SEO Optymalizacja

SEO Optymalizacja

Aktualnie SEO to skomplikowany i złożony proces budowania zaufania do witryny w oczach robotów wyszukiwarek internetowych. Algorytmy biorą pod uwagę coraz więcej czynników rankingowych, ale podstawy działań są jasno określone. Wygrywa wysokiej jakości content i linki z zaufanych źródeł. Przedstawiamy podstawy, które powinna znać każda osoba, którą interesuje pozyskiwanie ruchu z wyszukiwarek internetowych.

Co to jest SEO?

SEO (Search Engine Optimization) – to proces optymalizacji całości serwisu internetowego w celu zwiększenia ilości i jakości ruchu z naturalnych, bezpłatnych i organicznych wyników wyszukiwania w wyszukiwarce internetowej (np. Google).

SEO a SEM

SEO to składowa działań SEM (Search Engine Marketing), który obejmuje nie tylko ruch z bezpłatnych wyników wyszukiwania, ale także reklamy z płatnością za każde kliknięcie czy wyświetlenie w wyszukiwarce internetowej.

SEO a pozycjonowanie w Polsce

W Polsce czasami rozróżnia się SEO i pozycjonowanie jako inne procesy. W przypadku SEO mówi się wyłącznie o optymalizacji kodu i treści strony, a pozycjonowanie traktuje się jako całościowy proces poprawiania pozycji w wyszukiwarce, także za pomocą link-buildingu. Na świecie problem ten nie występuje ze względu na to, że nie ma innego odpowiednika terminu “pozycjonowanie” niż po prostu SEO.
Dodatkowo w naszym kraju czasami traktuje się SEM jako działania związane tylko z płatnymi wynikami wyszukiwania, gdzie w rzeczywistości jest to większy zbiór, w którym znajdziemy działania SEO i płatne kampanie w wyszukiwarce.

Cele i efekty

Źródło: Negative Space/pexels.com

Wydawać się może, że głównym celem osoby zajmującej się SEO będzie poprawienie pozycji w wyszukiwarce. To podejście nie jest jednak nastawione na sukces biznesowy danej strony. Naszym najważniejszym celem w przypadku procesu pozycjonowania będzie konwersja. Dla sklepu internetowego będą to po prostu dokonane transakcje, dla bloga ilość odwiedzin i subskrypcji, dla strony usługowej ilość telefonów i zapytań. Poprawa pozycji to tylko sposób na zdobycie wartościowego ruchu i nie jest ona najważniejsza.
Pierwszym krokiem działań powinno być określenie celu biznesowego strony. Następnie dobranie takich słów kluczowych, które mogą sprowadzić do nas wartościowych użytkowników. Dopiero wtedy powinniśmy zadbać o wzrost pozycji dla bardzo szerokiego obszaru fraz, które jednak odpowiadają działalności witryny. Następnym krokiem powinna być także optymalizacja doświadczeń użytkowników, którzy już na stronę weszli. Należy im ułatwić poruszanie się po niej tak, aby cele biznesowe strony zostały jak najszybciej osiągnięte. Innymi słowy, nie interesuje nas tylko i wyłącznie ilość ruchu, ale także jego jakość.

Audyt SEO

Pierwszym krokiem przed przystąpieniem prac na stronie powinien być audyt SEO, który pomoże określić skalę projektu. W znalezieniu podstawowych błędów pomogą automatyczne narzędzia do sprawdzania wybranych elementów strony, jednak nic nie zastąpi samodzielnego poszukiwania potencjalnych miejsc do optymalizacji strony.
Tego typu pierwsza analiza trwa kilka godzin. Przy osobie doświadczonej w prowadzeniu audytów można spodziewać się dużej ilość wniosków już po pierwszych kilkudziesięciu minutach pracy. Można wtedy określić elementy, które potrzebują pilnej optymalizacji, a także działania, które można rozłożyć w czasie oraz te, które nie będą traktowane priorytetowo na początku projektu jakim jest pozycjonowanie strony.
Audyty należy regularnie powtarzać, gdyż na stronach internetowych zawsze można znaleźć elementy, które warto poprawić i zoptymalizować. Warto również pamiętać, że wytyczne Google i trendy w budowie stron internetowych szybko się zmieniają, a nasza strona zawsze powinna być z nimi na bieżąco.

Czynniki SEO

Algorytmy wyszukiwarek wraz z upływem czasu stają się coraz bardziej rozbudowane i skomplikowane. Dzisiaj trudno zliczyć czynniki, które mają wpływ na pozycje strony w wyszukiwarce. Można je jednak łatwo podzielić na kilka grup, ale jednoznaczne określenie, które czynniki są najważniejsze jest niemożliwe. Najlepiej starać się optymalizować wszystkie, w miarę naszych możliwości.

Domena

Większość stron pojawiających się wysoko w wynikach wyszukiwania posiada historię dłuższą niż 3 lata. Zaufanie do domeny jest budowane stopniowo i przy odpowiednim prowadzeniu strony domena będzie zyskiwać automatycznie.

Treści

Jeden z najważniejszych czynników rankingowych. Wyszukiwarki internetowe to przede wszystkim wyszukiwarki tekstowe i treści odgrywają niesamowitą rolę w ocenie witryny przez algorytmy. Obecność słów kluczowych, poprawność, długość, jakość i unikalność treści, a także jej oryginalność i informacje, które strona ze sobą niesie to klucz do zwiększania widoczności w sieci.

Budowa techniczna strony

Aby strona zdobywała wysokie pozycje w wyszukiwarce trzeba zadbać o jakość kodu. Musimy przede wszystkim umożliwić robotom wyszukiwarki łatwą indeksację treści, które znajdują się na witrynie. Ważne jest wykorzystywanie odpowiednich elementów kodu, specjalne oznaczenia dla najważniejszych informacji, linkowanie wewnętrzne i wiele innych. Bez tego elementu nawet najlepszy content nie zdobędzie wysokich pozycji w wyszukiwarce.

Profil linkowy

Tutaj mamy na myśli wszystkie linki przychodzące do strony. Pod uwagę bierzemy linki “dofollow” i “nofollow”. Musimy zadbać o to, aby pochodziły one z zaufanych, wysokiej jakości stron, powiązanych tematycznie z naszą witryną.

Social media

Ważne, aby robot wyszukiwarki otrzymywał sygnały o obecności Twojej strony internetowej w social media. Buduje to zaufanie do marki, różnicuje profil linkowy i pokazuje aktywność Twojej działalności.

Wersja mobilna

Posiadanie wersji strony internetowej na urządzenia przenośne jest już dzisiaj koniecznością. Wszystkie wyszukiwarki zwracają na to uwagę, a Google postrzega wersję mobilną za wersję domyślną.

Prędkość strony

Kolejny czynnik nad którym warto popracować to szybkość ładowania strony. Algorytmy mają dostosowywać wyniki wyszukiwania pod użytkowników, a żaden użytkownik nie chce odwiedzać strony, na której czeka dłużej niż kilka sekund na wartościowe informacje.

Bezpieczeństwo

W czasach transakcji płatniczych dokonywanych przez internet certyfikat SSL, szyfrowanie strony i dbałość o bezpieczeństwo danych naszych użytkowników to konieczność. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na politykę prywatności i dostosowanie strony do wytycznych RODO.

UX

Razem z rozwojem algorytmów wyszukiwarek coraz większe znaczenie zdobywa User Experience. Roboty wyszukiwarek biorą już pod uwagę strukturę strony, jej architekturę czy elementy Call-To-Action. Witryny internetowe powinno się przygotowywać już teraz na zwiększenie znaczenia doświadczeń użytkowników jako czynnika rankingowego SEO.

Narzędzia do analizy SEO

Źródło: PhotoMIX Company/pexels.com

Na przestrzeni lat wiele organizacji zbudowało szereg narzędzi, które pozwalają na automatyzację analizy stron pod kątem SEO. W zależności od ich przeznaczenia, można nimi zweryfikować budowę techniczną strony, profil linkowy domeny czy jakość naszych treści, a także zaplanować działania i wyszukać słowa kluczowe. Część narzędzi działa również jako wtyczki do wybranych systemów CMS.

Google Search Console

Darmowe narzędzie, które pozwala na sprawdzenie podstawowych danych i statystyk dotyczących widoczności naszej strony w Google, takich jak: ilość wejść na stronę z wyszukiwarki, stan indeksacji strony, analizę linków wewnętrznych i zewnętrznych.

Google Analytics

Rozbudowane narzędzie do dokładnego śledzenia ruchu na naszej stronie. Można tu sprawdzić nie tylko ilość użytkowników, ale także ich lokalizację, dane demograficzne, technologię z której korzystali, kanał pozyskania użytkownika czy ścieżkę jego pobytu na stronie.

Google’s Mobile-Friendly Test

Proste narzędzie, które sprawdza dostosowanie strony internetowej do urządzeń przenośnych i wskazuje błędy, które należy poprawić.

PageSpeed Insights

Narzędzie, które pozwala na ocenę szybkości naszej strony. Sprawdzi ono czas oczekiwania do pierwszego bitu, czas ładowania i inne parametry, a także zasugeruje elementy, które warto poprawić w celu zwiększenia prędkości witryny.

Google Keyword Planner

Planer słów kluczowych dostępny jako element usługi Google Ads, który pozwala na wyszukiwanie nowych słów kluczowych, a także sprawdzanie ilości miesięcznych wyszukiwań danej frazy.

Ahrefs

Rozbudowane i płatne narzędzie SEO, które pozwala na analizę profilu linkowego strony. Dodatkowo posiada moduły widoczności strony, analizy słów kluczowych, wyszukiwarkę publikacji na podstawie danej frazy, automatyczny audyt techniczny strony i wiele innych.

Majestic

Kolejne narzędzie, którego podstawową funkcją jest analiza profilu linkowego domeny. Pozwala na ocenę linków przychodzących i wyszukiwanie potencjalnych miejsc linkowania.

Screaming Frog

Program komputerowy pozwalający na dokładną analizę budowy naszego serwisu. Jest to rozbudowany crawler, który znajdzie dla nas niedziałające linki, przekierowania, pozwoli na analizę elementów, takich jak tytuł i opis strony, nagłówków czy sitemapy, znajdzie duplikację treści i wiele innych.

Surfer

Narzędzie, które pozwala na porównanie naszej strony do najlepszych witryn dla danej frazy pod kątem ilości treści i użytych elementów takich jak nagłówki, tytuły, opisy alternatywne zdjęć. Pozwala w prosty sposób określić ilość potrzebnego nam contentu.

Senuto

Senuto to narzędzie, którego główną funkcją jest analiza widoczności strony w wyszukiwarce Google. Pozwala nam określić w przybliżeniu na ile słów kluczowych wyświetla się nasza strona w wybranych przedziałach pozycji.

Semstorm

To narzędzie to kolejne rozwiązanie pokazujące widoczność strony w internecie. Pozwala nam na to monitoring pozycji połączony z analizą konkurencji.

Keyword Tool

Alternatywa dla Planera słów kluczowych Google. Pozwala w łatwy sposób znaleźć frazy kluczowe na które warto pozycjonować naszą stronę i określić ich potencjał.

GTmetrix

Narzędzie mierzące bardzo dokładnie szybkość naszej strony. Pozwala na rozbudowaną analizę ładowania się poszczególnych elementów, zdjęć i skryptów na stronie.

Yandex.Metrica

Jest to alternatywa dla Google Analytics stworzona przez zespół wyszukiwarki Yandex używanej głównie w krajach rosyjskojęzycznych. Oprócz standardowych raportów ilości użytkowników, ich danych i zachowań pozwala na nagrywanie sesji i dokładne śledzenie kroków użytkownika.

Sitechecker

Jest to narzędzie, które umożliwia w łatwy sposób przeanalizować podstawowe błędy SEO pojawiające się na stronie.

Strategia SEO

Źródło: Lukas/pexels.com

Przed przystąpieniem do działań i po wykonaniu audytu strony, trzeba zastanowić się nad strategią działań SEO. Jest to proces długotrwały i wymagający dużego nakładu pracy, dlatego nie warto rozpoczynać projektu bez ogólnego planu.
Musimy zastanowić się w jakim obszarze słów kluczowych będziemy działać. Przeanalizować, jak dobrze podobne działania wykonuje nasza konkurencja, jak trudna jest nasza branża i oszacować koszty, które będziemy musieli ponieść, aby tą pracę wykonać. Nie warto przystępować do szerokich działań SEO jeśli wiemy, że nie mamy odpowiedniego do tego budżetu.
Niezbędna tutaj będzie dokładna analiza słów kluczowych, ich potencjału i trudności w ich wypozycjonowaniu. Następnie musimy sprawdzić, jakie treści wyświetlają się na topowych pozycjach. Ocenić, ile nam do nich brakuje, a także znaleźć czynnik, który wyróżni nas z tłumu.
Na wstępie warto też przeprowadzić pełną optymalizację techniczną. Z tak przygotowaną stroną przystąpimy do budowy treści, która będzie tak samo dobra lub lepsza niż content konkurencji. Na koniec zajmiemy się budowaniem profilu linkowego z wysokich jakości domen, które są powiązane tematycznie ze stroną.
Musimy pamiętać, że wszystkie te działania kosztują i wymagają pracy. Efekty SEO to całościowy koszt poprawy widoczności strony, a nie tak jak w przypadku kampanii PPC płatność za każdego użytkownika. Praca będzie rozłożona w czasie, ale da efekty, które utrzymują się dłużej (ale nie na zawsze).

Działania SEO

Wszystkie działania SEO dzielimy na aktywność on-site oraz off-site. Pierwsza grupa to prace związane z budową naszej strony internetowej i dostępnej tam treści. Działania off-site to budowanie naszej widoczności poza naszą domeną – będą to działania w social media oraz zdobywanie wartościowych linków.

Optymalizacja strony – SEO on-site

W dzisiejszych czasach optymalizacja strony to nie tylko element ważny w kontekście działań SEO. Oczywiście zapewni ona poprawienie pozycji strony w wynikach wyszukiwania, ale usprawni także działanie serwisu i ułatwi użytkownikom zdobywanie wartościowych informacji czy dokonywanie zakupów.
Optymalizacja strony dotyczy zarówno jej warstwy tekstowej, jak i technicznej. Należy zadbać o szybkie działanie, przejrzystość dla użytkownika, wartościowe informacje w treściach i umożliwić jej prostą indeksację dla robotów wyszukiwarki.

Content

Treści, które tworzymy dla strony to podstawa działań SEO. To w nich umieścimy słowa kluczowe i na ich podstawie algorytm oceni tematykę naszej witryny. Content na stronie musi być przede wszystkim unikalny. Algorytmy wyszukiwarek nie akceptują stron, które kopiują swoje treści z innych witryn. Musi się on odznaczać wysoką jakością i dostarczać informacji wartościowych z punktu widzenia użytkownika. Dodatkowo musi być on także poprawny językowo i atrakcyjny wizualnie.
Żeby sprawdzić ile brakuje Ci do konkurencji, sprawdź strony widoczne w TOP10 dla najważniejszych dla Ciebie fraz. Zweryfikuj, czy Twoja konkurencja tworzy rozbudowane treści na podstronach usługowych, czy na stronie znajduje się blog z artykułami tematycznymi, czy produkty i kategorie są dokładnie opisane. Warto skorzystać z narzędzi takich jak ahrefs i sprawdzić najpopularniejsze artykuły na blogach o tematyce podobnej do Twojej witryny i starać się tworzyć ciekawsze treści. Może warto wzorować się na podobnych stronach, które działają za granicą?

Słowa kluczowe

Dla większości podstron w Twoim serwisie powinieneś wybrać słowa kluczowe na które warto wyświetlać ten adres w Google. Następnie konieczne jest zadbanie o to, aby w tekście znalazły się te frazy kluczowe w różnych formach językowych i regularnych odstępach. Nie wolno z tym jednak przesadzać. Rozkład słów kluczowych powinien być jak najbardziej naturalny. Nie możemy umieszczać fraz w tekście na siłę i w nienaturalnej formie.
Słowa kluczowe muszą się znaleźć także w poniższych elementach kodu:

Optymalizacja Meta-Title

Element Meta-Title to tytuł strony określony w sekcji head. Powinien on liczyć około 70 znaków. Jednak jego długość jest tak naprawdę liczona w pikselach (600px) dlatego może być on krótszy lub dłuższy w zależności od znaków, których użyliśmy. Co ważne, powinien on wprost opisywać co znajdziemy na stronie, być uzupełniony naturalnie o słowa kluczowe i kończyć się nazwą firmy lub domeny.

Optymalizacja Meta-Description

Jest to opis widoczny w wynikach wyszukiwania, który znajduje się w sekcji head kodu html. Nie jest to czynnik rankingowy, ale może zachęcić użytkownika do wyboru właśnie Twojej strony. Jego długość powinna wynosić około 150-160 znaków i powinien on zawierać krótki opis tego, co można znaleźć pod wybranym adresem.

Optymalizacja nagłówków

Na każdej podstronie naszego serwisu należy umieścić jeden znacznik H1. Dodatkowo dla wszystkich treści starannie zaplanować strukturę nagłówków H2-H6. Nie powinno używać się tego typu elementów do stałych fragmentów treści na naszej stronie, linków w menu, itp. Nagłówki również należy rozsądnie uzupełnić o wybrane słowa kluczowe.

Optymalizacja opisów alternatywnych

Każda grafika, które używamy na stronie powinna posiadać swój opis alternatywny (alt=””). Należy tam krótko opisać zawartość zdjęcia. Element ten można ewentualnie uzupełnić o słowa kluczowe.

Dodatkowe elementy

Wszystkie nasze treści powinny wyglądać atrakcyjnie. Starajmy się umieszczać na naszej stronie odpowiednie materiały wideo, grafiki, rozbudowane infografiki, a teksty urozmaicać o listy wypunktowane i pogrubienia.

Budowa techniczna strony

Podczas audytu technicznego koniecznie musimy sprawdzić wymienione poniżej elementy. Lista powinna być zdecydowanie dłuższa, ale na początek naszych działań z pewnością wystarczy.

Odpowiedzi serwera

Kod odpowiedzi to numeryczna informacja wysyłana przez serwer, która w prosty sposób określa odpowiedź serwera. Określają one, czy pod danym adresem znajduje się ważna treść, przekierowania czy może strona błędu.
Pełna lista odpowiedzi serwera znajduje się pod adresem: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kod_odpowiedzi_HTTP.

Certyfikat SSL

Certyfikat SSL to rozwiązanie pozwalające na szyfrowanie Twojej strony, a połączenie się z nią staje się bezpieczne. Szczególnie ważne jest to w przypadku sklepów internetowych, gdzie Klienci dokonują swoich płatności online.

Przekierowania 301 na stronie

Ze względu na to, że dla Google adres www.twoja-domena.pl oraz twoja-domena.pl to dwa różne adresy URL, należy zadbać o obecność podstawowych przekierowań 301. Strona powinna być dostępna tylko pod jedną wersją adresu z www/bez www oraz http/https. Strona powinna być również dostępna w jednej wersji adresu z i bez znaku “/” na końcu. Dla stałych przekierowań należy korzystać z przekierowań 301. W niektórych sytuacjach zamiennie mogą działać linki kanoniczne.

Linki kanoniczne

Link kanoniczny to specjalny znacznik meta wprowadzany w sekcję head kodu strony. Informuję on robota wyszukiwarki o tym, że treść strony, na której przebywamy docelowo powinna znajdować się pod wskazanym tam adresem.

Odblokowanie możliwości indeksowania

Pamiętaj, że Twoja strona internetowa musi być odblokowana dla robotów wyszukiwarki. Najpopularniejszymi sposobami sterowania ruchem botów jest plik robots.txt w głównym katalogu strony oraz znacznik meta-robots w sekcji head kodu strony. Warto jednak pomyśleć o zablokowaniu nieprzydatnych stron.

Wersje językowe

Znaczniki hreflang znajdujące się w sekcji head określają pod jakimi adresami znajdują się odpowiadające sobie treści w różnych językach.

Prędkość strony

Od dłuższego już czasu prędkość strony to czynnik rankingowy. Warto dbać o to, aby strona ładowała się szybko w wersji na desktopowej oraz mobilnej.

Wersja mobilna strony

W dzisiejszych czasach strona musi posiadać wersję dla urządzeń przenośnych. Warto to sprawdzić pod adresem https://search.google.com/test/mobile-friendly. Jest to narzędzie od Google, które pozwoli Ci określić, czy Twoja strona jest przyjazna dla urządzeń mobilnych.

Przyjazne adresy

Chodzi tutaj o sposób budowy adresów URL kolejnych podstron w serwisie internetowym. O wiele lepiej będzie tutaj wyglądał adres domena.pl/oferta/nazwa-produktu/ niż wszystkie inne kombinacje zawierające przypadkowe numery, znaki specjalne i inne nieczytelne informacje. Jest to ważne zarówno dla użytkownika strony, któremu łatwiej będzie poruszać się po stronie, jak i dla wyników SEO.

Nawigacja

Pamiętaj, że zarówno robot, jak i zwykły użytkownik strony będzie chciał się po niej sprawnie poruszać. Dlatego niezwykle ważna jest nawigacja strony. Wszystkie jej elementy, takie jak menu główne, menu boczne i inne linki wewnętrzne muszą być przemyślane. Warto postarać się o to, aby linki do najważniejszych podstron Twojego serwisu były dostępne zawsze w menu głównym. Pamiętaj przy tym jednak, że musi ono pozostać przejrzyste i czytelne.

Brak self-linków

Self-link to link, który kieruje do tej samej strony na której się znajduje. Często można znaleźć je np. w tytułach artykułu. Po ich kliknięciu strona się po prostu przeładuje. Warto zastanowić się nad usuwaniem linków z tego typu elementów.

sitemap.xml

Plik sitemap.xml zgłoszony w narzędziach Google Search Console pomoże zaindeksować wszystkie podstrony. Ułatwia on pracę robotom wyszukiwarki. Warto stworzyć ten plik i zadbać o to, aby znalazły się tam wszystkie ważne podstrony Twojej witryny, a ich lista była regularnie aktualizowana.

Mikrodane

To specjalne znaczniki, które ułatwiają interpretację najważniejszych informacji na stronie dla robotów wyszukiwarek. Warto skorzystać ze strony schema.org i zapoznać się z ich pełną listą. Dla każdej strony internetowej znajdzie się tam co najmniej kilka znaczników, które należy zastosować. Będą to np. Organization, Website, PostalAdress, Product i wiele, wiele innych. Wpiszesz tam dane teleadresowe firmy, profile społecznościowe, opisy produktów, informację o autorze wpisów i inne.

Optymalizacja logo

Pamiętaj, aby logo widoczne w górnej części strony było dobrze zoptymalizowane. To bardzo ważny element strony, który dla robotów wyszukiwarek będzie zawsze kojarzony jako grafika brandu Twojej firmy. W nazwie pliku powinieneś umieścić słowo „logo” i opcjonalnie nazwę Twojej firmy. Grafika powinna zostać podlinkowana do strony głównej oraz opatrzona opisem alternatywnym zdjęcia z nazwą Twojej firmy.

Linki wychodzące

Jeśli na Twojej stronie znajdują się linki wychodzące do innych domen zadbaj o to, aby umieścić w nich atrybut rel=”nofollow”. Sprawi to, że robot wyszukiwarki nie dotrze do strony wskazanej przez odnośnik. Oczywiście nie musisz blokować wszystkich linków – możesz zostawić odblokowanych kilka linków do swoich stron, wartościowych źródeł czy partnerów.

Obrazy

Każdy obraz na stronie powinien być opisany za pomocą elementu alt=””. Należy tam umieścić krótki opis tego, co możemy zobaczyć na zdjęciu.

Breadcrumb

To tak zwane “okruszki chleba”. Ścieżka danej podstrony wyświetlana najczęściej w górnej części serwisu i pokazująca, w którym miejscu struktury strony się znajdujemy. Należy ją uzupełnić o odpowiednie dane schema.org.

i inne

Niestety czynników on-site ważnych dla SEO jest o wiele więcej. Powyższa lista to najważniejsze z nich. Od tego typu pozycji zaczyna się audyt strony i praca nad jej optymalizacją.

Link-building – SEO off-site

Cały proces ma polegać na zdobywaniu linków do Twojej strony. Na tej podstawie algorytm Google oceni popularność witryny w sieci i przeliczy pozycje dla poszczególnych słów kluczowych domeny w wynikach wyszukiwania. Linki to po prostu odnośniki do domeny z innych stron umieszczonych w sieci. Po kliknięciu w taki link przeglądarka powinna otworzyć Twoją stronę.
Link na stronie można umieścić w postaci fragmentu tekstu, dokładnego adresu, a nawet grafiki.
Należy także pamiętać o atrybutach “dofollow” i “nofollow” dla linku. Dodawane są jako dodatkowy fragment powyższego kodu. Atrybut “dofollow” zawsze oznacza większą wartość dla działań SEO. “Zachęca on” robota wyszukiwarki do przejścia w ten link. Teoretycznie atrybut “nofollow” blokuje dostęp robota do zawartości linku, jednak takie linki również są wartościowe dla procesu pozycjonowania i rozbudowywania różnorodnego profilu linkowego.

Potencjalne źródła linków:

Wszystkie linki powinny pochodzić ze stron, które przynajmniej częściowo są powiązane tematycznie z Twoją działalnością. Powinny to być wysokiej jakości strony, które wyglądają nowocześnie, posiadają wartościowy content i są widoczne w Google. Warto też spróbować powalczyć o linki z domen rządowych czy edukacyjnych.

Artykuły gościnne

Warto podejmować współpracę z właścicielami blogów i stron w celu publikacji artykułów na temat Twojej działalności. Jeśli dostarczysz im wartościową i interesującą treść, mogą w zamian podlinkować Twoją stronę.

Artykuły sponsorowane

To w zasadzie rodzaj artykułu gościnnego, za który trzeba zapłacić. Należy przygotować wysokiej jakości treści z linkiem do strony, a właściciel portalu publikuje je za wyznaczoną przez niego cenę. Ceny wahają się od 150 do nawet 3000 zł.

Partnerzy biznesowi i organizacje

Wszystkie firmy i organizacje z którymi współpracujecie z pewnością posiadają własne strony internetowe. Warto prosić je o publikację wzmianki na Wasz temat lub umieszczenie linku z logo w sekcji “Partnerzy”.

Porównywarki i rankingi internetowe

Spróbuj znaleźć artykuły i strony internetowe, które mówią o Twojej usłudze lub produktach. Możliwe, że uda się zdobyć link kierujący do Twojej witryny przy odpowiednim kontakcie z właścicielem serwisu.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Oceń tekst

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Czym się zajmuje agencja SEO/SEM?

  Czym się zajmuje agencja SEO/SEM?

  Obecnie na rynku można znaleźć wiele agencji zajmujących się marketingiem internetowym. Niektóre specjalizują się w mediach społecznościowych, inne w SEO. Są też takie, które działają kompleksowo.
  Podstawy pozycjonowania – od czego zacząć, by uzyskać najlepsze efekty? Etap II: optymalizacja techniczna strony

  Podstawy pozycjonowania – od czego zacząć, by uzyskać najlepsze efekty? Etap II: optymalizacja techniczna strony

  W kolejnej części podstaw pozycjonowania dowiesz się m.in. o tym, jak metadane mogą uratować Twoją stronę i dlaczego 7 sekund czekania to zdecydowanie za długo!
  Jakie efekty przynosi pozycjonowanie stron?

  Jakie efekty przynosi pozycjonowanie stron?

  Większa rozpoznawalność marki, wzrost zaufania klientów i dotarcie z ofertą do potencjalnych klientów to tylko kilka korzyści z pozycjonowania strony Twojego biznesu. Jesteś ciekaw wszystkich? Przeczytaj nasz artykuł!
  Bezpłatny audyt

   Powiedz nam jaki zakres usług Cię interesuje,
   a skontaktujemy się w odpowiednim dla Ciebie terminie