Zapytaj o ofertę
Na co zwrócić uwagę podczas optymalizacji grafik i zdjęć pod kątem SEO?
 • ICEA
 • /
 • Blog
 • /
 • Na co zwrócić uwagę podczas optymalizacji grafik i zdjęć pod kątem SEO?

Na co zwrócić uwagę podczas optymalizacji grafik i zdjęć pod kątem SEO?

8 min. czytania

Jeśli chcesz, aby Twoja strona nie ładowała się zbyt wolno, najwyższy czas pomyśleć o optymalizacji obrazów. Ten proces zapewni Ci lepszą pozycję w rankingu wyszukiwarek oraz szybsze ładowanie się grafik.

Optymalizacja obrazów pod kątem SEO poprawia szybkość witryny, a jednocześnie pozytywnie wpływa na wrażenia użytkownika. Jest to jedna z technik SEO, która może znacząco wpłynąć na pozycję witryny w rankingu. Ponadto, jeśli obrazy będą miały dobrą pozycję w wyszukiwaniach grafiki Google, istnieje możliwość uzyskania organicznego ruchu bezpośrednio z nich, co może pomóc w zwiększeniu konwersji w witrynie.

Image SEO

Search Engine Optimization to szereg działań mających poprawić widoczność danej strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania. Celem jest zdobycie jak najwyższej pozycji rankingowej. Jest to długotrwały proces, a nie jednorazowe działanie. Dzieli się niejako na dwie części: SEO on-page (w obrębie technicznej struktury witryny) i off-page (wszelkie działania promocyjne poza nią). Image SEO jest jednym z elementów działań technicznych na stronie. Jego celem jest optymalizacja grafiki pod kątem pozycjonowania w sieci.

Dlaczego należy zająć się image SEO?

Jeśli wciąż nie masz pewności, czy jest to ważny element strategii, oto kilka argumentów, które rozwieją wszelkie wątpliwości.

 • Przede wszystkim skrócisz czas ładowania strony. Podstawowe wskaźniki internetowe – Core Web Vitals, a przede wszystkim LCP (Largest Contentful Paint) i CLS (Cumulative Layout Shift) – dotyczą wielkości obrazów oraz ich ciężkości. Z tego powodu skompresowanie plików bez utraty jakości jest jednym z elementów wpływających na czynniki rankingowego Google.
 • Niemal 30% wszystkich zapytań z sieci wiąże się z opcją wyszukiwania obrazem. Strategie pozycjonowania dotyczą również Google Grafika, co dodatkowo wpływa na poprawę widoczności strony. Grafika nie jest już jedynie źródłem contentu, ale także elementem wpływającym na ruch w witrynie.
 • Za pomocą oryginalnych i autorskich materiałów wizualnych wpływasz na zwiększenie zaangażowania na stronie. Możesz wydłużyć czas spędzony w witrynie, zmniejszyć współczynnik odrzuceń, a w przypadku witryn e-commerce poprawić konwersję. Image SEO to dodatkowy atut pod kątem User Experience (UX).
 • Optymalizacja grafiki jest również rodzajem komunikacji z robotami wyszukiwarek indeksującymi naszą stronę. Robot, który otrzyma pakiet informacji w postaci nazwy grafiki, jej opisu, znaczników, tagów, lepiej ją rozumie i może dzięki temu przyspieszyć proces indeksowania.

Optymalizacja grafiki i zdjęć

Nazwa i opis

Pierwszy, najbardziej podstawowy element optymalizacji to odpowiedni zestaw słów. Nazwa obrazka powinna odzwierciedlać to, co się na nim znajduje. Jeśli to możliwe, zaleca się wykorzystanie słów i fraz kluczowych. Pamiętaj, że nazwa powinna być prosta. Nie używaj spacji, polskich znaków czy cyfr – utrudniają one komunikację zarówno pod kątem robotów wyszukiwarek, jak i samych użytkowników.

Atrybut ALT

Prościej mówiąc, jest to alternatywny opis obrazu, który znajduje się w kodzie HTML na stronie w postaci zapisu <img src=”adres obrazka” alt=”opis alternatywny” />. Jest on widoczny dla robotów Google i podlega procesowi indeksowania. Atrybut ALT powinien określić rzeczywistą zawartość obrazka, warto więc dodać go do każdego obrazu na stronie. Statystycznie uważa się, że liczba znaków ALT nie powinna przekraczać 125.

Ciekawostka

Warto wiedzieć, że atrybut ten jest czytany przez programy, z których korzystają osoby niewidome bądź mające bardzo dużą wadę wzroku.

Title tag

Jest to po prostu tytuł obrazu widoczny po najechaniu na niego kursorem. To rodzaj tekstu pomocniczego, który ma nieco mniejsze znaczenie niż atrybut ALT. Również jest dostępny w kodzie źródłowym strony zaraz po elemencie ALT. Pamiętaj, że musi być jak najbardziej naturalny i zawierać słowa kluczowe. Warto zaznaczyć, że tytuł zdjęcia nie może być taki sam jak opis alternatywny czy nazwa pliku graficznego.

Jakość

Nie tylko treść musi cechować się wysoką jakością, należy zadbać również o elementy graficzne. Obraz jest atutem, musi być więc czytelny. Dodatkowo powinieneś skupić się na unikalności zdjęć, ponieważ ich wykorzystywanie jest pozytywnie odbierane przez Google. Jedną z metod na sprawdzenie oryginalności obrazu jest przesłanie go do wyszukiwarki graficznej. Jeśli nie pojawia się on w wynikach, możesz mieć pewność, że nikt nie wykorzystał go na swojej stronie.

Rozmiar i format

Są to dwa elementy mające szczególny wpływ na czas ładowania strony. Google Grafika obsługuje takie formaty, jak:

 • JPEG,
 • PNG,
 • WebP,
 • GIF,
 • BMP,
 • SVG,
 • obrazy w treści.
Wskazówka 1

Pliki JPEG pozwalają uzyskać znacznie lepszy efekt kompresji, przez co będą wczytywane szybciej niż pliki PNG. Jeśli więc nie zależy Ci na przezroczystym tle, sięgnij po najbardziej podstawowe rozwiązanie. Pliki SVG opierają się na formacie wektorowym i mogą być umieszczane bezpośrednio w kodzie strony lub jako element zewnętrzny. GIF jest zarezerwowany przede wszystkim dla prostych animacji ograniczonych do 256 kolorów, jeśli masz znacznie dłuższy plik, lepiej użyć formatu wideo.

Wskazówka 2

Staraj się zapisywać pliki w rozmiarze poniżej 100 KB, znacznie usprawni to prędkość strony. Jeśli jednak zależy Ci na większych obrazach, wykorzystaj pliki progresywne JPG, które wyświetlają się stopniowo podczas ładowania. Upewnij się również, że grafika nie przekracza 2560 pikseli szerokości (czyli ekranu komputera stacjonarnego), inaczej zostanie niepotrzebnie przeskalowana. W przypadku urządzeń mobilnych musisz zadbać o responsywność.

Buforowanie strony

Buforowanie jest metodą przechowywania plików tymczasowych w systemie użytkownika. Dzięki temu następnym razem, gdy odwiedzi on stronę, możesz automatycznie wywołać te pliki, oszczędzając przepustowość i zapewniając spersonalizowaną obsługę. To samo dotyczy buforowania w celu optymalizacji obrazów.
Jeśli nie korzystasz z pamięci podręcznej przeglądarki do optymalizacji obrazów, użytkownicy za każdym razem będą ładować je na stronie od nowa. Korzystając z tej możliwości, z pewnością przyspieszysz czas ładowania się strony.

CDN

CDN, inaczej Content Delivery Network, jest rozproszoną na całym świecie siecią serwerów, której głównym celem jest bezpieczeństwo z jednocześnie szybkim dostarczaniem treści do użytkownika.
Zmień pamięć obrazu na CDN, a w ten sposób przyspieszysz czas ładowania witryny i poprawisz jej nawigację. Będzie to działać nawet w przypadku odbiorców, którzy mają problemy z połączeniem sieciowym.

Leniwe ładowanie strony WWW

Lazy loading odpowiada za powolne ładowanie witryny. Jest ono przydatne, kiedy strona posiada większą liczbę obrazów, które spowalniają prędkość ładowania. Przykładowo, kiedy obraz znajduje się na środku strony, przy zastosowaniu wolnego ładowania zostanie on załadowany, dopiero gdy użytkownik przejdzie do tej części. W ten sposób można załadować pierwszą połowę strony bez jej przeciążania. Okazuje się, że lazy loading pomaga pośrednio w optymalizacji witryny pod kątem SEO, dlatego jeśli chcesz stać się numerem jeden w swojej branży, warto zainteresować się tym działaniem.
Powolne ładowanie witryny jest skuteczną techniką jej optymalizacji pod kątem obrazu. Jeśli korzystasz z WordPressa, z pewnością będziesz mógł znaleźć tam popularne wtyczki, które zrobią to za Ciebie. W przypadku niestandardowej strony internetowej warto skorzystać z pomocy doświadczonej grupy ekspertów ds. SEO.

Mapa obrazów

W procesie indeksowania strony szczególnie przydatna jest mapa witryny, również pod kątem grafiki. Stanowi ona zbiór informacji na temat obrazów, które można znaleźć na Twojej stronie. Usprawniasz w ten sposób cały proces oraz wysyłasz Google komunikat, że warto zaglądać do Ciebie częściej.

Przedsiębiorcy często nie są świadomi, że brak mapy witryny pod kątem obrazów wpływa negatywnie na ich stronę. Uwzględnienie obrazów w mapie witryny zwiększa szanse na pojawienie się w wynikach wyszukiwania grafiki Google. W inny sposób nie jesteś w stanie ich poprawnie pozycjonować, co ma wpływ na spadek konwersji na stronie.

Podpis

Ostatnim elementem wspierającym graficzne SEO jest opis pod zdjęciem na stronie. To dodatkowa możliwość wykorzystania potencjału słów kluczowych, ale także pomoc dla robotów i użytkowników. Warto w tym miejscu umieścić źródło, jeśli grafika nie jest naszego autorstwa.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki dotyczące optymalizacji obrazu na stronie okazały się pomocne.

Technika optymalizacji witryny pod kątem obrazu zapewnia, że obrazom nadany zostaje odpowiedni kontekst dla wyszukiwarek. Jeśli chcesz być lepszy od konkurencji, zastanów się nad wdrożeniem tych działań już teraz!

Zamów bezpłatny audyt SEO.
Dowiedz się, co w pozycjonowaniu Twojej strony możemy zrobić lepiej. Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą.

  Dziękujemy za wiadomość!

  Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

  Do usłyszenia!

  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 . Liczba ocen: 1
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  *

  Blog

  Dzielimy się tym, co wiemy i co umiemy.

  Czy intencja wyszukiwania użytkowników jest ważna?
  Czy intencja wyszukiwania użytkowników jest ważna?
  Jeśli zapewnisz odbiorcom swojej strony to, czego oczekują, możesz liczyć na ich zadowolenie oraz swój sukces. Tak działa intencja wyszukiwania.
  Co to jest cross-linking?
  Co to jest cross-linking?
  Budowanie profilu linkowego nie należy do najprostszych zadań wykonywanych przez pozycjonerów. Niektóre z technik wymagają wiedzy i doświadczenia.
  EAT i YMYL – czym są i jakie mają znaczenie w SEO?
  EAT i YMYL – czym są i jakie mają znaczenie w SEO?
  Najważniejszym zadaniem Google jest zapewnienie użytkownikom najlepszych wyników wyszukiwania. Podpowiemy Ci, jak sprostać tym oczekiwaniom.
  Przeprowadzimy dla Ciebie darmowy audyt e-commerce.

  W trakcie konsultacji wideo z analitykiem wzrostu:

  • Otrzymasz raport widoczności Twojej strony internetowej.
  • Omówimy efektywność Twoich obecnych kampanii reklamowych.
  • Skoncentrujemy się na analizie doświadczenia użytkownika na Twojej stronie e-commerce.
  Umów się na spotkanie
  Paweł Borowik Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik Head of Sales
  Dowiedz się, jak możemy zwiększyć efektywność rozwoju Twojej platformy e-commerce.
  Zamów bezpłatny audyt e-commerce. Skontaktujemy się z Tobą, aby umówić Cię na niezobowiązującą konsultację z naszym analitykiem.

   Twoja rola w firmie
   Twoja rola w firmie
   Dziękujemy za wiadomość!

   Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

   Do usłyszenia!

   Dołącz do newslettera
   Solidna dawka wiedzy co dwa tygodnie na Twoim mailu.