Zapytaj o ofertę

Czym jest Agile Scrum?

5 min czytania
Czym jest Agile Scrum?
Kategoria SXO

Agile i Scrum to elastyczne i skuteczne metodyki zarządzania projektem, które pozwalają zespołom osiągać wybitne rezultaty. Wykorzystują one zasady dynamicznego planowania, iteracyjnej pracy i ciągłego doskonalenia. W tym artykule znajdziesz podstawowe założenia Agile i Scrum oraz poznasz korzyści, jakie te koncepcje przynoszą w realizacji projektów.

Spis treści:

Co to jest Agile?

Agile to elastyczna metodyka programowania, powstała jako alternatywa dla tradycyjnych metod. To przede wszystkim sposób myślenia o projekcie, który obejmuje różne metodyki, takie jak Scrum, Lean, Kanban, Extreme Programming i ASD. Pomimo pewnych różnic, wszystkie dotyczą postrzegania rzeczywistości projektów informatycznych. Manifest Agile opublikowany w 2001 r. przez grupę siedemnastu specjalistów inżynierii oprogramowania głosi, że skuteczne programowanie opiera się na zasadach:

 1. Ludzie i współdziałanie to czynniki ważniejsze niż procesy i narzędzia.
 2. Działające oprogramowanie jest lepsze niż rozbudowana dokumentacja.
 3. Współpraca z klientem jest ważniejsza niż formalne ustalenia.
 4. Reagowanie na zmiany jest ważniejsze niż podążanie za planem.

Agile nie porzuca jednak procesowego podejścia, dokumentowania, tworzenia umów czy planów działania. Te czynniki są po prostu mniej istotne niż współpraca z ludźmi, reagowanie na zmiany czy dostosowywanie strategii do dynamizmu rynkowego.

Podsumowując, Agile to zbiór sprawdzonych praktyk, które umożliwiają tworzenie skutecznych, nowoczesnych i elastycznych rozwiązań, dopasowanych do bieżących potrzeb biznesowych.

Jak działa Scrum?

Scrum to jedna z najpopularniejszych metod skutecznego podejścia do tworzenia oprogramowania. Opiera się ona na przedstawianiu klientowi systemu w częściach. Oznacza to, że podczas regularnych spotkań odbiorcy dostarczane są gotowe elementy programu. Proces jego budowania odbywa się natomiast w tak zwanych sprintach, czyli krótkich etapach, w które ma wgląd docelowy klient.

Jak wygląda praca przy projekcie w metodyce Scrum? Proces zwykle zaczyna się od opracowania wizji finalnego produktu, czyli ustalenia celu. W przeciwieństwie do innych schematów, w przypadku Scrum nie ma konieczności określenia działania każdej jego funkcji. Właśnie dlatego wielu osobom, które rozpoczynają pracę w tej metodyce, trudno jest odnaleźć się w nowej rzeczywistości, zwłaszcza jeśli wcześniej ich działania poprzedzone były długotrwałymi sesjami planowania, a dopiero potem pracą nad programem.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Scrum i Agile – podstawowe różnice

Należy zacząć od tego, że Agile jest pojęciem szerszym. Dotyczy ono w głównej mierze sposobu myślenia, filozofii oraz podejścia do dostarczania klientom użytecznych produktów. W Agile kryje się także wiele dokładnie określonych metod zarządzania procesem, które uwzględnione są we wspomnianym wcześniej Manifeście Agile. Scrum jest z kolei narzędziem, które można bezpośrednio wykorzystać podczas działań projektowych. Agile przedstawia więc nadrzędny cel realizowanych działań, a Scrum podpowiada, w jaki sposób można go osiągnąć.

Agile i Scrum mają jednak ze sobą wiele wspólnego. Scrum uwzględnia bowiem filozofię Agile, odzwierciedlając wszystkie wartości zawarte w zasadach dotyczących tej koncepcji. Nic więc dziwnego, że wiele organizacji z całego świata utożsamia obie te metodyki.

Który model powinieneś wybrać?

Znając już definicję obu tych pojęć, z pewnością zastanawiasz się, co wybrać: Agile czy Scrum. Niestety nie da się ustalić, która metodyka jest lepsza. Wynika to z faktu, iż pełnią zupełnie inne funkcje. Domeną Agile jest myślenie, natomiast Scrum odpowiada za działanie. Wybierając więc Scrum, nie możesz zupełnie porzucić filozofii i zasad promowanych przez Agile.

Działając zgodnie z wytycznymi Agile, nie musisz jednak wybierać modeli postępowania proponowanych przez Scrum. Istnieje bowiem wiele innych metod opartych na tej filozofii, między innymi Test-driven development, Agile Unified Process, Feature Driven Development czy Kanban.

Można więc powiedzieć, że Agile jest drzewem, a Scrum brzozą. Nie każde drzewo jest brzozą, ale każda brzoza jest drzewem. Teraz z pewnością rozumiesz tę różnicę.

Wykorzystaj potencjał Agile i Scrum!

Opisywane metodyki powinien znać każdy programista. Jeśli więc Twój zespół nie ma wypracowanego określonego sposobu działania, warto to zmienić! Oto kilka argumentów przemawiających za wdrożeniem Agile i Scrum w obszar przygotowywania projektów IT. Jakich rezultatów powinieneś oczekiwać?

 • Elastycznych sposobów rozwiązania problemu,
 • dostosowania programu do preferencji i oczekiwań klientów,
 • usprawnienia prac nad udoskonaleniem programu,
 • skuteczniejszego wdrażania projektu dzięki szybszej reakcji na zmiany w opracowywanych obszarach.

Agile zakłada sprawniejszy sposób komunikacji pomiędzy klientem a firmą IT. Uskutecznia działanie całego projektu i umożliwia tworzenie solidnych więzi biznesowych.

Scrum stawia z kolei wyzwanie dla programistów, choć pozornie wydaje się intuicyjną i prostą w działaniu metodyką. Warto jednak skorzystać z jej możliwości, zwłaszcza że oferuje szeroki zakres optymalizacji wdrażanych czynności oraz gwarantuje stworzenie skuteczniejszego produktu.

Karolina Goćkowska
Copywriting ma we krwi, a do tworzenia tekstów pod SEO stara się podchodzić kreatywnie i nieszablonowo. Przygodę z contentem rozpoczęła już podczas studiów dziennikarskich na Wydziale Nauk Politycznych UAM. Jej mocnymi stronami są szybkie działanie i pełne zaangażowanie. Na pierwszym miejscu stawia możliwość ciągłego doszkalania się w dziedzinie e-marketingu.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 8

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Badania fokusowe w UX
Badania fokusowe w UX
Zastanawiasz się, jakie metody badawcze wybrać, by poznać swój projekt pod kątem UX? Rozważ skorzystanie z grupy fokusowej. Oto, co musisz wiedzieć.
Ślepota banerowa – czym jest i jak się objawia?
Ślepota banerowa – czym jest i jak się objawia?
Promocja za pośrednictwem banerów to idealny sposób na dotarcie do grona przyszłych klientów. Istnieją jednak pewne pułapki, o których należy wiedzieć.
Above the fold – co to jest?
Above the fold – co to jest?
Above the fold to najważniejsza cześć Twojej strony internetowej. Gdzie dokładnie się znajduje i z jakich elementów powinna się składać? Sprawdź!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę