Zapytaj o ofertę
Co powinieneś wiedzieć o geotaggingu?
 • ICEA
 • /
 • Blog
 • /
 • Co powinieneś wiedzieć o geotaggingu?

Co powinieneś wiedzieć o geotaggingu?

5 min. czytania

Geotagging to bardzo przydatna funkcja, która umożliwia oznaczenie współrzędnych geograficznych obiektu – na przykład zdjęcia czy postu w mediach społecznościowych – na podstawie danych GPS. Tagowanie w ten sposób można wykorzystać na przykład w podróży lub w celu porządkowania różnych informacji. W kontekście pozycjonowania „geotagging” to ważne pojęcie pod względem lokalnego SEO.

Geotagging – co to jest?

Geotagging oznacza po prostu oznaczanie lokalizacji: geotagi to specjalne znaczniki, które pozwalają przypisać miejsce do zdjęcia, dokumentu czy materiału wideo. Podstawową informacją jest tutaj zazwyczaj długość i szerokość geograficzna, jednak można spotkać się także z pełną nazwą danej miejscowości, regionu, a nawet konkretnego budynku. Takie funkcje są wbudowane w różne aplikacje mobilne – smartfony zazwyczaj stale komunikują się z satelitami GPS, przez co pozyskanie informacji o położeniu użytkownika jest bardzo proste. Taka funkcjonalność może przydać się między innymi fotografom i innym hobbystom, a w pewnych sytuacjach będzie mieć znaczenie także dla pozycjonerów.

Jak dodać geotagi do pliku?

Zanim przejdziemy do wykorzystania geotagów, warto zatrzymać się przy sposobach na oznaczanie plików. Geotag może być dodany do konkretnej zawartości w automatyczny sposób – dzieje się tak na przykład wtedy, gdy korzystamy z aparatu w telefonie. Dokładny proces zależy tutaj od konfiguracji zarówno aplikacji, jak i samego smartfona. Możemy również zrobić to ręcznie: w tym przypadku przeważnie konieczne będzie skorzystanie z dodatkowego oprogramowania, które pozwoli nam uzupełnić metadane pliku.

Jak dodać geotag do zdjęć?

Oznaczanie zdjęć geotagiem można wykorzystać chociażby do segregowania fotografii ze względu na lokalizację. W tym celu wykorzystuje się tak zwane dane EXIF – to uniwersalny zestaw metadanych, które zawierają dodatkowe informacje o zdjęciu. Aby smartfon mógł samoczynnie dodać geotag do zdjęcia, konieczne będzie włączenie opcji lokalizacji; w celu zwiększenia dokładności przyda się korzystanie z danych komórkowych.

Jak dodać geotagi po zrobieniu zdjęcia? Możemy to zrobić na przykład za pośrednictwem Google Zdjęcia – to aplikacja, która powinna być fabrycznie zainstalowana na większości smartfonów z systemem Android. Po odnalezieniu interesującej nas fotografii wystarczy przejść do menu „Więcej”, by wzbogacić ją o informacje na temat lokalizacji. Podobne funkcje znajdziemy w większości programów do kategoryzowania i obróbki zdjęć.

Do czego można wykorzystać geotagging?

To przede wszystkim przydatna opcja dla podróżników czy fotografów, którzy chcą mieć możliwość wygodnego, w pewnym stopniu automatycznego porządkowania swoich zdjęć. Skorzystają z niego między innymi także blogerzy czy osoby tworzące materiały wideo związane z podróżami. Geotagi często również pojawiają się w kontekście mediów społecznościowych – to dobry sposób, by zainteresować grupę odbiorców z danego miejsca opublikowaną zawartością. Warto dodać, że geotag może pojawić się zarówno przy zdjęciach, jak i treściach wideo.

Jakie zagrożenie niesie za sobą geotagging?

Udostępnianie lokalizacji nie zawsze wiąże się z samymi korzyściami – to samo dotyczy geotagowania. To funkcja, na którą zdecydowanie warto uważać, ponieważ może ona dostarczać dość aktualnych informacji na temat naszego położenia. Takie dane mogą być bardzo groźne w rękach przestępców – najczęściej jednak wykorzystanie geotagów przeciwko nam wymagałoby długiej obserwacji, przez co tego typu działania są stosunkowo rzadkie. Pewne wątpliwości wśród internautów mogą budzić także kwestie związane z prywatnością. Dane osobowe mają ogromną wartość dla marketingu – reklamodawcy są w stanie sporo zapłacić za możliwość określenia szczegółowego profilu grupy docelowej. Część użytkowników internetu preferuje nie dzielić się takimi informacjami, choć w większości przypadków głównym efektem jest po prostu otrzymywanie bardziej sprecyzowanych reklam.

Czy geotagging jest pomocne?

Podsumowując, geotagi będą przydatne przede wszystkim przy tworzeniu przejrzystych katalogów zdjęć czy innych plików zgrupowanych według lokalizacji. To spora korzyść dla fotografów, blogerów, influencerów, podróżników i nie tylko. Dzięki geotaggingowi możemy z łatwością odnaleźć zawartość powiązaną z konkretnym miejscem. Warto przy tym podkreślić, że niektóre aplikacje na smartfona mogą oferować funkcję stworzenia atrakcyjnego pokazu slajdów ze zdjęć z danej lokalizacji, wykorzystując właśnie geotagi. To jednak nie koniec przydatnych informacji związanych z tym tematem – warto zwrócić uwagę także na geotagging w SEO.

Geotagging SEO, czyli pozycjonowanie lokalne

W przypadku pozycjonowania „geotagging” ma nieco inne znaczenie. W ten sposób można określić po prostu lokalizacje dodawane do słów kluczowych – na przykład „serwis komputerowy Warszawa” zamiast po prostu „serwis komputerowy”. Dzięki temu możliwe jest pozycjonowanie strony pod kątem konkretnych miejsc, co może przełożyć się na bardziej wartościowy ruch na witrynie i zwiększenie zainteresowania ze strony osób, które wykazują największe szanse faktycznego skorzystania z oferty. Co ciekawe, Google nie zawsze potrzebuje bezpośrednich informacji od użytkownika, by pokazać lokalne wyniki – położenie urządzenia jest zbierane automatycznie podczas korzystania ze smartfona; w tym celu wykorzystuje się również adresy IP przypisane do każdego urządzenia sieciowego.

Co więcej, geotagging SEO może być ważnym elementem strategii obejmującej media społecznościowe. Jeśli chcemy wypromować na przykład sklep w popularnej lokalizacji na Instagramie, z pewnością warto oznaczyć konkretną lokalizację. W efekcie możemy liczyć na zwiększony ruch osób, które są zainteresowane treściami z tego miejsca.

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: feedfit.pl, funokay.pl

Zamów bezpłatny audyt SEO.
Dowiedz się, co w pozycjonowaniu Twojej strony możemy zrobić lepiej. Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą.

  Dziękujemy za wiadomość!

  Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

  Do usłyszenia!

  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 . Liczba ocen: 10
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  *

  Blog

  Dzielimy się tym, co wiemy i co umiemy.

  Rel=canonical – czym jest i jak go stosować?
  Rel=canonical – czym jest i jak go stosować?
  Tag kanoniczny jako jedna z technik optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Jak rozwiązać problem zduplikowanej treści i plasować się na wysokiej pozycji w rankingach?
  Czym zajmuje się specjalista SEO?
  Czym zajmuje się specjalista SEO?
  Samodzielne pozycjonowanie stron WWW to ryzyko, z którym nie każdy jest w stanie się zmierzyć. Pomocną rękę wyciąga wówczas doświadczony specjalista SEO.
  Podobne wyszukiwania w Google – co to jest i co warto o nich wiedzieć?
  Podobne wyszukiwania w Google – co to jest i co warto o nich wiedzieć?
  Podobne wyszukiwania to element, który niesie za sobą wiele korzyści. Warto więc wiedzieć, czym jest i jak go skutecznie wykorzystać!
  Przeprowadzimy dla Ciebie darmowy audyt e-commerce.

  W trakcie konsultacji wideo z analitykiem wzrostu:

  • Otrzymasz raport widoczności Twojej strony internetowej.
  • Omówimy efektywność Twoich obecnych kampanii reklamowych.
  • Skoncentrujemy się na analizie doświadczenia użytkownika na Twojej stronie e-commerce.
  Umów się na spotkanie
  Paweł Borowik Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik Head of Sales
  Dowiedz się, jak możemy zwiększyć efektywność rozwoju Twojej platformy e-commerce.
  Zamów bezpłatny audyt e-commerce. Skontaktujemy się z Tobą, aby umówić Cię na niezobowiązującą konsultację z naszym analitykiem.

   Twoja rola w firmie
   Twoja rola w firmie
   Dziękujemy za wiadomość!

   Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

   Do usłyszenia!

   Dołącz do newslettera
   Solidna dawka wiedzy co dwa tygodnie na Twoim mailu.