Zapytaj o ofertę

Jak trwale usunąć recenzje w Google?

5 min czytania
Jak trwale usunąć recenzje w Google?
Kategoria Pozycjonowanie

Większość użytkowników, zanim zdecyduje się na zakup produktów lub skorzystanie z usług, czyta opinie innych klientów w sieci. Dlatego ważne jest posiadanie profilu w Google Moja Firma. To właśnie tam użytkownicy mogą zostawiać różnego rodzaju opinie na Twój temat, co z pewnością przełoży się na sprzedaż.

Niestety obecnie większość recenzji jest fałszowana. Niezwykle łatwe jest tworzenie wielu fałszywych profili i pisanie negatywnych opinii. Najczęściej dzieje się tak, kiedy konkurujesz z inną firmą o klientów. Zdarza się, że posuwa się ona do nieuczciwych zagrań, takich jak pisanie fałszywych recenzji.

Trudno usunąć negatywne opinie w Google bez podania powodu. Jednak nie ma sytuacji bez wyjścia i przejęcie kontroli nad swoimi recenzjami jest możliwe! Czytaj dalej i dowiedz się, jak to zrobić!

Spis treści:

Recenzje, które naruszają wytyczne Google

Okazuje się, że usunąć opinie innych użytkowników można tylko w przypadku, gdy naruszają one bezpośrednio wytyczne Google. Najczęstszymi rodzajami fałszywych opinii Google, które można oznaczyć jako nieodpowiednie, są:

 • Treści fałszywe i spamerskie – zgodnie z wytycznymi Google treść powinna być oryginalna. Jeśli możesz udowodnić, że opublikowana recenzja jest spamerska i fałszywa, Google natychmiast usunie ją, aby poprawić Twoją pozycję w rankingu;
 • Zabronione treści – chodzi tutaj o nielegalne, obraźliwe czy wulgarne treści. Obejmuje to opinie skierowane przeciwko firmie czy jej pracownikom, a także mowę nienawiści;
 • Recenzja nie na temat – opinia wystawiona w sieci przez użytkownika powinna być trafna i odnosić się do doświadczeń z firmą. Nieistotne treści, które mają charakter osobisty czy polityczny, zostaną natychmiast usunięte.

Jak rozpoznać fałszywą recenzję Google?

Najbardziej oczywistym krokiem jest weryfikacja wszelkich zapisów sprzedażowych danego użytkownika. Jeśli nie możesz znaleźć pasujących transakcji, prawdopodobnie masz do czynienia z fałszywą recenzją. Poniżej przedstawiamy listę wytycznych, które mogą świadczyć o tym, że recenzja nie jest prawdziwa:

 • Twoja witryna nie ma żadnych transakcji z danym użytkownikiem,
 • data transakcji nie zgadza się z datą recenzji,
 • nie możesz znaleźć żadnych informacji na temat danego użytkownika w swojej bazie danych,
 • brak szczegółów w opinii,
 • nagle otrzymałeś dużą liczbę negatywnych opinii,
 • użytkownik polecił w swojej opinii konkurencję,
 • konto użytkownika zostało dopiero utworzone.
Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Jak usunąć fałszywe opinie w Google?

Pierwszym krokiem powinna być natychmiastowa odpowiedź na fałszywą recenzję. W niektórych przypadkach może pochodzić ona od konkurenta lub spamera czy też niezadowolonego byłego pracownika, który chce wyrządzić nieodwracalne szkody wizerunkowi Twojej firmy. Aby temu zaradzić, możesz oflagować recenzję. Jednak pamiętaj, że należy to zrobić tylko wtedy, gdy masz pewność, że opinia narusza zasady Google dotyczące recenzji. Oto jak możesz zgłosić opinię:

 1. Zaloguj się na swoją stronę Google Moja Firma,
 2. Wybierz lokalizację swojej firmy i przejdź do opcji Recenzje z menu,
 3. Znajdź recenzje, które chcesz zgłosić,
 4. Kliknij menu z trzema kropkami, a następnie wybierz „Oznacz jako nieodpowiednie”.

Jak radzić sobie z negatywnymi recenzjami?

 1. Szybko reaguj na wystawione opinie
 2. Spróbuj odpowiedzieć na negatywną opinię w ciągu kilku godzin od jej opublikowania. Nie opóźniaj swojej reakcji, ponieważ może to wpłynąć negatywnie na Twój wizerunek. Im szybciej odpowiesz na opinię użytkownika, tym większe są szanse na przekształcenie negatywnej recenzji w pozytywną.

  Pamiętaj, aby odpowiedzieć natychmiast, nawet jeśli uważasz, że nie ma to sensu, ponieważ dana osoba ma na celu umyślne wyrządzenie Ci krzywdy. Mimo wszystko powinieneś przygotować grzeczną odpowiedź na wszystkie zarzuty. Dzięki temu potencjalni klienci mają pewność, że jeśli napotkają problemy z produktem lub usługą, Twój zespół zawsze będzie starał się je rozwiązać. Sposób, w jaki odpowiesz, będzie miał większe znaczenie dla Twojej reputacji niż negatywna fałszywa recenzja.

 3. Zachowaj zwięzłość i prostotę
 4. Upewnij się, że Twoja odpowiedź jest zwięzła i prosta. Nikt nie chce czytać ogromnych referatów. Jeśli potrafisz zareagować na daną recenzję w 2–3 zdaniach, zachowując spokój, użytkownicy z pewnością to docenią.

 5. Wyraź empatię
 6. Poinformuj swoich klientów, że doświadczenie i satysfakcja klienta są istotnym elementem Twoich usług. Wyrażanie empatii zaczyna się od zrozumienia problemów lub uczuć, przez które przeszedł klient z powodu złej obsługi. Warto zastosować kilka zwrotów, np. „Dziękujemy za poinformowanie nas o tym problemie” czy „Bardzo nam przykro, że spotkał Cię taki problem”. Takie oświadczenia pokazują użytkownikom, że chcesz pracować nad swoimi usługami i pomóc im rozwiązać dany problem.

 7. Utrzymuj pozytywne nastawienie

  Nawet jeśli padłeś ofiarą negatywnych recenzji, musisz zachować szczerą i przyjazną postawę. Dzięki temu zwiększysz swoją wiarygodność. Reakcja na negatywne opinie jest oceniana również przez przyszłych klientów, dlatego nie psuj już na starcie swojej reputacji.

 8. Napraw problem
 9. Ważne, aby reagować na zaistniały problem i próbować go naprawić. W niektórych przypadkach najlepiej jest zaoferować zwrot pieniędzy i mieć nadzieję, że klient usunie bądź poprawi swoją recenzję. Możesz również zaproponować wysłanie nowego produktu w celu wymiany wadliwego. Napisz, że naprawisz błąd na koszt firmy. Najważniejsze, aby nie pozostawić negatywnej recenzji samej sobie, ponieważ to tylko zniechęci klientów do zawierania z Tobą transakcji.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że teraz już wiesz, jak radzić sobie z negatywnymi recenzjami w Google na temat swojej firmy. Przede wszystkim musisz pamiętać, aby nie działać pod wpływem emocji i być opanowanym. Zanim odpowiesz na negatywną opinię, zastanów się kilka razy, co warto napisać.

Masz pytania? Agencja SEO Poznań Grupa iCEA chętnie na nie odpowie!

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 10

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Co to jest techniczne SEO?
Co to jest techniczne SEO?
Aby uzyskać widoczność w Google, musisz zadbać o techniczną strukturę swojej strony. W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić wówczas uwagę!
Czy linki z Wikipedii wpływają na SEO?
Czy linki z Wikipedii wpływają na SEO?
W świecie SEO toczy się walka o pozyskiwanie wartościowych linków zwrotnych. Czy Wikipedia może być jednym z nich i czy wpłynie na naturalny link building?
Google sandbox effect – czym jest?
Google sandbox effect – czym jest?
Eksperci w zakresie SEO chętnie debatują nad efektem tzw. piaskownicy. Czy to jeden z branżowych mitów? Jakie są realia? Warto sprawdzić.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę