Zapytaj o ofertę

Jak działa algorytm na TikToku?

6 min czytania
Jak działa algorytm na TikToku?
Kategoria Marketing

TikTok to niezwykle prężnie rozwijająca się platforma. Każdego dnia korzysta z niej ponad miliard użytkowników, wśród których z pewnością znajdą się osoby zainteresowane ofertą Twojej firmy. Warto więc wdrożyć skuteczną strategię marketingową na TikToku. Aby jednak działania promocyjne przyniosły oczekiwane rezultaty, a reklamy dotarły do szerokiego grona odbiorców, należy poznać algorytm tej platformy. Jak działa i co warto o nim wiedzieć?

Spis treści:

Algorytm TikToka – jak działa?

Na wstępie warto nakreślić strukturę tej platformy. Główna strona TikToka podzielona jest na dwie zakładki: „Obserwowani” i „Dla Ciebie”.

Działanie algorytmu TikToka - infografikaŹródło: teamsolution.pl

Sekcja „Obserwowani” zawiera materiały udostępnione przez obserwowanych twórców. Jej funkcjonalność można porównać do sposobu działania Instagrama. Część „Dla Ciebie” jest natomiast głównym obszarem, w którym wyświetlane są treści nie tylko z obserwowanych kont, ale też materiały, które algorytm TikToka uważa za interesujące dla danego użytkownika.

Zakładka "Dla Ciebie" – co warto wiedzieć?

Mimo że trudno jednoznacznie określić sposób działania algorytmu w kontekście wyświetlania materiałów w sekcji „Dla Ciebie” na TikToku, warto zwrócić uwagę na trzy podstawowe czynniki, które platforma przedstawiła jako najważniejsze w zakresie systemu rekomendacji.

Interakcje użytkownika

Algorytm TikToka bierze pod uwagę wszystkie działania użytkownika w aplikacji. Uwzględnione są wówczas takie aspekty, jak: polubienia filmów, obserwowane konta, komentarze, udostępnienia oraz czas oglądania poszczególnych wideo.

Informacje o filmie

System zwraca uwagę na informacje o udostępnianych treściach. Kluczowymi czynnikami w tym aspekcie są między innymi hasztagi, napisy i dźwięki obejmujące przede wszystkim popularne w danym czasie utwory.

Ustawienia urządzenia i konta

Aby jak najdokładniej dostosować wyświetlane w zakładce treści do preferencji użytkowników, algorytm TikToka uwzględnia także ustawienia konta i urządzenia, takie jak język, lokalizacja czy typ urządzenia.

Algorytm analizuje elementy, przypisując im jednocześnie odpowiednią wartość. Trzeba pamiętać, że wszystkie czynniki są niezależne, a każdy z nich istotny z punktu widzenia danego użytkownika. W związku z tym niektóre składniki mają większą wartość od pozostałych. Dla przykładu, algorytm uznaje za ważniejsze to, że odbiorca skomentował dany materiał niż to, że twórca i użytkownik korzystają z tego samego urządzenia.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Viral – najskuteczniejszy materiał na TikToku

Treści viralowe to jeden z najskuteczniejszych sposobów docierania do nowych odbiorców na TikToku. Warto więc stworzyć interesujące materiały, uwzględniając przy tym wytyczne algorytmu TikToka.

Trzeba wówczas pamiętać, że system przedstawia film obserwatorom i osobom, które mogą być z nim zainteresowane. W sytuacji, kiedy materiał został opublikowany przez użytkownika niemającego żadnych followersów, algorytm przedstawi go grupie wybranej na podstawie systemu rekomendacji.

Kluczowe znaczenie w procesie tworzenia treści viralowych mają reakcje użytkowników. Wysoki poziom zaangażowania odbiorców, o którym świadczy duża liczba komentarzy, udostępnień i polubień, podkreśla wartość danej publikacji, dzięki czemu algorytm zwiększa jej widoczność w zakładce „Dla Ciebie”.

Optymalizacja treści pod kątem algorytmu TikToka

Nie ma uniwersalnego sposobu na tworzenie skutecznych treści na jakiejkolwiek platformie mediów społecznościowych. Niemniej jednak, działając na TikToku, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, dzięki którym znacznie łatwiej będzie dotrzeć do nowych odbiorców.

Jednym z najważniejszych jest wówczas udostępnianie 15-sekundowych filmów. Mimo że jest jeszcze możliwość tworzenia materiałów o długości 60 sekund, większe prawdopodobieństwo, że użytkownicy obejrzą film do końca, występuje w przypadku tych krótszych publikacji.

Ważne jest też, aby zwrócić uwagę użytkownika już w pierwszych sekundach materiału. Zbyt rozbudowany wstęp lub umieszczanie najważniejszych informacji na końcu filmu jest bardzo złym pomysłem, który może spowodować spadek popularności udostępnianych treści.

Nie można też zapominać o jakości publikowanych materiałów. Duża liczba wyświetleń i reakcji wynika w głównej mierze z wartości filmów, a także ich ogólnej prezentacji. Warto więc zadbać o aspekty, takie jak oświetlenie, montaż, dźwięk, efekty specjalne, naklejki czy przejścia.

Kluczowe jest też publikowanie filmów w czasie, kiedy odbiorcy są najbardziej aktywni. Trzeba bowiem pamiętać, że to właśnie od reakcji użytkowników zależy popularność filmów oraz to, czy algorytm TikToka umieści je w zakładce „Dla Ciebie”.

Aby zwiększyć popularność swoich treści na TikToku, warto też wykorzystywać popularne dźwięki i piosenki. Obok hasztagów są one bowiem najważniejszym elementem tej platformy. Użycie utworu, który w danym czasie zyskuje popularność, jest świetnym sposobem na szybki wzrost wyświetleń.

Dlaczego warto promować markę na TikToku?

TikTok to nieustannie rozwijająca się platforma. Trzeba jednak zaznaczyć, że z uwagi na złożone i nieco skomplikowane działanie algorytmu promowanie na niej swojej marki jest dość wymagające. Niemniej jednak warto postawić na strategię marketingową z uwzględnieniem TikToka, gdyż jest to jednym z najlepszych sposobów na docieranie do szerokiego grona odbiorców.

Oto kilka najważniejszych zalet wykorzystania tej platformy w celach promocyjnych:

 • doskonały sposób na szybki rozwój marki,
 • możliwość dotarcia do wielu nowych odbiorców,
 • rozbudowana funkcjonalność umożliwiająca sprawne dodawanie treści i analizowanie ich efektywności,
 • stosunkowo mała konkurencja,
 • łatwy kontakt z odbiorcami.

Podsumowanie

Sprostanie wymaganiom algorytmu TikToka nie jest łatwe. Co więcej, jego działanie nieustannie się zmienia, a wymagania odnośnie do publikowanych treści wzrastają. Niemniej jednak warto zaangażować się w marketing na tej platformie, gdyż może się to okazać najlepszym sposobem na rozwijanie marki w Internecie.

Warto też rozważyć współpracę z doświadczoną agencją interaktywną, dzięki której wdrożenie strategii marketingowej na TikToku będzie o wiele łatwiejsze, a jej efekty z pewnością sprostają oczekiwaniom właścicieli niejednej firmy.

Jeśli chciałbyś otrzymać więcej informacji w danym temacie wystarczy skontaktować się z grupa-icea.pl poprzez formularz kontaktowy lub czat.

Magdalena Antoń
Studentka ekonomii na UWM w Olsztynie, którą przygoda z SEO, mimo że rozpoczęta stosunkowo niedawno, pochłonęła bez reszty. Specjalizuje się w tworzeniu wartościowych treści, a jej marzeniem jest napisanie własnej powieści. Uwielbia się rozwijać, a zamiłowanie do copywritingu podziela z sympatią do ekonomii i matematyki.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 1

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Czym jest reklama displayowa?
Czym jest reklama displayowa?
Czym charakteryzują się reklamy displayowe? Co stoi za stałą popularnością tego typu metod marketingowych? Przedstawiamy najważniejsze aspekty reklam display i korzyści, które płyną z ich stosowania.
Na czym polega katalogowanie stron?
Na czym polega katalogowanie stron?
Czym są katalogi stron internetowych? W jaki sposób z nich korzystać? Czy warto uwzględnić je w działaniach SEO? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi!
Czym jest chatbot marketing?
Czym jest chatbot marketing?
Chatbot marketing to świetne rozwiązanie dla firm działających w niemal każdej branży. Podpowiemy Ci, na czym polega i dlaczego warto go wykorzystać!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę