Czym jest link building – czyli wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat

Czym jest link building – czyli wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat

Canva Studio/pexels.com

Link building jest ważnym czynnikiem SEO. Niestety, zbyt wiele firm stosuje tę strategię w niewłaściwy sposób. Najczęstszym błędem jest kupowanie linków spamujących, co może powodować tylko chwilowy sukces, ponieważ kiedy algorytmy Google zobaczą, że nie działasz w sposób uczciwy, to nałożą na Ciebie karę. Musisz pamiętać, że Google lubi różnorodność wartościowych linków w witrynie, a nie tysiące linków z kilku przypadkowych stron internetowych. Z pewnością link building wymaga czasu, ale mimo wszystko opłaca się czekać.

W tym artykule postaramy się wytłumaczyć Ci, na czym polega link building, jakie przynosi korzyści, a także jakie są największe mity o nim.

Jest to jeden z podstawowych działań, które składają się na dobrą strategię pozycjonowania strony internetowej. W link buildingu chodzi o pozyskiwanie linków zewnętrznych, czyli takich, które pochodzą z innych witryn i prowadzą do pozycjonowanej strony WWW. Są one jednym z istotniejszych czynników rankingowych Google.

Linki mogą należeć do jednej z dwóch kategorii: follow i nofollow. Linki follow przekazują uprawnienia domeny z jednej witryny do drugiej. Linki nofollow nie działają w taki sposób, ponieważ informują one Google, aby nie kojarzyło witryny z łączem strony, do której prowadzi. Istnieje kilka powodów, dla których warto wybrać jeden z linków jako link nofollow. Jednym z nich jest to, że Google widzi linki jako rekomendację innych, że warto przejść z jednej witryny do drugiej.

Domena strony tak jak Twoja witryna ma swój własny autorytet oparty na wskaźnikach. Wskazuje to na sukces lub siłę strony oraz prawdopodobieństwo uzyskania wysokiej pozycji w rankingu wyników wyszukiwania. Tak jak jedna witryna może przekazywać uprawnienia do domeny innej za pośrednictwem linków, tak samo strony w Twojej witrynie mogą przekazywać uprawnienia strony do innych.

Należy pamiętać, aby nie dodawać linków “na ślepo”, bez jakiegokolwiek planu. Musisz wiedzieć, że nie wszystkie linki są takiej samej jakości i nie wystarczy znaleźć się pod obojętnie jakim linkiem zwrotnym. Jeden właściwy link jest dużo lepszy niż dziesięć różnych linków, które nie generują ruchu na Twojej stronie WWW.

Sprawdź: Co to jest link building? Jaki ma wpływ na Twoją stronę?

Linki zewnętrzne stanowią wyraźny sygnał dla robotów wyszukiwarek, że pod danym adresem znajduje się wartościowa treść. Jeżeli link zostanie umieszczony w wartościowych witrynach, to z pewnością jeszcze silniej będzie to wpływało na Twój autorytet. Musisz pamiętać, że jakość linków jest najważniejsza, bez tego nie osiągniesz sukcesu w swojej firmie. Im więcej wartościowych linków do Twojej witryny, tym większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz wyróżniony na tle innych marek.

Przemyślane działania w tym zakresie mogą pomóc osiągnąć wysoką pozycję strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania na konkretne słowa kluczowe. Warto zwrócić uwagę również na takie korzyści z link buildingu jak:

 • lepsza widoczność Twojej strony WWW;
 • zwiększenie ruchu w witrynie;
 • zbudowanie autorytetu marki.
 1. Linki nie wpływają na ranking wyszukiwarek
 2. Jest to nieprawda, ponieważ jak mogłeś przeczytać wyżej, wartościowe linki powodują wzrost pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania.

 3. Wystarczy utworzyć linki do konkretnych stron WWW
 4. Kontaktowanie się z innymi przedsiębiorcami i proszenie o linki do konkretnych stron może zostać uznane za spam. Strony, które mają wysokie współczynniki konwersji, zwykle nie są stronami zawierającymi bardzo trafne lub angażujące informacje. One wszystkie mają na celu sprzedaż. Dobrą strategią jest skupienie się na tworzeniu stron z wysokiej jakości treściami, ponieważ wtedy będziesz mieć większą szansę na uzyskanie wysokiej jakości linków.

  Źródło: fauxels/pexels.com

 5. Szukaj linków tylko z witryn o wysokim autorytecie
 6. Przede wszystkim potrzebujesz linków wysokiej jakości. Oczywiście nie możesz oceniać witryny tylko pod tym kątem. Trafność jest również ważnym czynnikiem, o którym należy pamiętać. Wartość linku to nie tylko poziom autorytetu domeny witryny, z której go otrzymujesz, ale także to, jak ta witryna odnosi się do Twojej. Google lubi różnorodność linków kierujących do Twojej witryny. Jeżeli skupisz się tylko i wyłącznie na tych popularnych witrynach, to możesz stać się podejrzany dla wyszukiwarki.

Sprawdź: Jak zidentyfikować złe backlinki? Poznaj najlepsze narzędzia

Podsumowanie

Budowanie linków z pewnością nie należy do prostych działań. Czasami zabiera dużą ilość czasu i pieniędzy, jednak jest to niezbędny element do uzyskania wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomógł Ci zrozumieć ideę link buildingu i sam postanowisz wdrożyć tę strategię w swojej firmie.

Skontaktuj się z nami już teraz jeśli chcesz dowiedzieć się więcej. Chętnie umówimy się z Tobą na bezpłatną konsultację i ustalimy szczegóły naszej współpracy. Odkryj skuteczną strategię SEO, a pomoże Ci w tym nasza agencja SEO! Zapraszamy!

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 12
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Ile trwa i jak sprawdzić indeksowanie strony w Google?

  Ile trwa i jak sprawdzić indeksowanie strony w Google?

  Wyszukiwarka Google jest dziś tak oczywistym elementem korzystania z sieci, że mało kto zastanawia się, jak dokładnie działa jej algorytm […]
  Możliwości funkcjonowania w sieci. Czym jest SaaS i jaki ma związek z optymalizacją SEO? Część 1

  Możliwości funkcjonowania w sieci. Czym jest SaaS i jaki ma związek z optymalizacją SEO? Część 1

  Techniczne możliwości założenia strony. Czym jest SaaS i dla kogo jest to dobre rozwiązanie? Na jakich elementach SEO warto się skupić?
  Pozycjonowanie branży produkcyjnej, przemysłowej

  Pozycjonowanie branży produkcyjnej, przemysłowej

  Pozycjonowanie to bardzo skuteczna technika promowania biznesu w sieci. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak pozycjonować branżę przemysłową.
  DARMOWY AUDYT SEO

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę