Zapytaj o ofertę

Jak założyć bloga na WordPress?

9 min czytania
Jak założyć bloga na WordPress?
Kategoria Pozycjonowanie

Chcesz założyć blog? Trudno o lepszy wybór niż system WordPress, który z założenia jest przeznaczony właśnie do tego. Jednak WordPress to oprogramowanie odpowiednie nie tylko do blogów. Z czasem okazało się, że m.in. dzięki rozszerzeniom jest znakomitym rozwiązaniem do budowania portali informacyjnych, sklepów, katalogów, for, serwisów ogłoszeniowych i nie tylko. Jak założyć blog na WordPress? Czy będzie się to wiązać z kosztami? Jakie są największe plusy tego rozwiązania?

Spis treści:

WordPress liderem rynku systemów CMS

WP od lat pozostaje najczęściej wybieranym przez zakładających strony rozwiązaniem. Dotyczy to zarówno oprogramowania dobieranego do witryn o przeróżnej tematyce, jak i sklepów. Według w3techs.com WP ma ponad 43 proc. udziału w rynku i ponad 65 proc., jeśli uwzględnimy wyłącznie serwisy, które bazują na systemie CMS. To imponujący wynik!

Najpopularniejsze CMSŹródło: https://w3techs.com/, 03.03.2022

Natomiast jeśli chodzi o sklepy, to światowym liderem jest WooCommerce, czyli plugin, dzięki któremu WP staje się oprogramowaniem sklepu. Jego udział w światowym rynku wynosi około 28 proc. To także znakomity rezultat, tym bardziej biorąc pod uwagę, jak duża jest konkurencja w tej branży.

Udział CMS-ów na światowym rynku Źródło: https://trends.builtwith.com/shop/, 03.03.2022

Za wyborem tego systemu przemawia wiele jego zalet. Przede wszystkim możliwość korzystania z niego bez opłat. Ponadto jesteś w stanie założyć stronę opartą na WP, nawet jeśli nie masz w tej branży żadnego doświadczenia, a to wszystko dzięki udostępnianym przez firmy hostingowe rozwiązaniom i darmowym platformom.

Kolejną zaletą WP jest możliwość skorzystania z blisko 60 tys. wtyczek, dzięki którym kilkoma kliknięciami możesz zwiększyć możliwości strony i uzyskać oczekiwane funkcje. Wiele pluginów jest całkowicie darmowych, część wymaga zapłaty wyłącznie wtedy, gdy chcesz skorzystać z zaawansowanych wersji. Nie zmienia to faktu, że założenie strony na WP może nie kosztować Cię nic poza poświęconym na to czasem.

Pole wyszukiwania wtyczek - WordPressŹródło: https://pl.wordpress.org/plugins/, 03.03.2022

Jak stworzyć bloga na WordPress? Jakie masz możliwości? Oto kilka sposobów na założenie własnego bloga za pomocą tego oprogramowania.

Jak założyć bloga WordPress – krok po kroku

Możliwości masz kilka – jedna z nich wiąże się z prowadzeniem strony bez jakichkolwiek kosztów – nawet zakupu hostingu i opłaty za rejestrację domeny. Wystarczy, że skorzystasz z darmowej platformy blogowej. Zatem załóż bloga WordPress, stawiając na jedną z dostępnych możliwości.

Jak założyć bloga WordPress na wordpress.com?

Najprostszym i całkowicie bezpłatnym sposobem na założenie witryny jest skorzystanie z jednej z platform blogowych. W sieci znajdziesz wiele systemów, które bazują właśnie na WP, jednak pokażę Ci, jak to zrobić na popularnym wordpress.com.

Na początek otwórz wordpress.com i kliknij „Start your website”.

Ekran powitalny WordPressŹródło: https://wordpress.com, 03.03.2022

Następnie musisz albo zalogować się na istniejące konto, albo założyć nowe. Jeśli masz konto w Google lub Apple, możesz z niego skorzystać – nie ma potrzeby tworzenia kolejnego. Udało się zalogować? Zatem teraz czas na wybór domeny. Wpisz interesującą Cię nazwę i zobacz, czy jest dostępna. System zaproponuje Ci również skorzystanie z płatnej wersji, która jest darmowa przez pierwszy rok. To już Twoja decyzja, na którą opcję się zdecydujesz.

Wybór domeny WordPressŹródło: https://wordpress.com, 03.03.2022

Następnie masz do wyboru plan. Oczywiście w oczy rzucają się te płatne, natomiast u góry pojawia się opcja „start with a free site”. Kliknij ją i przejdź dalej.

Wybór planu WordPress

Po tym kroku rozpocznie się zakładanie bloga. Proces ten chwilę potrwa, natomiast to właściwie wszystko. W tym momencie strona jest już założona i możesz przejść do edycji treści. Zostałeś zalogowany do panelu administracyjnego, w którym możesz wprowadzać zmiany – dodawać nowe wpisy, zmieniać motyw, wprowadzać treści do stałych elementów na stronie. Wcześniej jednak będziesz musiał podać tytuł witryny. Na takiej zasadzie możesz prowadzić nawet sklep WWW – niezbędna do tego wtyczka WooCommerce jest automatycznie zainstalowana.

Niestety to rozwiązanie ma pewne wady w postaci ograniczeń. Bezpłatny plan nie daje Ci możliwości dodawania wszystkich wtyczek, których chcesz używać. Dopiero wybór odpłatnej wersji na to pozwala. To oczywiście nie jest jedyny sposób na to, jak założyć bloga na WordPress. Możesz skorzystać z instalatora aplikacji.

Załóż blog na WordPress za pomocą instalatora aplikacji

Jeśli korzystasz z odpłatnej usługi hostingowej, na pewno masz do dyspozycji instalator aplikacji. To rozwiązanie, dzięki któremu możesz zainstalować dziesiątki przeróżnych systemów CMS dosłownie kilkoma kliknięciami myszy. Jest to raczej standard na rynku hostingowym – jeśli szukasz usługi serwerowej i nie oferuje ona tego rozwiązania, to raczej ją pomiń. Nie warto na nią stawiać. Co więcej, możesz trafić na usługi, które proponują różne instalatory – mniej i bardziej zaawansowane. Mogą one dawać m.in. możliwość automatycznego dodawania wtyczek podczas instalacji.

Przejdźmy zatem do sedna. Zaloguj się do panelu zarządzania usługą hostingową, np. Direct Admin, cPanel czy autorskiego, i zlokalizuj opcję o nazwie instalator aplikacji lub podobnej. Jeśli masz wątpliwości odnośnie do tego, jak nazywa się ona u Ciebie, skontaktuj się z supportem. Możliwe, że na Twoją prośbę pracownicy firmy hostingowej zainstalują Ci stronę, ale najczęściej będziesz musiał zająć się tym sam.

W przypadku hostingu, z którego skorzystam, opcja ta nazywa się „Instalator aplikacji PHP”.

Instalacja WorPress na hostingu - hostido Krok 1Źródło: hostido.net.pl, 03.03.2022

Zatem wybierz tę funkcję i przejdź dalej. Z dostępnych opcji wybierz WordPress. To znaczy – kliknij „Instaluj”. Jeśli nie znasz tego systemu, wcześniej możesz sprawdzić demo, a przynajmniej taka możliwość jest dostępna na hostingu, z którego korzystam.

Instalacja WorPress na hostingu - hostido Krok 2Źródło: hostido.net.pl, 03.03.2022

Następnie pojawia się formularz z danymi do wypełnienia, w którym należy określić:

 • w jakim folderze, tj. pod jaką domeną ma być zainstalowane oprogramowanie;
 • jaka ma być jego wersja (sugerowana jest najnowsza);
 • jak będą brzmiały nazwa i opis strony;
 • czy chcesz włączyć opcję Multisite – umożliwia ona utworzenie i prowadzenie grupy stron w ramach jednej instalacji;
 • jakie będą nazwa administratora, hasło i adres e-mail;
 • jaki wybierzesz język;
 • które wtyczki mają być automatycznie zainstalowane na stronie.

Instalacja WorPress na hostingu - hostido Krok 3Źródło: hostido.net.pl, 03.03.2022

Ewentualnie są jeszcze opcje zaawansowane. Możesz wybrać:

 • nazwę i prefiks tabeli;
 • automatyczne aktualizacje pluginów, motywów;
 • zasady tworzenia backupów – gdzie mają się znajdować i czy mają być generowane automatycznie.

Instalacja WorPress na hostingu - hostido Krok 4Źródło: hostido.net.pl, 03.03.2022

Na koniec możesz wybrać jeszcze jeden z motywów. Po dokonaniu wyboru kliknij „Instaluj” i po chwili strona powinna być gotowa do edycji.

Instalacja WorPress na hostingu - hostido Krok 5Źródło: hostido.net.pl, 03.03.2022

Oczywiście witryna będzie pusta – pojawią się na niej standardowe treści niektórych podstron. Zanim pokażesz witrynę odbiorcom, musisz ją spersonalizować i wprowadzić niezbędne rozwiązania.

Ręczna instalacja systemu WordPress

Kolejną i najtrudniejszą metodą założenia strony opartej na tym samym systemie jest ręczna instalacja. Tutaj kroków do pokonania będzie już więcej, ale teoretycznie jesteś w stanie sobie z nimi poradzić nawet wówczas, gdy nie masz większego doświadczenia. Oto jak założyć bloga na WordPressie:

 1. Potrzebujesz plików systemu WordPress. Najnowszą wersję z pewnego źródła znajdziesz tutaj: https://pl.wordpress.org/download/.
 2. Zakładamy, że masz już usługę hostingową. Teraz musisz skorzystać z jej zasobów. Potrzebujesz bazy danych – załóż ją i zapisz dane. Najczęściej odpowiednią funkcję znajdziesz w panelu zarządzania usługą. Znajdź taką pozycję jak „Zarządzanie MySQL”, a następnie kliknij „Utwórz bazę danych”. Musisz dodać nazwę bazy, nazwę użytkownika i hasło, a następnie kliknąć „Utwórz” – i gotowe. Zapisz te dane.
 3. Ręczna instalacja WordPress Krok 1Źródło: lokoz.com, 03.03.2022

 4. Teraz musisz skopiować pliki do folderu, w którym ma być zainstalowana strona. Użyj do tego jednego z darmowych programów typu FTP, np. FileZilla. W mailu od firmy hostingowej powinieneś znaleźć dane do połączenia się z serwerem FTP. Jeśli tam ich nie znajdziesz, sprawdź je w panelu zarządzania usługą lub na podstronach typu FAQ. W ostateczności wyślij zapytanie do adminów. W programie wprowadź wymagane informacje i połącz się z serwerem:

Ręczna instalacja WordPress Krok 2Źródło: FileZilla, 03.03.2022

Znajdź folder, w którym na Twoim urządzeniu są zapisane pliki strony, a następnie skopiuj je do katalogu, w którym ma być zainstalowana strona. Najczęściej będzie to ścieżka domains/nazwa_domeny.rozszerzenie/public_html. Jeśli masz jakieś wątpliwości, dopytaj administratora. Skopiuj wszystkie pliki do serwera.

Następnie otwórz w przeglądarce stronę, dla której skopiowałeś pliki. Wtedy automatycznie uruchomi się instalator. Musisz podać dane bazy danych, dane administratora, tytuł strony – i to wszystko. Na koniec rozpocznij instalację i po chwili CMS będzie gotowy. W tym przypadku również musisz przejść do wypełniania strony danymi, ale też do wyboru odpowiednich wtyczek, zmiany motywu, opracowania struktury menu. W skrócie – będziesz musiał dokonać personalizacji strony.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Jak stworzyć blog na WordPress? To nie takie trudne!

Jak widzisz, założenie bloga opartego na systemie WordPress wcale nie musi nastręczać szczególnych trudności. Teraz już wiesz, jak założyć bloga w WordPress. Możesz skorzystać z prostych w obsłudze instalatorów aplikacji, założyć stronę na darmowej platformie albo skorzystać z opcji ręcznej instalacji. To ostatnie rozwiązanie może sprawić najwięcej problemów przy realizacji, ale nawet bez doświadczenia powinieneś sobie z tym poradzić. Jeśli masz wątpliwości, zawsze możesz zwrócić się do supportu o pomoc przy instalacji. Bardzo prawdopodobne, że strona zostanie przez nich zainstalowana zgodnie z Twoimi rekomendacjami.

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 13

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Czy opłaca się zlecić innej firmie działania SEO?
Czy opłaca się zlecić innej firmie działania SEO?
Współpraca z agencją SEO może być kłopotliwa, jeśli nie uzgodnicie odpowiednich warunków przed podpisaniem umowy. Czy outsourcing może Ci pomóc?
Trailing slash – co to jest?
Trailing slash – co to jest?
Jak niepozorny ukośnik może zepsuć pozycję Twojej strony? Opowiadamy o trailing slash, jego prawidłowym zastosowaniu i możliwych błędach w optymalizacji.
Metatag noindex – czym jest i jak z niego korzystać?
Metatag noindex – czym jest i jak z niego korzystać?
Masz silnie rozbudowaną strukturę własnej strony internetowej? Dowiedz się, jak kontrolować jej zawartość za pomocą meta tagu noindex w kontekście SEO.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę