Agile i Scrum to elastyczne i skuteczne metodyki zarządzania projektem, które pozwalają zespołom osiągać wybitne rezultaty. Wykorzystują one zasady dynamicznego planowania, iteracyjnej pracy i ciągłego doskonalenia. W tym artykule znajdziesz podstawowe założenia Agile i Scrum oraz poznasz korzyści, jakie te koncepcje przynoszą w realizacji projektów.
Agile to elastyczna metodyka programowania, powstała jako alternatywa dla tradycyjnych metod. To przede wszystkim sposób myślenia o projekcie, który obejmuje różne metodyki, takie jak Scrum, Lean, Kanban, Extreme Programming i ASD. Pomimo pewnych różnic, wszystkie dotyczą postrzegania rzeczywistości projektów informatycznych. Manifest Agile opublikowany w 2001 r. przez grupę siedemnastu specjalistów inżynierii oprogramowania głosi, że skuteczne programowanie opiera się na zasadach:
Agile nie porzuca jednak procesowego podejścia, dokumentowania, tworzenia umów czy planów działania. Te czynniki są po prostu mniej istotne niż współpraca z ludźmi, reagowanie na zmiany czy dostosowywanie strategii do dynamizmu rynkowego.
Podsumowując, Agile to zbiór sprawdzonych praktyk, które umożliwiają tworzenie skutecznych, nowoczesnych i elastycznych rozwiązań, dopasowanych do bieżących potrzeb biznesowych.
Scrum to jedna z najpopularniejszych metod skutecznego podejścia do tworzenia oprogramowania. Opiera się ona na przedstawianiu klientowi systemu w częściach. Oznacza to, że podczas regularnych spotkań odbiorcy dostarczane są gotowe elementy programu. Proces jego budowania odbywa się natomiast w tak zwanych sprintach, czyli krótkich etapach, w które ma wgląd docelowy klient.
Jak wygląda praca przy projekcie w metodyce Scrum? Proces zwykle zaczyna się od opracowania wizji finalnego produktu, czyli ustalenia celu. W przeciwieństwie do innych schematów, w przypadku Scrum nie ma konieczności określenia działania każdej jego funkcji. Właśnie dlatego wielu osobom, które rozpoczynają pracę w tej metodyce, trudno jest odnaleźć się w nowej rzeczywistości, zwłaszcza jeśli wcześniej ich działania poprzedzone były długotrwałymi sesjami planowania, a dopiero potem pracą nad programem.
Należy zacząć od tego, że Agile jest pojęciem szerszym. Dotyczy ono w głównej mierze sposobu myślenia, filozofii oraz podejścia do dostarczania klientom użytecznych produktów. W Agile kryje się także wiele dokładnie określonych metod zarządzania procesem, które uwzględnione są we wspomnianym wcześniej Manifeście Agile. Scrum jest z kolei narzędziem, które można bezpośrednio wykorzystać podczas działań projektowych. Agile przedstawia więc nadrzędny cel realizowanych działań, a Scrum podpowiada, w jaki sposób można go osiągnąć.
Agile i Scrum mają jednak ze sobą wiele wspólnego. Scrum uwzględnia bowiem filozofię Agile, odzwierciedlając wszystkie wartości zawarte w zasadach dotyczących tej koncepcji. Nic więc dziwnego, że wiele organizacji z całego świata utożsamia obie te metodyki.
Znając już definicję obu tych pojęć, z pewnością zastanawiasz się, co wybrać: Agile czy Scrum. Niestety nie da się ustalić, która metodyka jest lepsza. Wynika to z faktu, iż pełnią zupełnie inne funkcje. Domeną Agile jest myślenie, natomiast Scrum odpowiada za działanie. Wybierając więc Scrum, nie możesz zupełnie porzucić filozofii i zasad promowanych przez Agile.
Działając zgodnie z wytycznymi Agile, nie musisz jednak wybierać modeli postępowania proponowanych przez Scrum. Istnieje bowiem wiele innych metod opartych na tej filozofii, między innymi Test-driven development, Agile Unified Process, Feature Driven Development czy Kanban.
Można więc powiedzieć, że Agile jest drzewem, a Scrum brzozą. Nie każde drzewo jest brzozą, ale każda brzoza jest drzewem. Teraz z pewnością rozumiesz tę różnicę.
Opisywane metodyki powinien znać każdy programista. Jeśli więc Twój zespół nie ma wypracowanego określonego sposobu działania, warto to zmienić! Oto kilka argumentów przemawiających za wdrożeniem Agile i Scrum w obszar przygotowywania projektów IT. Jakich rezultatów powinieneś oczekiwać?
Agile zakłada sprawniejszy sposób komunikacji pomiędzy klientem a firmą IT. Uskutecznia działanie całego projektu i umożliwia tworzenie solidnych więzi biznesowych.
Scrum stawia z kolei wyzwanie dla programistów, choć pozornie wydaje się intuicyjną i prostą w działaniu metodyką. Warto jednak skorzystać z jej możliwości, zwłaszcza że oferuje szeroki zakres optymalizacji wdrażanych czynności oraz gwarantuje stworzenie skuteczniejszego produktu.
Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?
Rozpocznij
od bezpłatnej
konsultacji SEO
Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.