Zapytaj o ofertę
Jaką strategię SEO przyjąć dla e-sklepu w zależności od branży?
  • ICEA
  • /
  • Blog
  • /
  • Jaką strategię SEO przyjąć dla e-sklepu w zależności od branży?

Jaką strategię SEO przyjąć dla e-sklepu w zależności od branży?

8 min. czytania

Czy strategię SEO należy dostosować do specyfiki branży? Na to pytanie twierdząco powinien odpowiedzieć sobie każdy, kto prowadzi działalność w sieci. Istnieją rzecz jasna różne, bardziej lub mniej uniwersalne podejścia, ale to właśnie strategia dostosowana do indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa przynosi najlepsze rezultaty. Oto kluczowe elementy, które warto wziąć pod uwagę, opracowując plan SEO dla swojego sklepu internetowego.

Kluczowe czynniki w strategii SEO

Dobrze przemyślana strategia SEO uwzględnia kilka podstawowych aspektów, takich jak:

  • sezonowość oferty,
  • dostępność produktów,
  • marża i rentowność,
  • poziom konkurencji,
  • budżet SEO.

Wymienione czynniki mogą pomóc w określeniu priorytetów oraz zasobów potrzebnych do podjęcia skutecznych działań SEO dla sklepu internetowego. To, które z nich okażą się najważniejsze, będzie zależeć od branży i jej specyfiki. Przyjrzyjmy się szczegółowo każdemu z tych aspektów.

Sezonowość oferty

Wiele branż charakteryzuje się zmiennym zainteresowaniem w zależności od pory roku. Ma to kluczowe znaczenie dla efektywnej strategii SEO. Dla przykładu, sklepy z akcesoriami grillowymi odnotowują szczyt wyszukiwań w okresie wiosenno-letnim, a to z kolei wymaga podjęcia skoordynowanych działań na długo przed sezonem. Podobną strategię muszą obrać m.in. butiki online z sukienkami na lato czy sklepy z prezentami dla dzieci. Zrozumienie tej dynamiki pozwoli na wcześniejsze przygotowanie i optymalizację strony, co w przyszłości zaowocuje większym ruchem oraz konwersją właśnie w tych momentach, z których będzie można generować większe zyski.

Analiza widocznosci Senuto Google Chrome 2022Sezonowość witryny wg Senuto dla sklepu z sukienkami na lato.

Analiza widocznosci Senuto Google Chrome 2022Sezonowość witryny wg Senuto dla e-sklepu z prezentami.

W jaki sposób zaplanować działania SEO pod konkretny sezon?

  1. Na początku należy ustalić, ile czasu pozostało do nadchodzącego okresu: albo koncentrujemy się na krótkoterminowej strategii z wąskim zakresem słów kluczowych, albo wybieramy podejście długofalowe, skupiając się na bardziej konkurencyjnych frazach, które w przyszłości mogą zaprocentować wzrostem liczby odwiedzających w okresie intensywniejszego wyszukiwania.
  2. Jeśli nie mamy czasu na zaawansowane działania, szukamy popularnych fraz, które zapewnią konwersję jeszcze w tym samym sezonie. Dopasowujemy content do potrzeb użytkowników: w branży odzieżowej, gdy kończy się sezon letni, pojawiają się artykuły o trendach jesiennych – i to właśnie one będą odpowiadać na aktualne zapytania użytkowników.
  3. Jeśli jednak mamy jest jeszcze sporo czasu na planowanie strategii, decydujmy się na działania długofalowe, ale z wykorzystaniem bardziej konkurencyjnych słów kluczowych. Skupmy się na wartościowych, „kalorycznych” frazach, które mogą zapewnić ruch na dłużej.

Sezonowość jest istotnym czynnikiem w strategii SEO, ponieważ wpływa na zachowania użytkowników oraz decyduje o kształcie zapytań w wyszukiwarkach. Właściwe podejście pomaga w planowaniu kampanii marketingowej, a także pozwala na monitorowanie działań konkurencji.

Dostępność produktów

Kolejnym ważnym aspektem jest asortyment. Dobrze przemyślana strategia SEO powinna skoncentrować się na kategoriach i produktach dostępnych przez dłuższy czas. Należy pamiętać, że organiczne źródła ruchu muszą dostarczać korzyści nieprzerwanie: po osiągnięciu topowych pozycji dla jednego słowa kluczowego dobrze stopniowo przechodzić do kolejnych fraz.

Jeżeli jednak inwestujemy zasoby w pozycjonowanie kategorii, która wkrótce może zniknąć (na przykład w ciągu pół roku), marnujemy swoje fundusze. Zamiast celować w korzyści na krótką metę, lepiej skupić się na kategoriach generujących konwersje przez dłuższy okres. Oczywiście istnieją wyjątki, takie jak kampanie oparte na real-time marketingu, w przypadku których tworzy się kategorie okolicznościowe (jak z okazji Black Friday), ale takie sytuacje są wyjątkiem i nie powinny być brane pod uwagę w długoterminowych strategiach.

W niektórych branżach (na przykład meblowej) zdarzają się sytuacje, gdy produkty są chwilowo niedostępne, a czas realizacji zamówień może zostać wydłużony. W takich przypadkach strategia musi uwzględniać prosty komunikat skierowany zarówno dla klientów, jak i algorytmów wyszukiwarki.

  1. Informacja dla wyszukiwarki: wystarczy wskazać, że brak jest stanem tymczasowym, a produkt wróci w przyszłości. Można to osiągnąć na przykład przez wdrożenie mikrodanych.
  2. Informacja dla użytkowników: powinna być łatwo dostrzegalna na stronie produktowej. Dobrze też zadbać o dane kontaktowe, aby klienci mogli zapytać o dostępność towaru.

Natomiast w branżach, gdzie produkty nie wracają do oferty i czas realizacji nie jest długi, warto rozważyć usuwanie lub przekierowywanie asortymentu. Decyzję podejmujemy w zależności od skali problemu.

Marża i rentowność

W każdej branży mamy do czynienia z różnymi poziomami marżowości dla poszczególnych produktów (co jest kluczowe przy ustalaniu priorytetów sprzedażowych). Weźmy pod lupę przykładowy sklep meblowy: ma wysokie marże na wszystkich produktach (przynajmniej z założenia), strategia skupi się więc na optymalizacji słów kluczowych, które szybko dostarczą ruch. To z kolei powinno prowadzić do konwersji, podczas gdy marże pozostaną na stałym poziomie.

Przyjmijmy jednak sytuację, w której należymy do wąskiej branży przemysłowej: sprzedaż konkretnej maszyny generuje ogromną marżę, a pozostałe produkty przynoszą 60-80% zysków mniej. W takim przypadku trzeba skierować działania SEO na pozycjonowanie kategorii i produktów związanych z maszyną zapewniającą największy zysk.

W przypadku branż, w których marże są do siebie zbliżone, optymalniej skoncentrować się na szybkim zdobywaniu ruchu tam, gdzie jest to najprostsze, aby maksymalizować sprzedaż. Z kolei w sytuacjach, w których marża różni się znacznie między produktami, istotne jest, aby zawsze koncentrować się na jednym, głównym priorytecie: przyniesie to większy zysk niż przy pięciu innych, wspólnie wypozycjonowanych kategoriach.

Poziom konkurencji

W trakcie opracowywania strategii biznesowej istotne jest, aby dokładnie przeanalizować własne zasoby z uwzględnieniem konkurencji. W przypadku e-sklepów meblowych czy butików, zwłaszcza na początku działalności, warto unikać stosowania bardzo popularnych fraz, takich jak „meble” czy „sukienki”. Są przedmiotem rywalizacji ze strony dużych marek, które dysponują wieloma linkami oraz solidnym profilem domeny.

Korzystniej skupić się na rozwijaniu oferty pod kątem tzw. fraz długiego ogona (long tail) – są mniej popularne, ale mają za to niższą konkurencyjność i często przynoszą lepsze wyniki konwersji. Przykładem takiego wyrażenia jest „łóżko jednoosobowe z materacem i szufladą”. Kiedy już zbudujemy odpowiednią renomę i widoczność w obszarze długiego ogona, możemy stopniowo koncentrować się na bardziej ogólnych terminach.

Oczywiście są branże, w których od samego początku rywalizuje się o bardziej ogólne słowa kluczowe. Zwykle dotyczą niszowych i specjalistycznych sektorów. Na przykład hurtownia styropianu, poza platformami takimi jak Allegro, nie ma wielu dużych konkurentów. W takich specyficznych sklepach można od samego początku starać się konkurować nawet o najbardziej popularne frazy.

meble Szukaj w Google Google Chrome 2022 05 16Wysoka konkurencyjność w wynikach wyszukiwania dla frazy „meble”.

Budżet przeznaczony na SEO

Pozostaje jeszcze kwestia zaplanowania budżetu, który przeznaczymy na działania SEO. Zagadnienie to jest mocno związane z poziomem konkurencji w danej branży – im większa konkurencja, tym większe zapotrzebowanie na dodatkowe zasoby. Warto z rozwagą podchodzić do strategii pozycjonowania w zależności od dostępnych środków finansowych.

Zaczynamy z ograniczonym budżetem w silnie konkurencyjnej branży? Skoncentrujmy się na wąskich, ale trafnych słowach kluczowych, które będą miały wysoką konwersję. Unikajmy przy tym przesadnego inwestowania w popularne frazy, ponieważ rzadko przynosi to oczekiwane rezultaty i może prowadzić do rozczarowania, a tym samym marnowania cennego budżetu.

Z kolei, jeśli działamy w branży o średnim poziomie konkurencji i dysponujemy budżetem w wysokości kilku tysięcy złotych miesięcznie, rozważmy zastosowanie bardziej ogólnych wyrażeń kluczowych, takich jak „wędki spinningowe” czy „pióra kulkowe” i na tej podstawie budujmy swoją renomę w sieci.

Podsumowanie

Dostosowanie strategii SEO do specyfiki branży jest kluczowym krokiem w skutecznym pozycjonowaniu e-sklepu. Warto uwzględnić sezonowość, dostępność produktów, marżowość, konkurencyjność oraz budżet. Kluczem do sukcesu jest zrównoważenie tych elementów. Pamiętajmy, że strategia SEO powinna skupiać się głównie na długoterminowym rozwoju sklepu, ponieważ proces pozycjonowania jest czasochłonny i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty.

Zamów bezpłatny audyt SEO.
Dowiedz się, co w pozycjonowaniu Twojej strony możemy zrobić lepiej. Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą.

    Dziękujemy za wiadomość!

    Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

    Do usłyszenia!

    Oceń tekst
    Średnia ocen 5/5 . Liczba ocen: 3
    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    *

    *

    Blog

    Dzielimy się tym, co wiemy i co umiemy.

    Co to jest współczynnik zaangażowania (engagement rate)?
    Co to jest współczynnik zaangażowania (engagement rate)?
    Analiza zaangażowania to nieodłączny element analityki marketingowej. Warto więc wiedzieć, czym jest engagement rate i jak obliczyć ten wskaźnik!
    Dlaczego harmonia między NAP SEO a lokalnym pozycjonowaniem strony jest konieczna?
    Dlaczego harmonia między NAP SEO a lokalnym pozycjonowaniem strony jest konieczna?
    NAP SEO - nazwa nasuwa na myśl jedną z najprzyjemniejszych czynności, jednak w przypadku lokalnego pozycjonowania treści, nawet nie myślimy o śnie!
    Cele SMART w SEO
    Cele SMART w SEO
    W złożonym procesie pozycjonowania stron, dużą rolę odgrywa ustalenie celów SMART. O tym, jak je tworzyć w strategii SEO, dowiesz się z naszego artykułu.
    Przeprowadzimy dla Ciebie darmowy audyt e-commerce.

    W trakcie konsultacji wideo z analitykiem wzrostu:

    • Otrzymasz raport widoczności Twojej strony internetowej.
    • Omówimy efektywność Twoich obecnych kampanii reklamowych.
    • Skoncentrujemy się na analizie doświadczenia użytkownika na Twojej stronie e-commerce.
    Umów się na spotkanie
    Paweł Borowik Head of Sales
    Paweł Borowik
    Head of Sales
    Paweł Borowik
    Head of Sales
    Paweł Borowik Head of Sales
    Dowiedz się, jak możemy zwiększyć efektywność rozwoju Twojej platformy e-commerce.
    Zamów bezpłatny audyt e-commerce. Skontaktujemy się z Tobą, aby umówić Cię na niezobowiązującą konsultację z naszym analitykiem.

      Twoja rola w firmie
      Twoja rola w firmie
      Dziękujemy za wiadomość!

      Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

      Do usłyszenia!

      Dołącz do newslettera
      Solidna dawka wiedzy co dwa tygodnie na Twoim mailu.