Zapytaj o ofertę
Czy linki z Wikipedii wpływają na SEO?
 • ICEA
 • /
 • Blog
 • /
 • Czy linki z Wikipedii wpływają na SEO?

Czy linki z Wikipedii wpływają na SEO?

6 min. czytania

Z pewnością niejednokrotnie korzystałeś z Wikipedii. Czy wiesz jednak, że może być ona nie tylko źródłem informacji, ale też linków prowadzących do Twojej strony internetowej? Korzystne okazuje się także stworzenie na Wikipedii strony o swojej firmie. Jak to wpływa na pozycjonowanie i wizerunek Twojego przedsiębiorstwa? Czytaj dalej!

Kilka słów o Wikipedii

Wikipedia to wielojęzyczna encyklopedia internetowa, działająca na zasadzie otwartej sieci. Umożliwia aktualizację/ edycję wpisów każdemu użytkownikowi odwiedzającemu stronę. Powstała 15 stycznia 2001 roku jako projekt pomocniczy pisanej przez ekspertów, a nieistniejącej już, Nupedii (polska wersja została założona we wrześniu tego samego roku przez lekarza Krzysztofa Jasiutowicza i fizyka Pawła Jochyma).

Dziś jest to jedna z najczęściej odwiedzanych stron w Internecie, “kosmicznym kompendium” – jak określono ją w 2006 roku w magazynie “Time”. Stopień rozwoju Wikipedii można prześledzić dzięki rosnącej liczbie artykułów. Dziś jest ich ponad 56 milionów, a sama witryna obsługuje 329 edycji językowych.

Publikowanie na Wikipedii

Redaktorzy Wikipedii to wyselekcjonowane grono użytkowników z uprawnieniami do oznaczania stron jako zgodnych z zasadami edytowania. W Polsce jest ponad 3,5 tysiąca takich osób, których zadaniem jest weryfikowanie treści pod kątem jakości oraz obiektywności. Muszą oni trzymać się pięciu zasad:

 1. Wikipedia to encyklopedia, znajdują się w niej wyłącznie hasła encyklopedyczne. Treści reklamowe nie zostaną zaaprobowane.
 2. Wikipedia to źródło neutralne światopoglądowo, dlatego nie może faworyzować żadnej ideologii, kierunku politycznego czy wyznania. Wykluczone jest publikowanie własnych opinii.
 3. Opisywany temat musi być omówiony na podstawie wiarygodnych, niezależnych źródeł.
 4. Wikipedia nie zajmuje się publikowaniem treści oryginalnych – każda informacja musi być łatwa do zweryfikowania.
 5. Podawane źródła muszą posiadać przypis/ być cytowane.

Linki z Wikipedii – czy mają znaczenie dla SEO?

Na początek należy zaznaczyć, że linki zwrotne z Wikipedii mają zawsze charakter nofollow. Nie znaczy to jednak, że nie mają one dla Ciebie wartości. Wikipedia jest platformą wysoce wartościową, ponieważ udostępnia informacje użytkownikom na całym świecie. Taką samą misję od początku swojego istnienia obrało również Google. Z tego też względu Wikipedia ma wysoki wynik topical authority.

Chociaż warto pozyskiwać linki z Wikipedii, to nie jest to łatwe zadanie. Dodatkowo zawsze istnieje ryzyko ich utracenia, co może być wynikiem aktualizacji danego wpisu przez innego autora/edytora. Oznacza to, że oparcie link buildingu wyłącznie o backlinki z tej platformy jest w zasadzie niemożliwe. To jednak taktyka przydatna podczas dywersyfikowania linkowania, ale traktowana jako uzupełnienie.

Wikipedia – przykładowe linki Wikipedia – przykładowe linki

Stanowisko Google wobec Wikipedii

Wyszukiwarka Google wykorzystuje Wikipedię przede wszystkim jako wyniki rozszerzone lub fragmenty wyróżnione w SERP-ach, nie jako wartościowy czynnik rankingowy, co potwierdził również John Mueller – Senior Webmaster Trends Analyst w Google. Nawet jeśli pozyskanie takiego linku stanowi wyzwanie, możesz wykorzystać Wikipedię również w innym celu – jako narzędzie do planowania treści oraz analizy słów kluczowych.

Czy warto dodać firmę do Wikipedii?

Pamiętaj, że obecność firmy na stronie Wikipedii wpłynie na wiarygodność Twojej marki. Ta encyklopedia jest najczęściej odwiedzaną witryną na świecie. W związku z tym Google czy inne wyszukiwarki sugerują się pojawiającymi się na niej informacjami podczas ustalania rankingu SERP. Wikipedia ma zdolność przyciągania ruchu organicznego, który jest generowany za pośrednictwem backlinków do Twojej witryny.

Obecność Twojej firmy w encyklopedii zwiększa szanse na to, że zostanie ona wykorzystana jako źródło informacji w mediach. Warto dodać również, że wyszukiwarki wykorzystują dane Wikipedii do pobierania informacji o firmach i pracujących tam osobach. Najczęściej są one wyświetlane w panelach wiedzy lub w wyróżnionych fragmentach i często zawierają kluczowe informacje o firmie, takie jak rok założenia, adres siedziby czy logo.

Reputacja Wikipedii w zakresie wiarygodności z czasem uległa poprawie, ponieważ kontrole edycji stały się bardziej rygorystyczne. Wikipedia może pomóc w pozycjonowaniu strony internetowej oraz wzmocnieniu wizerunku firmy jako eksperta w branży, dlatego warto zadbać o posiadanie tam swojej podstrony.

Jak znaleźć się na stronie Wikipedii?

Istnieje kilka metod, dzięki którym możesz znaleźć się na jednej ze stron Wikipedii. Pamiętaj jednak, że ta obecność musi być starannie budowana i może zostać osiągnięta jedynie dzięki dostarczaniu obiektywnych i użytecznych informacji w ramach wolnej encyklopedii. Poniżej znajdują się metody umieszczenia firmowej strony w encyklopedii online.

Stworzenie nowej strony

Jest to zarówno najlepszą, jak i najtrudniejszą opcją. Chodzi o to, że nowe strony w Wikipedii muszą spełniać surowe kryteria, aby uniknąć natychmiastowego usunięcia.
Jeżeli będziesz chciał udowodnić swoją wiarygodność, przydatne mogą się okazać referencje Twojej strony i firmy w sieci oraz szczegółowe informacje, które opisują jej działalność.

Podczas tworzenia treści na jedną ze stron encyklopedii pamiętaj, aby unikać elementów promocyjnych. Niestety, Wikipedia wyklucza takie działania. Chodzi o to, aby utrzymać stronę w czysto informacyjnej wersji. Wytyczne Wikipedii wskazują również, że każde zdanie powinno być poparte odnośnikiem do źródła, więc strona zawierająca znaczną ilość treści będzie wymagała wielu niezależnych odnośników, aby została uznana za wiarygodną. Tylko takie wpisy są akceptowane przez serwis encyklopedii, co oznacza, że nie wszystkie firmy będą mogły się tam znaleźć.

Optymalizacja istniejącej strony

W przypadku firmy, która posiada już własną stronę w Wikipedii, ważne jest, aby upewnić się, że informacje przekazywane bezpośrednio do wyników wyszukiwania są dokładne i przydatne dla innych użytkowników. Jeśli chcesz prawidłowo wykorzystać Wikipedię pod kątem SEO, musisz pamiętać o jej pierwotnym celu, którym było służenie jako wolna encyklopedia.

Wiele firm ma stworzoną stronę w encyklopedii, jednak zawiera ona niewiele informacji. Aby w pełni wykorzystać potencjał tego serwisu, warto ulepszyć swoją stronę oraz regularnie monitorować zachodzące w niej zmiany, aby upewniać się, że znajdują się na niej tylko aktualne i prawdziwe treści.

Czy Wikipedia jest wartościowym źródłem linków?

Linki z Wikipedii są wartościowe, ale opieranie na nich całej strategii linkowania nie jest najlepszym pomysłem, gdyż w wyniku edycji strony mogą zniknąć. Warto więc potraktować takie linki jako uzupełnienie link buildingu i skupić się na innych metodach pozyskiwania wysokiej jakości łączy.

Zamów bezpłatny audyt SEO.
Dowiedz się, co w pozycjonowaniu Twojej strony możemy zrobić lepiej. Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą.

  Dziękujemy za wiadomość!

  Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

  Do usłyszenia!

  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 . Liczba ocen: 7
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  *

  Blog

  Dzielimy się tym, co wiemy i co umiemy.

  Czym jest kanibalizacja słów kluczowych? Jak jej uniknąć?
  Czym jest kanibalizacja słów kluczowych? Jak jej uniknąć?
  Jednym z zagrożeń, które mogą pojawić się przy pozycjonowaniu strony, jest kanibalizacja fraz kluczowych. Dowiedz się, w jakich sytuacjach takie zjawisko stanowi problem, jak je rozpoznać i co zrobić, by go uniknąć.
  Rodzaje spamowania linkami, które musisz znać!
  Rodzaje spamowania linkami, które musisz znać!
  Spamowanie linkami może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji. Podpowiemy Ci więc, jakich metod budowania sieci łączy warto unikać!
  Błąd 403 – jak naprawić? Co oznacza?
  Błąd 403 – jak naprawić? Co oznacza?
  Pojawienie się błędu 403 na Twojej stronie może mieć wiele przyczyn. Powinieneś jak najszybciej rozwiązać ten problem!
  Przeprowadzimy dla Ciebie darmowy audyt e-commerce.

  W trakcie konsultacji wideo z analitykiem wzrostu:

  • Otrzymasz raport widoczności Twojej strony internetowej.
  • Omówimy efektywność Twoich obecnych kampanii reklamowych.
  • Skoncentrujemy się na analizie doświadczenia użytkownika na Twojej stronie e-commerce.
  Umów się na spotkanie
  Paweł Borowik Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik Head of Sales
  Dowiedz się, jak możemy zwiększyć efektywność rozwoju Twojej platformy e-commerce.
  Zamów bezpłatny audyt e-commerce. Skontaktujemy się z Tobą, aby umówić Cię na niezobowiązującą konsultację z naszym analitykiem.

   Twoja rola w firmie
   Twoja rola w firmie
   Dziękujemy za wiadomość!

   Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

   Do usłyszenia!

   Dołącz do newslettera
   Solidna dawka wiedzy co dwa tygodnie na Twoim mailu.