Zapytaj o ofertę

Pozycjonowanie restauracji

10 min czytania
Pozycjonowanie restauracji
Kategoria Branże

Podczas prowadzenia firmy nie wystarczy już tylko dbać o jakość oferowanych produktów i usług. Konieczne są bowiem odpowiednie działania promocyjne, dzięki którym przekaz marki dotrze do wielu nowych odbiorców, a sprzedaż osiągnie satysfakcjonujący poziom. Jako że jedną z najskuteczniejszych form reklamy jest obecnie marketing internetowy, wielu przedsiębiorców stawia na optymalizację pod kątem wyszukiwarek. Dziś omówimy więc, jak powinno wyglądać pozycjonowanie restauracji i co można dzięki temu osiągnąć.

Spis treści:

Na czym polega pozycjonowanie restauracji?

Pozycjonowanie stron internetowych to proces budowania widoczności witryny na liście wyników wyszukiwania za pośrednictwem wielu narzędzi marketingowych i technik optymalizacyjnych. Jako że metoda ta jest jednym z najskuteczniejszych sposobów promowania marki online, coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wykorzystanie jej w swojej strategii.

Pozycjonowanie restauracji jest więc procesem zwiększania popularności danego lokalu i przyciągania nowych klientów za pomocą uwidaczniania marki w wyszukiwarce. Opiera się on głównie na optymalizacji strony internetowej, budowaniu obecności poza jej obszarem oraz promowaniu firmy w różnych środowiskach internetowych.

Jako że pozycjonowanie jest niezwykle opłacalnym sposobem rozpowszechniania oferty danej marki, coraz więcej przedsiębiorców wybiera tę metodę jako główne narzędzie marketingowe. Dzięki zastosowaniu właściwych technik SEO możliwe jest bowiem uzyskanie spektakularnych efektów, jakich nie zagwarantuje żadna inna strategia. Jakie korzyści wynikają z umiejętnie przeprowadzonego pozycjonowania? Sprawdźmy!

Dlaczego warto pozycjonować stronę restauracji?

W bardzo konkurencyjnych obecnie czasach trudno prowadzić skuteczne działania sprzedażowe. Zdobywanie nowych klientów i zwiększanie świadomości marki stanowi nie lada wyzwanie, nawet dla doświadczonych twórców. Rozwiązaniem tego problemu okazuje się pozycjonowanie stron.

Umiejętnie opracowana strategia oparta na konsekwentnie przeprowadzonych badaniach gwarantuje bowiem szereg istotnych dla rozwoju marki korzyści, dzięki którym każda restauracja może osiągnąć sukces. Oto najważniejsze efekty SEO , które wesprą rozwój niejednego biznesu:

 • wyższa pozycja marki na liście wyników wyszukiwania, która zwiększa popularność restauracji w sieci;
 • większe zaufanie do marki, dzięki czemu zainteresowanie jej ofertą jest znacznie wyższe;
 • wzmożony ruch w witrynie będący szansą na lepszą konwersję;
 • stosunkowo niskie koszty wdrożenia kampanii SEO, która jednocześnie zapewnia satysfakcjonujący zwrot z inwestycji;
 • nieustanny rozwój biznesu na wielu obszarach w sieci i offline.

Podczas gdy tradycyjne formy promocji, takie jak reklamy w prasie czy bloki w telewizji, są bardzo drogie i nie przynoszą już satysfakcjonujących wyników, pozycjonowanie restauracji wciąż zaskakuje swoją skutecznością. Warto więc przeprowadzić własne badania i opracować kompleksowy plan działania lub zlecić wdrożenie poszczególnych technik SEO profesjonalnej agencji marketingowej.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Pozycjonowanie restauracji – od czego zacząć?

Pozycjonowanie restauracji jest dość wymagające. Jego skuteczność zależy nie tylko od rodzaju wykorzystanych technik, ale też odpowiedniego przygotowania się do wdrożenia kampanii. Przed zastosowaniem jakichkolwiek działań optymalizacyjnych konieczne jest przeprowadzenie dokładnych badań i zebranie najważniejszych informacji powiązanych z branżą i rynkiem docelowym.

Pierwszym krokiem jest kompleksowe badanie potrzeb i oczekiwań potencjalnych klientów. Warto wówczas znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące rynku docelowego:

 • Kto należy do grupy docelowej?;
 • Czego oczekuje od marki?;
 • Jakie ma potrzeby?;
 • Jak często odwiedza restauracje?;
 • Gdzie szukać informacji o tego typu usługach?;
 • Jakie ma zainteresowania?;
 • W jakich miejscach w sieci spędza najwięcej czasu?

Szczegółowe informacje na temat grupy docelowych odbiorców to doskonała baza do opracowania skutecznej strategii marketingowej. Warto więc poświęcić czas na identyfikację najważniejszych potrzeb i oczekiwań potencjalnych klientów.

Kolejnym istotnym badaniem jest analiza konkurencji. Wiedząc, co sprawdziło się w przypadku innych restauracji, a co nie przyniosło pożądanych efektów, ryzyko popełnienia ewentualnych błędów ograniczone jest do absolutnego minimum, a szanse na świetne wyniki sprzedażowe znacznie rosną. Mimo że proces ten wymaga nieco czasu i zaangażowania, pozwoli zaoszczędzić wiele wysiłku w kolejnych etapach promowania marki w sieci, dlatego zdecydowanie warto się w niego zaangażować. Trzeba też zaznaczyć, że w analizie konkurencji przydatne okazać się mogą narzędzia, takie jak SEMrush czy Senuto, które nie tylko wskażą największych rywali w branży, ale też przedstawią wykorzystywane przez nich frazy kluczowe czy aktualną pozycję w Google.

Jak wygląda pozycjonowanie restauracji?

Mimo że każda strategia SEO jest inna, istnieje kilka sprawdzonych technik optymalizacyjnych i marketingowych, które sprawdzą się podczas promowania niemal każdej współczesnej firmy. Jak zatem powinno wyglądać pozycjonowanie restauracji, aby przyniosło satysfakcjonujące efekty?

Content marketing

Jednym z najważniejszych elementów każdej strategii marketingowej jest content marketing. Umiejętnie opracowany plan udostępniania wysokiej jakości treści nie tylko gwarantuje lepsze pozycjonowanie restauracji, ale też budzi zaufanie docelowych odbiorców, dzięki czemu są oni bardziej skłonni do skorzystania z oferty danego lokalu.

Aby jednak przekaz trafił do osób, które są nim faktycznie zainteresowane, treść musi być zoptymalizowana pod kątem odpowiednich słów kluczowych. Użycie właściwych fraz zwiększa widoczność strony restauracji w wynikach wyszukiwania, zapewniając przy tym dotarcie do potencjalnych klientów. Gdzie jednak szukać skutecznych terminów? Przydatne okazać się mogą narzędzia, takie jak Google Search Console, Ahrefs, Google Analytics czy Keyword Tool. Nie tylko wskażą one najpopularniejsze słowa kluczowe, ale też przedstawią ich konkurencyjność i trendy wyszukiwania w danym okresie, dzięki czemu opracowanie efektywnej strategii treści nie będzie żadnym problemem.

Wykorzystując content marketing, trzeba pamiętać nie tylko o zastosowaniu właściwych słów kluczowych, ale też użyciu odpowiednich form treści. W przypadku restauracji skuteczne okazać się może prowadzenie bloga o nowinkach kulinarnych czy przepisach na dania serwowane w danym lokalu. Angażujące treści cieszą się bowiem sporym zainteresowaniem użytkowników, dzięki czemu świadomość marki rośnie, a restauracja cieszy się niemałą popularnością w swojej branży.

Poza pisaniem bloga istnieje wiele innych narzędzi marketingu treści, dzięki którym pozycjonowanie restauracji przyniesie pożądane efekty. Oto najważniejsze z nich:

 • newsletter,
 • aktywność w mediach społecznościowych,
 • infografiki,
 • kursy i webinary,
 • e-booki,
 • materiały do pobrania,
 • prezentacje multimedialne,
 • case study,
 • recenzje,
 • instrukcje,
 • przepisy i poradniki,
 • podcasty.

Wykorzystując tego typu formy treści, łatwiej wyróżnić się na tle innych restauracji, zbudować grono lojalnych klientów oraz zwiększyć sprzedaż. Warto więc zbadać rynek docelowy i ustalić, czego oczekują docelowi odbiorcy.

Link building

Linki zwrotne to jeden z najważniejszych czynników rankingowych, który ma istotny wpływ na pozycjonowanie restauracji. Rozbudowana sieć łączy z witryn o wysokim autorytecie w branży nie tylko poprawia widoczność strony na liście wyników wyszukiwania, ale też zwiększa świadomość marki, przyciągając tym samym nowych klientów do restauracji.

Wykorzystując technikę link buildingu, trzeba jednak pamiętać, że nadrzędną zasadą jest wówczas priorytetowe traktowanie jakości poszczególnych łączy. Spamowanie mało wartościowymi linkami z pewnością przyniesie efekt przeciwny do zamierzonego, a szanse na pokonanie konkurencji drastycznie spadną.

Gdzie zatem szukać wysokiej jakości linków, które korzystnie wpłyną na pozycjonowanie restauracji i zapewnią stały napływ nowych klientów? Oto kilka najlepszych sposobów:

 • publikowanie postów gościnnych,
 • działalność w mediach społecznościowych,
 • wykorzystywanie katalogów branżowych,
 • udzielanie się na tematycznych forach internetowych,
 • wykorzystywanie artykułów sponsorowanych.

Nie ulega jednak wątpliwościom, że najskuteczniejszą metodą pozyskiwania wartościowych łączy jest tworzenie wysokiej jakości treści, które zachęcą innych twórców do linkowania. Naturalne budowanie linków nie tylko stawia markę w korzystnym świetle z punktu widzenia wyszukiwarek, ale też podkreśla jej wiarygodność, dzięki czemu skłonność konsumentów do odwiedzenia restauracji dynamicznie wzrasta.

Optymalizacja strony

Kolejnym elementem, który istotnie wpływa na zaufanie grupy docelowej, jest funkcjonalność i wygląd strony internetowej danej restauracji. Im bardziej użyteczna witryna, tym większe zaangażowanie konsumentów, które przełożyć się może na faktyczną liczbę odwiedzin lokalu. Warto więc zadbać o najważniejsze czynniki wpływające na doświadczenia odbiorców. Oto aspekty, na które warto wówczas zwrócić szczególną uwagę:

 • szybkość ładowania strony,
 • dostosowanie projektu do urządzeń mobilnych,
 • optymalizacja metadanych,
 • opracowanie przyjaznej struktury zawartości,
 • stworzenie czytelnych treści,
 • optymalizacja obrazów i innych plików multimedialnych,
 • opracowanie czytelnego menu oraz intuicyjnej nawigacji.

Dbając o powyższe aspekty, szanse na zdobycie nowych, lojalnych klientów są znacznie wyższe, a pozycjonowanie restauracji przynosi szybsze i bardziej widoczne efekty, które towarzyszą marce o wiele dłużej.

Lokalne SEO

Lokalne SEO uznać można za najważniejszą strategię w procesie promowania każdej współczesnej restauracji. Polega na budowaniu widoczności marki na liście wyszukiwań przeprowadzonych przez odbiorców znajdujących się w najbliższej okolicy. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia firm, które oferują swoje usługi w punktach stacjonarnych, gdyż lokalne SEO znacznie zwiększa liczbę odwiedzin danej lokalizacji.

Jedną z najważniejszych technik tej metody jest aktywne zarządzanie profilem Google Moja Firma. Optymalizacja wizytówki Google jest świetnym sposobem na budowanie świadomości oferty restauracji oraz ułatwienie konsumentom kontaktu z firmą, co korzystnie wpływa na wiarygodność marki. Oto kilka najistotniejszych elementów, jakie powinny się znaleźć na wizytówce Google:

 • adres restauracji,
 • numer telefonu,
 • godziny otwarcia,
 • adres URL strony internetowej,
 • kategoria działalności,
 • zachęcający opis,
 • zdjęcia lokalu, dań czy okolicy,
 • przykładowe ceny,
 • recenzje innych klientów.

Trzeba ponadto pamiętać, że dane na stronie internetowej oraz informacje w wizytówce powinny być takie same, a ich zawartość regularnie aktualizowana. Jeśli bowiem użytkownicy zauważą pewne nieścisłości w treściach publikowanych przez restaurację, stracą zaufanie do jej usług, przez co uzyskanie satysfakcjonujących wyników nie będzie możliwe.

Czy pozycjonowanie restauracji jest trudne?

Jak widać, pozycjonowanie restauracji może okazać się dość czasochłonnym i wymagającym procesem. Dobór właściwych technik, przeprowadzenie kompleksowych badań oraz wdrożenie skutecznych metod optymalizacyjnych to zabiegi, które nierzadko wykraczają poza umiejętności współczesnych przedsiębiorców. Nic więc dziwnego, że właściciele restauracji coraz częściej korzystają z usług profesjonalnych agencji SEO.

Specjaliści z zakresu pozycjonowania nie tylko opracują efektywny plan działania, ale też zadbają o jego skuteczność, stale śledząc uzyskiwane wyniki i wdrażając niezbędne poprawki. Agencja SEO kompleksowo zajmie się ponadto lokalną promocją restauracji, dzięki czemu klienci z najbliższej okolicy nie będą mieli problemu ze zidentyfikowaniem jej lokalizacji lub skontaktowaniem się z obsługą.

Pozycjonowanie restauracji to proces, którego wykorzystanie rozważyć powinien każdy współczesny właściciel. Umiejętnie zastosowane techniki SEO zagwarantować mogą bowiem efekty, dzięki którym restauracja zdobędzie popularność w swoim mieście i stanie są najczęstszym wyborem okolicznych klientów.

FAQ dotyczące pozycjonowania restauracji

Jakie są zalety pozycjonowania restauracji?

Wymienić można wiele zalet pozycjonowania restauracji. Do najważniejszych korzyści wynikających z tego procesu zaliczamy jednak wzrost liczby klientów, większe zainteresowanie ofertą lokalu, lepsze wyniki sprzedażowe oraz stały rozwój marki w sieci i offline.

Od czego zacząć pozycjonowanie restauracji?

Pozycjonowanie restauracji warto zacząć od przeprowadzenia dokładnych badań potrzeb rynku i działań konkurencji. Wiedząc, czego oczekują potencjalni klienci oraz jakie techniki sprawdziły się w przypadku branżowych rywali, opracowanie skutecznej strategii będzie o wiele łatwiejsze.

Ile trwa pozycjonowanie lokalne restauracji?

Pozycjonowanie lokalne restauracji to dość czasochłonny i wymagający proces. Na pierwsze efekty działań optymalizacyjnych trzeba czekać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Niemniej jednak SEO gwarantuje wiele korzyści, dla których warto się w nie zaangażować.

Magdalena Antoń
Studentka ekonomii na UWM w Olsztynie, którą przygoda z SEO, mimo że rozpoczęta stosunkowo niedawno, pochłonęła bez reszty. Specjalizuje się w tworzeniu wartościowych treści, a jej marzeniem jest napisanie własnej powieści. Uwielbia się rozwijać, a zamiłowanie do copywritingu podziela z sympatią do ekonomii i matematyki.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 9

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Sprawdź również naszą ofertę na:

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Pozycjonowanie branży motoryzacyjnej
Pozycjonowanie branży motoryzacyjnej
Pozycjonowanie branży motoryzacyjnej to niemałe wyzwanie dla wielu przedsiębiorców. Warto więc wiedzieć, jakie techniki przynoszą najlepsze efekty!
Pozycjonowanie branży sportowej w Internecie
Pozycjonowanie branży sportowej w Internecie
Pozycjonowanie branży sportowej niesie za sobą wiele korzyści. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, od czego zacząć.
Pozycjonowanie stron notariusza
Pozycjonowanie stron notariusza
Pozycjonowanie zawodów zaufania publicznego to wymagające zadanie. W tym artykule przedstawiamy branżę notarialną i ograniczenia, które ją obowiązują. Czytaj dalej.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę