Zapytaj o ofertę

Migracja sklepu internetowego – podstawowe rzeczy, o których musisz pamiętać

4 min czytania
Migracja sklepu internetowego – podstawowe rzeczy, o których musisz pamiętać
Kategoria E-Commerce

Nieprawidłowo przeprowadzona migracja sklepu internetowego może mieć negatywny wpływ na liczbę odwiedzin na stronie, co przełoży się także na słabsze wyniki sprzedażowe. Proces ten należy wykonać umiejętnie i w przemyślany sposób. Z odpowiednim podejściem możemy mieć pewność, że nie stracimy zaufanych klientów, jak również szansy na dotarcie do nowych odbiorców. Sprawdź, jak przenieść stronę na inny hosting, aby nie stracić wypracowanej już pozycji na rynku i w wynikach wyszukiwania Google.

Spis treści:

Migracja strony na inny hosting – szanse i zagrożenia

Migracja strony WordPress lub opartej na innym oprogramowaniu to często dość długi i skomplikowany proces. Niejednokrotnie taka zmiana otwiera przed właścicielem witryny wiele szans, jednak nieprawidłowo przeprowadzona może również źle wpłynąć na renomę strony oraz zaufanie ze strony odbiorców. Często wiąże się także z odświeżeniem różnego rodzaju procesów przeprowadzanych przez firmę. To sprawia, że jest to jedna z najpoważniejszych decyzji, jaką można podjąć w ramach zarządzania stroną – dotyczy to zarówno prostych witryn firmowych, jak i rozbudowanych stron przedsiębiorstw z branży e-commerce.

Co może nam grozić przy niewłaściwym podejściu do migracji sklepu internetowego lub innej strony? To między innymi ryzyko utraty dotychczasowych klientów oraz spadku ruchu organicznego na stronie. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że przenosząc witrynę na inny hosting, przeważnie celujemy w dostawców, którzy zapewnią nam lepszy standard usług. Bardziej rozbudowana funkcjonalność serwera, wyższa wydajność czy większe możliwości dla właściciela strony – to niektóre korzyści, na które można liczyć po takim ruchu. Przed podjęciem decyzji warto przeanalizować wszystkie za i przeciw. Migracja hostingu powinna być decyzją przemyślaną, przeprowadzoną w odpowiedni sposób i we właściwym czasie. Często najlepszym rozwiązaniem okaże się skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy pomogą przejść przez ten proces bez strat.

Migracja sklepu internetowego – o czym należy pamiętać?

Zanim jeszcze rozpocznie się migracja sklepu internetowego na inny hosting, warto dowiedzieć się, na czym dokładnie polega ta czynność. Proces składa się z wielu następujących po sobie etapów związanych zarówno bezpośrednio z zawartością strony, jak i z jej pozycjonowaniem. W przypadku sklepów należy zastanowić się nad możliwością lub potrzebą znalezienia nowej platformy e-commerce – inne oprogramowanie może przynieść dodatkowe korzyści nie tylko właścicielom sklepu, lecz także klientom.

Musimy mieć na uwadze, że migracja dotyczy całej zawartości sklepu internetowego. Przenosi się nie tylko same produkty i strony informacyjne – to również blogi, opisy kategorii, poradniki oraz wszystkie inne podstrony wraz ze znajdującą się na nich treścią. Należy także pamiętać o migracji aktualnych i wcześniejszych zamówień oraz kont klientów wraz ze wszystkimi danymi. W przeciwnym wypadku obecni odbiorcy na pewno zauważą pewien brak ciągłości w ramach korzystania ze strony. Jeśli nie mamy możliwości wykonania mapy przekierowań, istotne jest także odwzorowanie wszystkich adresów URL. Co więcej, nowa strona startuje z czystą pozycją w oczach wyszukiwarek internetowych: potrzebne będzie zatem ponowne zoptymalizowanie sklepu pod kątem SEO. To dobry moment, by zweryfikować dotychczasową strategię pozycjonowania i ewentualnie wprowadzić potrzebne zmiany w tym zakresie.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Jak przenieść stronę na inny hosting?

Proces ten jest na tyle skomplikowany, że bez wsparcia profesjonalistów może okazać się niemożliwy do przeprowadzenia bez straty na widoczności witryny. Poza przeniesieniem zawartości strony niezwykle ważne jest przygotowanie odpowiednich przekierowań. Dzięki nim można zniwelować utratę pozycji wypracowanej przez poprzednią wersję strony, często będącą efektem wieloletnich działań SEO oraz dużego nakładu finansowego. Pomóc w tym może mapa przekierowań. Pierwszą opcją, jaką możemy wykorzystać, jest odwzorowanie jeden do jednego adresów URL z naszego pierwotnego sklepu. Jeśli nie jest to możliwe, konieczne może okazać się utworzenie stałych przekierowań z kodem HTTP 301, które przekierują poprzednie adresy URL na te znajdujące się w nowym hostingu. Należy mieć na uwadze, że przekierowania ze starej strony będą dostępne tak długo, jak utrzymywany jest poprzedni hosting.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy chcemy zachować adres strony. Wtedy przekierowania HTTP nie będą niezbędne – zależnie od konfiguracji hostingu wystarczy po prostu przestawić domenę na serwery DNS nowego dostawcy. Aby dowiedzieć się, jak dokładnie wykonać tę czynność, należy sprawdzić regulamin poprzedniego i aktualnego hostingu. Informacji można szukać także na stronach poszczególnych dostawców.

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: teamowi.pl, writtedly.pl

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 4.9/5 | Liczba ocen: 13

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Wtyczka Jetpack do WordPressa – do czego służy?
Wtyczka Jetpack do WordPressa – do czego służy?
Czym jest Jetpack dla WordPressa? Jak działa i jak wpływa na wydajność strony internetowej. Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym artykule!
Jakie wtyczki warto zainstalować dla sklepu internetowego na WordPress?
Jakie wtyczki warto zainstalować dla sklepu internetowego na WordPress?
Masz sklep oparty na systemie WordPress z zainstalowaną wtyczką WooCommerce? Sprawdź, za pomocą jakich pluginów możesz zwiększyć możliwości własne, oraz swoich klientów.
SSL Shoper – co musisz wiedzieć?
SSL Shoper – co musisz wiedzieć?
Gwarancja bezpieczeństwa internauty korzystającego z witryny to istotny czynnik dla budującego stronę od podstaw. Czego spodziewać się po protokole SSL?

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę