Zapytaj o ofertę

Czym jest topical authority w SEO?

7 min czytania
Czym jest topical authority w SEO?
Kategoria Analityka

Zastanawiasz się, jakie znaczenie dla SEO ma topical authority i czym w zasadzie jest ten parametr? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

SEO, czyli pozycjonowanie stron internetowych ma na celu poprawienie widoczności danej witryny w wyszukiwarce Google i ogólnie w sieci. Jednak żeby strategia ta zadziałała, konieczne jest sprostanie wymaganiom technicznym, jakie stawia wyszukiwarka, a także zadbanie o wartościowe treści powiązane z witryną.

Google jest największą wyszukiwarką internetową na świecie, a tym samym numerem 1 jeśli chodzi o zestawianie i porównywanie informacji. Nie jest to jednak wyszukiwarka. Dlaczego zatem algorytm tego giganta jest ciągle na topie i oferuje użytkownikom najlepsze efekty?

Odpowiedź jest stosunkowo prosta — Google dba o to, aby po wpisaniu danej frazy, użytkownicy zawsze otrzymali wyszukiwania trafne i najwyższej jakości.

Pojęcie Topical Authority, stosowane przez specjalistów SEO, opisuje poziom wartości treści, jaki dana witryna przekazuje odwiedzającym. Często w rozmowach osób zaznajomionych z tematem można usłyszeć dialog, w którym padają pytania o różne parametry SEO, w tym o to, jakie Topical Authority ma dana strona internetowa.

Czym zatem jest Topical Authority?

Spis treści:

Topical Authority — czym jest?

Topical Authority jest ideą, która polega na oszacowaniu, jak wiele uwagi witryna poświęca danemu tematowi w porównaniu z całkowitą liczbą stron internetowych. Topical Authority może być traktowane jako wskaźnik popularności, ale nie jest to jedyny parametr, który należy brać pod uwagę. Skala Topical Authority mieści się w przedziale od 0% do 100%. Przy ocenie tego wskaźnika wyszukiwarka bierze pod uwagę wiele „czynników decydujących”. Pomaga jej to ustalić, czy Twoja strona powinna pojawić się dla określonych zapytań, czy też nie.

Wskaźnik Topical Authority jest stosowany przez Google od 2012 roku, kiedy to wersja 1 została wprowadzona w Webmaster Central Blog, natomiast wersja 2 – w 2016 roku. Topical Authority staje się coraz popularniejsze ze względu na wysoką skuteczność.

Topical Authority zostało wprowadzone wyłącznie przez Google. Nie ma podobnych systemów w Bing lub innych wyszukiwarkach. Przy ocenie Topical Authority, Google bierze pod uwagę dwa główne czynniki: Domain TrustRank (PageRank) i Topic TrustRank (Conversation Index) oparty tylko na użytych słowach i ich kontekście w obrębie danej strony internetowej/źródła.

Topical Authority jest wykorzystywane przez wyszukiwarkę Google do określenia ogólnej jakości strony internetowej i tego, jakie zamieszcza treści na dany temat. Im bardziej URL jest godny zaufania w odniesieniu do konkretnego tematu, tym wyższe będzie jego Topical Authority.

Dlaczego warto zwracać uwagę na Topical Authority?

Topical Authority polega na posiadaniu wysokiej jakości tekstu, który bezpośrednio odpowiada na pytania użytkowników – mogą oni znaleźć na Twojej stronie wszystkie informacje dotyczące danego tematu i powiązanych z nim zagadnień. Treści powinny mieć dobrze dobrane tytuły i nagłówki oraz meta opisy, które wspierają kluczowe terminy w całym tekście.

Musisz również wziąć pod uwagę inne wskaźniki, takie jak ruch na stronie, czy też trudność słowa kluczowego. Istnieje wiele różnych aspektów związanych z analizą SEO, które wykraczają poza samą ocenę Topical Authority.

Ważne jest, aby pamiętać, że aktualne Topical Authority Twojej witryny niekoniecznie jest czymś, co można łatwo zmierzyć z wysoką dokładnością. Każdemu programowi, czy też specjaliście SEO, bardzo trudno jest określić dokładny autorytet tematyczny danej witryny. Najlepsi analitycy SEO mogą podać dane szacunkowe oparte na różnych czynnikach.

Oto kilka sposobów na zwiększenie Topical Authority

Jeżeli prowadzisz bloga, to staraj się umieszczać treści, które są związane z tematem Twojej strony lub biznesu. Zatem kluczowe jest pisanie postów nawiązujących do głównej treści Twojej witryny. Tego rodzaju strategia content marketingowa stworzy więcej możliwości dla linkowania wewnętrznego, a Google to nagradza. Warto także pamiętać, że nowe treści należy dodawać regularnie i zawsze powinny być one aktualne.

Linkuj także do innych źródeł, ponieważ to także zwiększy Topical Authority Twojej strony.

Wyszukiwarki używają linków zewnętrznych jako wskaźników wiarygodności stron o podobnej tematyce, co oznacza, że jeżeli na Twojej stronie znajdują się linki do witryn mających wysoki autorytet Google, to Twoja strona również zostanie uznana za godną zaufania. Linki z innych stron nie tylko stanowią wartość dla użytkowników, ale również zwiększają TrustRank.

Wskaźnik Topical Authority dla swojej strony możesz podnieść poprzez:

1. Pisanie tekstów na tematy powiązane z główną dziedziną Twojej strony;

2. Używanie słów kluczowych (istotnych dla tematu) w tekstach. Linkowanie do innych, podobnych stron internetowych;

3. Dbanie o to, aby wszystkie linki zewnętrzne odnoszące się do Twojej strony pochodziły z zaufanych domen z wysokim PageRank (Domain TrustRank) i indeksem (Topic TrustRank);

4. Używanie odpowiednich linków zewnętrznych, wplecionych w tekst ze słowami kluczowymi istotnymi dla tematu Twojej strony.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Pisanie tekstów zgodnych z Topical Authority

Jeśli zależy Ci, aby teksty znajdujące się na Twojej stronie były zgodne z ideą Topical Authority, powinny one być pisane z perspektywy specjalisty.

Dobrze, jeśli takie treści będą:

 • wyczerpywać dany temat,
 • konkretne,
 • zawierać merytoryczne i sprawdzone informacje,
 • zawierać naturalnie umieszczone słowa kluczowe.

Przed rozpoczęciem prac związanych z poprawą wskaźnika Topical Authority, warto dokładnie zaplanować wszystkie działania i opracować strategię. Na samym początku konieczne jest spisanie tematów, które warto byłoby poruszyć na blogu firmowym lub stronie. Oczywiście powinny one dotyczyć dziedziny powiązanej z działalnością marki.

W tym celu wykorzystać można narzędzia, takie jak Answer The Public lub Google Keyword Planner. Będąc przy tym temacie, warto zapoznać się z pojęciem semantycznych słów kluczowych. Tego rodzaju frazy kluczowe są połączone z daną tematyką, jednak nie dotyczą bezpośrednio usługi lub produktu.

Najlepiej sprawdza się stworzenie listy tematycznych słów kluczowych, a następnie umieszczanie ich w serii artykułów, które razem będą wyczerpywać dany temat. Na przykład, jeśli Twoja firma specjalizuje się w produkcji i sprzedaży specjalistycznego sprzętu do fotografii, pierwszy tekst powinien ogólnie rzucać światło na temat. Warto taki artykuł podzielić na sekcje/akapity, które rozwiną poszczególne informacje ogólne. Pamiętaj, że w Topical Authority ważną kwestią jest możliwie dokładne wyczerpanie zagadnienia. Jednak lepiej postawić na całą serię wartościowych treści, niż starać się wszystko zmieścić w jednej publikacji. Zatem, jeśli w pierwszym tekście umieścisz ogólne informacje dotyczące fotografii, w kolejnych postaraj się rozwinąć temat np. uwzględnij rodzaje aparatów, wybór obiektywu, ustawień światła, fotografii w studio i poza nim itp. Tworząc tego rodzaju bazę wiedzy, możesz mieć pewność, że Twoja witryna stanie się atrakcyjna dla Google, a zatem jej Topical Authority się zwiększy.

Posąg z lipą oraz tekstem

Dbaj o treści na stronie

Aktualność treści na stronie także ma ogromny wpływ na to, jak postrzegać ją będzie Google. Zatem przy planowaniu strategii content marketingowej, pomyśl zarówno o nowych tekstach, jak i systematycznie rozbudowywuj te starsze. W Topical Authority nie chodzi tylko o szerokie wyczerpywanie wszystkich tematów związanych z daną branżą. Warto uwzględniać nadchodzące wydarzenia (np. nowości z danej branży, ciekawe wydarzenia, święta — po prostu informacje, które pojawiają się na bieżąco). Jeśli zadbasz o tego rodzaju newsy, Twoja witryna będzie atrakcyjniejsza dla czytelników, ponieważ będzie nieść interesujące i aktualne treści. Zatem każdy news niech stanie się świetnym pretekstem do napisania nowego tekstu na Twojej stronie! Działania, takie jak rozbudowywanie starszych treści (poprzez dopisanie aktualizacji, dodanie nowych zdjęć), a także tworzenie nowych, odnoszących się do wydarzeń, dat itp. są korzystnie postrzegane i oceniane przez wyszukiwarkę Google.

W przypadku pytań nasza agencja SEO zaprasza do kontaktu.

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 7

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Do czego służy SEMrush?
Do czego służy SEMrush?
Istnieje wiele narzędzi umożliwiających analizę pozycjonującym strony internetowe. Jaki instrument e-marketingu sprawdzi się w tworzeniu strategii SEO?
Google Search Console – poradnik krok po kroku. Do czego służy GSC?
Google Search Console – poradnik krok po kroku. Do czego służy GSC?
Dzięki GSC możesz na bieżąco monitorować stan swojej witryny, jej skuteczność i wszystkie zmiany, które na niej zachodzą. Zobacz, jak w prosty sposób ujarzmić to narzędzie.
Kiedy koniec Universal Analytics (GA3)? Czy Google założy usługę dla GA4 automatycznie?
Kiedy koniec Universal Analytics (GA3)? Czy Google założy usługę dla GA4 automatycznie?
Nadchodzi koniec Universal Analytics. Już niedługo konieczne będzie przejście na GA4. Warto więc wiedzieć, czy automatyczna konfiguracja jest korzystna.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę