Zapytaj o ofertę

Czym zajmuje się UX Researcher?

6 min czytania
Czym zajmuje się UX Researcher?
Kategoria SXO

W dzisiejszym, cyfrowym świecie, gdzie doświadczenia użytkowników stają się kluczowym elementem sukcesu każdej firmy, rośnie znaczenie roli UX Research. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie metody i techniki kryją się za tworzeniem intuicyjnych interfejsów i niezapomnianych wrażeń użytkowników podczas korzystania z produktów i usług? W tym artykule dowiesz się, na czym polega praca UX Researchera, i poznasz powody, dla których warto skorzystać z jego usług.

Spis treści:

UX Research – co to takiego?

UX Research to jeden z obszarów odpowiadających za projektowanie wrażeń użytkownika. Dokładniej rzecz ujmując, są to badania uwzględniające reakcje internauty podczas poruszania się po zasobach strony internetowej. Z pewnością zależy na tym, aby projekt wzbudzał pozytywne odczucia, a odbiorca nie miał najmniejszych problemów związanych z obsługą strony. Właśnie temu służy UX Research. Zalet przeprowadzenia tego typu badań jest wiele, lecz najczęściej wyróżnia się:

 • możliwość poznania profilu grupy docelowej,
 • zweryfikowanie, w jaki sposób internauci użytkują stronę,
 • odnalezienie przeszkód, z którymi musi zmierzyć się użytkownik odwiedzający witrynę,
 • dokładne zapoznanie się z atutami prowadzonej strony,
 • poznanie szczegółów dotyczących emocji, jakie wzbudza zaprojektowana witryna u korzystających z jej zasobów internautów.

Wymienione atuty stanowią sens badań przeprowadzanych przez specjalistów. Aby jednak w pełni zrozumieć, czym zajmuje się UX Researcher, istotne jest zestawienie i porównanie go z drugim ekspertem – UX Designerem.

UX Researcher a UX Designer – na czym polega różnica?

Zadania, które spełniają specjaliści w obszarze UX, mogą się od siebie różnić. Dotyczy to przede wszystkim roli UX Researchera i UX Designera. Jakich różnic możemy się doszukać?

UX Designer – tworzenie przyjaznych witryn WWW

UX Designer bazuje na wcześniej przygotowanych wnioskach UX Researcher. Jego rolą jest zaprojektowanie strony/produktu/aplikacji, która będzie pozytywnie percypowana przez użytkownika. Swoją pracę rozpoczyna od opracowania makiet z użyciem nowatorskich instrumentów przeznaczonych do tego celu, aby zaprezentować członkom teamu funkcjonalność gotowego projektu strony. Następnym krokiem jest przygotowanie prototypu, który pozwoli na przetestowanie opracowanej witryny, a następnie wdrożenie gotowego produktu. Działania realizowane przez UX Designera mają finalnie doprowadzić do wzrostu satysfakcji konsumenta.

UX Researcher – badania, analiza i wnioski

Osoby na tym stanowisku poszukują odpowiedzi na pytanie, które dotyczy funkcjonalności produktu bądź usługi. To od niego rozpoczyna się budowanie przyjemnej w odbiorze strony internetowej bądź aplikacji mobilnej. Ekspert powinien więc dołożyć wszelkich starań, aby poprawnie zdefiniować grupę docelową i zebrać trafne wnioski odnośnie do działań konkurentów rynkowych. W tym obszarze często wykorzystywane są takie metody badawcze, jak ankiety czy pogłębione wywiady, a wszystkie podjęte działania prowadzą do wnikliwych obserwacji dotyczących modyfikacji obejmujących dany produkt.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Umiejętności przydatne w UX Research

Specjalista zajmujący się tym obszarem nie musi mieć wykształcenia marketingowego. Właściwie wystarczy, aby miał odpowiedni zasób wiedzy i chęci do działania. Pożądane są za to pewne umiejętności:

 • skrupulatne określanie, a następnie rozwikłanie problemów dzięki odpowiednio stawianym pytaniom,
 • doskonałe rozeznanie w dziedzinie metodologii (znajomość badań jakościowych oraz ilościowych),
 • wrażliwość i “dobre oko” wobec zachowań użytkowników korzystających z zasobów opracowywanego produktu, strony bądź aplikacji,
 • rozwinięte zdolności komunikacyjne (jest to niezwykle cenne przy przeprowadzaniu wywiadów bezpośrednich),
 • rozeznanie w danych statystycznych.

  Działania realizowane w ramach UX Research

  W każdym badaniu, nie tylko dotyczącym zachowania użytkowników na stronie WWW, warto zacząć od analizy działań konkurencji. Pozwala to na weryfikację tego, co jest pozytywnie postrzegane przez odwiedzających oraz wykluczenie tych elementów, które nie sprawiają dobrego wrażenia. Jest to badanie o charakterze jakościowym bazujące na obserwacji aktywności podejmowanych przez internautów w danej witrynie.

  Jak przeprowadzić analizę w ramach UX Research? Można to uczynić poprzez przygotowanie kilku zadań, których sprawność realizacji pozwoli ustalić, czy obsługa serwisu nie sprawia użytkownikowi większych trudności oraz w jakich obszarach, kategoriach i podstronach szuka on konkretnych produktów.

  Głównym instrumentem badawczym jest scenariusz zawierający następujące po sobie pytania otwarte. Sposób rozmieszczenia zagadnień jest dowolny, jednak warto najpierw zapytać użytkownika o to, jakie ma odczucia co do witryn o podobnej tematyce. Następnie powinieneś ustalić, co mu się podobało, jak ocenia czytelność poszczególnych elementów, czy przegląd zamieszczanych informacji sprawiał mu jakiekolwiek trudności, a także, czy treści są przejrzyste, zrozumiałe i wyczerpują dany temat. Istotne jest również wskazanie przez badanego aspektów spełniających swoją funkcję oraz składników wymagających modyfikacji bądź poprawy. Nikt nie udzieli Ci pełniejszych informacji na temat funkcjonalności produktu niż ktoś, dla kogo został on stworzony.

  Na jakich błędach strony skupia się UX Researcher?

  Praca UX Researchera polega w głównej mierze na identyfikacji błędów w witrynie. Najczęściej wykrywane problemy to:

  • interfejs niedostosowany do oczekiwań użytkowników,
  • przesyt wizualizacji nad treścią,
  • mała czytelność tekstu,
  • brak dostosowania do urządzeń mobilnych,
  • zbyt długie, niesformatowane teksty,
  • nieintuicyjnie rozmieszczone elementy.

  To tylko przykładowe błędy, na które UX Researcher trafia podczas badań. Ważne jest więc, aby stale monitorować swoją stronę, badać jej funkcjonalność, weryfikować użyteczność i wprowadzać niezbędne poprawki.

  Dlaczego warto zainwestować w UX Research?

  Inwestowanie w UX Research jest nie tylko korzystne, ale wręcz kluczowe dla sukcesu produktów i usług w dzisiejszym, konkurencyjnym świecie. Oto kilka efektów, dla których warto zdecydować się na współpracę z UX Researcherem:

  • lepsze zrozumienie użytkowników,
  • unikanie kosztownych błędów,
  • poprawa konwersji i efektywności,
  • większa konkurencyjność na rynku,
  • zwiększenie zaangażowania użytkowników,
  • lepsze relacje z odbiorcami.

  Podsumowując, UX Research to nieodzowny element procesu projektowania produktów i usług, który przekłada się na większą satysfakcję użytkowników, lepsze wyniki biznesowe oraz wzrost konkurencyjności Twojej marki na rynku. Postaw więc na współpracę z UX Researcherem, a z pewnością rozwiniesz swoją firmę w Internecie.

Karolina Goćkowska
Copywriting ma we krwi, a do tworzenia tekstów pod SEO stara się podchodzić kreatywnie i nieszablonowo. Przygodę z contentem rozpoczęła już podczas studiów dziennikarskich na Wydziale Nauk Politycznych UAM. Jej mocnymi stronami są szybkie działanie i pełne zaangażowanie. Na pierwszym miejscu stawia możliwość ciągłego doszkalania się w dziedzinie e-marketingu.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 5

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Badania fokusowe w UX
Badania fokusowe w UX
Zastanawiasz się, jakie metody badawcze wybrać, by poznać swój projekt pod kątem UX? Rozważ skorzystanie z grupy fokusowej. Oto, co musisz wiedzieć.
Design Sprint – co to jest?
Design Sprint – co to jest?
Design Spirit to technika, dzięki której wprowadzenie produktu na rynek nie będzie żadnym problemem. Warto więc wiedzieć, na czym polega.
Czym są badania eyetracking?
Czym są badania eyetracking?
Które elementy witryny są atrakcyjne dla użytkowników? Badania eyetracking dadzą Ci pełną odpowiedź! Wyjaśniamy, jak z ich pomocą poprawić UX zasobu.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę