Zapytaj o ofertę

Marketing franczyzowy: Wyzwania skalowania SEO

7 min czytania
Marketing franczyzowy: Wyzwania skalowania SEO
Kategoria Marketing

Franczyza to jeden z najpopularniejszych modeli międzynarodowej strategii biznesowej. Z uwagi na wysoką marżę, niskie nakłady oraz możliwość szybkiej ekspansji, warto rozważyć wdrożenie tego rozwiązania do swojej firmy. Aby jednak sieć franczyzowa osiągnęła sukces na rynku i cieszyła się zaufaniem odbiorców, musi mieć rozwinięta działalność marketingową, która wzmocni jej pozycję w branży. Jak wygląda to w kontekście SEO?

Spis treści:

Czym jest marketing franczyzowy?

Marketing franczyzowy ma jasno określone cele:

 • rozszerzenie świadomości marki,
 • zwiększenie przychodów,
 • poprawa wizerunku marki w branży.

Czym w takim razie wyróżnia się od innych technik marketingu? Różnica tkwi w strukturze działań. Marketing franczyzowy składa się z dwóch części:

 • marketingu rozwoju franczyzy,
 • operacyjnego marketingu franczyzowego.

Marketing rozwoju franczyzy, choć może opierać się na tych samych technikach, co marketing operacyjny, ma nieco inny cel. Skupia się bowiem na przyciąganiu nie klientów, a franczyzobiorców. Kim jednak jest franczyzobiorca? Jest to podmiot uczestniczący w systemie sprzedaży towarów, usług lub technologii, opartym na ścisłej współpracy pomiędzy prawnie odrębnymi i niezależnymi przedsiębiorstwami. Taki system to właśnie franczyza.

Operacyjny marketing franczyzowy stosowany jest z kolei w celu przyciągnięcia nowych klientów. W zakres strategii wchodzą wówczas takie działania, jak SEO, kampanie Google Ads, link building, e-mail marketing czy kampanie w mediach społecznościowych.

Franczyza SEO – na czym polega?

System franczyzowy to coraz częściej wykorzystywane rozwiązanie, szczególnie w przypadku sieci spożywczych i gastronomicznych, takich jak Żabka, Groszek, Subway czy McDonald’s. Pewnie zastanawiasz się, w jaki sposób franczyza łączy się z SEO. Już wyjaśniam.

mcdonalds.pl – baner zachęcający do zostania franczyzobiorcą McDonald’smcdonalds.pl – baner zachęcający do zostania franczyzobiorcą McDonald’s

Franczyza SEO polega na budowaniu widoczności w wynikach wyszukiwania Google. Odbywa się to za pośrednictwem różnorodnych metod, takich jak content marketing, link building czy optymalizacja techniczna. Od tradycyjnego SEO różni się tym, że wymaga skoordynowania strategii dla wszystkich podmiotów należących do sieci franczyzowej.

SEO franczyzowe obejmuje dwa główne aspekty.

 • Korporacyjne SEO – wraz z rozwojem firmy wzrasta konieczność realizacji SEO, które jest niezbędne, aby strategia marketingowa dla firm franczyzowych była skuteczna.
 • Marketing skoncentrowany na franczyzie – jako że franczyzobiorcy działają w różnych warunkach i na wielu obszarach geograficznych, strategia marketingowa musi obejmować działania ukierunkowane na te rejony, aby realizowane procesy skutkowały przyrostem leadów.
Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Jak opracować strategię marketingu franczyzowego?

W marketingu franczyzowym liczy się przede wszystkim pozytywny wizerunek firmy. Jako że składają się na niego działania poszczególnych podmiotów w sieci, chcąc zwiększyć wartość marki, musisz skupić się na budowaniu pozytywnych relacji z klientami każdego z nich.

Na początku przeprowadź dokładną analizę potrzeb klientów, uwzględniając przy tym opinie franczyzobiorców. To właśnie oni mają bowiem bezpośredni kontakt z odbiorcami, znają ich oczekiwania i preferencje.

Następnie wybierz kanały, za pomocą których Twój przekaz ma docierać do potencjalnych klientów. Postaw wówczas na wykorzystanie wielu środków, w szczególności tych, które cieszą się największym zainteresowaniem grupy docelowej.

Zadbaj też o kontakt i prawidłowy przepływ informacji między franczyzobiorcami. To ich działania warunkują efektywność całej strategii. W ten sposób utrzymasz pozytywny wizerunek firmy i z pewnością zwiększysz przychody. Pamiętaj, że relacje w sieci franczyzowej powinny opierać się na zaufaniu i pełnej współpracy. Jednogłośny przekaz i spójność działań skutkują najlepszymi efektami.

Wyzwania skalowania SEO dla firm franczyzowych

Skalowanie przedsiębiorstwa to przede wszystkim rozszerzanie jego działań. Jak przekłada się to na SEO i jakie wyzwania wiążą się ze skalowaniem marketingu?

Zbyt wczesne skalowanie

Jeśli Twój biznes okaże się dochodowy, wiele podmiotów będzie chciało zostać jego franczyzobiorcą. W miarę upływu czasu wzrośnie więc konieczność zwiększenia skali strategii marketingowej, w tym SEO.

Mimo że taka opcja może być kusząca, pamiętaj, że zbyt wczesna inwestycja w usługi marketingu franczyzowego może być bardzo kosztowna. Poza oczywistym wpływem na przychody franczyza może nie sprostać wymaganiom stawianym przez agencję marketingu cyfrowego, co doprowadzi do zakłóceń i utraty kontroli nad realizowanymi procesami biznesowymi. Jeśli więc chcesz zdecydować się na ten, krok uzbrój się w cierpliwość.

Aby uniknąć problemów ze zbyt wczesnym skalowaniem, podziel swoją strategię na etapy. Pamiętaj, że nadmierne działania marketingowe zwykle przynoszą efekty przeciwne do zamierzonych. Przed nawiązaniem współpracy z agencją SEO upewnij się, że specjaliści mają wystarczające zasoby, aby sprostać tak wysokim wymaganiom, jakie dotyczą kampanii dla sieci franczyzowej.

Przemyśl też, jak wykorzystać korzyści skali. Istnieją bowiem sposoby, dzięki którym możesz zachować produktywność i wysoki poziom usług, usprawniając jednocześnie procesy wewnętrzne i zewnętrzne. Jednym z takich rozwiązań jest automatyzacja działań.

Brak spójności

Biznes franczyzowy to niejako jeden organizm, którego części rozproszone są po całym świecie. Każda lokalizacja ma odrębne warunki, dlatego konieczne jest kompleksowa segmentacja rynku. Musisz dostosować działania do oczekiwań określonych grup docelowych.

Szybkie dostarczenie informacji firmom zajmującym się marketingiem franczyzowym jest w tym przypadku kluczowe. Na drodze staje jednak problem polegający na zwiększaniu ilości wymaganej pracy wraz ze wzrostem skali biznesu. Pojawiają się wówczas błędy w spójności, które niekorzystnie wpływają na wizerunek marki i zmniejszają skuteczność strategii SEO.

Rozwiązaniem tego problemu jest utrzymywanie otwartej linii komunikacji między firmą franczyzową, agencją marketingową oraz franczyzobiorcami. Jednakowa misja, charakterystyka działań oraz wykorzystywane narzędzia z pewnością poprawią wartość marki w oczach klientów, co w dłuższej perspektywie doprowadzi do wzrostu sprzedaży.

Instagram – spójność brytyjskiego i greckiego profilu McDonald’sInstagram – spójność brytyjskiego i greckiego profilu McDonald’s

Niewłaściwe kanały marketingowe

Realizacja strategii marketingu franczyzowego to niełatwe zadanie. Aby uzyskać satysfakcjonujące efekty, musisz poznać swój rynek docelowy, zidentyfikować najlepsze kanały komunikacyjne, zastosować skuteczne praktyki promocyjne oraz na bieżąco śledzić efekty realizowanych działań. Nawet najmniejszy błąd w którymkolwiek z tych procesów może doprowadzić do spadku efektywności oraz spowolnienia skalowania biznesu franczyzowego. Najczęstszą przyczyną problemów jest trudność prowadzenia strategii na wielu kanałach marketingowych jednocześnie, wynikająca z ogromnej ilości pracy, jaką należy wykonać podczas prowadzenia projektów reklamowych.

Jak temu zaradzić? W tym przypadku również najważniejsza jest sprawna komunikacja, odnosząca się nie tylko do relacji między firmą a klientami, ale też do stosunków pomiędzy przedsiębiorstwem a franczyzobiorcami. Stawiając na takie rozwiązania, jak kampanie PPC, social media marketing czy content marketing, stale śledź ich wyniki, wprowadzaj niezbędne poprawki oraz weryfikuj skuteczność działań w zakresie podmiotów należących do sieci franczyzowej.

Podsumowanie

Marketing franczyzowy w kontekście SEO to niełatwe zadania. Jeśli nie opracujesz szczegółowego planu i nie zadbasz o każdy szczegół realizowanych działań, możesz zapomnieć o skalowaniu swojego biznesu. Z drugiej strony, umiejętnie opracowana strategia, spójne kampanie i bieżąca analiza efektywności z pewnością przyniosą oczekiwane rezultaty, a Twoje przedsiębiorstwo zyska rozgłos nie tylko w sieci, ale też na stacjonarnym rynku.

Magdalena Antoń
Studentka ekonomii na UWM w Olsztynie, którą przygoda z SEO, mimo że rozpoczęta stosunkowo niedawno, pochłonęła bez reszty. Specjalizuje się w tworzeniu wartościowych treści, a jej marzeniem jest napisanie własnej powieści. Uwielbia się rozwijać, a zamiłowanie do copywritingu podziela z sympatią do ekonomii i matematyki.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 3

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Reklama dźwignią handlu. Jak powinny się reklamować małe firmy w sieci?
Reklama dźwignią handlu. Jak powinny się reklamować małe firmy w sieci?
Marketing w świecie wirtualnym. Czym są płatne wyniki wyszukiwania (SEM) oraz czym charakteryzuje się reklama internetowa. PPC i landing page to początek.
Badania jakościowe vs. badania ilościowe
Badania jakościowe vs. badania ilościowe
Na czym polegają badania ilościowe i jakościowe? Czym się różnią? Którą metodykę warto wybrać? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi!
Jak sprawdzić, czy kampania reklamowa jest skuteczna?
Jak sprawdzić, czy kampania reklamowa jest skuteczna?
Płatne kampanie mają przewagę nad konwencjonalnymi formami reklam, ponieważ pozwalają dokładnie analizować skuteczność działań. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę