Jaką rolę w SEO odgrywa Meta Title Tag?

Jaką rolę w SEO odgrywa Meta Title Tag?

Burst / pexels.com

Wszystkim nam zdarzyło się kiedyś ocenić książkę po okładce. Internetowi czytelnicy stosują natomiast tę zasadę w odniesieniu do tytułów stron internetowych. W tym artykule szczegółowo poznasz meta tytuły i dowiesz się, jak je zoptymalizować, aby skutecznie przyciągały nowych odbiorców.

Czym jest tag tytułu?

Meta Title Tag to element HTML znajdujący się w sekcji <head>, który wyświetla tytuł strony internetowej.

Krótko mówiąc, meta tag tytułu to niebieski link strony internetowej, który pojawia się w wynikach wyszukiwania i jest klikany przez użytkowników. Opis meta jest natomiast tekstem znajdującym się pod tym nagłówkiem.

Tagi tytułu używane są w trzech kluczowych miejscach:

 • strony wyników wyszukiwania (SERP),
 • przeglądarki internetowe,
 • portale społecznościowe.

Ponadto są wyświetlane na kartach przeglądarki internetowej, aby pokazać, jaka strona znajduje się na każdej z nich. Jeśli natomiast witryna udostępniana jest w mediach społecznościowych, użytkownicy widzą ją właśnie jako meta tag tytułu.

Sprawdź: W jaki sposób metatagi wpływają na SEO?

Znaczenie tagów tytułu dla SEO

Wiesz już, czym jest tag tytułu. Czas zatem określić, jakie znaczenie ma jego użycie z punktu widzenia SEO. Najważniejszym z zadań tego znacznika jest pokazanie Google, czego dotyczy dana strona internetowa.

Title Tagi to pierwszy element, na który użytkownik zwraca uwagę podczas przeglądania wyników wyszukiwania. Jeśli dany nagłówek okaże się wystarczająco zachęcający, istnieje duże prawdopodobieństwo, że odbiorca odwiedzi stronę, którą przedstawia.

Jeśli zatem zależy Ci na pokonaniu branżowych rywali i zbudowaniu ruchu na swoich stronach internetowych, poświęć trochę czasu na kompleksową optymalizację tagów tytułu, dzięki czemu przyciągniesz uwagę adresatów swoich treści i zachęcisz ich do odwiedzin witryny.

Wszystko, co musisz zrobić, to skorzystać z niżej wymienionych wskazówek.

Źródło: Fox / pexels.com

Optymalizacja Title Tagu

Istnieje wiele elementów, na które należy zwrócić uwagę podczas dopasowywania tytułów stron internetowych do upodobań użytkowników i wymagań wyszukiwarek. Poniżej podano najważniejsze z nich, które warto zastosować na samym początku.

 1. Długość ma znaczenie

Google wyświetla na karcie wyników wyszukiwania tagi tytułu składające się z około 50-60 znaków. Postaraj się więc, aby Twoje nagłówki mieściły się w tym zakresie i były w całości prezentowane użytkownikom.

 1. Unikaj caps locka

Żelazną zasadą, której przestrzegać powinien każdy internetowy twórca, jest unikanie wielkich liter w tagach tytułu. Po pierwsze, zajmują więcej miejsca, przez co nagłówek nie zostanie wyświetlony w całości, a po drugie, negatywnie wpływają na wrażenie użytkownika, gdyż są trudniejsze do odczytania.

 1. Skorzystaj z symbolu “|”

Chodzi w tym o to, że symbol ten jest naprawdę wąski, przez co oddzielisz tekst, bez nadmiernego marnowania przeznaczonego na niego miejsca.

Dzięki temu umożliwisz wyszukiwarce wyświetlenie większej liczby znaków i pozwolisz użytkownikom na odczytanie całości Twojego Title Tagu.

 1. Zwróć uwagę użytkownika

Trudno ukryć, że najważniejszym zadaniem tagu tytułu jest zwrócenie uwagi użytkownika i zachęcenie go do kliknięcia w link strony. Jeśli więc Twoje nagłówki będą takie same dla wszystkich stron lub okażą się zupełnie nieinteresujące, stracisz szansę na zwiększenie ruchu w swojej witrynie, a tego zdecydowanie powinieneś uniknąć.

Należy również zwrócić uwagę, że Google uwzględnia współczynnik klikalności w procesie pozycjonowania stron internetowych. Dlatego też powinieneś szczególnie zadbać o to, aby tagi tytułu były ciekawe, innowacyjne i zachęcały do poznania treści, którą reprezentują.

 1. Wykorzystaj nazwę marki

Łatwym sposobem promowania marki jest nadanie stronie pewnego tytułu, umieszczenie za nim znaku “|” a następnie nazwy marki. Dzięki temu ujednolicisz tagi tytułów wszystkich swoich stron i sprawisz, że użytkownicy nie będą mieli problemów z rozpoznaniem Twoich treści, kiedy pojawią się w wynikach wyszukiwania.

 1. Nie przesadzaj z optymalizacją

Wiesz już pewne, że upychanie słów kluczowych w treści to fatalny pomysł, który może zrujnować Twoje dotychczasowe osiągnięcia. Dotyczy to również przepełniania tagów tytułu popularnymi frazami.

Zrezygnuj więc z umieszczania wielu słów kluczowych w Title Tagach, aby Twoje strony nie zostały uznane jako spam.

Sprawdź: Czym są tagi tytułu i jak je optymalizować?

Podsumowanie

Podsumowując, tagi tytułu to nagłówki wyświetlane na kartach wyników wyszukiwania, które prowadzą użytkowników do konkretnych witryn. Powinny być zoptymalizowane pod kątem SEO, tak jak każdy inny element Twojej strony internetowej.

Wiesz już pewnie, jak ważna jest dbałość o odpowiednie dobranie Title Tagów. Mają one bowiem znaczący wpływ na wybory dokonywane przez użytkowników. Zastosuj się do wyżej wymienionych wskazówek, stwórz ciekawe tytuły swoich stron internetowych i postaraj się przyciągnąć uwagę użytkownika, gdyż dzięki temu nie tylko zwiększysz ruch w witrynie, ale też pokażesz Google, że wiesz co robisz. Zostaniesz za to nagrodzony wyższą pozycją na liście wyników wyszukiwania. Nie czekaj więc i zacznij optymalizować swoje tagi tytułu już dziś!

Skontaktuj się z nami już teraz jeśli chcesz dowiedzieć się więcej. Chętnie umówimy się z Tobą na bezpłatną konsultację i ustalimy szczegóły naszej współpracy. Odkryj skuteczną strategię SEO, a pomoże Ci w tym nasza agencja SEO!

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 11
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Pozycjonowanie lekarzy

  Pozycjonowanie lekarzy

  Pozycjonowanie lekarzy to dość wymagające i czasochłonne zadanie. Warto więc wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby przyniosło oczekiwane rezultaty.
  Google Tag Manager – dlaczego warto z niego korzystać?

  Google Tag Manager – dlaczego warto z niego korzystać?

  Jak działa Google Tag Manager i jak wpływa na wydajność witryny? Dlaczego warto z niego skorzystać? Odpowiedzi znajdziesz w naszym nowym artykule!
  Content marketing jako jeden z kluczowych elementów strategii SEO

  Content marketing jako jeden z kluczowych elementów strategii SEO

  Zastanawiasz się, jak content marketing wpływa na pozycjonowanie? Przeczytaj nasz artykuł!
  DARMOWY AUDYT SEO

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę