Zapytaj o ofertę

Podobne wyszukiwania w Google – co to jest i co warto o nich wiedzieć?

4 min czytania
Podobne wyszukiwania w Google – co to jest i co warto o nich wiedzieć?
Kategoria Pozycjonowanie

Sekcja podobnych wyszukiwań w Google jest niezwykle pomocna podczas poszukiwania odpowiedzi na konkretne pytania lub podejmowania decyzji zakupowych. Czynnik ten może istotnie wspomóc działania marketingowe online, oferując wiele przydatnych słów kluczowych. W tym artykule przedstawimy zatem charakterystykę podobnych wyszukiwań Google oraz podpowiemy, jak można je wykorzystać.

Spis treści:

Podobne wyszukiwania – co to takiego?

Podobne wyszukiwania Google to swego rodzaju podpowiedzi dla użytkowników wyszukujących informacje w sieci, które są powiązane z danym zagadnieniem. Aspekt ten najłatwiej zobrazować na konkretnym przykładzie. Kiedy odbiorca wpisuje w wyszukiwarkę daną frazę, na przykład „farbowanie włosów”, Google wyświetla szereg podobnych zapytań, takich jak „czego nie robić przed farbowaniem włosów” lub „kiedy nie powinno się farbować włosów”. Tego typu wyniki ułatwiają uzyskiwanie pożądanych informacji, dzięki czemu czas niezbędny na odszukanie konkretnych odpowiedzi jest znacznie krótszy.

Podobne wyszukiwania tworzone są na podstawie innych słów kluczowych wykorzystywanych przez użytkowników podczas poszukiwania podobnych treści. Warto też wspomnieć, że aspekt ten niesie za sobą wiele korzyści nie tylko dla internautów, ale też właścicieli film, którzy chcą wypromować swoje marki w Internecie.

Podobne wyszukiwania a pozycjonowanie stron

Pozycjonowanie stron internetowych to złożony proces promowania marki w sieci za pośrednictwem różnorodnych narzędzi marketingowych i technik optymalizacyjnych. Polega on na budowaniu widoczności witryny na liście wyników wyszukiwania. Jak wiadomo, szczególne zainteresowanie internautów budzą tylko pierwsze trzy pozycje w Google. Aby znaleźć się na jednej z nich, należy kompleksowo zoptymalizować swoją stronę internetową. Przyciągnie wówczas wielu nowych odbiorców i przyniesie satysfakcjonujące efekty.

Jednym z najważniejszych aspektów procesu pozycjonowania stron internetowych jest strategia słów kluczowych. Często pozyskiwane są one za pomocą sprawdzonych narzędzi analitycznych, takich jak Google Search Console, Ahrefs, Keyword Tool czy Google Analytics. Niemniej jednak istnieje wiele innych sposobów, dzięki którym można łatwo zidentyfikować najczęściej wyszukiwane terminy. Jednym z nich są właśnie podobne wyszukiwania.

Mimo że sekcja ta nie zagwarantuje specjalistycznych statystyk słów kluczowych, pozwoli ustalić, czym interesują się osoby poszukujące odpowiedzi na dane pytanie. Stworzenie treści na ten temat umożliwi wówczas zaprezentowanie oferty szerszemu gronu odbiorców, co przełoży się na dynamiczny rozwój firmy w Internecie.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Dlaczego podobne wyszukiwania są ważne dla użytkowników?

Mimo że podobne wyszukiwania znacznie ułatwiają właścicielom stron internetowych kompleksową optymalizację treści pod kątem wyszukiwarek, sekcja ta została stworzona głównie z myślą o użytkownikach. Dzięki niej internauci mogą bowiem szybko docierać do podobnych tematycznie informacji, co znacznie zmniejsza czasochłonność wyszukiwania w Google. Oto kilka najważniejszych zalet tego rozwiązania:

 • możliwość rozwijania danego zagadnienia – podobne wyszukiwania wskazują użytkownikom wiele powiązanych z danym zagadnieniem tematów, dzięki którym uzyskanie pełnej odpowiedzi na docelowe pytanie jest znacznie szybsze i łatwiejsze;
 • dowolność wyboru – w przeciwieństwie do innych rozwiązań podobne wyszukiwania są w pełni statyczne, dzięki czemu użytkownik może dowolnie wybierać konkretne zapytania oraz mieć pełną kontrolę nad wyświetlanymi zagadnieniami;
 • intuicyjność – sekcja podobnych wyszukiwań wyświetla się na pierwszej stronie listy wyników wyszukiwania, dzięki czemu korzystanie z niej jest intuicyjne i nie wymaga zbyt dużego zaangażowania, niezależnie od tego, czy użytkownik korzysta z komputera stacjonarnego, czy smartfona.

Podobne wyszukiwania w kontekście promowania marki w Internecie

Mimo że podobne wyszukiwania nie mają zbyt dużego wpływu na konwersję, warto uwzględnić je w swojej strategii marketingowej. Z badań wynika, że około 3% użytkowników decyduje się na skorzystanie z ofert prezentowanych w tej sekcji. Na pierwszy rzut oka jest to niewielki ułamek, jednak przekładając go na około 3,5 miliarda wyszukiwań dziennie, zyskuje dość duży potencjał.

Najlepszym sposobem na wykorzystanie podobnych wyszukiwań w procesie promowania marki online jest stworzenie treści, które stanowią odpowiedzi na pytania dotyczące danego zagadnienia. Warto więc upewnić się, że informacje na stronie internetowej znajdują się w tej sekcji oraz kompleksowo wyjaśniają dany temat.

Należy też dodać, że chociaż aspekt ten nie gwarantuje spektakularnego współczynnika konwersji, daje coś naprawdę ważnego. Otóż jeśli dana strona nie pojawi się w sekcji podobne wyszukiwania, z pewnością ukaże się tam witryna konkurencji, co znacznie utrudni efektywne działania marketingowe.

Warto więc przeprowadzić niezbędne badania i tworzyć treści, które udzielą wyczerpujących odpowiedzi dotyczących danego zagadnienia. Korzystnie wpłynie to na pozycjonowanie strony, a także ruch w witrynie, co bez wątpienia jest celem każdego współczesnego przedsiębiorcy.

Magdalena Antoń
Studentka ekonomii na UWM w Olsztynie, którą przygoda z SEO, mimo że rozpoczęta stosunkowo niedawno, pochłonęła bez reszty. Specjalizuje się w tworzeniu wartościowych treści, a jej marzeniem jest napisanie własnej powieści. Uwielbia się rozwijać, a zamiłowanie do copywritingu podziela z sympatią do ekonomii i matematyki.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 8

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Co to jest tag?
Co to jest tag?
Czy wiesz, czym jest tag oraz jaką rolę odgrywa w treściach, które spotykasz? Jeżeli nie, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem!
Co to jest cross-linking?
Co to jest cross-linking?
Budowanie profilu linkowego nie należy do najprostszych zadań wykonywanych przez pozycjonerów. Niektóre z technik wymagają wiedzy i doświadczenia.
Optymalizacja konwersji
Optymalizacja konwersji
Wzmożony ruch w witrynie nie jest jedynym determinantem sukcesu. O czym jeszcze powinieneś pamiętać, pozyskując nowych klientów w swoim e-sklepie?

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę