Zapytaj o ofertę
Czym jest Agile Scrum?

Czym jest Agile Scrum?

5 min. czytania

Agile i Scrum to elastyczne i skuteczne metodyki zarządzania projektem, które pozwalają zespołom osiągać wybitne rezultaty. Wykorzystują one zasady dynamicznego planowania, iteracyjnej pracy i ciągłego doskonalenia. W tym artykule znajdziesz podstawowe założenia Agile i Scrum oraz poznasz korzyści, jakie te koncepcje przynoszą w realizacji projektów.

Co to jest Agile?

Agile to elastyczna metodyka programowania, powstała jako alternatywa dla tradycyjnych metod. To przede wszystkim sposób myślenia o projekcie, który obejmuje różne metodyki, takie jak Scrum, Lean, Kanban, Extreme Programming i ASD. Pomimo pewnych różnic, wszystkie dotyczą postrzegania rzeczywistości projektów informatycznych. Manifest Agile opublikowany w 2001 r. przez grupę siedemnastu specjalistów inżynierii oprogramowania głosi, że skuteczne programowanie opiera się na zasadach:

 1. Ludzie i współdziałanie to czynniki ważniejsze niż procesy i narzędzia.
 2. Działające oprogramowanie jest lepsze niż rozbudowana dokumentacja.
 3. Współpraca z klientem jest ważniejsza niż formalne ustalenia.
 4. Reagowanie na zmiany jest ważniejsze niż podążanie za planem.

Agile nie porzuca jednak procesowego podejścia, dokumentowania, tworzenia umów czy planów działania. Te czynniki są po prostu mniej istotne niż współpraca z ludźmi, reagowanie na zmiany czy dostosowywanie strategii do dynamizmu rynkowego.

Podsumowując, Agile to zbiór sprawdzonych praktyk, które umożliwiają tworzenie skutecznych, nowoczesnych i elastycznych rozwiązań, dopasowanych do bieżących potrzeb biznesowych.

Jak działa Scrum?

Scrum to jedna z najpopularniejszych metod skutecznego podejścia do tworzenia oprogramowania. Opiera się ona na przedstawianiu klientowi systemu w częściach. Oznacza to, że podczas regularnych spotkań odbiorcy dostarczane są gotowe elementy programu. Proces jego budowania odbywa się natomiast w tak zwanych sprintach, czyli krótkich etapach, w które ma wgląd docelowy klient.

Jak wygląda praca przy projekcie w metodyce Scrum? Proces zwykle zaczyna się od opracowania wizji finalnego produktu, czyli ustalenia celu. W przeciwieństwie do innych schematów, w przypadku Scrum nie ma konieczności określenia działania każdej jego funkcji. Właśnie dlatego wielu osobom, które rozpoczynają pracę w tej metodyce, trudno jest odnaleźć się w nowej rzeczywistości, zwłaszcza jeśli wcześniej ich działania poprzedzone były długotrwałymi sesjami planowania, a dopiero potem pracą nad programem.

Scrum i Agile – podstawowe różnice

Należy zacząć od tego, że Agile jest pojęciem szerszym. Dotyczy ono w głównej mierze sposobu myślenia, filozofii oraz podejścia do dostarczania klientom użytecznych produktów. W Agile kryje się także wiele dokładnie określonych metod zarządzania procesem, które uwzględnione są we wspomnianym wcześniej Manifeście Agile. Scrum jest z kolei narzędziem, które można bezpośrednio wykorzystać podczas działań projektowych. Agile przedstawia więc nadrzędny cel realizowanych działań, a Scrum podpowiada, w jaki sposób można go osiągnąć.

Agile i Scrum mają jednak ze sobą wiele wspólnego. Scrum uwzględnia bowiem filozofię Agile, odzwierciedlając wszystkie wartości zawarte w zasadach dotyczących tej koncepcji. Nic więc dziwnego, że wiele organizacji z całego świata utożsamia obie te metodyki.

Który model powinieneś wybrać?

Znając już definicję obu tych pojęć, z pewnością zastanawiasz się, co wybrać: Agile czy Scrum. Niestety nie da się ustalić, która metodyka jest lepsza. Wynika to z faktu, iż pełnią zupełnie inne funkcje. Domeną Agile jest myślenie, natomiast Scrum odpowiada za działanie. Wybierając więc Scrum, nie możesz zupełnie porzucić filozofii i zasad promowanych przez Agile.

Działając zgodnie z wytycznymi Agile, nie musisz jednak wybierać modeli postępowania proponowanych przez Scrum. Istnieje bowiem wiele innych metod opartych na tej filozofii, między innymi Test-driven development, Agile Unified Process, Feature Driven Development czy Kanban.

Można więc powiedzieć, że Agile jest drzewem, a Scrum brzozą. Nie każde drzewo jest brzozą, ale każda brzoza jest drzewem. Teraz z pewnością rozumiesz tę różnicę.

Wykorzystaj potencjał Agile i Scrum!

Opisywane metodyki powinien znać każdy programista. Jeśli więc Twój zespół nie ma wypracowanego określonego sposobu działania, warto to zmienić! Oto kilka argumentów przemawiających za wdrożeniem Agile i Scrum w obszar przygotowywania projektów IT. Jakich rezultatów powinieneś oczekiwać?

 • Elastycznych sposobów rozwiązania problemu,
 • dostosowania programu do preferencji i oczekiwań klientów,
 • usprawnienia prac nad udoskonaleniem programu,
 • skuteczniejszego wdrażania projektu dzięki szybszej reakcji na zmiany w opracowywanych obszarach.

Agile zakłada sprawniejszy sposób komunikacji pomiędzy klientem a firmą IT. Uskutecznia działanie całego projektu i umożliwia tworzenie solidnych więzi biznesowych.

Scrum stawia z kolei wyzwanie dla programistów, choć pozornie wydaje się intuicyjną i prostą w działaniu metodyką. Warto jednak skorzystać z jej możliwości, zwłaszcza że oferuje szeroki zakres optymalizacji wdrażanych czynności oraz gwarantuje stworzenie skuteczniejszego produktu.

Zamów bezpłatny audyt SEO.
Dowiedz się, co w pozycjonowaniu Twojej strony możemy zrobić lepiej. Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą.

  Dziękujemy za wiadomość!

  Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

  Do usłyszenia!

  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 . Liczba ocen: 8
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  *

  Blog

  Dzielimy się tym, co wiemy i co umiemy.

  Czym są makiety low-fi i high-fi w SXO?
  Czym są makiety low-fi i high-fi w SXO?
  Makiety low-fi i high-fi to narzędzia projektowe, służące do wizualizacji i testowania interfejsów użytkownika. Dlaczego warto je wykorzystać?
  UX Writing – co to jest?
  UX Writing – co to jest?
  UX Writing to kierunek podążający w stronę projektowania pozytywnych doświadczeń użytkowników stron i aplikacji. Wiesz, jak zrealizować ten cel?
  Badanie metodą wędrówki poznawczej – na czym polega?
  Badanie metodą wędrówki poznawczej – na czym polega?
  Badanie metodą wędrówki poznawczej zyskuje coraz większą popularność. Warto więc wiedzieć, na czym polega i jak wykorzystać je w swojej strategii.
  Przeprowadzimy dla Ciebie darmowy audyt e-commerce.

  W trakcie konsultacji wideo z analitykiem wzrostu:

  • Otrzymasz raport widoczności Twojej strony internetowej.
  • Omówimy efektywność Twoich obecnych kampanii reklamowych.
  • Skoncentrujemy się na analizie doświadczenia użytkownika na Twojej stronie e-commerce.
  Umów się na spotkanie
  Paweł Borowik Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik Head of Sales
  Dowiedz się, jak możemy zwiększyć efektywność rozwoju Twojej platformy e-commerce.
  Zamów bezpłatny audyt e-commerce. Skontaktujemy się z Tobą, aby umówić Cię na niezobowiązującą konsultację z naszym analitykiem.

   Twoja rola w firmie
   Twoja rola w firmie
   Dziękujemy za wiadomość!

   Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

   Do usłyszenia!

   Dołącz do newslettera
   Solidna dawka wiedzy co dwa tygodnie na Twoim mailu.