W dzisiejszym, cyfrowym świecie, gdzie doświadczenia użytkowników stają się kluczowym elementem sukcesu każdej firmy, rośnie znaczenie roli UX Research. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jakie metody i techniki kryją się za tworzeniem intuicyjnych interfejsów i niezapomnianych wrażeń użytkowników podczas korzystania z produktów i usług? W tym artykule dowiesz się, na czym polega praca UX Researchera, i poznasz powody, dla których warto skorzystać z jego usług.
UX Research to jeden z obszarów odpowiadających za projektowanie wrażeń użytkownika. Dokładniej rzecz ujmując, są to badania uwzględniające reakcje internauty podczas poruszania się po zasobach strony internetowej. Z pewnością zależy na tym, aby projekt wzbudzał pozytywne odczucia, a odbiorca nie miał najmniejszych problemów związanych z obsługą strony. Właśnie temu służy UX Research. Zalet przeprowadzenia tego typu badań jest wiele, lecz najczęściej wyróżnia się:
Wymienione atuty stanowią sens badań przeprowadzanych przez specjalistów. Aby jednak w pełni zrozumieć, czym zajmuje się UX Researcher, istotne jest zestawienie i porównanie go z drugim ekspertem – UX Designerem.
Zadania, które spełniają specjaliści w obszarze UX, mogą się od siebie różnić. Dotyczy to przede wszystkim roli UX Researchera i UX Designera. Jakich różnic możemy się doszukać?
UX Designer bazuje na wcześniej przygotowanych wnioskach UX Researcher. Jego rolą jest zaprojektowanie strony/produktu/aplikacji, która będzie pozytywnie percypowana przez użytkownika. Swoją pracę rozpoczyna od opracowania makiet z użyciem nowatorskich instrumentów przeznaczonych do tego celu, aby zaprezentować członkom teamu funkcjonalność gotowego projektu strony. Następnym krokiem jest przygotowanie prototypu, który pozwoli na przetestowanie opracowanej witryny, a następnie wdrożenie gotowego produktu. Działania realizowane przez UX Designera mają finalnie doprowadzić do wzrostu satysfakcji konsumenta.
Osoby na tym stanowisku poszukują odpowiedzi na pytanie, które dotyczy funkcjonalności produktu bądź usługi. To od niego rozpoczyna się budowanie przyjemnej w odbiorze strony internetowej bądź aplikacji mobilnej. Ekspert powinien więc dołożyć wszelkich starań, aby poprawnie zdefiniować grupę docelową i zebrać trafne wnioski odnośnie do działań konkurentów rynkowych. W tym obszarze często wykorzystywane są takie metody badawcze, jak ankiety czy pogłębione wywiady, a wszystkie podjęte działania prowadzą do wnikliwych obserwacji dotyczących modyfikacji obejmujących dany produkt.
Specjalista zajmujący się tym obszarem nie musi mieć wykształcenia marketingowego. Właściwie wystarczy, aby miał odpowiedni zasób wiedzy i chęci do działania. Pożądane są za to pewne umiejętności:
W każdym badaniu, nie tylko dotyczącym zachowania użytkowników na stronie WWW, warto zacząć od analizy działań konkurencji. Pozwala to na weryfikację tego, co jest pozytywnie postrzegane przez odwiedzających oraz wykluczenie tych elementów, które nie sprawiają dobrego wrażenia. Jest to badanie o charakterze jakościowym bazujące na obserwacji aktywności podejmowanych przez internautów w danej witrynie.
Jak przeprowadzić analizę w ramach UX Research? Można to uczynić poprzez przygotowanie kilku zadań, których sprawność realizacji pozwoli ustalić, czy obsługa serwisu nie sprawia użytkownikowi większych trudności oraz w jakich obszarach, kategoriach i podstronach szuka on konkretnych produktów.
Głównym instrumentem badawczym jest scenariusz zawierający następujące po sobie pytania otwarte. Sposób rozmieszczenia zagadnień jest dowolny, jednak warto najpierw zapytać użytkownika o to, jakie ma odczucia co do witryn o podobnej tematyce. Następnie powinieneś ustalić, co mu się podobało, jak ocenia czytelność poszczególnych elementów, czy przegląd zamieszczanych informacji sprawiał mu jakiekolwiek trudności, a także, czy treści są przejrzyste, zrozumiałe i wyczerpują dany temat. Istotne jest również wskazanie przez badanego aspektów spełniających swoją funkcję oraz składników wymagających modyfikacji bądź poprawy. Nikt nie udzieli Ci pełniejszych informacji na temat funkcjonalności produktu niż ktoś, dla kogo został on stworzony.
Praca UX Researchera polega w głównej mierze na identyfikacji błędów w witrynie. Najczęściej wykrywane problemy to:
To tylko przykładowe błędy, na które UX Researcher trafia podczas badań. Ważne jest więc, aby stale monitorować swoją stronę, badać jej funkcjonalność, weryfikować użyteczność i wprowadzać niezbędne poprawki.
Inwestowanie w UX Research jest nie tylko korzystne, ale wręcz kluczowe dla sukcesu produktów i usług w dzisiejszym, konkurencyjnym świecie. Oto kilka efektów, dla których warto zdecydować się na współpracę z UX Researcherem:
Podsumowując, UX Research to nieodzowny element procesu projektowania produktów i usług, który przekłada się na większą satysfakcję użytkowników, lepsze wyniki biznesowe oraz wzrost konkurencyjności Twojej marki na rynku. Postaw więc na współpracę z UX Researcherem, a z pewnością rozwiniesz swoją firmę w Internecie.
Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?
Rozpocznij
od bezpłatnej
konsultacji SEO
Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.