Audyt SEO

Bezpłatny audyt

  NEED real SEO?
  Zostaw kontakt i zamów bezpłatną konsultację SEO z naszym doradcą.

  Jeśli jesteś właścicielem strony WWW lub sklepu internetowego i nie wiesz, czy Twoja witryna jest dopasowana do wymagań wyszukiwarki Google, to audyt SEO jest rozwiązaniem dla Ciebie. Każdemu, kto prowadzi lub reklamuje swój biznes w sieci, zależy na tym, aby strona była widoczna dla internautów i wyświetlała się na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania. Aby to osiągnąć, konieczne jest zweryfikowanie witryny pod wieloma różnymi względami, a następnie na tej podstawie opracowanie planu pozycjonowania.

  Częstym zjawiskiem jest brak odpowiedniej optymalizacji lub zaniedbanie aspektów, które mają wpływ na pozycję strony czy sklepu w wynikach wyszukiwania. Niestety osoba niedoświadczona nie będzie w stanie określić, które obszary i konkretne elementy wymagają zmiany. Aby szczegółowo ocenić i przeanalizować stan strony oraz wszystkich parametrów, które mają realny wpływ na miejsce w rankingu, warto przeprowadzić audyt SEO. Co to jest? Kiedy warto się na niego zdecydować? Jakie są jego korzyści? Jak wygląda audyt SEO strony WWW i sklepu internetowego? Tego wszystkiego dowiesz się w poniższym tekście.

  Czym jest audyt SEO?

  Czym jest audyt SEO?

  Audyt SEO to szczegółowa analiza strony WWW lub sklepu internetowego. Jej celem jest wykrycie i nazwanie wszystkich błędów, które mogą negatywnie wpływać na pozycję witryny w organicznych wynikach wyszukiwania. Audyt sprawdza wszelkie obszary, które mają nie tylko bezpośredni, ale też pośredni wpływ na SEO. Dotyczy to aspektów zarówno on-site (wykonywanych w obrębie strony), jak i aspektów off-site (wykonywanych poza obrębem strony). Po przeprowadzeniu badań, analiz i testów sporządzany jest raport, który przedstawia wyniki. Opisuje on stan witryny internetowej (błędy), a także jego mocne i słabe strony. Każdego właściciela witryny najbardziej interesuje właśnie ten dokument. Raport z audytu SEO strony to podstawa do wprowadzania zmian i planowania nowych strategii.

  Rozwiń

  Audyt często wykonywany jest jako pierwszy krok w przypadku usługi pozycjonowania. Specjaliści od SEO rozpoczynają cały proces właśnie od sprawdzenia aktualnego stanu witryny. Jednak może on być też osobną usługą, wykonywaną przez zupełnie inną firmę.

  Co sprawdzają specjaliści podczas takiej usługi? Audyt strony pod kątem SEO może przybierać różne w formy w zależności od tego, czego potrzebuje strona oraz firma, która zleca przeprowadzenie audytu. Celem może być przeanalizowanie wszystkich aspektów związanych bezpośrednio z SEO, ale czasami zdarza się tak, że konieczne jest zbadanie kilku konkretnych obszarów. Przykładowe elementy, jakie sprawdza się podczas audytu SEO to optymalizacja techniczna, frazy kluczowe, treści na stronie, profil linkowy oraz szybkość ładowania zawartości. Jest to jedynie niewielka część czynników rankingowych Google. Tak naprawdę nie wiadomo dokładnie, ile ich jest, jednak przyjmuje się, że ok. 200, z czego większość to tajemnica pilnie strzeżona przez Google.

  Wiesz już, czym jest audyt SEO, ale po co właściwie się go przeprowadza? Otóż każdy projekt potrzebuje kontroli i analizy. Jeśli samodzielnie pozycjonujesz stronę lub sklep, to warto dowiedzieć się, czy wprowadzane przez Ciebie działania przynoszą efekty, a jeśli nie, to co należy zmienić, aby taki rodzaj promowania biznesu w sieci miał sens. Oprócz tego warto również zweryfikować, czy można zrobić coś lepiej, nawet jeśli efekty są widoczne. Audyt pomoże sprawdzić, jaki potencjał ma witryna internetowa.

  Czy można samemu przeprowadzić audyt SEO Google? Teoretycznie właściciel witryny może spróbować zweryfikować prowadzone działania samodzielnie. Ale czy będzie to tak skuteczne, jak działania doświadczonego specjalisty? Niestety nie. Dobra agencja ma przede wszystkim rzetelną wiedzę na temat tego, jakie czynniki Google bierze pod uwagę przy wartościowaniu stron. Specjaliści SEO wiedzą również, jak interpretować wyniki oraz na podstawie raportu zarekomendować odpowiedni plan działania. Oprócz tego dysponują oni profesjonalnymi narzędziami, które są konieczne do zbadania niektórych obszarów witryny internetowej. Aby samodzielnie przeprowadzić audyt SEO strony trzeba mieć ogromną wiedzę, a także być na bieżąco z aktualnościami i trendami. Warto również wspomnieć, że specjalista, który nie ma nic wspólnego ze stroną, będzie bardziej obiektywny i łatwiej odnajdzie wszystkie błędy.

  Kiedy warto wykonać audyt SEO?

  Kiedy warto wykonać audyt SEO?

  Weryfikowanie poprawności strony pod kątem pozycjonowania to zawsze dobry pomysł i każdy, kto myśli o dobrej widoczności w sieci powinien robić to regularnie. Jednak w niektórych przypadkach absolutną koniecznością jest sprawdzenie działań SEO. Zaawansowany audyt należy przeprowadzić przede wszystkim wtedy, gdy nastąpi znaczny spadek widoczności w wynikach organicznych lub spadek konwersji. Taki stan rzeczy oznacza, że dotychczasowe działania niestety nie przynoszą już efektów. Aby sprawdzić, co jest przyczyną tej niekorzystnej sytuacji, konieczne jest sprawdzenie wszystkich obszarów, które mają wpływ na widoczność w sieci.

  Rozwiń

  Kolejną sytuacją, kiedy audyt SEO to podstawa do osiągnięcia sukcesu, jest pierwsze pozycjonowanie witryny. Jeśli na stronie WWW lub w sklepie internetowym nigdy wcześniej nie były wprowadzane działania pod kątem SEO, to jest to doskonały czas, aby przeprowadzić audyt i zweryfikować, jaka strategia będzie najlepsza dla danej witryny oraz czego należy się pozbyć. W tym przypadku audyt SEO Google będzie dobrym rozwiązaniem zarówno przed wprowadzeniem działań, jak i po ich ukończeniu. Audyt wykonany przed rozpoczęciem pozycjonowania pozwoli dobrać odpowiednią strategię, natomiast weryfikacja strony po pierwszych czynnościach SEO to test, czy wprowadzone działania i obrana strategia są odpowiednie, czy należy coś zmienić.

  Oprócz tego audyt SEO strony doskonale sprawdzi się również, jeśli jako właściciel witryny internetowej rozpoczynasz współpracę z innym usługodawcą. Raport z przeprowadzonego audytu może być doskonałym punktem wyjścia do rozmowy z nową agencją SEO. W takiej sytuacji łatwiej będzie określić koszty współpracy, ponieważ z raportu będzie można dowiedzieć się, jakie zmiany trzeba wprowadzić i w jakim stanie jest aktualnie witryna. Warto również wspomnieć, że niektórzy pozycjonerzy stosują niedozwolone techniki, czyli tzw. Black Hat SEO, aby szybciej osiągnąć efekty. Niestety działania niezgodne z polityką wyszukiwarki mogą przynieść więcej szkody niż korzyści, ponieważ wyszukiwarka nakłada kary na witryny, które stosują niedozwolone techniki. Karą może być filtr algorytmiczny, który sprawia, że witryna obniża się o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt pozycji. Jeśli podejrzewasz, że agencja lub specjalista SEO, z którym do tej pory współpracowałeś, stosował Black Hat SEO, to również jest doskonały moment na przeprowadzenie audytu SEO.

  Specjaliści od pozycjonowania rekomendują przeprowadzenie audytu również wtedy, gdy na stronie wprowadzane są obszerne zmiany. Jeśli Twoja witryna zostaje unowocześniona, przebudowana lub odświeżona, warto sprawdzić, czy w nowej wersji będzie spełniała wymagania wyszukiwarki i miała szanse na wysokie pozycja w rankingu Google. Trzeba pamiętać, że wyszukiwarka Google bierze pod uwagę mnóstwo czynników, z których większość nie jest znana nawet najlepszym specjalistom SEO. Z tego względu podczas przebudowywania strony bardzo łatwo jest popełnić błąd, który będzie utrudniał uzyskanie wysokiej pozycji – zwłaszcza jeśli przebudową serwisu zajmuje się osoba, która nie ma dużego doświadczenia.

  Warto również wspomnieć, że audyt SEO strony internetowej czy sklepu nie jest czynnością, którą wykonuje się tylko raz. Wymagania wyszukiwarki i potrzeby internautów zmieniają się bardzo szybko. Coś, co działało do tej pory, może okazać się nagle nieskuteczne. Dlatego weryfikacja serwisu powinna odbywać się regularnie. Oczywiście nie można jednoznacznie określić, jak często należy to robić. Wszystko zależy od stanu strony internetowej oraz od tego, w jak dużym stopniu realizuje ona cele przedsiębiorstwa.

  Korzyści z przeprowadzenia audytu SEO

  Korzyści z przeprowadzenia audytu SEO

  Audyt SEO Google to proces złożony, czasochłonny i skomplikowany, a jeśli zlecisz to zadanie agencji, to również kosztowny. Dlatego wielu przedsiębiorców, którzy reklamują swój biznes w internecie, uważa, że nie warto go wykonywać. Takie myślenie jest oczywiście błędne. Sprawdzenie strony pod kątem dopasowania do wymagań wyszukiwarki to podstawa do tego, aby walczyć o wysokie pozycje na liście wyników wyszukiwania. Audyt SEO, a właściwie raport sporządzony po przeprowadzeniu audytu, wskaże, co należy poprawić, aby działanie serwisu było skuteczne. Bo przecież każda strona WWW czy sklep internetowy zostają utworzone w jakimś konkretnym celu. Takich celów może być wiele, jednak ostatecznie wszystko sprowadza się do pozyskiwania klientów i generowania zysków. Sklep internetowy służy do prowadzenia bezpośredniej sprzedaży, natomiast strona WWW może być sposobem na komunikacje z klientami, generowanie leadów sprzedażowych oraz na prezentowanie oferty. Jednak, aby serwis internetowy pozwalał osiągać zamierzone cele, musi być odpowiednio utworzony, zoptymalizowany i pozycjonowany. Audyt SEO pomaga sprawdzić, czy strona lub sklep internetowy spełniają swoje zadania, a jeśli nie, to co trzeba zmienić, aby to robiły.

  Rozwiń

  Niektórzy uważają też, że nie ma sensu tracić czasu na przeprowadzenie audytu – lepiej od razu zacząć wprowadzać zmiany. Działanie w taki sposób jest kolejnym błędem. Każda witryna internetowa różni się od siebie i wymaga wprowadzania innych strategii, pomimo tego, że wymagania SEO dla serwisów są zawsze takie same. Dlatego wprowadzanie działań „na ślepo” zdecydowanie nie będzie dobrym rozwiązaniem. Warto też wspomnieć, że, mimo iż najczęściej w kontekście audytu SEO strony mówi się o odnalezieniu błędów w serwisie internetowym, to weryfikacja przeprowadzona przez specjalistę wskazuje też jego mocne strony. Dzięki temu wiadomo, na czym warto się skupić, aby osiągać jeszcze lepsze wyniki.

  Oczywiście wiele zależy od agencji, która przeprowadza audyt SEO Google, oraz od tego, na jaki pakiet zdecyduje się właściciel witryny. Im droższa wersja usługi, tym bardziej szczegółowa będzie analiza. W niektórych przypadkach agencja nie tylko bada serwis internetowy i sporządza raport, ale też omawia wyniki z klientem i rekomenduje plan działania. Pamiętaj zatem, aby zwrócić uwagę na to, jaki wariant usługi wybierasz. Jeśli po przeprowadzeniu audyty planujesz samodzielnie wprowadzać zmiany, wtedy szczególnie ważny będzie dla Ciebie plan działania zaproponowany przez agencję przeprowadzającą audyt. Jeśli zamierzasz zlecić to innej agencji, nie jest to aż tak istotne, ponieważ specjaliści, którzy będą pracowali nad Twoim serwisem, sami wyciągną odpowiednie wnioski z raportu.

  Podsumowując, najważniejsze korzyści, jakie daje przeprowadzenie audytu SEO to:

  • szczegółowa analiza aktualnego stanu serwisu internetowego;
  • odnalezienie i wskazanie wszelkich błędów występujących na stronie;
  • wskazanie elementów, które utrudniają stronie zyskanie wysokiej pozycji;
  • poprawa wydajności strony;
  • otrzymanie wskazówek, dzięki którym witryna internetowa będzie mogła spełniać swoje zadania, realizować cele przedsiębiorstwa i docierać do szerokiej grupy odbiorców;
  • otrzymanie informacji dotyczących potencjału serwisu internetowego (czy można zrobić coś, aby było jeszcze lepiej?);
  • otrzymanie rekomendowanego planu działania;
  • zwiększenia zadowolenia odbiorców.

  Czy audyt SEO zwiększy widoczność witryny w sieci?

  Czy audyt SEO zwiększy widoczność witryny w sieci?

  Audyt SEO sklepu internetowego lub strony WWW to analiza serwisu i sprawdzenie wszystkich obszarów, które mają wpływ na jego widoczność w organicznych wynikach wyszukiwania. Dlatego samo przeprowadzenie audytu nie zwiększy widoczności witryny w sieci. Do tego konieczne jest pozycjonowanie, czyli szereg innych działań, które pozwolą dopasować stronę do wymagań wyszukiwarki. Audyt SEO to tak naprawdę pierwszy krok pozycjonowania. Bez niego dopasowanie serwisu do algorytmów Google byłoby niemożliwie. Jest on podstawą do wdrażania działań optymalizacyjnych oraz działań poza obrębem strony.

  Rozwiń

  Audyt SEO Google nie zwiększa bezpośrednio widoczności strony w wynikach wyszukiwania, ale jest najważniejszym i najskuteczniejszym środkiem do osiągnięcia tego celu. Analiza serwisu przeprowadzana podczas audytu pozwala wykryć elementy, które obniżają pozycję strony i nie pozwalają jej piąć się wyżej. Poznanie tych elementów, a następnie ich wyeliminowanie może skutecznie poprawić miejsce w rankingu Google.

  Audyt SEO strony internetowej

  Audyt SEO strony internetowej

  Strona WWW i sklep internetowy to dwa zupełnie inne serwisy. Różnią się m.in. wielkością i przeznaczeniem. Z tego też względu weryfikowanie ich nieco się od siebie różni. Oczywiście istnieją elementy i obszary, które mają znacznie zarówno na stronie WWW, jak i w sklepie internetowym, jednak wciąż procesy te będą się od siebie różniły. Audyt SEO strony internetowej polega na sprawdzeniu, czy jest ona dopasowana do czynników rankingowych wyszukiwarki, a także, czy pomaga osiągnąć cele biznesowe przedsiębiorstwa. Jak zostało wspomniane wcześniej, dotyczy to zarówno działań wykonywanych w obrębie witryny, jak i tych wykonywanych poza nią.

  Rozwiń

  Działania wykonywane na stronie (on-site) to optymalizacja. Jest to najobszerniejszy etap pozycjonowania, dlatego też podczas audytu trzeba sprawdzić wiele elementów. Ogromne znaczenie ma tzw. optymalizacja techniczna, czyli aspekty takie jak: uproszczenie kodu HTML, ustawienie odpowiednich meta tagów, dbałość o szybkość ładowania strony i responsywność. Jest to jedynie część czynników, które zaliczają się do optymalizacji technicznej i które mają duży wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Te i wszystkie inne elementy muszą zostać sprawdzone i przeanalizowane. Jest to tzw. audyt techniczny SEO. Wymienione wyżej aspekty to przede wszystkim czynniki rankingowe, jakimi kieruje się wyszukiwarka Google podczas wartościowania stron, jednak wpływają one też na zadowolenie internautów. Jeśli strona będzie dla nich nieatrakcyjna, to bardzo szybko z niej zrezygnują. Audyt SEO WWW pomaga zapobiec takim sytuacjom.

  Kolejny obszar, jaki weryfikują specjaliści w trakcie przeprowadzania audytu to content, czyli treści. Teksty w serwisie internetowym to jedna z najważniejszych kwestii. Mają one ogromne znacznie dla pozycjonowania stron, a do tego wpływają na odbiór marki i pozwalają budować jej pozytywny i profesjonalny wizerunek. Jednak aby mogły spełniać wszystkie te zadania i skutecznie przybliżać przedsiębiorstwo do osiągnięcia konkretnych celów, muszą być odpowiednio utworzone. Audyt SEO strony sprawdza przede wszystkim: występowanie duplikatów na stronie, nasycenie treści frazami kluczowymi, użyteczność i jakość treści, a także aspekty związane z formatowaniem. Wszystko to wyszukiwarka Google bierze pod uwagę podczas wartościowania stron.

  Oprócz tego elementy, jakie sprawdza audyt SEO Google w obrębie witryny to linkowanie wewnętrzne, dopasowanie słów kluczowych, a także inne rozwiązania wykorzystane w serwisie. A co z działaniami poza stroną (off-site)? Najważniejszym aspektem, jaki powinien sprawdzać każdy dobry audyt SEO, jest linkowanie zewnętrze. Jest to jeden z najistotniejszych czynników rankingowych Google. Dlatego podczas audytu powinien być dokładnie sprawdzony. Ważna jest przede wszystkim jakość linków, czyli to, czy pochodzą one z wartościowych serwisów. Wartościowe serwisy to głównie takie, które są podobne tematycznie do pozycjonowanej strony. Oprócz tego podczas audytu SEO strony specjaliści powinni również sprawdzić plan budowania profilu linkowego. Odnośniki do strony powinny pojawiać się systematycznie. Nagłe pozyskanie wielu linków z jednego serwisu mogłoby zostać odebrane przez wyszukiwarkę jako technika niedozwolona. To z kolei doprowadziłoby do nałożenia na witrynę filtru algorytmicznego.

  Audyt SEO strony internetowej bada również działania konkurencji, aktywność w social mediach i na forach branżowych, a także wiele innych aspektów, które Google bierze pod uwagę podczas indeksowania stron.

  Audyt SEO sklepu internetowego

  Audyt SEO sklepu internetowego

  Sklep internetowy to serwis zdecydowanie bardziej rozbudowany niż zwykła strona WWW. Służy do promowania produktów oraz oczywiście do prowadzenia sprzedaży online. Niektóre sklepy internetowe zawierają tysiące produktów; każdy z nich powinien zostać umieszczony na osobnej podstronie. Gdy serwis internetowy zawiera tysiące podstron, bardzo trudno jest go optymalizować. Z tego też względu audyt SEO sklepu to spore wyzwanie. Podczas takiego procesu specjaliści muszą zbadać znacznie więcej elementów niż w przypadku strony WWW.

  Rozwiń

  Należy jednak pamiętać, że sklep to również witryna internetowa. Dlatego podczas audytu należy sprawdzić wszystkie aspekty związane z optymalizacją. Agencja powinna sprawdzić kod źródłowy strony, dane strukturalne, adresy URL, meta tytuł i meta opis, plik robots.txt, mapę strony, przekierowania, nagłówki czy nasycenie treści słowami kluczowymi. Oprócz tego ważne są również aspekty związane z działania off-site, czyli przede wszystkim linkowanie zewnętrzne.

  W takim razie czym audyt SEO sklepu różni się od audytu strony WWW? Sklep online zawiera przede wszystkim więcej treści. Każdy produkt, a także kategoria potrzebują osobnego opisu. Konieczne jest zatem sprawdzenie, czy w obrębie sklepu nie pojawiają się duplikaty, czy treści są wartościowe i nasycone frazami kluczowymi, czy zawierają odnośniki do innych podstron, a także, czy zachęcają do konwersji. Oprócz tego sklep przyjazny dla wyszukiwarki oraz dla użytkowników powinien zawierać zdjęcia produktów. Optymalizacja obrazów i grafik również jest istotna dla pozycjonowania, dlatego audyt SEO będzie sprawdzał też ten aspekt. Obrazy powinny być odpowiednio opisane (m.in. zawierać słowa kluczowe), mieć odpowiedni format, wagę, rozdzielczość itp.

  Bardzo ważna jest również mobilna wersja sklepu internetowego (ten aspekt został wspomniany również w akapicie poświęconym stronie WWW, jednak w przypadku sklepu trudniej jest osiągnąć dobre efekty). Obecnie większość internautów korzysta z telefonów komórkowych. Jeśli sklep nie będzie dopasowany do rozdzielczości tych urządzeń, jego przeglądanie nie będzie komfortowe, przez co potencjalny klient nie stanie się klientem, tylko przejdzie do konkurencji. Audyt SEO sklepu internetowego powinien zatem sprawdzić, jak zawartość poszczególnych podstron prezentuje się na smartfonach i tabletach.

  Czym jeszcze audyt SEO sklepu różni się od audytu zwykłej strony? W tym miejscu warto kolejny raz zwrócić uwagę na zadania, jakie spełnia sklep online. Służy on przede wszystkim do sprzedaży produktów. Oznacza to, że internauci zostawiają w takim serwisie swoje dane osobowe, a także udostępniają numery kart kredytowych. Z tego względu serwis ten musi zapewniać przede wszystkim bezpieczeństwo. Sprawdzanie tego aspektu często należy już do tzw. audytu UX, czyli sprawdzania użyteczności i atrakcyjności sklepu, jednak wrażenia użytkowników ważne są również dla SEO. Może nie wpływają one bezpośrednio na pozycję witryny, jednak warto wiedzieć, że Google promuje strony, które są wartościowe. Jeśli płatności w sklepie nie będą bezpieczne, może zdarzyć się tak, że użytkownik zrezygnuje z zakupów i opuści witrynę. Wysoki współczynnik odrzuceń już natomiast bezpośrednio wpływa na pozycjonowanie sklepu. Dobry audyt SEO powinien zatem sprawdzać również takie aspekty jak struktura sklepu, przekierowania (najpoważniejsze są błędy 5xx oraz 404) i inne obszary, których niska jakoś może spowodować, że odbiorca zrezygnuje z zakupów w sklepie.

  Audyt SEO bloga

  Audyt SEO bloga

  Blog to obecnie jedno z najskuteczniejszych narzędzi wykorzystywanych w marketingu internetowym. Regularne publikowanie artykułów buduje profesjonalny wizerunek marki, pomaga utrzymywać kontakt z klientami i potencjalnymi klientami, kreuje wizerunek eksperta, a także generuje ruch i wpiera proces pozycjonowania. Na blogu można umieszczać słowa kluczowe oraz odnośniki do innych podstron (jeśli znajduje się w obrębie pozycjonowanej witryny) lub linki zewnętrzne (jeśli znajduje się poza obrębem witryny). W obu przypadkach będzie do ogromne wsparcie dla pozycjonowania. Oprócz tego blog firmowy może bezpośrednio przyczynić się do zwiększenia ilości zapytań od potencjalnych klientów.

  Rozwiń

  Jest to więc skuteczny, a także tani sposób na marketing w sieci. Jednak, aby blog firmowy spełniał swoje zadania i rzeczywiście wspierał pozycjonowanie, nawiązywał relacje z klientami czy zwiększał liczbę zapytań od klientów, musi być odpowiednio utworzony i rozwijany. Z tego względu warto nie tylko zweryfikować poprawność witryny, ale również przeprowadzić audyt SEO bloga. Wbrew pozorom stworzenie skutecznego i atrakcyjnego bloga nie jest łatwym zadaniem.

  Co zatem sprawdza audyt? Jak powinno się prowadzić bloga? Przede wszystkim jego wygląd (szablon, kolory, czcionka itp.) musi być spójny z wizerunkiem marki oraz stroną internetową czy witryną sklepu. Dzięki temu czytelnik będzie kojarzył go z konkretną firmą, co pozwoli zwiększyć świadomość wśród konsumentów. Kolejna ważna kwestia, która powinna zostać przeanalizowana podczas audytu SEO bloga to sama treść. Ogólne zasady są takie same jak w przypadku wszystkich innych treści udostępnianych w sieci. Muszą być one przede wszystkim unikalne, ciekawe, pozbawione jakichkolwiek błędów, a także dobrze sformatowane (nagłówki, dzielenie tekstu na sekcje, wyróżnienia itp.). Wszystko to wpływa na wrażenia użytkownika, ale także na SEO, ponieważ wyszukiwarka Google nie będzie promowała niewartościowych treści zawierających błędy. Dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie tych aspektów w trakcie audytu SEO.

  Oprócz tego trzeba uważać, aby nie nie wpaść w sidła tzw. klątwy wiedzy, co jest bardzo często popełnianym błędem. Klątwa wiedzy polega na tym, że ekspert w danej dziedzinie tłumaczy coś niezrozumiałym dla innych językiem; po prostu nie jest on w stanie patrzeć z perspektywy innych osób. Oczywiście blog służy do tego, aby budować wizerunek eksperta, jednak treść musi być zrozumiała dla odbiorców. W przeciwnym wypadku niechętnie będą oni powracali na takiego bloga. Trzeba również pamiętać o tym, że tematy na blogu nie mogą być przypadkowe. Jeśli artykuły będą omawiać kwestie, które nie interesują odbiorców, to blog nie będzie skuteczny. To również powinno zostać zweryfikowane podczas audytu SEO. Tematy muszą być przede wszystkim dopasowane do grupy docelowej. Z tego względu ważne jest dokładne zbadanie potrzeb potencjalnych klientów. Trzeba sprawdzić, czego najczęściej szukają oni w internecie. Tematy wykorzystywane na blogu powinny przyciągać odbiorców. Tylko dzięki temu będą one generowały wartościowy ruch.

  Audyt SEO bloga powinien oczywiście sprawdzać dobór wykorzystanych fraz kluczowych, a także ich nasycenie w artykułach. Nie może być ich ani zbyt dużo, ani zbyt mało. Oprócz tego ważne jest także linkowanie zewnętrzne lub wewnętrzne (w zależności od tego, czy blog należy do witryny, czy znajduje się poza jej obrębem). Profil linkowy powinien być dobrze zaplanowany. Odnośniki muszą prowadzić wyłącznie do podstron lub serwisów, które zainteresują użytkownika czytającego dany artykuł.

  Ile kosztuje i ile trwa audyt SEO?

  Ile kosztuje i ile trwa audyt SEO?

  Cena i czas trwania audytu SEO zależą od wielu różnych czynników, dlatego nie można podać jednej konkretnej kwoty oraz czasu. Liczy się przede wszystkim to, czy specjaliści będą analizowali stronę WWW czy sklep internetowy. W tym pierwszym przypadku audyt może trwać kilka godzin lub kilka dni (w zależności od tego, jak bardzo rozbudowana jest strona). Natomiast w przypadku sklepu internetowego mogą to być nawet dwa tygodnie. Z tego też względu będą różniły się koszty usługi. Sprawdzenie tysiąca podstron w sklepie internetowym będzie wymagało więcej wysiłku oraz większego nakładu pracy, dlatego usługa będzie droższa.

  Rozwiń

  Koszty za przeprowadzenie audytu SEO mogą wynosić kilkaset złotych lub kilka czy nawet kilkanaście tysięcy złotych. Kompleksowy audyt będzie oczywiście droższy. Natomiast jeśli właściciel witryny decyduje się na sprawdzenie tylko kilku konkretnych obszarów, to cena będzie niższa.

  Dla niektórych firm kilka lub kilkanaście tysięcy złotych za taką usługę to zbyt dużo. Niektórzy uważają, że nie jest to dobra inwestycja. Nie jest to oczywiście prawdą. Kompleksowy audyt SEO, czyli szczegółowa analiza strony i wszystkich aspektów off-site to podstawa do tego, aby stworzyć witrynę przyjazną dla wyszukiwarek i użytkowników internetu. Dzięki temu będzie można walczyć o najlepsze pozycje w rankingu Google. A dlaczego jest to tak ważne? Dlatego, że większość internautów korzysta wyłącznie z pierwszej strony wyników wyszukiwania, co oznacza, że tylko pierwszych dziesięć witryn ma szanse na dotarcie to potencjalnych klientów. Pozycjonując stronę „na oślep” i bez jakiegokolwiek planu w niektórych przypadkach da się uzyskać lepszą pozycję, jednak nie będzie możliwa walka o pierwszych kilka miejsc w rankingu. Decydując się na audyt SEO Google, szanse na to są znacznie większe, a ze względu na to, że podczas audytu sprawdza się również działania konkurencji, możliwe będzie rywalizowanie z liderami na rynku. Dlatego taka usługa to zdecydowanie opłacalna inwestycja. W niektórych przypadkach przeprowadzenie audytu SEO strony to jedyna szansa na zwiększenie widoczności w sieci.

  Niektóre agencje wykonują audyt SEO w ramach usługi pozycjonowania. W takim przypadku jest on już wliczony w koszty.

  Płatny czy darmowy audyt SEO?

  Płatny czy darmowy audyt SEO?

  Obecnie na rynku można spotkać zarówno płatny, jak i darmowy audyt SEO. Wielu przedsiębiorców ma problem z podjęciem decyzji. Czy lepiej zaoszczędzić pieniądze i wybrać wersję darmową, czy jednak zainwestować w porządną usługę? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba przede wszystkim wiedzieć, czym są oba te audyty oraz czym się od siebie różnią.

  Rozwiń

  Darmowy audyt SEO strony to usługa, którą oferują niektóre firmy potencjalnym klientom (np. takim, którzy w przyszłości mogą zdecydować się na zlecenie pozycjonowania w danej firmie). Do jego przeprowadzenia niepotrzebny jest wgląd w kod źródłowy ani inne elementy, które dostępne są wyłącznie dla właściciela witryny. Aby przeprowadzić bezpłatny audyt SEO, potrzebny jest jedynie adres serwisu internetowego. Znając adres witryny, za pomocą specjalnych narzędzi można przeprowadzić audyt SEO. Oznacza to, że do analizy wykorzystuje się jedynie elementy, które są publiczne i dostępne dla wszystkich. Takie zbadanie strony może przeprowadzić agencja SEO, ale również właściciel witryny, ponieważ tak naprawdę wszystko odbywa się automatycznie. Z tego też względu ten rodzaj audytu jest darmowy – aby go wykonać nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy, umiejętności, a do tego nie zajmuje on zbyt wiele czasu. Z darmowego audytu SEO oczywiście również sporządzany jest raport, który przedstawia wyniki i opisuje błędy serwisu internetowego.

  Wydaje się to całkiem dobrym rozwiązaniem, ale czy na pewno tak jest? Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę to, że automatyczna analiza strony nigdy nie będzie tak dokładna, jak kompleksowy audyt wykonywany przez specjalistę. Bezpłatny audyt SEO to tylko powierzchowna analiza, która nie jest dopasowana do specyfiki danej witryny, nie bierze pod uwagę celów biznesowych przedsiębiorstwa, a także nie jest dopasowana do konkretnej grupy docelowej. Oznacza to, że nie jest on tak dokładny i szczegółowy i na pewno nie wykaże wszystkich błędów. Warto też wspomnieć, że darmowy audyt SEO sprawdza przede wszystkim stronę główną witryny, a raczej nie skupia się na pozostałych podstronach. Jest to jednak zupełnie normalne. W końcu specjaliści od SEO nie wycenialiby kompleksowej analizy na kilka czy kilkanaście tysięcy, jeśli darmowy audyt byłby tak samo skuteczny.

  Oczywiście bezpłatna usługa ma też swoje zalety. Nawet powierzchowne sprawdzenie strony pod kątem SEO pomoże wykryć wiele jej niedoskonałości i wspomoże proces pozycjonowania oraz oczywiście – jest darmowy. Czasami zdarza się tak, że małe, lokalne firmy nie mogą pozwolić sobie na duże koszty związane z promocją w internecie. W takiej sytuacji bezpłatny audyt SEO może okazać się dobrym rozwiązaniem. Raport z darmowej analizy będzie doskonałym punktem wyjścia do stworzenia ogólnego planu działania. Bo, mimo że nie jest on tak dokładny, jak płatny audyt SEO, to jednak wykazuje najbardziej rażące błędy. Jest to szybki i prosty sposób na uzyskanie podstawowych informacji. Co zatem sprawdza darmowa analiza serwisu internetowego, do której jedyne czego potrzeba, to adres strony? Taki audyt analizuje m.in. możliwość indeksowania, długość meta tagów, ilość i rozmieszczenie nagłówków, obecność atrybutów ALT w obrazkach, szybkość wczytywania strony czy responsywność. Są to jedynie podstawowe elementy, ale mają ogromny wpływ na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Pamiętaj jednak, że bezpłatny audyt SEO najczęściej jest tylko narzędziem agencji do pozyskiwania klientów. Jeśli zaoferują oni darmową analizę, to bardzo prawdopodobne, że klient zdecyduje się na audyt kompleksowy, aby dowiedzieć się więcej, a nawet na usługę pozycjonowania.

  A czym jest płatny audyt SEO? Jest to kompleksowa usługa, w trakcie której badane są wszystkie obszary mające wpływ na pozycjonowanie serwisu internetowego. Specjaliści badają zarówno działania na stronie, jak i poza nią. Jednak obszerność analizy nie jest jedynym aspektem, jaki odróżnia płatną usługę od darmowej. Audyt, za który klient musi zapłacić niemałe pieniądze, jest dopasowany do specyfiki danej witryny, grupy docelowej, a także celów, jakie chce osiągnąć przedsiębiorstwo. Wykonanie audytu SEO strony lub sklepu poprzedzone jest szczegółowym wywiadem z właścicielem witryny. Podczas takiej rozmowy agencja uzyskuje wszelkie informacje, które będą istotne przy analizowaniu serwisu. Oprócz tego w ramach takiej usługi specjaliści opisują również najlepsze metody rozwiązania problemów i pozbycia się błędów na stronie, rekomendują plan działania, a także oceniają potencjał witryny.

  Oceń tekst
  Średnia ocen 4.7/5 - Liczba ocen: 4

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Bezpłatny audyt

   Powiedz nam jaki zakres usług Cię interesuje,
   a skontaktujemy się w odpowiednim dla Ciebie terminie