Stworzenie wydajnej strony internetowej to podstawa strategii marketingowej wielu współczesnych firm. Uzyskanie odpowiedniego hostingu stało się więc ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Wielu przedsiębiorców zastanawia się zatem, gdzie przechowywać swoje serwisy oraz jak wpływa to na SEO. W tym artykule omówimy więc, czym jest hosting SEO i co warto o nim wiedzieć!
Hosting to pojęcie ze środowiska internetowego, oznaczające udostępnianie zasobów dyskowych serwera na komputerze podłączonym do Internetu. W ramach tego rozwiązania właściciele witryn przechowują wszystkie swoje dane na przeznaczonym do tego serwerze.
Dlaczego hosting jest ważny? Stanowi podstawę ciągłego funkcjonowania strony internetowej, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z jej zasobów o każdej porze dnia i nocy. Hosting jest więc niczym innym, jak serwerem, na którym zainstalowana jest dana witryna, aby była zawsze dostępna i funkcjonalna.
Wśród najpopularniejszych dostawców usług hostingowych wyróżniamy między innymi SiteGround, RaidBox, Webgo czy HostEurope.
Hosting SEO to usługa zapewniająca efektywne prowadzenie stron internetowych w sieci. Dzięki niej efekty pozycjonowania oraz optymalizacji technicznej są obecne o wiele dłużej, a witryna może stale generować konwersję i przychody.
Hosting najczęściej wykorzystywany jest przez specjalistów SEO oraz agencje interaktywne. Odgrywa bowiem kluczową rolę w pozycjonowaniu stron internetowych, znacznie ułatwia budowanie ruchu w witrynie oraz pozyskiwanie nowych odbiorców.
Co jednak odróżnia hosting SEO od zwykłego hostingu? Najważniejszą różnicą jest fakt, że ma on dostęp do wielu adresów IP. Dzięki temu można stworzyć szerokie zaplecze SEO, które bardzo korzystnie wpływa na pozycjonowanie strony internetowej. Wynika to w głównej mierze ze zwiększonej wydajności serwisu oraz jego ciągłej dostępności dla odbiorców.
Wybierając hosting SEO, należy pamiętać, że każdy serwer ma inny system wykorzystywania zasobów. Co więcej, każdy z nich wyróżnia się inną specyfikacją, a także kosztami utrzymania. Przed dokonaniem ostatecznej decyzji warto więc poznać poszczególne rodzaje hostingu.
Hosting współdzielony to najczęściej wybierany rodzaj serwera. Jego popularność wynika przede wszystkim z łatwości obsługi oraz dostępu do wielu przydatnych funkcji, których użytkowanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej.
Czym dokładnie jest hosting współdzielony? Mowa tu o koncie wyszczególnionym na fizycznym serwerze, które posiada jego zasoby, takie jak dysk, procesor czy pamięć. Warto wspomnieć, że ten rodzaj hostingu jest jednym z najtańszych rozwiązań. Mimo to przy jego wyborze warto zwrócić szczególną uwagę na ograniczone możliwości związane z obsługą dużego ruchu. Zbyt wysokie obciążenie serwera może bowiem znacznie spowolnić stronę internetową.
Serwer VPS jest nieco bardziej wydajnym rozwiązaniem niż hosting współdzielony, ale co za tym idzie, również droższym. Daje pełną kontrolę nad wszystkimi zasobami strony internetowej. Cechą charakterystyczną wirtualnego serwera prywatnego jest bezpośredni dostęp do systemu operacyjnego, który umożliwia instalację własnego oprogramowania. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku tego hostingu potrzebna będzie nieco szersza wiedza i większe umiejętności techniczne.
Warto też dodać, że mimo pełniejszej kontroli wciąż jest to system współdzielony z innymi kontami. W czasie jego użytkowania należy więc zwrócić szczególną uwagę na poziom zabezpieczeń oraz bieżącą kontrolę wydajności.
Serwer dedykowany to najbardziej rozwinięta, a co za tym idzie, najdroższa forma hostingu przeznaczona dla zaawansowanych w zakresie technicznym użytkowników. Swoją charakterystyką przypomina VPS, z tą różnicą, że pozwala na dostęp do własnego serwera zoptymalizowanego pod kątem indywidualnych potrzeb, niezależnego od hostingów innych klientów.
Ważną zaletą tego rozwiązania jest możliwość instalacji oprogramowania oraz dowolnej konfiguracji systemu operacyjnego. Użytkownik posiada bowiem wszystkie zasoby na wyłączność.
Serwer dedykowany jest szczególnie polecany rozbudowanym stronom internetowym, na których trzeba zapewnić bezpieczeństwo danych swoich klientów. Są to z reguły dość duże marki, takie jak radia internetowe, poczty e-mail czy telewizja, które mogą pozwolić sobie na wysokie koszty wykupu abonamentu.
Wiedząc już, hosting SEO co to jest, można zastanowić się nad wyborem tego najlepszego. W tym miejscu należy wspomnieć, że nie ma uniwersalnego rozwiązania, które sprawdzi się w przypadku każdej strony internetowej.
Decydując się na wykup danego serwera, trzeba wziąć pod uwagę szereg czynników, mających bezpośredni wpływ na wydajność witryny i osiągane przez nią wyniki. Oto kilka kluczowych aspektów, o których należy pamiętać.
Jak widać, wybór hostingu SEO to bardzo odpowiedzialne zadanie. Aby uniknąć wszelkich błędów i maksymalnie wykorzystać potencjał witryny, przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na skorzystanie z pomocy profesjonalnych agencji SEO.
Specjaliści nie tylko wybiorą najlepszy hosting SEO, ale też upewnią się, że wszystkie zapisane na serwerze elementy są w pełni bezpieczne.
Jako że hosting ma bezpośredni wpływ na pozycjonowanie stron internetowych, warto skonsultować się z ekspertami, którzy z pewnością dokonają właściwego wyboru.
Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?
Rozpocznij
od bezpłatnej
konsultacji SEO
Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.