DARMOWY AUDYT SEO

Czy metadane są ważne dla SEO?

5 min czytania
Czy metadane są ważne dla SEO?
Kategoria Pozycjonowanie

Okazuje się, że metadane odgrywają główną rolę w sukcesie witryny pod kątem SEO. Dane są obecne na każdej stronie internetowej i są one widoczne dla algorytmów w kodzie HTML. Dostarczają one wyszukiwarkom ważnych informacji o Twojej stronie, w tym sposób wyświetlania jej w wynikach wyszukiwania. Dzięki temu roboty wyszukiwarek mogą stale indeksować grafiki, filmy czy treść w witrynie i sprawnie kierować ją do konkretnych użytkowników internetu.

W tym artykule dowiesz się, czym są metadane i jaki mają wpływ na SEO.

Spis treści:

Czym są meta tagi i jak je znaleźć?

Meta tagi to fragmenty kodu na stronach internetowych, które mają wpływ na jej wygląd w wynikach wyszukiwania. Istnieją różne typy metatagów, na przykład: tytuły stron, opisy czy słowa kluczowe.

Mimo że Google stale aktualizuje swoje algorytmy, to metadane nadal pozostają kluczowym czynnikiem optymalizacji pod kątem SEO i ważnym aspektem ogólnego sukcesu każdej witryny. Metatagi nie są widoczne dla zwykłego użytkownika, wyświetlają się one tylko w kodzie HTML. Zauważają je algorytmy wyszukiwarek, które pobierają dane z witryny i używają ich do określenia, jak strona powinna wyglądać w wynikach wyszukiwania.

Jeżeli chcesz szybko zobaczyć, jak wyglądają meta tagi na Twojej stronie internetowej, to kliknij w dowolnym miejscu na ekranie prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję „Wyświetl źródło strony”.

Sprawdź: Jak prawidłowo napisać meta opis na stronie internetowej?

Jakie metadane można wyróżnić na stronie internetowej?

 1. Nagłówki

Nagłówki są kolejnym ważnym elementem metadanych na stronie. Jest to pierwsza rzecz, którą odbiorca zobaczy, odwiedzając Twoją witrynę. Nagłówki można podzielić na H1, H2, H3 itp. Najczęściej nagłówek H1 jest tytułem artykułu na blogu lub innym wyróżnionym tekstem na stronie.

Warto dodawać słowa kluczowe do nagłówków H1 w celach SEO. Tylko pamiętaj, aby miały one jakąś wartość i nie były zbędnym upychaniem fraz na stronie WWW. Nie zaleca się pisania nagłówków z losowymi słowami kluczowymi.

Pisanie odpowiednich nagłówków dla Twoich najpopularniejszych stron jest jednym z kluczowych czynników generowania ruchu organicznego w wyszukiwarkach i jest to coś, do czego powinieneś dążyć.

 1. Opis

Opis jest obszarem kodu, który pojawia się pod adresem URL Twojej witryny w pierwszej sekcji wyników wyszukiwania Google czy innych wyszukiwarek. Opisy są bardzo podobne do tytułów, z wyjątkiem tego, że mogą być one dłuższe. Stosując je, możesz zachęcić użytkowników do kliknięcia w witrynę, ponieważ dobrze napisany meta opis z konkretnymi słowami kluczowymi zwiększa CTR strony.

Musisz pamiętać, że Google ucina dłuższe niż 160 znaków opisy, dlatego postaraj się jak najlepiej zainteresować odbiorcę swoją witryną.

 1. Słowa kluczowe

Jest to jeden z typów metatagów, który jest obecnie używany znacznie rzadziej niż kiedyś. Dawniej były bardziej popularne ze względu na upychanie słów kluczowych, ale wyszukiwarki postanowiły odsunąć się od tych złych praktyk.

 1. Tag tytułu

Określa tytuł Twojej strony internetowej, jest to klikalny link w wynikach wyszukiwania i prawdopodobnie najważniejszy elementem metadanych w większości witryn, który pojawia się u góry przeglądarki, a czasami jest wyświetlany w nazwie karty. Tagi tytułów stanowią pierwszą widoczną informację dla użytkownika. To właśnie one powodują, że odbiorca chce przejść dalej, ponieważ zainteresował go dany temat.

Najczęściej stosuje się formuły opisowych słów kluczowych w kontekście SEO oraz nazwy firmy lub marki, aby utworzyć przyjazny dla wyszukiwarek tag tytułowy dla Twojej strony internetowej.

 1. Tagi obrazu

Tagi obrazów pomagają w indeksowaniu grafik czy filmów, które znajdują się na Twojej stronie internetowej. Musisz pamiętać, że tagi obrazu używane są do identyfikowania adresu URL tylko i wyłącznie obrazu, co może mieć kluczowe znaczenie przy ustalaniu rankingu obrazów w wynikach wyszukiwania. Służą one do dostarczania wyszukiwarkom krótkiego opisu w różnych graficznych elementach na stronie.

Tagi obrazów powinny zawierać odpowiednie słowa kluczowe, tylko wtedy mają one jakąkolwiek wartość dla SEO strony. Mimo że te tagi nie pomogą Ci w pozycjonowaniu strony internetowej, to jednak mogą być skuteczne w przekazywaniu opisów obrazów innym użytkownikom, a także wyszukiwarkom, w celu szybszego indeksowania.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Podsumowanie

Metadane okazują się niezbędną częścią Twojej strony internetowej, która wpływa na jakość SEO. Musisz pomyśleć nad poprawnym stworzeniem ich w swojej witrynie, a wtedy z pewnością osiągniesz sukces w branży.

Powyższe informacje na temat strony WWW pomagają uporządkować wszystkie jej elementy, dzięki czemu algorytmy wyszukiwarek jeszcze szybciej i prościej będą mogły ją indeksować. Jeżeli nadal nie wiesz, jak prawidłowo stworzyć tagi tytułów, opisy czy nagłówki, może warto skontaktować się z doświadczoną grupą ekspertów SEO? Oni z pewnością pomogą Ci w rozwiązaniu tego problemu!

W przypadku pytań zapraszamy do skorzystania z formularzy naszej agencji SEO. Chętnie umówimy się z Tobą na bezpłatną konsultację i ustalimy szczegóły współpracy. Odkryj skuteczną strategię SEO! Czekamy na Ciebie!

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 11

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

26 statystyk SEO, które przekonają cię do inwestycji SEO
26 statystyk SEO, które przekonają cię do inwestycji SEO
Jeśli szukasz twardych danych i mocnych argumentów przemawiających za inwestycją SEO, to dobrze trafiłeś. Zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze korzyści wynikające z danych.
Jak poprawnie skonfigurować narzędzie Google Analytics?
Jak poprawnie skonfigurować narzędzie Google Analytics?
Czy wiesz, jak wycisnąć pełną moc z Google Analyticsa i sprawić, by był prawdziwym sieciowym kombajnem? Sekret tkwi w odpowiedniej konfiguracji!
Social media i SEO – dlaczego warto je połączyć?
Social media i SEO – dlaczego warto je połączyć?
Na skuteczność działań SEO wpływa wiele czynników. Warto więc wiedzieć, jaką rolę w pozycjonowaniu stron odgrywają kampanie w social mediach!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę