Zapytaj o ofertę

Co powinieneś wiedzieć o geotaggingu?

5 min czytania
Co powinieneś wiedzieć o geotaggingu?
Kategoria Pozycjonowanie

Geotagging to bardzo przydatna funkcja, która umożliwia oznaczenie współrzędnych geograficznych obiektu – na przykład zdjęcia czy postu w mediach społecznościowych – na podstawie danych GPS. Tagowanie w ten sposób można wykorzystać na przykład w podróży lub w celu porządkowania różnych informacji. W kontekście pozycjonowania „geotagging” to ważne pojęcie pod względem lokalnego SEO.

Spis treści:

Geotagging – co to jest?

Geotagging oznacza po prostu oznaczanie lokalizacji: geotagi to specjalne znaczniki, które pozwalają przypisać miejsce do zdjęcia, dokumentu czy materiału wideo. Podstawową informacją jest tutaj zazwyczaj długość i szerokość geograficzna, jednak można spotkać się także z pełną nazwą danej miejscowości, regionu, a nawet konkretnego budynku. Takie funkcje są wbudowane w różne aplikacje mobilne – smartfony zazwyczaj stale komunikują się z satelitami GPS, przez co pozyskanie informacji o położeniu użytkownika jest bardzo proste. Taka funkcjonalność może przydać się między innymi fotografom i innym hobbystom, a w pewnych sytuacjach będzie mieć znaczenie także dla pozycjonerów.

Jak dodać geotagi do pliku?

Zanim przejdziemy do wykorzystania geotagów, warto zatrzymać się przy sposobach na oznaczanie plików. Geotag może być dodany do konkretnej zawartości w automatyczny sposób – dzieje się tak na przykład wtedy, gdy korzystamy z aparatu w telefonie. Dokładny proces zależy tutaj od konfiguracji zarówno aplikacji, jak i samego smartfona. Możemy również zrobić to ręcznie: w tym przypadku przeważnie konieczne będzie skorzystanie z dodatkowego oprogramowania, które pozwoli nam uzupełnić metadane pliku.

Jak dodać geotag do zdjęć?

Oznaczanie zdjęć geotagiem można wykorzystać chociażby do segregowania fotografii ze względu na lokalizację. W tym celu wykorzystuje się tak zwane dane EXIF – to uniwersalny zestaw metadanych, które zawierają dodatkowe informacje o zdjęciu. Aby smartfon mógł samoczynnie dodać geotag do zdjęcia, konieczne będzie włączenie opcji lokalizacji; w celu zwiększenia dokładności przyda się korzystanie z danych komórkowych.

Jak dodać geotagi po zrobieniu zdjęcia? Możemy to zrobić na przykład za pośrednictwem Google Zdjęcia – to aplikacja, która powinna być fabrycznie zainstalowana na większości smartfonów z systemem Android. Po odnalezieniu interesującej nas fotografii wystarczy przejść do menu „Więcej”, by wzbogacić ją o informacje na temat lokalizacji. Podobne funkcje znajdziemy w większości programów do kategoryzowania i obróbki zdjęć.

Do czego można wykorzystać geotagging?

To przede wszystkim przydatna opcja dla podróżników czy fotografów, którzy chcą mieć możliwość wygodnego, w pewnym stopniu automatycznego porządkowania swoich zdjęć. Skorzystają z niego między innymi także blogerzy czy osoby tworzące materiały wideo związane z podróżami. Geotagi często również pojawiają się w kontekście mediów społecznościowych – to dobry sposób, by zainteresować grupę odbiorców z danego miejsca opublikowaną zawartością. Warto dodać, że geotag może pojawić się zarówno przy zdjęciach, jak i treściach wideo.

Jakie zagrożenie niesie za sobą geotagging?

Udostępnianie lokalizacji nie zawsze wiąże się z samymi korzyściami – to samo dotyczy geotagowania. To funkcja, na którą zdecydowanie warto uważać, ponieważ może ona dostarczać dość aktualnych informacji na temat naszego położenia. Takie dane mogą być bardzo groźne w rękach przestępców – najczęściej jednak wykorzystanie geotagów przeciwko nam wymagałoby długiej obserwacji, przez co tego typu działania są stosunkowo rzadkie. Pewne wątpliwości wśród internautów mogą budzić także kwestie związane z prywatnością. Dane osobowe mają ogromną wartość dla marketingu – reklamodawcy są w stanie sporo zapłacić za możliwość określenia szczegółowego profilu grupy docelowej. Część użytkowników internetu preferuje nie dzielić się takimi informacjami, choć w większości przypadków głównym efektem jest po prostu otrzymywanie bardziej sprecyzowanych reklam.

Czy geotagging jest pomocne?

Podsumowując, geotagi będą przydatne przede wszystkim przy tworzeniu przejrzystych katalogów zdjęć czy innych plików zgrupowanych według lokalizacji. To spora korzyść dla fotografów, blogerów, influencerów, podróżników i nie tylko. Dzięki geotaggingowi możemy z łatwością odnaleźć zawartość powiązaną z konkretnym miejscem. Warto przy tym podkreślić, że niektóre aplikacje na smartfona mogą oferować funkcję stworzenia atrakcyjnego pokazu slajdów ze zdjęć z danej lokalizacji, wykorzystując właśnie geotagi. To jednak nie koniec przydatnych informacji związanych z tym tematem – warto zwrócić uwagę także na geotagging w SEO.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Geotagging SEO, czyli pozycjonowanie lokalne

W przypadku pozycjonowania „geotagging” ma nieco inne znaczenie. W ten sposób można określić po prostu lokalizacje dodawane do słów kluczowych – na przykład „serwis komputerowy Warszawa” zamiast po prostu „serwis komputerowy”. Dzięki temu możliwe jest pozycjonowanie strony pod kątem konkretnych miejsc, co może przełożyć się na bardziej wartościowy ruch na witrynie i zwiększenie zainteresowania ze strony osób, które wykazują największe szanse faktycznego skorzystania z oferty. Co ciekawe, Google nie zawsze potrzebuje bezpośrednich informacji od użytkownika, by pokazać lokalne wyniki – położenie urządzenia jest zbierane automatycznie podczas korzystania ze smartfona; w tym celu wykorzystuje się również adresy IP przypisane do każdego urządzenia sieciowego.

Co więcej, geotagging SEO może być ważnym elementem strategii obejmującej media społecznościowe. Jeśli chcemy wypromować na przykład sklep w popularnej lokalizacji na Instagramie, z pewnością warto oznaczyć konkretną lokalizację. W efekcie możemy liczyć na zwiększony ruch osób, które są zainteresowane treściami z tego miejsca.

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: feedfit.pl, funokay.pl

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 10

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Co to jest bounce rate?
Co to jest bounce rate?
Oceniając wydajność witryny, należy zwrócić uwagę na kilka wskaźników, m.in. na bounce rate. Wyjaśniamy, co mówi o działaniu witryny i jak go poprawić.
Na czym polega analiza konkurencji w SEO?
Na czym polega analiza konkurencji w SEO?
Firmy sprzedające produkty bądź świadczące podobne usługi są względem siebie konkurencyjne. Poznanie praktyk rywali to ważny krok w dalszej pracy nad SEO.
Reverse SEO – czym jest i jak wykorzystać je w swojej strategii?
Reverse SEO – czym jest i jak wykorzystać je w swojej strategii?
Czym jest Reverse SEO? Jak wpływa na wizerunek marki? Dlaczego jest skuteczne w walce z negatywnymi recenzjami? Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę