Zapytaj o ofertę

Narzędzie Disavow – co to jest?

5 min czytania
Narzędzie Disavow – co to jest?
Kategoria Pozycjonowanie

Nikt nie chce otrzymać bana od Google, dlatego zarządzający witryną internetową robią wszystko, co w ich mocy, aby nie doprowadzić do danego stanu rzeczy. Niektóre szkodliwe linki sprzyjają nakładanym karom, dlatego koniecznym jest wyposażenie się w instrumenty pozwalające na skuteczną eliminację określonego zbioru odnośników. Czy z potencjału Disavow Tool może skorzystać każdy? Kiedy jest najlepsza okazja do tego, aby rozpocząć pracę ze wspomnianym narzędziem? Odpowiedź na te pytania znajdziesz już dziś w przygotowanym przez nas artykule mówiącym o Disavow Tools.

Spis treści:

Disavow Tool niezastąpiony w eliminowaniu linków

Zadaniem Disavow Links Tool jest zgłaszanie niepożądanych odnośników, które mogą bezpośrednio i negatywnie wpłynąć na obniżenie autorytetu witryny w wynikach wyszukiwania Google. W ujęciu praktycznym, narzędzie Disavow Tools “daje” wyszukiwarce “znak”, aby ignorowała konkretne linki przychodzące. Wszystko w celu uniknięcia niepożądanych rezultatów w procesie indeksacji strony WWW. W ten oto sposób można liczyć na brak kontaktu z witrynami o niskiej jakości i aktywnie korzystającymi z zestawu praktyk Black Hat SEO.

Jeżeli dopiero rozpoczynasz przygodę z pozycjonowaniem, postaraj się powstrzymać przed korzystaniem z narzędzia Disavow Tools. Brak doświadczenia i kompetencji może prowadzić do niechcianego usunięcia kolejnych linków, a finalnie przynieść więcej szkód niż pożytku dla optymalizowanej witryny.

Odpowiedni moment na skorzystanie z Disavow Tools

Z Disavow Links Tool prawdopodobnie skorzystasz w momencie, gdy dostrzeżesz nałożony na witrynę filtr w wyniku nagromadzenia sztucznych odnośników zewnętrznych ze stron niskiej jakości.

Wyróżnia się dwa rodzaje filtrów: ręczny i algorytmiczny. W przypadku drugiego z nich powinieneś mieć pełną świadomość tego, że usunięcie niechcianych linków nie spotka się z natychmiastowym wzrostem rangi strony. Pożądane może okazać się wówczas zbudowanie naturalnego profilu linkowego prowadzącego do witryny. Z kolei zgłoszone, spamerskie linki będą wciąż widniały w Google Search Console.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Jak właściwie użytkować Disavow Tool?

Narzędzie Disavow Links Tool nie jest tak straszne w obsłudze, jak może wydawać się na początku, jednak szansę na pełne korzystanie z jego zasobów mają wyłącznie zarządzający konkretną usługą. W pierwszej kolejności należy opracować plik tekstowy posiadający listę witryn bądź domen przeznaczonych do likwidacji. W celach przygotowawczych warto posłużyć się takimi instrumentami, jak Moz, Majestic bądź Ahrefs. Przy opracowywaniu pliku warto ocenić istotę i wartość listy linków poprzez ręczne działania, czyli przekierowanie się na konkretny link bądź zasięgnąć kompleksowej porady eksperta SEO.

Specyfika filtra ręcznego stawia przed zarządzającymi stroną wyzwanie w postaci indywidualnej próby lokalizacji szkodliwych linków. Brak feedbacku lub brak zgody co do likwidacji określonego odnośnika może być odpowiednim powodem do skorzystania z Google Disavow Tool. Ostatecznie należy skierować prośbę do Google i skrupulatnie określić kolejno podejmowane aktywności.

Techniczne podejście do obsługi Disavow Tool

W odpowiedzi na trudności dotyczące obsługi narzędzia Disavow Links Tool przygotowaliśmy instrukcję. Jeżeli zatem chcesz sięgnąć po Disavow Tool, zapoznaj się z opracowanymi wskazówkami.

Na samym początku powinieneś upewnić się, że na witrynę została nałożona kara za niewłaściwy profil linków przychodzących. Aby to sprawdzić, zaloguj się na konto “Narzędzi dla webmasterów”, a następnie przekieruj się do konkretnej strony i wybierz zakładkę zatytułowaną “Wiadomości”. “Powiadomienie o wykryciu nienaturalnych linków do witryny” to wystarczający sygnał o obecności filtra nałożonego za backlinki.

Kolejnym działaniem, z którym przyjdzie Ci się zmierzyć przy Disavow Tools, będzie pobranie pliku zawierającego listę linków. Wystarczy, że przekierujesz się do zakładki “Ruch”, a następnie do “Linki do Twojej witryny”. Potem wybierz opcję “Więcej” zamieszczoną przy sekcji “Źródła największej liczby linków”. Na samym końcu pobierz plik – kliknij “Pobierz najnowsze linki”.

Następnym etapem będzie przygotowanie pliku do zgłoszenia poprzez Disavow Links Tool. W tym celu powinieneś otworzyć pobrany plik i dokonać skrupulatnego przeglądu odnośników. Zwróć uwagę na te, które uznasz za podejrzane! Wyszukiwarka koncentruje się na odnośnikach wygenerowanych w sposób zautomatyzowany oraz na ogromnej ilości linków typu site-wide i wpisów w słabej jakości katalogach.

Opracowanie pliku wymaga dużych nakładów czasu, o czym warto pamiętać, podejmując się tego procesu. Jeżeli jednak będziesz podążał następującą kolejnością: otworzysz plik, dodasz właściwą kolumnę “działanie”, po czym nawiążesz kontakt z właścicielem witryny, na której planujesz zlikwidować odnośniki, oraz zaktualizujesz status – możesz liczyć na powodzenie całej procedury.

Disavow Tools – uzbrój się w cierpliwość

Po zgłoszeniu uzyskasz potwierdzenie o zaktualizowanym pliku. Koniecznym będzie jednak odczekanie kilku godzin od chwili przesłania pliku z niepożądanymi odnośnikami. Potem należy uzupełnić formularz żądania ponownego rozpatrzenia i uwzględnić w nim dostrzegalne przyczyny obniżenia rangi Twojej strony na liście SERP (np. nadmierna, bezwartościowa lista linków przychodzących). Dodaj również informację o skorzystaniu z narzędzia Disavow Links Tool oraz uprość zadanie innym, przekazując plik osobom posiadającym dostęp do linku.

W konsekwencji powinieneś otrzymać powiadomienie o otrzymaniu określonego zgłoszenia przez członków zespołu Google. Na decyzję możesz czekać od jednego do trzech tygodni.

Uzbrój się w cierpliwość, ponieważ powrót na wysoką pozycję w rankingu Google nie będzie błyskawiczny. Nie rezygnuj jednak z procesu budowania wartościowego profilu linków, sięgaj po sprawdzone źródła i unikaj tych szczególnie narażonych na nałożenie kary. Pamiętaj, że zlikwidowanie szkodliwych linków niskiej jakości jest jak najbardziej możliwe.

Zainteresował Cię wpis na temat Disavow Links Tool? Masz jakieś pytania? Skontaktuj się z naszą agencją SEO.

Karolina Goćkowska
Copywriting ma we krwi, a do tworzenia tekstów pod SEO stara się podchodzić kreatywnie i nieszablonowo. Przygodę z contentem rozpoczęła już podczas studiów dziennikarskich na Wydziale Nauk Politycznych UAM. Jej mocnymi stronami są szybkie działanie i pełne zaangażowanie. Na pierwszym miejscu stawia możliwość ciągłego doszkalania się w dziedzinie e-marketingu.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 8

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Sprawdź, czym jest growth hacking
Sprawdź, czym jest growth hacking
Czy marketing musi wiązać się z dużymi nakładami środków na reklamę oraz długim czasem oczekiwania na efekty? Niekoniecznie! Poznaj growth hacking, czyli metodę, która pozwala na uzyskanie szybkiego zwiększenia przychodów przedsiębiorstwa.
Czym jest przekierowanie 301? Kiedy warto z niego korzystać?
Czym jest przekierowanie 301? Kiedy warto z niego korzystać?
Chcesz zadbać o dobre doświadczenia użytkowników Twojej witryny mimo zachodzących na niej zmian? Dowiedz się więcej na temat przekierowania 301.
Jak wybrać najlepszą firmę marketingu internetowego?
Jak wybrać najlepszą firmę marketingu internetowego?
Masz do podjęcia trudną decyzję, jaka agencja SEO będzie najlepsza dla Twojej firmy? Z każdej strony widzisz samym “ekspertów”? Przeczytaj nasz artykuł, pomożemy Ci podjąć decyzję!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę