Zapytaj o ofertę

Co to jest link building?

Skuteczna strategia pozycjonowania składa się z trzech podstawowych elementów – optymalizacji technicznej, pozycjonowania i dostosowania treści w obrębie witryny oraz działań SEO poza stroną www. W tym artykule skupimy się na link buildingu, który niezmiennie od wielu lat pozostaje ważnym czynnikiem rankingowym Google.

Chcesz być pierwszy w Google?
Dowiedz się, jak to zrobić podczas bezpłatnej konsultacji z analitykiem SEO. Zostaw kontakt i umów się.

Przejdźmy do sedna: co to jest link building? Link building polega na pozyskiwaniu linków przychodzących do strony www z wartościowych źródeł. Tutaj liczy się przede wszystkim jakość, a nie ilość. Choć nieco bardziej doświadczeni pozycjonerzy pamiętają jeszcze czasy, kiedy by osiągnąć wysokie pozycje, wystarczyło zdobyć jak największą liczbę linków – i tak strona w ekspresowym tempie wskakiwała w TOP1. Dziś rzeczywistość wygląda trochę inaczej. Zwrot ku jakości wynika głównie ze wciąż zmieniających się algorytmów Google. Praktyka, która dominowała jeszcze 12 lat temu, obecnie może przynieść witrynie więcej szkód niż korzyści.

Chcesz poznać tajniki link buildingu? Obejrzyj odcinek Zapytaj o SEO “Link building bez tajemnic”.

Dlaczego linki są tak ważne?

W SEO mówi się, że content is king, ale nawet najlepiej dopasowane treści nie będą w stanie wznieść strony na wyżyny, jeśli nie będą zoptymalizowane pod kątem SEO i nasycone linkami.

Co warto wiedzieć o linkach

Na czym polega naturalne linkowanie?

„Naturalny” profil linków dopasowany jest do Twoich treści, produktów i usług – i, co najważniejsze, zawiera linki przydatne użytkownikom. Te linki nie mogą być spamem i powinny pochodzić z wiarygodnych źródeł. W dalszej części artykułu przeczytasz o tym, jak efektywnie pozyskiwać naturalne linki.

Michał Ziach - wypowiedź o naturalnym linkowaniu

Jak zdobywać linki?

Zdobywanie linków w SEO to chleb powszechni dla każdego pozycjonera. Jednak czy można tak po prostu umieszczać linki wszędzie, gdzie się da? Absolutnie nie! Zanim wybierzesz miejsce, w którym docelowo dodasz link, musisz sprawdzić, czy jest ono powiązane tematycznie z treścią, jaką chcesz opublikować. Warto skorzystać też z profesjonalnych narzędzi, takich jak Surfer SEO czy Ahrefs. Dane zgromadzone w trakcie analizy: ruch, widoczność na wybrane frazy, trust flow i domain authority pomogą w procesie budowania skutecznego profilu linkowego.

Możliwe źródła linków

Różnicowanie anchorów

Należy pamiętać o umieszczaniu linków ze zróżnicowanymi anchorami, które nie dezorganizują danej treści. Publikacja odnośnika z kotwicą w tekście, który nie jest spójny z tym, co znajduje się dookoła, może skutkować nałożeniem filtrów algorytmicznych.

Linki tematyczne

Linki kierujące do domeny powinny pochodzić ze stron, które tematycznie nawiązują do Twojej branży. Cel linkowania to nie tylko wpisanie się w wymagania robotów wyszukiwarki Google, ale również przekierowanie użytkownika z jednej witryny do drugiej. Łatwiej będzie Ci to zrealizować, gdy zadbasz o aspekt tematyczności.

Michał Ziach - wypowiedź o linkach tematycznych

Linki z mocnych domen

Zanim pozyskasz link, sprawdź parametry domeny, takie jak: domain raiting, url raiting i organic traffic. Warto przeanalizować też profil linkowy witryny i upewnić się, że jest wolny od linków niskiej jakości.

Linki dofollow

Linki z atrybutem dofollow są cenne w kontekście budowania wysokiej widoczności witryny. Atrybut dodaje “mocy” domenie i dzięki niemu roboty wyszukiwarek mogą śledzić dalej stronę.

Harmonogram działań

Wydaje Ci się, że link building to jednorazowe działanie? Błąd! To ciągła praca poparta harmonogramem dostosowanym do Twojego budżetu. By robić to efektywnie, należy ustalić parametry domeny oraz z góry przyjąć liczbę linków, którą chcesz pozyskiwać.

Charakterystyka dobrego link buildingu


Charakterystyka złego link buildingu

Czego unikać w budowaniu profilu linkowego?

Linki ze stron o niskiej widoczności

Już wcześniej podkreślaliśmy, że w tym procesie kładzie się nacisk na jakość. Błędem jest pozyskiwanie odnośników ze stron, które mają niską widoczność w Google. Jeśli takie posiadamy, to należy się ich pozbyć. Zdarza się, że usunięcie linku o słabych parametrach nie jest możliwe. Wtedy warto skorzystać z dedykowanego narzędzia Webmaster Disavow Tool. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zgłosić niechciany link.

Szybkie przyrosty linków

Do procesu budowy profilu linkowego należy podejść z głową. Na wstępie warto przyjąć częstotliwość dodawania linków i zachować proporcjonalność. Gwałtowny przyrost linków może być uznany za nienaturalny, a to negatywnie wpłynie na widoczność witryny w wyszukiwarce.

Zbyt duża liczba linków w jednym wpisie

Ile razy czytałeś wpis blogowy, który w każdym akapicie posiadał co najmniej jeden odnośnik? To jedna z praktyk zaliczana do Black Hat SEO. Upychanie linków nie tylko utrudnia lekturę, ale też grozi utratą pozycji.

Jak zatem powinno wyglądać budowanie bezpiecznego profilu linkowego, który rzeczywiście wpłynie pozytywnie na pozycję strony w wyszukiwarce? Wystarczy pamiętać o pięciu podstawowych zasadach. Pozyskiwanie linków powinno być:

 1. Naturalne
  Nagły przyrost linków z jednej domeny może być uznany za podejrzany przez boty, dlatego postaw na długofalowe działania i np. współpracę z portalami, które naturalnie nawiązują do tematyki Twojej branży czy oferowanych produktów.
 2. Konsekwentne
  To smutna wiadomość dla tych, którzy kochają szybkie efekty, jednak trzeba powiedzieć to głośno: budowanie solidnego profilu linkowego zawsze wymaga czasu. Pocieszający jest jednak fakt, że naprawdę warto go poświęcić.
 3. Różnorodne
  Warto zadbać o linki z różnych źródeł (wciąż pamiętając o tym, by tematyka portali przynajmniej luźno wiązała się z Twoją branżą). 100 linków z innych domen będzie bardziej wartościowe dla strony niż 100 z tej samej witryny.
 4. Kontekstowe
  Bardzo ważnym jest, by link był odpowiednio osadzony w kontekście np. konkretnego artykułu. Co to oznacza w praktyce? Chodzi o to, by odbiorca czytający tekst wiedział, czego może się spodziewać po kliknięciu w hiperłącze.
 5. Jakościowe
  W tej kwestii bardzo dużo zmieniło wprowadzenie nowego algorytmu o uroczej nazwie Pingwin. W związku z tym, od 2013 roku, nie liczy się już tylko ilość linków prowadzących do Twojej strony. Niezwykle ważna jest także ich jakość! Zwróć więc uwagę na to, by strony, które linkują do Twoich zasobów, były stronami chętnie odwiedzanymi i posiadającymi wysoki PageRank.

Podsumowanie

Proces link buildingu jest złożony i wymaga zarówno doświadczenia, jak i wiedzy. W tym temacie należy na bieżąco śledzić wciąż zmieniające się wytyczne Google i pamiętać o naturalności. Sięganie po spamerskie chwyty może skończyć się nałożeniem surowych kar na domenę przez Google, co w konsekwencji doprowadzi do utraty pozycji. Chcesz wiedzieć więcej o link buildingu? Obejrzyj pierwszy odcinek drugiego sezonu Zapytaj o SEO i chłoń ekspercką wiedzę!

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 2

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę