Struktura adresów URL i ich znaczenie dla SEO

Struktura adresów URL i ich znaczenie dla SEO

Christina Morillo/pexels.com

Adresy URL to bardzo ważny element SEO. Sprawdź koniecznie, jaki wpływ ma ich struktura na pozycję witryny na liście wyników wyszukiwania. Zapraszamy!

Adresy URL są podstawowym, bardzo ważnym elementem SEO. Niestety, wielu ekspertów wciąż ma tendencję do niedoceniania tego ważnego aspektu. Dobra struktura adresów URL może mieć korzystny wpływ na optymalizację treści pod kątem wyszukiwarek, zapewniając przy tym odpowiedni system nawigacyjny. Element ten jest wówczas też możliwy do śledzenia w Google Analytics lub Adobe Analytics, co ułatwia dokładne monitorowania danych.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej najważniejszym aspektom adresów URL, przedstawimy ich strukturę i wyjaśnimy jej znaczenie.

Czym jest adres URL?

URL jest skrótem od „Uniform Resource Locator” i służy do identyfikacji adresów poszczególnych zasobów w Internecie. Adresy URL składają się z protokołu i nazwy domeny, informują przeglądarkę o tym, jak i skąd należy pobrać określony element.

Przykład adresu URL

https://www.pozycjonowanie.com/optymalizacja/

Jest to przykład adresu URL, który zawiera treści związane z pozycjonowaniem stron internetowych i optymalizacją treści.

Sprawdź: Projektowanie strony internetowej – top 8 porad

Jaka wygląda struktura adresów URL?

Struktura adresu URL to rozkład konkretnego adresu. Jej budowa zwykle zaczyna się od “http” lub “https”.

“S” w protokole “https” oznacza zabezpieczoną wersję stron internetowych, co korzystnie wpływa na użytkowników, budząc ich zaufanie. Dzięki temu zwiększa ruch w witrynie.

Źródło: Christina Morillo/pexels.com

Następnie w adresie występuje “www” i nazwa domeny, na przykład https://www.pozycjonowanie.com, a następnie pojawia się katalog, w którym przechowywana jest określona zawartość, czyli: https://www.pozycjonowanie.com/optymalizacja/.

Jaki wpływ ma struktura adresów URL na SEO?

Jeśli dokładnie przyjrzysz się adresom URL wyświetlanym na liście wyników wyszukiwania, z pewnością nie zobaczysz takiego, który ma niewłaściwą strukturę.

Każda pozycja w SERP składa się bowiem z trzech głównych elementów widocznych dla danego użytkownika. Są to adres URL, tytuł i opis strony internetowej.

Nie ulega wątpliwościom, że najczęściej liczy się pierwsze wrażenie, co jest zasadą szczególnie uznawaną przez wyszukiwarki internetowe. Na podstawie tych czynników użytkownik decyduje się na kliknięcie w daną pozycję i odwiedzenie konkretnej witryny.

Poza aspektami informacyjnymi istnieje również kilka innych powodów, dla których struktury adresów URL są tak ważne. Oto niektóre z nich.

Doświadczenie użytkownika

Odpowiednia struktura adresów URL ma za zadanie dokładnie opisać stronę internetową w sposób, który będzie zrozumiały zarówno dla wyszukiwarek, jak i użytkowników. Element ten ma bowiem bezpośredni wpływ na współczynniki klikalności i znacznie ogranicza liczbę odrzuceń, co przekłada się na osiąganą konwersję. Nie powinien więc zawierać zbędnych danych, aby jasno określać zawartość witryny.

Pozycja na liście wyników wyszukiwania

Na podstawie wielu badań okazało się, że adresy URL odgrywają istotną rolę w pozycjonowaniu strony internetowej. Chociaż elementy te nie mają bezpośredniego wpływu na pozycję witryny w SERP, słowo kluczowe zawarte w adresie URL może znacznie poprawić ranking strony w Google. Ważne jest zatem, aby adresy URL dokładnie opisywały zawartość strony, wykorzystując przy tym najistotniejsze frazy.

Sieć linków

Zoptymalizowany adres URL może służyć jako skuteczny anchor text, gdy jest wykorzystywany w treści artykułów blogowych, w mediach społecznościowych, na forach internetowych itp. Warto więc unikać podstawowych linków jako odnośników w treści, gdyż długie i niezrozumiałe adresy URL nie będą w stanie skutecznie zachęcić użytkownika do odwiedzenia witryny.

Pierwotny link wygląda bowiem jak nienaturalnie długi ciąg liczb i znaków, które nie mają żadnego sensu i nie przedstawiają zawartości strony internetowej. Optymalizacja adresu URL jest więc podstawowym zadaniem, które doprowadzić może do większej liczby odbiorców.

Śledzenie działań w Google Analytics

Warto zapoznać się też z działaniem stron docelowych. Każda witryna może mieć setki tego typu elementów, więc posiadanie zrozumiałej struktury adresów URL bardzo korzystnie wpłynie na świadomość użytkowników i zwiększy ruch na stronie. Dzięki monitorowaniu swoich wyników w Google Analytics jesteś w stanie stwierdzić, które strony są skuteczne, co pozwoli Ci odpowiednio zoptymalizować swoje treści i wykluczyć wszelkie błędy.

Sprawdź: Czym jest UX consulting?

Jak optymalizować adresy URL?

Musisz budować adresy URL, które są zrozumiałe, skuteczne i atrakcyjne z punktu widzenia zarówno użytkowników, jak i wyszukiwarek. Najlepsze efekty przyniesie zawsze krótki adres URL, który posiada najważniejsze słowa kluczowe i koncentruje się na zawartości danej witryny.

Aby zadbać o odpowiednią strukturę adresów URL, warto wziąć pod uwagę zasady SEO. Oznacza to, że elementy te muszą być dostosowane do wytycznych Google i uwzględniać rodzaj konkretnej witryny. Warto też zwrócić uwagę, że w optymalizacji treści nie chodzi tylko o wykorzystanie najpopularniejszych słów kluczowych, ale też o dostosowanie zawartości do preferencji grupy docelowych odbiorców, co powinno mieć odzwierciedlenie w strukturze adresu URL.

Podsumowanie

Osiągnięcie wysokiej pozycji na liście wyników wyszukiwania jest w obecnych czasach niezwykle trudnym zadaniem. Jak widać, dbałość o odpowiednią strukturę adresów URL może jednak nieco ułatwić ten proces. Warto więc zastosować się do powyższych wskazówek lub nawiązać współpracę z doświadczonym zespołem specjalistów SEO, aby mieć pewność, że wszystkie podjęte działania zmierzają w odpowiednim kierunku.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 9
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Optymalizacja strony małej firmy – co musisz o niej wiedzieć?

  Optymalizacja strony małej firmy – co musisz o niej wiedzieć?

  Prowadzisz stronę internetową swojej małej firmy? Chcesz, aby lepiej pozycjonowała się w wyszukiwarce? SEO to coś dla Ciebie. Czytaj dalej!
  Czy warto korzystać z wpisów w Google Moja Firma?

  Czy warto korzystać z wpisów w Google Moja Firma?

  Chciałbyś polepszyć swoje wyniki sprzedażowe, ale nie wiesz, jak to zrobić? Może warto skorzystać z wpisów Google Moja Firma dla lepszych zasięgów?
  Czym jest Open Graph?

  Czym jest Open Graph?

  Starasz się znaleźć rozwiązanie dla wzbogacenia profilu na Facebooku, a tym samym wygenerowania większego ruchu w witrynie? Mamy dla Ciebie rozwiązanie!
  DARMOWY AUDYT SEO

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę