Zapytaj o ofertę

Jak sprawdzić, czy strona jest responsywna?

6 min czytania
Jak sprawdzić, czy strona jest responsywna?
Kategoria Pozycjonowanie

Responsywność strony internetowej to w obecnych czasach podstawa. To właśnie dzięki niej internauta może ją przeglądać bez względu na wielkość okna przeglądarki czy urządzenie, na której wyświetla witrynę. Jak się okazuje – responsywność ma również wpływ na pozycjonowanie i UX, czyli doświadczenia użytkownika. Jeżeli zauważyłeś, że czas spędzony w sklepie internetowym albo na blogu jest krótki, a współczynnik odrzuceń wzrasta, to być może właśnie brak dopasowania do rozmiaru ekranu jest problemem. Jak sprawdzić, czy strona jest responsywna i dlaczego jest to takie ważne? Dowiedz się, czytając nasz artykuł!

Spis treści:

Responsywność strony internetowej – co warto o niej wiedzieć?

Jak wspomnieliśmy już we wstępie artykułu – responsywność strony internetowej (RWD albo Responsive Web Design) to projekt witryny, dzięki któremu jej układ dopasowuje się do wielkości okna przeglądarki. Dotyczy to zarówno wersji desktopowej, jak i mobilnej. W praktyce wygląda to tak, że szablon strony pozostaje czytelny i nie wymaga korzystania z dolnego suwaka bez względu na to, jaki rozmiar ma wyświetlacz urządzenia, na którym przegląda się witrynę. Co więcej, mówiąc o responsywności mamy na myśli również nowoczesną i intuicyjną organizację elementów, na przykład menu czy tekstu. Muszą być czytelne, łatwe w znalezieniu i odpowiednio rozmieszczone.

Dlaczego responsywność strony www jest taka ważna?

Brak responsywności znacząco obniża wrażenia użytkownika, czyli UX. Utrudnione korzystanie z witryny sprawia, że internauci, którzy są także Twoimi potencjalnymi klientami, nie spędzają zbyt wiele czasu na witrynie. Efekt? Z powodu niskiej użyteczności i funkcjonalności (ang. usability) nie składają zamówienia, nie zapisują się do newslettera czy nie zapoznają się z udostępnionymi treściami. To z kolei przekłada się automatycznie na zmniejszenie konwersji.

Dbając o responsywność strony internetowej, wpływasz bezpośrednio na zwiększenie ruchu. Jeżeli użytkownik będzie mógł bez problemu przeglądać witrynę na każdym urządzeniu, to istnieją duże szanse, że wróci na nią ponownie. Dodatkowo RWD jest nieodłącznie związane z pozycjonowaniem – brak wprowadzenia odpowiednich rozwiązań może skutkować obniżeniem pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania. Powód jest prosty – responsywne strony są lepiej postrzegane przez algorytm Google, szybciej się ładują, a do tego mogą pochwalić się niższym współczynnikiem odrzuceń.

Responsywność a mobilność strony internetowej – czy są tym samym?

Wiele osób stosuje zamiennie pojęcia responsywności i mobilności strony internetowej. Jak się jednak okazuje – jest to błąd, ponieważ dwie wymienione cechy są związane z różnymi parametrami, takimi jak adres URL witryny, jej prędkość, a nawet wygląd. Jak to wygląda w praktyce? Strony mobilne, jak sama nazwa wskazuje, są przeznaczone wyłącznie dla urządzeń mobilnych, w szczególności tabletów i smartfonów. Zazwyczaj szybciej się ładują, mają mniej grafik, a nawet inny adres URL. Tego typu strony nie powinny wymagać dodatkowych zmian ustawień. Zamiast tego najlepiej, aby automatycznie określały, czy są przeglądane na urządzeniu przenośnym i wyświetlały się w wersji mobile friendly od razu po wejściu na witrynę.

W porównaniu do strony responsywnej witryna mobilna ma oddzielny CMS od wersji desktopowej, a z uwagi na „okrojony” szablon jest lżejsza i szybciej się ładuje. Dodatkowo jest łatwiejsza w nawigacji. Dzięki temu umożliwia użytkownikom bezproblemowe poruszanie się po witrynie na dowolnym urządzeniu przenośnym. Jak sprawdzić, czy strona jest responsywna i mobilna? Na te pytania odpowiadamy poniżej!

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Jak sprawdzić, czy strona jest responsywna?

Jak sprawdzić, czy strona jest responsywna? Najszybszym sposobem na zweryfikowanie, czy kod witryny jest prawidłowy, jest otwarcie jej na dowolnej przeglądarce i stopniowe zwiększanie i zmniejszanie szerokości okna przeglądarki. Zawartość strony powinna dostosowywać się do jego rozmiaru – nie ucinać treści i grafik, a udostępnione elementy klikalne działać bez problemu. Jeżeli zauważysz pojawienie się suwaka dolnego, to znak, że Twoja witryna nie jest responsywna i wymaga poprawek.

Jak inaczej sprawdzić, czy strona jest responsywna? Możesz skorzystać z dostępnych w internecie automatycznych skanerów. Używanie tego typu narzędzi nie powinno sprawić Ci żadnego problemu. W większości przypadku wystarczy wkleić adres URL w odpowiednie pole, a następnie chwilę poczekać na wyświetlenie się wyników pokazujących, jak Twoja strona wygląda na różnych urządzeniach. Innym i często o wiele lepszym sposobem jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy nie tylko sprawdzą, czy witryna jest responsywna, ale także naprawią ewentualne błędy, aby nie wpływały negatywnie na SEO i wrażenia użytkownika.

Jak sprawdzić, czy strona jest mobilna?

Nie wiesz, jak sprawdzić, czy strona jest mobilna? Tak naprawdę jest to dość proste i szybkie – wystarczy otworzyć ją na dowolnym urządzeniu przenośnym i sprawdzić, czy wyświetla się w odpowiedni sposób. Poznasz ją po pionowym, dopasowanym do ekranu sprzętu widoku, który nie wymaga przesuwania na lewo i prawo albo zmniejszania, aby móc zapoznać się z treścią czy przejść do menu. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek problemy z wyświetlaniem czy poruszaniem się po witrynie – możesz szybko je naprawić.

Drugim sposobem na to, jak sprawdzić, czy strona jest mobilna, jest skorzystanie z narzędzia stworzonego przez Google. To Test optymalizacji mobilnej, który jest całkowicie darmowy. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce ten adres, a następnie podać URL do przetestowania. Możesz również skorzystać z możliwości sprawdzenia kodu strony internetowej. Po maksymalnie kilku minutach uzyskasz wynik analizy. Jeżeli narzędzie znajdzie jakieś błędy, to zostaniesz o nich poinformowany. Może być to na przykład użycie wtyczek nieobsługiwanych przez przeglądarki mobilne, nieustawienie widocznego obszaru, treść szersza od ekranu, zbyt mała czcionka, a nawet niewłaściwe umiejscowienie elementów klikalnych, które mogą utrudniać wygodne korzystanie z witryny. Pamiętaj, że możliwość poprawienia znalezionych błędów jest możliwa wyłącznie po weryfikacji własności strony internetowej w Search Console.

Artykuł powstał we współpracy ze stroną: intely.pl.

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 10

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Na czym polega analiza konkurencji w SEO?
Na czym polega analiza konkurencji w SEO?
Firmy sprzedające produkty bądź świadczące podobne usługi są względem siebie konkurencyjne. Poznanie praktyk rywali to ważny krok w dalszej pracy nad SEO.
Czym jest wyszukiwanie semantyczne i jaki ma wpływ na SEO?
Czym jest wyszukiwanie semantyczne i jaki ma wpływ na SEO?
Obecnie wyszukiwanie semantyczne jest rozwijającą się praktyką w wyszukiwarkach. Wiesz, na czym ono dokładnie polega i jak wpływa na SEO? Czytaj dalej.
Cele SMART w SEO
Cele SMART w SEO
W złożonym procesie pozycjonowania stron, dużą rolę odgrywa ustalenie celów SMART. O tym, jak je tworzyć w strategii SEO, dowiesz się z naszego artykułu.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę