Zapytaj o ofertę

Czy linki z Wikipedii wpływają na SEO?

6 min czytania
Czy linki z Wikipedii wpływają na SEO?
Kategoria Pozycjonowanie

Z jakiej strony internetowej korzystasz najczęściej, aby znaleźć potrzebne informacje? Najprawdopodobniej będzie to właśnie Wikipedia. Każdy ją doskonale zna, ale warto zastanowić się nad jej wartością pod kątem pozycjonowania strony internetowej. Czy można wykorzystać ją w SEO-planowaniu, a jeśli tak, to jak to zrobić?

Spis treści:

Kilka słów o Wikipedii

Wikipedia to wielojęzyczna encyklopedia internetowa, działająca na zasadzie otwartej sieci. Umożliwia aktualizację/ edycję wpisów każdemu użytkownikowi odwiedzającemu stronę. Powstała 15 stycznia 2001 roku jako projekt pomocniczy pisanej przez ekspertów, a nieistniejącej już, Nupedii (polska wersja została założona we wrześniu tego samego roku przez lekarza Krzysztofa Jasiutowicza i fizyka Pawła Jochyma).

Dziś jest to jedna z najczęściej odwiedzanych stron w Internecie, “kosmicznym kompendium” – jak określono ją w 2006 roku w magazynie “Time”. Stopień rozwoju Wikipedii można prześledzić dzięki rosnącej liczbie artykułów. Dziś jest ich ponad 56 milionów, a sama witryna obsługuje 329 edycji językowych.

Publikowanie na Wikipedii

Redaktorzy Wikipedii to wyselekcjonowane grono użytkowników z uprawnieniami do oznaczania stron jako zgodnych z zasadami edytowania. W Polsce jest ponad 3,5 tysiąca takich osób, których zadaniem jest weryfikowanie treści pod kątem jakości oraz obiektywności. Muszą oni trzymać się pięciu zasad:

 1. Wikipedia to encyklopedia, znajdują się w niej wyłącznie hasła encyklopedyczne. Treści reklamowe nie zostaną zaaprobowane.
 2. Wikipedia to źródło neutralne światopoglądowo, dlatego nie może faworyzować żadnej ideologii, kierunku politycznego czy wyznania. Wykluczone jest publikowanie własnych opinii.
 3. Opisywany temat musi być omówiony na podstawie wiarygodnych, niezależnych źródeł.
 4. Wikipedia nie zajmuje się publikowaniem treści oryginalnych – każda informacja musi być łatwa do zweryfikowania.
 5. Podawane źródła muszą posiadać przypis/ być cytowane.

Linki zwrotne (backlinki) to linki pochodzące z innych stron internetowych, prowadzące do Twojej witryny. Jest to rodzaj hiperłącza, czyli przekierowanie ze strony A do B. Korzystając z narzędzia Google Search Console, możesz sprawdzić raport, w którym otrzymasz listę wszystkich stron internetowych odsyłających do Twojej witryny.

Proces ich pozyskiwania to właśnie link building. Dla optymalizacji i pozycjonowania to jedna z najważniejszych metod budowania popularności oraz autorytetu strony, co przekłada się na poprawę widoczności, a tym samym wyższą pozycję rankingową. Każdy link jest oceniany przez algorytmy oraz roboty wyszukiwarek. Biorą one pod uwagę przede wszystkim:

 • zaufanie witryny, czyli jej poziom Trust Flow,
 • popularność strony,
 • dopasowanie tematyczne,
 • miejsce osadzenia linku na stronie,
 • długość treści,
 • naturalność,
 • wiek oraz widoczność domeny,
 • jakość adresu URL,
 • jakość oraz liczbę podstron.

Jak stworzyć naturalny profil linkowy?

Na początek musisz wiedzieć, czym są atrybuty linków, ponieważ to właśnie one odpowiadają za profil Twojej strategii linkowej.

 • Linki dofollow są najbardziej pożądanymi z uwagi na przekazywaną wysoką moc SEO (link juice). Wysyłają robotom wyszukiwarek komunikat o wartości strony i zachęcają do jej częstszego indeksowania. Najlepszą metodą na ich zdobycie jest tworzenie wartościowego contentu, który będzie interesujący dla użytkowników oraz administratorów innych stron.
 • Linki nofollow sugerują wyszukiwarce, aby nie uwzględniała ich podczas oceny. Czasem zdarza się, że strona nie jest zbyt reprezentatywna, zatem jest to dobre rozwiązanie na zachowanie danej podstrony bez utraty jej pozycji. Dodatkowo zaświadczają one właśnie o naturalności i pozwalają zachować balans pomiędzy linkami.
 • Linki sponsorowane wykorzystywane są w przypadku wszystkich treści pozyskiwanych płatnymi metodami, takich jak artykuły sponsorowane, landing pages oraz reklamy PPC.
 • Linki UGC powstają bez udziału właściciela witryny. Tworzą je użytkownicy sieci przy każdym udostępnieniu strony w jej różnych miejscach. Świadczą o popularności i autorytecie marki.

Twoim celem jest stworzenie naturalnego profilu linków. Z tego względu musisz wykorzystać każdy z tych rodzajów, aby Google zobaczył, że masz dobry plan i działasz w duchu zasad fair play. Jeśli w swoim zestawieniu będziesz posiadać wyłącznie linki dofollow, Google może uznać, że próbujesz manipulować rankingiem, a w konsekwencji nałoży na witrynę karę.

Ilość vs. jakość

W przypadku link buildingu znacznie ważniejsza jest jakość. Nawet jeśli Twoja strona będzie posiadać setki linków zwrotnych, a ich jakość okaże się bardzo niska, na nic się one zdadzą. Lepiej poświęcić czas na pozyskanie jednego, dobrego backlinka, niż 20 słabszych. Pod tym kątem musisz ocenić autorytet strony, która do Ciebie linkuje oraz jej pozycję rankingową.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Linki z Wikipedii

Na początek należy zaznaczyć, że linki zwrotne z Wikipedii mają zawsze charakter nofollow. Nie znaczy to jednak, że nie mają one dla Ciebie wartości, o czym świadczy powyżej wspomniany cel stworzenia naturalnego profilu linkowego. Wikipedia jest jednak platformą wysoce wartościową, ponieważ udostępnia informacje użytkownikom na całym świecie. Taką samą misję od początku swojego istnienia obrało również Google. Z tego też względu Wikipedia ma wysoki wynik topical authority.

Przykładowe przypisy wikipedia Źródło: pl.wikipedia.org

Chociaż warto pozyskiwać linki z Wikipedii, to nie jest to łatwe zadanie. Dodatkowo zawsze istnieje ryzyko ich utracenia, co może być wynikiem aktualizacji danego wpisu przez innego autora/edytora. Oznacza to, że oparcie profilu linkowego wyłącznie o backlinki z tej platformy jest w zasadzie niemożliwe. To jednak taktyka przydatna podczas dywersyfikowania linkowania, ale traktowana jako uzupełnienie.

Jak Google używa Wikipedii?

Wyszukiwarka Google wykorzystuje Wikipedię przede wszystkim jako wyniki rozszerzone lub fragmenty wyróżnione w SERP-ach, nie jako wartościowy czynnik rankingowy, co potwierdził również John Mueller – Senior Webmaster Trends Analyst w Google. Nawet jeśli pozyskanie takiego linku stanowi wyzwanie, możesz wykorzystać Wikipedię również w innym celu – jako narzędzie do planowania treści oraz analizy słów kluczowych.

Konkluzja

Linki zwrotne z Wikipedii są więc jedynie dodatkiem do Twojej strategii budowania naturalnych linków. Jeśli uda Ci się zdobyć link pochodzący z tej platformy, możesz być z siebie dumny. Jeśli nie, nic straconego – w sieci są miliony wartościowych witryn, z których możesz skorzystać.

Aleksandra Pietrzak
Copywriter
Kuratorka w Muzeum Narodowym w Poznaniu, absolwentka Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Sztuki Współczesnej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, kuratorka wystaw oraz autorka tekstów naukowych i popularno-naukowych. Miłośniczka sztuki, literatury współczesnej i podróży.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 7

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Jak skutecznie pozyskać wartościowe linki zewnętrzne?
Jak skutecznie pozyskać wartościowe linki zewnętrzne?
Linki prowadzące do Twojej witryny są ważnym czynnikiem rankingowym w wynikach wyszukiwania Google. Pozyskiwać je możesz na wiele sposobów, a stawiać powinieneś na jakość.
ROI – czyli jak ocenić efektywność działań SEO?
ROI – czyli jak ocenić efektywność działań SEO?
Obliczanie efektywności Twojej kampanii reklamowej może być proste. Wystarczy, że przeczytasz nasz artykuł!
Co to jest ReCAPTCHA?
Co to jest ReCAPTCHA?
Interakcja z użytkownikami odwiedzającymi stronę dostarcza korzyści dla zarządzających platformami. Czy istnieje ryzyko związane z wymianą informacji?

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę