Zapytaj o ofertę

Czym jest UI Design?

8 min czytania
Czym jest UI Design?
Kategoria SXO

Przypomnij sobie jedną z najlepszych witryn, które ostatnio odwiedziłeś, i pomyśl, co zrobiło na Tobie największe wrażenie. Jest mało prawdopodobne, że będą to piękne grafiki lub informacyjny tekst. Najprawdopodobniej strona przypadła Ci do gustu, ponieważ udało Ci się zrobić na niej wszystko szybko i sprawnie. Jednym z kluczowych sposobów osiągnięcia właśnie tego celu jest UI Design, czyli dziedzina zajmująca się projektowaniem interfejsu użytkownika (User Interface).

Projekt interfejsu użytkownika jest ważny, ponieważ kontroluje jego interakcję z Twoją witryną, a tym samym z Twoim produktem lub usługą. Dobry interfejs pozwala zapomnieć o technicznych aspektach witryny i po prostu skupić się na celu odwiedzenia zasobu. Wiele osób wciąż utożsamia projektowanie UI z UX. Tymczasem są między nimi istotne różnice. W tym artykule wyjaśnimy więc, czym jest projektowanie UI, co składa się na dobry interfejs użytkownika i jakie cztery zasady pomogą Ci go stworzyć.

Spis treści:

Czym jest projekt interfejsu użytkownika?

UI Design to rozwój wrażeń estetycznych dla interfejsów cyfrowych, w szczególności wizualnych punktów, takich jak przyciski, menu nawigacyjne, ikony, typografia. Nacisk kładziony jest na wygląd interfejsu oraz na to, jak łatwo i przyjemnie z niego korzystać. Krótko mówiąc, projektowanie interfejsu użytkownika to proces, w którym projektanci i programiści tworzą przyjazne dla użytkownika interfejsy łączące klientów z Twoim produktem lub usługą.

Najczęstsze formy projektowania interfejsu użytkownika to:

 • Interfejsy cyfrowe, graficzne – wizualne projekty przycisków, menu lub paneli kontrolnych, w rzeczywistości wszystko, z czym użytkownik wchodzi w interakcję. Przykładem może być pulpit komputera lub interfejs telefonu komórkowego.
 • Interfejsy sterowane głosem to, jak sama nazwa wskazuje, interfejsy, które wymagają głosu do zainicjowania działania. Ostatnio stają się coraz bardziej popularne. Przykładami są Siri firmy Apple, Alexa firmy Amazon lub Bixby firmy Google.
 • Interfejsy oparte na gestach to interfejsy, w których gesty użytkownika wpływają na działania. Przykładem są gry w wirtualnej rzeczywistości.

Każda z tych form nakłada na projektanta inny zestaw ograniczeń i każda z nich musi być dokładnie przeanalizowana, aby użytkownicy mogli wchodzić w jak najwygodniejszą interakcję.

Czym jest dobry projekt interfejsu użytkownika?

Podobnie jak w przypadku każdego procesu projektowania, kluczem do dobrego projektu User Interface jest dokładne przemyślenie tego, co chcesz osiągnąć. Często łatwiej opisać rodzaj witryny lub aplikacji mobilnych, które chcesz zbudować, niż sformułować zestaw reguł, które pozwolą osiągnąć cel. Tutaj może pomóc UI Designer.

W rzeczywistości zdefiniowanie dobrego interfejsu jest stosunkowo proste. Oto niektóre cechy, o których należy pamiętać:

 • daje przyjemność użytkownikom i umożliwia szybkie, łatwe realizowanie określonych zadań;
 • uwzględnia zróżnicowane potrzeby każdego użytkownika;
 • prosty i estetyczny, nie obciąża uwagi, nie rozprasza. Użytkownicy powinni być w stanie łatwo zrozumieć, jak wykonać konkretne działanie;
 • nacisk kładziony jest na dany produkt lub usługę, a projekt interfejsu daje do niego dostęp;
 • umożliwia użytkownikom samodzielne nawigowanie po zasobie i interakcję z nim, ale jednocześnie w razie potrzeby służy pomocą.

Kiedy połączysz wszystkie te elementy, otrzymasz prosty, ale skuteczny projekt UI, który pozwala użytkownikom szybko dostać się do tego, czego chcą, bez konieczności przewijania wielu stron w poszukiwaniu potrzebnych informacji.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Ważne zasady projektowania UI

Rozszerzmy nieco podstawową definicję dobrego UI Designu i przyjrzyjmy się zasadom oraz metodom, które można wykorzystać do jego stworzenia. Chociaż każda witryna i aplikacja mobilna jest inna, istnieje podstawowy zestaw cech wspólnych dla prawie wszystkich jakościowych projektów interfejsu użytkownika. Omówimy każdą z nich.

1. Dobry projekt UI jest spójny w całej witrynie

Prawdopodobnie najważniejszym elementem dobrego projektu wykonanego przez UI Designera jest spójność. W idealnym przypadku każdy element witryny powinien dokładnie informować użytkowników, gdzie się znajdują. Jednocześnie nie powinien uniemożliwiać im eksploracji witryny. Pojedyncza paleta kolorów Twojej marki w projekcie User Interface nie wprowadzi ich w błąd. Dzięki temu będą dokładnie wiedzieć, że są jeszcze na Twojej stronie. Utworzony schemat kolorów i symboli marki można również wykorzystać do wyróżniania ważnych funkcji oraz tworzenia sugestii dla użytkowników.

2. Dobry projekt UI oszczędza użytkownikowi niepotrzebnej pracy

Strony internetowe, które wyróżnia dobre projektowanie graficzne (co może wykonać UI Designer), ułatwiają użytkownikowi wykonywanie złożonych zadań. Można to osiągnąć, skupiając się na poniższych aspektach.

 • Wizualna przejrzystość. Nawigacja w witrynie ma być jak najbardziej przewidywalna. Twoim celem jest, aby odwiedzający stronę od razu wiedział, do czego służy ten lub inny przycisk, które elementy są najważniejsze i gdzie je znaleźć. Na przykład, rozmieszczasz elementy na swojej stronie internetowej według ich ważności – duże, kolorowe przyciski lub linki bardziej przyciągną uwagę użytkownika i zostaną uznane za ważniejsze.
 • Zrównoważony tekst i obrazy. Kolejnym sposobem jest zmniejszenie ilości tekstu w witrynie. Użytkownicy powinni mieć możliwość skanowania strony i łatwego znajdowania potrzebnych sekcji i informacji. UI Designer może podpowiedzieć, jak to zrobić.
 • Uproszczony przepływ pracy. Większość funkcji Twojej witryny, niezależnie od tego, czy chodzi o rejestrację, dokonywanie zakupów, czy szukanie dodatkowych informacji, powinna być zgodna z zasadą trzech kliknięć myszy.

3. Dobry projekt UI daje użytkownikom kontrolę

Jakościowy UI Design ułatwia użytkownikom poruszanie się po witrynie, dając im poczucie kontroli. Musisz upewnić się, że Twoja witryna działa dla Twoich odbiorców i nie zmusza ich do uczenia się złożonego interfejsu użytkownika w celu uzyskania dostępu do Twoich usług. Można to osiągnąć na kilka sposobów, a oto najczęstsze z nich:

 • ułatwienie odwiedzającym powrotu do strony, którą już odwiedzili;
 • dołączenie menu z zakładkami do kluczowych podstron zasobu;
 • wyświetlanie komunikatów po wykonaniu określonej czynności. Na przykład podczas tworzenia hasła użytkownik od razu wie, czy wprowadzone znaki spełniają wymagania, czy nie;
 • wyjaśnianie, która karta jest przeznaczona do tej czy innej akcji przy użyciu znajomych symboli lub precyzyjnych opisów.

4. Dobry projekt UI zapewnia pozytywne User Experience

Dobry UI Design jest wygodny dla wszystkich odwiedzających Twoją witrynę i daje każdemu z nich możliwość osiągnięcia pożądanego rezultatu. UX Design oznacza, że wszyscy użytkownicy powinni czuć się komfortowo i pewnie w Twojej witrynie. Aby to zrobić, nie używaj słownictwa, którego użytkownicy mogą nie rozumieć. Zawsze myśl o swoich docelowych odbiorcach, używaj terminów i słów, które znają.

Pamiętaj też, że użytkownicy Twojej witryny mogą mieć różne rodzaje niepełnosprawności – słaby wzrok, upośledzenie słuchu, funkcji poznawczych lub ruchowych. Upewnij się więc, że Twoja witryna pozytywnie wpływa na doświadczenie użytkownika. Może to oznaczać zastosowanie prostego, kontrastowego projektu wszędzie tam, gdzie jest to właściwe i ograniczenie do minimum szumów wizualnych. Unikaj niepotrzebnych grafik lub linków do stron, które nie są bezpośrednio związane z ofertą Twojego przedsiębiorstwa. Projektowanie doświadczeń odbiorcy może przysporzyć problemów, jednak UX Designer będzie służyć pomocą.

5. Dobry UI Design korzysta z symboli, które użytkownicy już znają

Kiedy zastosujesz wizualne wskazówki ze świata fizycznego w świecie cyfrowym, użytkownik już zna ich znaczenie. Wystarczy spojrzeć na komputer, a zobaczysz ikonę folderu, która wygląda jak prawdziwy folder, oraz kosz na wyrzucone pliki i dokumenty. Właściwie każdy rozumie, do czego służą te ikony. Na przykład, zdecydowana większość z nas wie, że aby zamknąć bieżące okno lub program, trzeba kliknąć „x” w prawym górnym rogu.

Ostatecznie celem dobrego UI Designu jest sprawienie, aby nawigacja w witrynie lub aplikacji była łatwa i przyjemna dla użytkowników. Zachęci to odwiedzających do zapoznania się z Twoim produktem lub usługą bez poczucia, że ​​jest to zbyt trudne lub że się nie powiedzie. Dzięki temu możesz liczyć na zwiększenie satysfakcji klienta korzystającego z Twoich usług.

Chciałbyś zacząć pozycjonować swoją stronę? Zapraszamy do kontaktu! Nasi specjaliści z agencji SEO Grupa iCEA chętnie odpowiedzą na każde pytanie! Pozycjonowanie Twojej strony pomoże Ci rozwinąć skrzydła. Dowiedz się więcej na temat UX i UI!

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 4.9/5 | Liczba ocen: 10

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Czym są badania eyetracking?
Czym są badania eyetracking?
Które elementy witryny są atrakcyjne dla użytkowników? Badania eyetracking dadzą Ci pełną odpowiedź! Wyjaśniamy, jak z ich pomocą poprawić UX zasobu.
UX Writing – co to jest?
UX Writing – co to jest?
UX Writing to kierunek podążający w stronę projektowania pozytywnych doświadczeń użytkowników stron i aplikacji. Wiesz, jak zrealizować ten cel?
Narzędzia do map ciepła na stronie internetowej – do czego służą i czym się różnią?
Narzędzia do map ciepła na stronie internetowej – do czego służą i czym się różnią?
Dużym wyzwaniem jest stworzenie strony internetowej, która będzie spełniała potrzeby użytkownika. Za pomocą jakich narzędzi wkraść się w łaski internauty?

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę