Zapytaj o ofertę

Link building bez tajemnic! 🔗

Obejrzenie odcinka zajmie Ci: 29 min
Odcinek 01
Sezon 2
Link building bez tajemnic! 🔗

Zobacz odcinek:

Odsłuchaj odcinek

Cześć. Ja jestem Wojtek Haremza, a to jest drugi sezon Zapytaj o SEO. Dzisiaj zaprosiłem do naszego nowego studia Michała Ziacha, który jest członkiem zarządu do spraw technologicznych w wydawnictwie Blue Whale Press. Razem z Michałem porozmawiamy o tym czym jest link building, czy można zrobić go naturalnie, jakimi parametrami najlepiej to zrobić i czego wystrzegać się w pozyskiwaniu linków. Cieszę się, Michale, że mogę właśnie z Tobą porozmawiać na ten temat.

Temat jest bardzo obszerny, więc możemy rozmawiać. Wojtek, kiedy ostatnio linkowałeś jakiegoś klienta?

Już nawet nie pamiętam, kiedy robiłem link building od samego początku. Obecnie bardziej interesuje mnie masowe linkowanie i badanie efektów. Michał, przed wejściem do studia rozmawialiśmy o ostatnim wystąpieniem na webinarze Johna Millera, gdzie padło stwierdzenie, że oczywistym jest to, że każdy może pozyskać olbrzymie ilości linków z olbrzymiej ilości stron i to nie może wpływać na ranking, ponieważ byłoby to kompletnie bez sensu. Wiemy, że pewnie teraz faktycznie to nie wpływa, ale kiedyś wpływało. Wiem, bo sam tak działałem.

Który to był rok?

Pamiętam, że w latach 2008-2009 to był taki standard. Wtedy moja praca polegała na tym, że ustawiałem automat do pozyskania linków, klikałem enter, pozyskałem tysiąc linków. Wskakiwałem dosyć wysoko. Na drugi dzień sprawdzałem wyniki. Zobaczyłem, że mój konkurent przeskoczył mnie. Sprawdziłem, co się dzieje. Okazało się, że on pozyskał tysiąc dziesięć linków, więc ja zabrałem się za pozyskiwanie kolejnych. Wiele osób korzystało w tym czasie też z SWL. Podobno do dzisiaj dobrze to działa. Ja nie wiem, nie korzystam. Jednak wróćmy do tej odpowiedzi Johna. Michał, Ty jako szef technologiczny w Blue Whale Press wiesz, że to, co zostanie opublikowane na waszych portalach ma z jednej strony nie zaszkodzić portalom, ale z drugiej strony klienci oczekują też efektów tych publikacji. No i teraz pojawia się pytanie, jak pogodzić te dwie rzeczy. I tutaj pada pytanie: czym jest relevancy?

Ja rozumiem to jako kontekst i tematyczność, czyli ma znaczenie to, gdzie umiejscowię dany link. Link ze strony głównej, link ze stopki czy to link z podstrony skupiającej się wokół jednego tematu. Myślę, że to jest jakiś fragment istotności/znaczenia, które Google bierze pod uwagę cały czas.

Jasne, tylko wydaje mi się, a raczej jestem pewny, że jeśli dzisiaj stworzyłbym stronę lub bloga i zamieściłbym tam świetny tekst z poradnikiem małego majsterkowicza, a następnie wrzucił tam link do akcesoriów do sklepu to mam wrażenie, że ten link wcale nie przełoży się na oszałamiający wzrost pozycji.

Samo dodanie tekstu na stronę to pierwszy krok. Byłoby fajnie, gdyby ta Twoja strona, którą posiadasz, miała już jakiś autorytet. Nie wystarczy, że w serwisie, który skupia się na tematyce dom i ogród, opublikuję tekst z naszym poradnikiem dla małego majsterkowicza i będę zadowolony z dobrze wykonanej pracy. Tematyczność rozpatruję nie tylko w kontekście jednego tekstu, ale również całej domeny: jej autorytetu, rozpoznawalności. Warto zwrócić też uwagę na widoczność. Jeżeli Google powiązał ją z frazami, na które chcę się linkować, to jest to sygnał, że jakaś tematyczność tam zachodzi.

Tak, to fakt, ale możemy też to badać na liczbach. Mamy narzędzia i parametry, które starają się nam opisywać skomplikowany świat autorytetu i powiązań.

Powiedziałeś bardzo ważną rzecz. Trzeba pamiętać, że one tylko próbują nam opisać ten złożony świat.

Tak, dokładnie. Kiedyś mieliśmy jasną informację i parametr page range. Wiemy, że page range nadal działa, bo jest to podstawa badania całego autorytetu i powiązania z domenami, jednak mamy teraz do dyspozycji nowocześniejsze narzędzia. Jednym z nich jest współczynnik DR z popularnego narzędzia Ahfres i TF z narzędzia Majestic. Oczywiście tych narzędzi jest znacznie więcej, ale jeśli chodzi o pracę agencyjną, to wydaje mi się, że większość agencji korzysta właśnie z tych wymienionych.

One są już do tego stopnia popularne, że klienci je rozpoznają.To jest bardzo przydatne, kiedy trzeba coś wyjaśnić. A co samych narzędzi: są one trochę pułapką, ponieważ te wskaźniki nie mówią o wszystkim. To są liczby, które starają się uprościć świat.

O czym mówią te liczby? Czym właściwie jest ten DR i TF?

Zacznijmy od DR. DR (Domains Rating) – Ahrefs nie podaje nam wzoru, na podstawie którego wyliczany jest ten wskaźnik, ale mówi wprost, że brane są pod uwagę domeny kierujące do Ciebie (linki przychodzące), linki wychodzące oraz jeden link, jako unikalny z domeny do Ciebie prowadzącej.

Mamy jeszcze drugi parametr TF. Czym on jest?

Tu jest ciekawa sytuacja, bo jest on liczony zupełnie inaczej. Autorzy Majestica wybrali kilka portali, które według nich są godne zaufania. W zależności od tego, jak jesteś daleko od portali godnych zaufania, tym w teorii ten link jest coraz słabszy.

Wydaje mi się, że porównanie tych dwóch parametrów daje nam jakiś obraz sytuacji. Jeżeli jeden parametr rośnie, a drugi spada, no to wiemy, że mamy naprawdę duży problem. Jeśli natomiast te wskaźniki są na mniej więcej równym poziomie, to możemy przyjąć, że idziemy w dobrym kierunku. No dobrze, ale przejdźmy sobie przez ten cały proces. Wybraliśmy portal, parametry są ok i dochodzi do publikacji artykułu. Jeśli chcemy umieścić w takim artykule link, to tak naprawdę mamy wiele możliwości. Możemy linkować z (16:48), czyli bezpośrednia fraza, którą pozycjonujemy.

Na przykład poradnik małego majsterkowicza.

Tak, dokładnie.

Albo opony zimowe.

Google cały czas mówi, że linków nie można pozyskiwać.

I to dosyć jednoznacznie.

Tak, nie wolno kupować linków, a przez zakup rozumie się również namawianie do publikacji linka. Jeżeli ja jestem nowym brandem, to muszę zacząć od płatnych linków, bo kto ma o mnie napisać?

Tak, poruszyłeś bardzo ciekawy temat naturalności. Uważam, że linki naturalne istnieją. Ile razy wysyłałeś linka do Allegro do porównania oferty? Bardzo często można zauważyć to na forach, np. motoryzacyjnych, gdzie użytkownicy podsyłają sobie linki do jakichś części samochodowych.

Tak, dokładnie. Choć oczywiście musimy uwzględnić pewien margines błędu na marketing szeptany, chociaż mam wrażenie, że ja już jestem trochę spaczony i wszędzie doszukuję się drugiego dna, ale nie można też wpadać w paranoję.

Linkowanie do źródła. Kolejna niezwykle ważna forma, bardzo pożądana. Jeśli piszę jakiś artykuł i nie jestem jeszcze ekspertem w danej dziedzinie, mogę bazować na innych tekstach. Warto więc w tej sytuacji na końcu artykułu w przypisie podlinkować to źródło. Będzie to w 100% naturalne.

Zgadza się.

Ponadto, jest to dołożenie jakiejś cegiełki do walki ze spamem i fake newsami. Podając źródło umożliwiamy weryfikację informacji.

Wróćmy do tej naturalności. Z mojej perspektywy bezpieczniejszą formą linkowania są linki brandowe, ponieważ tutaj ciężko nam zarzucić, że te linki są manipulowane.

Z drugiej strony, wyobraź sobie: jestem jakimś zapaleńcem elektroniki. Stworzyłem swój projekt i chcę się nim pochwalić. Trafiam więc na forum elektroniczne i opisuję tam swój projekt. W jaki sposób Ty podrzuciłbyś linki do elementów, które wykonałeś w swoim projekcie? To byłyby zwykłe linki URL?

Pewnie napisałbym “Kupiłem tranzystor tutaj” i tam podrzuciłbym adres URL.

Ok, a ja mam tak, że chcę, by post, który publikuję pod swoim nazwiskiem, był dobrze sformatowany. Być może jest to forma zboczenia, ale lubię kiedy tekst wygląda dobrze i jest czytelny, więc ja bym zrobił coś takiego, że wpisałbym to słowo “tranzystor” i podlinkowałbym to słowo. W moim odczuciu naturalne.

Teraz pytanie czy Ty wychodzisz na pedanta, a ja na niechluja. Ale widzisz, mamy dwie osoby i dwa różne systemy.

Jestem ciekaw, co na to algorytm.

Poza naturalnością mamy też oznaczenia linków. Parametr nofollow i dofollow aczkolwiek nie ma parametrów dofollow.

Tak. Jest po prostu nofollow albo go nie ma.

Oprócz tego mamy też parametry ugc oraz sponsors do oznaczenia artykułów sponsorowanych. Te parametry są po to, by nakarmić algorytm i wspomóc uczenie maszynowe. Google po jakimś czasie już bez tych parametrów będzie w stanie samodzielnie określić artykuły sponsorowane.

Jestem bardzo ciekawy dalszej komunikacji Google w tym zakresie, ale z tego, co zaobserwowałem, nie ma wielu linków oznaczonych tym parametrem.

Mamy jeszcze to oznaczenie ugc. Jak weszło w życie to oznaczenie to pomyślałem sobie, że chyba wszystkie linki będę tym oznaczać.

Jestem ciekaw, w jaki sposób Google wkrótce będzie traktować linki, które nie są w żaden sposób oznaczone.

Przyszłość pokaże, co zadzieje się w tym temacie. Podsumowując naszą rozmowę: poruszyliśmy tu sporo tematów i sporo wątków. Było trochę ogólnie i technicznie. Jeśli jesteście zainteresowani tym tematem, dawajcie znać w komentarzu. Piszcie. Myślę, że Michał na pewno zgodzi się do nas jeszcze raz wpaść. Wracając jeszcze do tego relevancy: sprowadza się to do tego, że kiedyś poświęcaliśmy czas na pozyskiwanie dużej ilości linków. Teraz skupiamy się głównie na analizie tych wszystkich rzeczy, o których sobie dziś powiedzieliśmy.

I pozyskiwaniu jakościowych linków.

Tak, i siłą rzeczy pozyskamy ich mniej, ponieważ na początku trzeba znaleźć jakościowe linki, a później oszacować ryzyko i koszty. Drodzy klienci, nie patrzcie więc na ilość, bo nie ona się liczy. Dzięki wszystkim i dzięki Michał, że wpadłeś.

Cześć.

Kim jest gospodarz cyklu?

Wojtek zna się na rzeczy – skutecznie łączy teorię z mocnymi kompetencjami praktycznymi, co pozwala mu efektywnie zarządzać procesami pozycjonowania dla klientów Grupy iCEA. Wieloletnie doświadczenie sprawia, że niejedno już widział, ale nie twierdzi, że nic go nie zaskoczy. Uważa, że pozycjonowanie to branża pełna wyzwań, gdzie można rozwinąć skrzydła – trzeba jednak być na bieżąco.

Kim jest gospodarz cyklu?

Zobacz inne odcinki:

Jak raportować efekty pozycjonowania?
Odcinek 04
ZoS x SEM Krk

Jak raportować efekty pozycjonowania?

Ten zawód zyskuje na popularności! Kim jest e-commerce manager?
Odcinek 03
ZoS x SEM Krk

Ten zawód zyskuje na popularności! Kim jest e-commerce manager?

Jak tworzyć content SEO-friendly?
Odcinek 02
ZoS x SEM Krk

Jak tworzyć content SEO-friendly?

Analiza danych w e-commerce. Czy arkusze odchodzą do lamusa?
Odcinek 01
ZoS x SEM Krk

Analiza danych w e-commerce. Czy arkusze odchodzą do lamusa?

Jak będą wyglądać e-sklepy przyszłości?
Odcinek 10
Sezon 3

Jak będą wyglądać e-sklepy przyszłości?

Jak wybrać hosting dla e-commerce?
Odcinek 08
Sezon 3

Jak wybrać hosting dla e-commerce?

Jak być na bieżąco z algorytmem Google?
Odcinek 09
Sezon 3

Jak być na bieżąco z algorytmem Google?

Jak za pomocą lupki zwiększyć sprzedaż w eCommerce?
Odcinek 07
Sezon 3

Jak za pomocą lupki zwiększyć sprzedaż w eCommerce?

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o pracy specjalisty Google Ads, ale boisz się zapytać
Odcinek 06
Sezon 3

Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o pracy specjalisty Google Ads, ale boisz się zapytać

W czym YouTube przypomina Google? 🎥
Odcinek 05
Sezon 3

W czym YouTube przypomina Google? 🎥

WP Ads. Czy warto inwestować w ten nowy system reklamowy? 📣
Odcinek 04
Sezon 3

WP Ads. Czy warto inwestować w ten nowy system reklamowy? 📣

Od juniora do team leadera. O karierze w SEO 👨‍💻
Odcinek 03
Sezon 3

Od juniora do team leadera. O karierze w SEO 👨‍💻

Doświadczony copywriter czy AI – kto tworzy lepsze treści? 🤖
Odcinek 02
Sezon 3

Doświadczony copywriter czy AI – kto tworzy lepsze treści? 🤖

Czy sztuczna inteligencja to przyszłość content marketingu? 🤔
Odcinek 01
Sezon 3

Czy sztuczna inteligencja to przyszłość content marketingu? 🤔

Czy agencje SEO są w ogóle potrzebne? 😉
Odcinek 12
ZOS x Beta

Czy agencje SEO są w ogóle potrzebne? 😉

SEO i UX – yin i yang eCommerce ☯️
Odcinek 11
ZOS x Beta

SEO i UX – yin i yang eCommerce ☯️

Dlaczego polski eCommerce jest szybki? 🏃‍♂️
Odcinek 10
ZOS x Beta

Dlaczego polski eCommerce jest szybki? 🏃‍♂️

Czy aplikacje zawładną naszymi zakupami? 📱
Odcinek 09
ZOS x Beta

Czy aplikacje zawładną naszymi zakupami? 📱

SEO vs. Ads: kto wygrywa na starcie? 🥊
Odcinek 08
ZOS x Beta

SEO vs. Ads: kto wygrywa na starcie? 🥊

Czy hosting ma wpływ na SEO?🖥
Odcinek 07
ZOS x Beta

Czy hosting ma wpływ na SEO?🖥

Dlaczego edukacja klientów to proces?💡
Odcinek 06
ZOS x Beta

Dlaczego edukacja klientów to proces?💡

Co Analytics ma wspólnego z filozofią? 🧐
Odcinek 05
ZOS x Beta

Co Analytics ma wspólnego z filozofią? 🧐

Czy maszyny zdominują człowieka? 🤖
Odcinek 04
ZOS x Beta

Czy maszyny zdominują człowieka? 🤖

Czy treści pisane upadną? ✍️
Odcinek 03
ZOS x Beta

Czy treści pisane upadną? ✍️

Rendez-vous z e-mail marketingiem ❤️
Odcinek 02
ZOS x Beta

Rendez-vous z e-mail marketingiem ❤️

Co dwie głowy SEO, to nie jedna! 🔍
Odcinek 01
ZOS x Beta

Co dwie głowy SEO, to nie jedna! 🔍

Czy warto postawić na PrestaShop? 🛒
Odcinek 04
ON TOUR

Czy warto postawić na PrestaShop? 🛒

Jak 5 gwiazdek wpływa na sprzedaż? ⭐
Odcinek 03
ON TOUR

Jak 5 gwiazdek wpływa na sprzedaż? ⭐

Czy powinniśmy bać się zbierania naszych danych? 📊
Odcinek 02
ON TOUR

Czy powinniśmy bać się zbierania naszych danych? 📊

Jak płacić za zakupy online? 🌊
Odcinek 01
ON TOUR

Jak płacić za zakupy online? 🌊

Czy to już koniec “Zapytaj o SEO”? 🥺
Odcinek 11
Sezon 2

Czy to już koniec “Zapytaj o SEO”? 🥺

Budowanie marki online. Co musisz wiedzieć? 📢
Odcinek 10
Sezon 2

Budowanie marki online. Co musisz wiedzieć? 📢

Wszystko o monitoringu marki w sieci! 🔍
Odcinek 09
Sezon 2

Wszystko o monitoringu marki w sieci! 🔍

Content is King 👑 czyli wszystko o content marketingu!
Odcinek 08
Sezon 2

Content is King 👑 czyli wszystko o content marketingu!

Wejdź na nowe rynki zanim zrobi to konkurencja! 🌎
Odcinek 07
Sezon 2

Wejdź na nowe rynki zanim zrobi to konkurencja! 🌎

Deweloper: wróg czy przyjaciel pozycjonera?
Odcinek 06
Sezon 2

Deweloper: wróg czy przyjaciel pozycjonera?

Jak nie oblać testu, czyli wszystko o UX. 🧠
Odcinek 05
Sezon 2

Jak nie oblać testu, czyli wszystko o UX. 🧠

Czy 160 znaków wystarczy, aby pozyskać klienta? 📱
Odcinek 04
Sezon 2

Czy 160 znaków wystarczy, aby pozyskać klienta? 📱

Na TO zwróć uwagę, gdy podpisujesz umowę!
Odcinek 03
Sezon 2

Na TO zwróć uwagę, gdy podpisujesz umowę!

Dlaczego efekty SEO nie są jeszcze widoczne?! 😱
Odcinek 02
Sezon 2

Dlaczego efekty SEO nie są jeszcze widoczne?! 😱

Analiza i wizualizacja danych to tylko 20% pracy analityka!
Odcinek 11
Sezon 1

Analiza i wizualizacja danych to tylko 20% pracy analityka!

Eksperci zdradzają tajniki pozycjonowania. Ich sposób na sukces Cię zszokuje!
Odcinek 10
Sezon 1

Eksperci zdradzają tajniki pozycjonowania. Ich sposób na sukces Cię zszokuje!

Czy pozycjonowanie musi dużo kosztować?
Odcinek 09
Sezon 1

Czy pozycjonowanie musi dużo kosztować?

Jaką domenę wybrać na rynek zagraniczny?
Odcinek 08
Sezon 1

Jaką domenę wybrać na rynek zagraniczny?

600 zł za darmową wizytówkę Google?! Nie daj się oszukać!
Odcinek 07
Sezon 1

600 zł za darmową wizytówkę Google?! Nie daj się oszukać!

Wirus sprawił, że pozycje strony poleciały z dnia na dzień…
Odcinek 06
Sezon 1

Wirus sprawił, że pozycje strony poleciały z dnia na dzień…

Uwaga: dodanie strony do Google jest darmowe!
Odcinek 05
Sezon 1

Uwaga: dodanie strony do Google jest darmowe!

Pozycjonowanie nigdy się nie kończy?
Odcinek 04
Sezon 1

Pozycjonowanie nigdy się nie kończy?

Zapytaj o SEO z Wojtkiem Haremzą #3 (gościnnie: Rafał Skonieczny)
Odcinek 03
Sezon 1

Zapytaj o SEO z Wojtkiem Haremzą #3 (gościnnie: Rafał Skonieczny)

Zapytaj o SEO z Wojtkiem Haremzą #2 (gościnnie: Michał Ziach)
Odcinek 02
Sezon 1

Zapytaj o SEO z Wojtkiem Haremzą #2 (gościnnie: Michał Ziach)

Zapytaj o SEO #1
Odcinek 01
Sezon 1

Zapytaj o SEO #1


Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę