Zapytaj o ofertę

Marketing dla medycyny estetycznej – zmiany w prawie

5 min czytania
Marketing dla medycyny estetycznej – zmiany w prawie
Kategoria Marketing

Wraz z nowym rokiem w życie weszło wiele nowych zasad i ograniczeń dotyczących reklamowania między innymi sprzętu specjalistycznego, implantów, produktów medycyny estetycznej, a także wyrobów opartych na laserze i kwasie hialuronowym. Wiele zmian zaszło także w prawie dotyczącym promowania zabiegów medycyny estetycznej. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, w tym artykule omówimy nowe regulacje oraz podpowiemy, jak powinien wyglądać marketing dla medycyny estetycznej.

Spis treści:

Marketing dla medycyny estetycznej – co zmieniło się w 2023 roku?

Zmiany w zasadach reklamowania zabiegów medycyny estetycznej to efekt wejścia w życie 1 stycznia 2023 roku nowej ustawy o wyrobach medycznych z 7 kwietnia 2022 roku. Celem tej regulacji jest przystosowanie polskiego rynku do unijnych zasad, a dokładnie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 roku dotyczącego wyrobów medycznych oraz rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i rady (UE) 2017/746 z dnia 5 kwietnia 2017 roku w sprawie wyrobów medycznych do diagnostyki in vitro.

W efekcie nowych regulacji gabinety medycyny estetycznej mają znacznie mniejsze możliwości w zakresie reklamowania swoich usług. Od 1 stycznia 2023 roku niezgodne z prawem jest dotychczasowe reklamowanie zabiegów zdrowotnych. Ponadto zakazane jest wykorzystywanie wizerunku lekarzy w promocji, a także influencerów i innych osób niezwiązanych z branżą medyczną. Niedozwolone jest także reklamowanie usług opierających się na zastosowaniu wyrobów medycznych, takich jak:

 • sprzęt specjalistyczny,
 • wyroby oparte na laserze,
 • implanty,
 • wyroby z kwasem hialuronowym.

Warto jednak zaznaczyć, że chociaż przepisy weszły w życie 1 stycznia 2023 roku, wszelkie kampanie rozpoczęte przed tym dniem mogą funkcjonować do 30 czerwca 2023 roku. Regulacje dotyczą wszelkich kanałów komunikacji włącznie z reklamą tradycyjną, telewizją, audycjami radiowymi i marketingiem cyfrowym.

Co grozi za złamanie zakazu reklamowania medycyny estetycznej?

Nowe regulacje znacznie ograniczają marketing dla medycyny estetycznej. Jako że na współczesnym rynku najważniejszym aspektem jest skuteczna promocja, właścicielom firm z tej branży znacznie trudniej będzie pozyskiwać nowych klientów i zwiększać sprzedaż. Jeśli jednak rozważasz złamanie przepisów, koniecznie z tego zrezygnuj! Podejmowanie działań niezgodnych z nowymi zasadami może skutkować karą do 2 milionów złotych.

Nie oznacza to jednak, że promocja usług z zakresu medycyny estetycznej jest zupełnie zakazana. Istnieje bowiem kilka dozwolonych technik, które można z powodzeniem wykorzystywać w swojej strategii reklamowej. Jak zatem powinien wyglądać marketing dla medycyny estetycznej w 2023 roku?

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Jak promować branżę medycyny estetycznej zgodnie z prawem?

Głównym przesłaniem nowych przepisów związanych z marketingiem medycyny estetycznej jest zakaz publicznego reklamowania opisanych wyżej produktów. Trzeba jednak podkreślić, że nie każda strategia marketingowa musi opierać się na takiej koncepcji. Aby skutecznie wypromować swoje usługi w Internecie, należy budować zainteresowanie klientów i zwiększać zasięgi, nie wykorzystując przy tym kanałów reklamowych. W takie ograniczenia doskonale wpisuje się pozycjonowanie stron internetowych w organicznych wynikach wyszukiwania. W jaki sposób proces ten może pomóc Ci zwiększyć przychody?

Pozycjonowanie strony ma bezpośredni wpływ na liczbę jej użytkowników. Jako że za pośrednictwem witryny potencjalni klienci mogą umówić się na wizytę lub złożyć zamówienie, ważne jest, aby strona była łatwo dostępna i popularna w sieci. Dzięki pozycjonowaniu możesz to osiągnąć! Jak zatem powinien wyglądać marketing dla medycyny estetycznej zgodny z nowymi regulacjami? Oto kilka skutecznych technik.

Content marketing

Content marketing to jeden z najważniejszych aspektów pozycjonowania stron internetowych. Dzięki wartościowym treściom dotrzesz bezpośrednio do potencjalnych klientów i zachęcisz ich do skorzystania z usług swojej marki. Podczas tworzenia contentu warto wykorzystać popularne w branży słowa kluczowe. Możesz zidentyfikować je za pośrednictwem profesjonalnych narzędzi, takich jak Ahrefs, Google Search Console czy Keyword Tool.

screen ze strony przedstawiający narzędzie do wyszukiwania fraz kluczowych Źródło: screen ze strony ahrefs.com

Po analizie słów kluczowych możesz przystąpić do tworzenia treści. Oto kilka form, dzięki którym marketing dla medycyny estetycznej przyniesie oczekiwane rezultaty:

 • newsletter,
 • treści wideo,
 • infografiki,
 • eksperckie artykuły blogowe,
 • recenzje i poradniki.

Link building

Dzięki wysokiej jakości linkom zwrotnym strona lepiej pozycjonuje się w wynikach wyszukiwania, a jej obroty znacznie wzrastają. Ważne, aby pozyskiwać łącza z witryn o wysokim autorytecie w branży.

Podstawową techniką link buildingu jest naturalne budowanie linków. Polega ona na tworzeniu oryginalnych treści, które bezpośrednio zachęcają innych twórców do linkowania. W większości przypadków metoda ta nie zapewnia jednak spektakularnych efektów. Warto wówczas posłużyć się następującymi praktykami:

 • blogowanie gościnne,
 • udzielanie się na forach internetowych o medycynie estetycznej,
 • aktywność w mediach społecznościowych (bez udziału influencerów),
 • udostępnianie linków w katalogach branżowych.

Optymalizacja techniczna

Marketing dla medycyny estetycznej w Internecie to nie tylko zewnętrzne działania promocyjne, ale też kompleksowa optymalizacja strony pod kątem użyteczności. Jeśli chcesz zwiększyć współczynnik konwersji i zbudować ruch w witrynie, musisz wdrożyć kilka sprawdzonych rozwiązań z zakresu optymalizacji technicznej. Na jakie aspekty powinieneś zwrócić wówczas szczególną uwagę?

 • Szybkość ładowania strony,
 • dostępność dla urządzeń mobilnych,
 • jakość zdjęć,
 • czytelność treści,
 • struktura linków wewnętrznych,
 • system nawigacji,
 • przekierowania.

grafika przedstawiająca podstawowe wskaźniki internetowe Źródło: screen ze strony pagespeed.web.dev dla adresu https://www.zalando.pl/kobiety-home/

Marketing medycyny estetycznej – co warto wiedzieć?

W 2023 roku marketing dla medycyny estetycznej stał się trudniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Co więcej, zmieniające się algorytmy wyszukiwarek i rosnące oczekiwania konsumentów dodatkowo komplikują ten proces. Pamiętaj więc, aby stosować skuteczne praktyki reklamowe, nie naruszając przy tym regulacji prawnych. Jak się w tym wszystkim nie zgubić?

Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonej agencji SEO. Specjaliści nie tylko znają nowe ograniczenia, ale też dysponują wiedzą z zakresu pozycjonowania, dzięki której wypromowanie Twoich usług w Internecie nie będzie żadnym problemem.

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Cybersquatting – czym jest piractwo domen i jak skutecznie z nim walczyć?
Cybersquatting – czym jest piractwo domen i jak skutecznie z nim walczyć?
Strona internetowa jako zasób cenniejszy niż złoto, czyli wszystko to, co powinieneś wiedzieć o piractwie domen w Polsce.
E-Commerce – o czym pamiętać i jak śledzić trendy?
E-Commerce – o czym pamiętać i jak śledzić trendy?
Od czego zacząć prowadzenie witryny e-commerce? Wykorzystaj listę kontrolną SEO w zaznaczaniu swojego miejsca w sieci. Sprawdź bieżące trendy.
Co to jest marketing partyzancki (guerilla marketing)?
Co to jest marketing partyzancki (guerilla marketing)?
Marketing partyzancki to świetny sposób na budowanie pozytywnego wizerunku marki. Warto więc wiedzieć, na czym polega i jak go wykorzystać!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę