ręcznie do kodu swojej witryny, jednak wymaga to znajomości przynajmniej podstaw programowania.
- Linkowanie wewnętrzne
Linkowanie wewnętrzne to sposób, w jaki poszczególne sekcje na stronie sklepu są ze sobą połączone. Menu powinno linkować do głównych kategorii, strona główna do innych podstron serwisu, opisy kategorii do kart produktów, wpisy na blogu do poszczególnych produktów.
Kombinacji jest mnóstwo. Ważne jest to, aby linkowana sekcja miała związek z zawartością podstrony, z której pochodzi link.
Co właściwie daje taki zabieg i dlaczego wykonuje się go w ramach pozycjonowania sklepu? Przede wszystkim ułatwia indeksowanie adresów URL w obrębie domeny i poruszanie się po sklepie (co dotyczy zarówno robotów wyszukiwarki, jak i użytkowników). Do tego linki wewnętrzne wydłużają czas sesji oraz zmniejszają współczynnik odrzuceń.
- Optymalizacja obrazów
Skuteczne pozycjonowanie sklepów internetowych nie mogłoby obyć się bez optymalizacji obrazów. W końcu w e-commerce zdjęcia produktów mają ogromne znaczenie – mogą zachęcić użytkownika do dokonania zakupu, zwłaszcza w przypadku branż, gdzie jednym z najważniejszych kryteriów wyboru jest wygląd produktu.
Mowa tutaj m.in. o odzieży, butach, meblach czy biżuterii. Poszukując takich produktów, konsumenci często korzystają z zakładki Google Grafika. Warto się tam pojawić, ponieważ to szansa na wartościowy ruch w sklepie.
Ważne jest to, aby Twoje grafiki i zdjęcia znalazły się na wysokiej pozycji, a także, by przyciągały uwagę użytkownika. Jak to zrobić? Zadbaj przede wszystkim o atrybut ALT, czyli opis alternatywny, który informuje roboty wyszukiwarki o tym, co przedstawia zdjęcie.
Oprócz tego zwróć uwagę na wielkość, rozdzielczość i jakość swoich obrazów.
- Wskaźniki Core Web Vitals
Core Web Vitals (CWV) to jeden z czynników rankingowych, na podstawie których Google ustala swój ranking i ocenia witryny. Zestaw wskaźników określających wydajność, szybkość oraz stabilność wizualną serwisu ma dziś ogromne znaczenie, ponieważ Google ponad wszystko stawia zadowolenie użytkowników.
Za pomocą darmowego narzędzia Google PageSpeed Insights sprawdzisz, jak Twoja strona wypada pod tym kątem. Pamiętaj, że optymalizacja Core Web Vitals to nieodłączny element całego procesu, i to nie tylko ze względu na wymagania wyszukiwarki. Wydajne, szybkie strony mają przewagę, jeśli chodzi o sprzedaż, ponieważ internauci nie lubią zbyt długo czekać na ładowanie się zawartości.
- Certyfikat SSL
Certyfikat SSL (ang. Secure Socket Layer) to protokół szyfrowania chroniący dane rejestracyjne, identyfikacyjne i bankowe użytkowników. Jest to obecnie standard, bez którego nawet najskuteczniejsze pozycjonowanie sklepu nie będzie miało sensu.
Od jakiegoś czasu Google wyraźnie daje internautom do zrozumienia, które witryny nie są zabezpieczone certyfikatem (komunikat na ekranie po kliknięciu linku) i mogą być niebezpieczne. Użytkownik może oczywiście zignorować taki komunikat i mimo to wejść na stronę, jednak nikt raczej nie dokona zakupu w sklepie oznaczonym przez Google jako niebezpieczny.
- Mobilna wersja sklepu
Jeśli chcesz skutecznie pozycjonować sklep internetowy, musisz zapewnić użytkownikom wygodny i atrakcyjny dostęp z poziomu urządzeń mobilnych. Według serwisu StatCounter Global Stats pod koniec 2022 59% ruchu w Internecie generowali użytkownicy mobilni.
Google dopasowuje się do trendów i reaguje na zachowania Internautów, dlatego od jakiegoś czasu przy indeksowaniu brana jest pod uwagę przede wszystkim wersja mobilna serwisu.
- Poprawna struktura adresów URL
Adresy URL w sklepie online powinny mieć przyjazną strukturę, a nie być zlepkiem przypadkowych znaków. Warto pomyśleć o tym już na etapie projektowania sklepu i nazywania kategorii. Na większości platform e-commerce adresy URL będą tworzyły się automatycznie właśnie na podstawie struktury strony.
Przy pozycjonowaniu sklepu zwróć uwagę na długość oraz przejrzystość linków (powinny być krótkie i zrozumiałe), umieść w nich słowa kluczowe, nie stosuj polskich znaków i wielkich liter. Dzięki temu ułatwisz użytkownikom, a także robotom poruszanie się po Twoim sklepie.
Ile trwa pozycjonowanie sklepów internetowych?
To, ile trwa pozycjonowanie sklepu internetowego – podobnie jak koszty – jest kwestią bardzo indywidualną. Nie można podać jednej, uniwersalnej odpowiedzi dla każdego. Znaczenie mają takie kwestie, jak:
- słowa kluczowe – łatwo zdobyć pierwszą pozycję w rankingu Google na mało popularne frazy. Im mniej firm walczy o widoczność na dane słowo, tym szybciej można zauważyć efekty. Pozycjonowanie sklepu polega jednak na zwiększaniu widoczności na frazy z wysokim wolumenem wyszukiwania.
To, jak długo trzeba będzie czekać na pierwsze rezultaty, zależy więc od popularności i konkurencyjności fraz;
- wielkość serwisu – im większy sklep internetowy, tym dłużej trwa optymalizacja. W końcu trzeba popracować nad każdą podstroną serwisu (treści, meta dane, adres URL, grafika, linkowanie). Jeśli Twój asortyment składa się z tysięcy produktów, będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość;
- działania konkurencji – to, ile trwa pozycjonowanie sklepu internetowego, zależy również od Twojej konkurencji, a dokładniej tego, jakie działania stosuje ona w swoim sklepie czy na stronie WWW.
Warto regularnie analizować witryny firm, z którymi rywalizuje się o miejsce w rankingu. Takie działanie sprawi, że nigdy nie zostaniesz w tyle;
- wiek domeny – domeny istniejące w sieci od dłuższego czasu zwykle szybciej mogą liczyć na pierwsze efekty. To dlatego, że przez ten czas wyszukiwarka mogła wyrobić sobie opinie na ich temat i ocenić, czy są wiarygodne. Oprócz tego im starsza witryna, tym więcej naturalnych linków do niej prowadzi.
Pierwsze efekty pozycjonowania sklepów internetowych zwykle widoczne są po 3-6 miesiącach, jednak w zależności od wymienionych wyżej czynników w niektórych przypadkach może trwać to dłużej lub też krócej.
Co wpływa na pozycjonowanie sklepu internetowego?

Pozycjonowanie sklepów internetowych opiera się na działaniach on-site, czyli optymalizacji, oraz działaniach off-site, czyli link buildingu. Celem wykonywania tych czynności jest dopasowanie serwisu do czynników rankingowych SEO, jednak nie tylko one mają wpływ na miejsce w rankingu.
Widoczność sklepu w Google zależna jest również od takich czynników, jak:
- poprawne indeksowanie – aby Twój serwis mógł konkurować z innymi o miejsce w SERP-ach, w pierwszej kolejności musi znaleźć się w indeksie wyszukiwarki. To właśnie stamtąd Google wybiera strony, które wyświetli użytkownikom.
Po pewnym czasie każdy serwis zostanie odnaleziony przez roboty indeksujące (np. dzięki prowadzącym do niego linkom), jednak lepiej mieć kontrolę nad tym procesem. Warto upewnić się, czy w panelu administracyjnym platformy e-commerce nie została włączona blokada przed indeksowaniem.
Swój sklep możesz dodać do Google za pomocą wspomnianego wcześniej narzędzia Search Console. Pozwala ono na przesłanie mapy witryny (pliku z listą wszystkich podstron domeny), a także wysłanie prośby o indeksowanie poszczególnych adresów URL w obrębie sklepu.
Nie można zapominać również o pliku robots.txt, którego zadaniem jest wydawanie komend robotom indeksującym. Za jego pomocą możesz zablokować dostęp do stron, które nie powinny znaleźć się w indeksie Google np. strona logowania czy polityka prywatności;
- zmiany w algorytmach – niestety na pozycjonowanie sklepów online wpływają również czynniki niezależne od Ciebie, a jednym z nich są zmiany w algorytmach, które wyszukiwarka wprowadza regularnie.
Przez takie modyfikacje wypracowana wcześniej pozycja może nagle ulec zmianie. To, co działało wczoraj, może nie działać dziś, a to, co działa dziś, może nie działać jutro. Niektóre zmiany da się „wyłapać”, bo informuje o nich sama firma Google, jednak dokładny klucz, według którego oceniane są strony, to tajemnica.
Większość znanych nam obecnie czynników rankingowych została ustalona na podstawie obserwacji rankingu;
- historia domeny – jak już wiesz, Google zwraca uwagę na wiarygodność i autorytet pozycjonowanej domeny. Im większym zaufaniem cieszy się ona w oczach wyszukiwarki, tym większe szanse ma na to, aby szybko osiągnąć sukces.
Jedną z istotnych w tym obszarze kwestii jest historia domeny. Google zwraca uwagę na to, jakie linki do niej prowadzą, czy została kiedyś ukarana filtrem algorytmicznym lub zainfekowana przez wirusy. Wszystko to obniża jej wiarygodność.
Jeśli stawiasz sklep na nowo zakupionej domenie, ten problem Cię nie dotyczy. Jeżeli jednak istnieje ona już od dłuższego czasu lub odkupiłeś starą domenę, warto prześledzić jej historię. Zrobisz to na przykład za pomocą narzędzia Wayback Machine.
Pamiętaj, że skuteczne pozycjonowanie sklepów internetowych to proces złożony z wielu etapów i aspektów. Aby osiągnąć sukces, trzeba zadbać o wszystkie elementy, a nie skupiać się wyłącznie na jednym obszarze.
O czym należy pamiętać podczas pozycjonowania sklepu internetowego?

W procesie pozycjonowania sklepu internetowego absolutnie nie można zapomnieć o optymalizacji pod kątem User Experience, czyli doświadczeń użytkownika. Niestety wiele osób stawia SEO ponad wartość dla odbiorców. To ogromny błąd. Według portalu HubSpot 88% użytkowników nigdy nie powróci na stronę, która była źle zoptymalizowana pod kątem doświadczeń.
UX ma znaczenie z dwóch powodów.
- Wspiera pozycjonowanie sklepu
Firma Google co pewien czas wdraża zmiany, a spora część z nich dotyczy właśnie UX. To zatem jasne, że dla wyszukiwarki dobro użytkowników nie jest bez znaczenia. Core Web Vitals, indeksowanie mobilne, certyfikat bezpieczeństwa – wszystko to zostało wprowadzone, aby zapewnić internautom jak najlepsze doświadczenia.
UX może wpłynąć bezpośrednio na pozycję sklepu w organicznych wynikach wyszukiwania. Przykładowo, jeśli Twoja witryna zbyt wolno się ładuje, internauci najprawdopodobniej będą z niej rezygnować, co przyczyni się do wzrostu współczynnika odrzuceń. To z kolei jest znak dla Google, że strona nie spełnia oczekiwań użytkowników, więc nie warto wyświetlać jej na wysokiej pozycji.
- Wspiera proces generowania konwersji
Ruch w sklepie internetowym nie oznacza jeszcze sukcesu. Gdy już zwrócisz uwagę użytkowników i ściągniesz ich na swoją stronę, musisz zadbać o ich doświadczenia. UX wpływa na decyzje zakupowe. Jeśli Twoi potencjalni klienci nie będą zadowoleni z wizyty w sklepie, prawdopodobnie nic nie kupią.
Optymalizacja wrażeń użytkownika ma ogromne znaczenie w procesie generowania konwersji, a to przecież z niej czerpiesz zyski w e-commerce.
Jak zoptymalizować UX w sklepie internetowym?
Wiele kwestii istotnych dla SEO pokrywa się z tymi, które mają znaczenie dla UX. Wspominaliśmy już o wydajności i szybkości strony, wersji na urządzenia mobilne, protokole szyfrowania i dobrych jakościowo zdjęciach. Oto inne kwestie, o które należy zadbać:
- wykonaj audyt UX – audyt UX w sklepie internetowym ma takie samo znaczenie jak wspomniany wcześniej audyt SEO. Warto wykonać go jeszcze przed planowaniem strategii.
Istnieją specjalne metody analityczne, pozwalające ocenić jakość witryny pod kątem doświadczeń użytkownika np. testy A/B, badania z udziałem użytkowników, mapa ciepła;
- zadbaj o przejrzystą strukturę strony – użytkownik nie powinien mieć problemu z poruszaniem się po sklepie. Struktura serwisu powinna być przejrzysta i pozwalać na swobodne przemieszczanie się pomiędzy podstronami.
Zadbaj o menu, linkowanie wewnętrzne, prostą nawigację, przyjazne adresy URL i unikaj tzw. Dead-End Page, czyli stron ze ślepym zaułkiem, z których użytkownik nie może wyjść za pomocą linku;
- uprość proces zakupowy – nic tak nie irytuje użytkowników, jak długi, zawiły proces zakupowy. Jeśli chcesz zadbać o UX w swoim sklepie, uprość maksymalnie formularz i usuń zbędne kroki.
Zastanów się, jakie byłyby Twoje wrażenia, gdybyś jako konsument musiał odpowiadać na dziesiątki zbędnych pytań podczas kupowania etui do telefonu czy klucza francuskiego. Większość użytkowników w takich sytuacjach po prostu porzuca koszyk;
- stosuj CTA – CTA, czyli Call To Action, to przycisk lub komunikat w formie tekstu, który ma zachęcić użytkownika do działania. W e-commerce ma on szczególne znaczenie, ponieważ mocno wspiera proces generowania konwersji.
Przykładem CTA w sklepie jest przycisk Dodaj do koszyka. Powinien znaleźć się w widocznym miejscu na stronie produktu, jednak strona główna i inne sekcje sklepu również powinny zawierać CTA.
Ważna jest także treść komunikatu. Powinna jasno przedstawiać, co się stanie, gdy użytkownik kliknie przycisk;
- utrzymaj uwagę użytkownika – gdy już zwrócisz uwagę użytkownika, musisz zrobić wszystko, aby ją utrzymać. Unikaj nadmiaru reklam i wyskakujących okienek w swoim sklepie. To dystraktory, które odciągają Twojego klienta od jego celu.
Użytkownik powinien płynnie przechodzić przez całą ścieżkę zakupową. To zwiększy szansę na konwersję;
- udogodnienia w sklepie – pozwól użytkownikom na filtrowanie produktów, umieść w sklepie wewnętrzną wyszukiwarkę, zadbaj o to, aby klienci otrzymywali jasne podsumowanie zakupów. Pamiętaj też, aby w opisach produktów umieścić istotne informacje.

Dlaczego warto nam zaufać?
Efekty pozycjonowania sklepu będą lepsze, jeśli zdecydujesz się na współpracę z doświadczoną agencją. Dlaczego warto wybrać właśnie nas?
- Doświadczenie – Grupa iCEA istnieje od 2007 roku. Od tego czasu zrealizowaliśmy ponad 7000 kampanii i przeprowadziliśmy ponad 10 000 konsultacji SEO. Tak bogate doświadczenie pozwala nam działać nieszablonowo i kreatywnie. Z nami jesteś w dobrych rękach!
- Skuteczność – jesteśmy liderem rozwiązań SEO/SXO dla e-commerce. Potrzebujesz konkretów? W 2018 rozpoczęliśmy kampanię dla firmy Epaka. Dzięki naszym działaniom strona klienta znalazła się w TOP3 na najważniejsze słowa kluczowe – a to tylko jeden z wielu zadowolonych klientów.
- Kompleksowe działanie – z nami możesz liczyć nie tylko na skuteczną strategię pozycjonowania sklepu, ale i wsparcie w innych, istotnych obszarach. Jesteśmy agencją 360, przed którą marketing online nie ma żadnych tajemnic.
- Przemyślane działanie – opracowanie kompleksowego audytu SEO i UX dla własnego sklepu internetowego może być trudne ze względu na brak obiektywizmu. My zrobimy to za Ciebie, nigdy nie działamy bez planu!
- Transparentność – uważamy, że płynna komunikacja i przejrzyste warunki współpracy to podstawa sukcesu. Z nami będziesz świadomy wszelkich działań wdrażanych w Twoim serwisie.
- Aktualna wiedza – skuteczna optymalizacja sklepów internetowych wymaga ciągłego szkolenia oraz bycia na bieżąco z wymaganiami wyszukiwarek. Z tego względu nasi eksperci regularnie biorą udział w szkoleniach i warsztatach.
Potrzebujesz wsparcia w procesie SEO? Chcesz, aby Twój sklep wreszcie zaczął zarabiać, a klienci wracali przy każdej potrzebie zakupowej? Skontaktuj się z nami!